کپی جایگزینی برای چاپ افست

  • پنج شنبه, 01 آذر 1397 ساعت 08:07
  • منتشرشده در چاپ

در حال حاضر چاپخانه ها فعالیت خود را به شدت پایین آورده‎اند و حتی کتاب هایی برای تعدادی افراد خاص چاپ می شود که در برخی مواقع تعداد آنها حدود ۱۰۰ یا ۱۵۰ نسخه است یعنی در تعریف چاپ هم نمی گنجد و نوعی کپی است. به گفته عضو کمیته کنترل بحران کاغذ مشکلات فعالان عرصه کاغذ بسیار جدیست.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خانه ملت، احسان قاضی زاده هاشمی که عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: کاغذ عمده ترین و مسئله ساز ترین موضوع آینده حوزه فرهنگ خواهد بود.

وی ادامه داد:  در حال حاضر چاپخانه ها فعالیت خود را به شدت پایین  آورده‎اند و حتی کتاب هایی برای تعدادی افراد خاص چاپ می شود که در برخی مواقع تعداد آنها حدود 100 یا 150 نسخه است یعنی در تعریف چاپ هم نمی گنجد و نوعی کپی است.

چیزی که این نابسامانی کم ندارد دلیل است از مدیریت نادرست اختصاص ارز دولتی تا مشکل  پخش و احتکار و حتی  پیاده شدن یک سیاست بین المللی که با وجود قابل پیش بینی بودن فکری به حال آن نشد.

رمضان علی سبحانی فر از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ریشه بخشی از   مشکل بازار کاغذ  را در چین  دانست و ادامه داد: بسیاری از کارخانجات کاغذ در چین که بیشترین تولید کاغذ در دنیا را دارند برای رعایت استاندارد های محیط زیستی مجبور به توقف تولید شده اند. به هر حال وابستگی بسیار  صصنعت نشر نیازمند تدابیر مهم است.

اصغر مسعودی عضو کمیسیون فرهنگی در این زمینه گفت: ما منابع غنی از کربنات کلسیم و سنگ آهگ داریم که می تواند مواد اولیه کارخانه های داخلی را تامین کند و اگر چرخ این کارخانه ها بچرخد قطعا مشکلی به نام تولید کاغذ نخواهیم داشت. فکری که بعد از بحران به ذهن برنامه ریزان حوزه صنعت رسید تاسیس کارخانه هایی است که می تواند نیاز داخلی را با کمک این فناوری تامین کند.

آنچه سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع و معادن به ما گفت:  تلاش  می شود چندین کارخانه بدین ترتیب می تواند شکل بگیرد وحداقل دو کارخانه به مرحله تولید رسیدند که مواد اولیه کاغذ در آنها از داخل تهیه می شوند.

این راه حل ها برای میان مدت و دراز مدت مطلوب است ولی راه حل فوری برای بازاری که اعتماد خود را از دست داده چیست ؟

احسان قاضی زاده هاشمی در جواب این سوال اظهار کرد: ما دوراه بیشتر نداریم یا باید دولت راسا کاغذ وارد کند که قبلا هم تجربه آن هست و یا مقدار پولی که دولت کمک می کند تبدیل به یارانه نقدی شود و در اختیار مطبوعات و ناشران قرار گیرد. در عین حال  دولت باید به کمک ناشران بشتابد چون نشریات با این تیراژ اندک به زودی از صحنه فرهنگ خارج می شوند.

اصغر مسعودی عضو کمیسیون فرهنگی گغت:  یک راه حل به نظر قابل اجرا ارائه می دهد. در مورد نشر هم دولت باید به کمک ناشران بشتابد چون نشریات با این تیراژ اندک به زودی از صحنه فرهنگ خارج می شوند.

مسعودی ادامه داد: اگر برای هر کتابخانه عمومی حتی یک جلد کتاب در نظر بگیریم در کل شهرهای کشور به حدود 1200 جلد کتاب می رسیم. تلاش برای به موقع رسیدن غذای روح که ارزشش کمتر از غذای جسم نیست.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 02 آذر 1397 ساعت 10:55
  • اندازه قلم