کاهش سفارشات در بازار

  • چهارشنبه, 07 آذر 1397 ساعت 12:31
  • منتشرشده در چاپ

 

سید محسن علوی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران شهرکرد گفت: با توجه به تغییرات ایجادشده در نرخ دلار و افزایش ناگهانی قیمت کاغذ، رکود در صنعت چاپ بیش از گذشته تأثیر گذاشت.

 وی ادامه داد: آن دسته از چاپخانه‌داران برای به دست آوردن کار و سفارش از طریق استعلام از ارگان‌ها اقدام به جذب سفارش کرده بودند با تحولات در بازار و افزایش قیمت کاغذ و کمبود آن نه‌تنها سود نکردند بلکه دچار ضرر شده و در بخش تأمین مواد اولیه نیز با مشکل مواجه شدند.

 علوی افزود: نارضایتی چاپخانه‌داران از وضعیت ایجادشده سبب شد تا اتحادیه‌ها برای رفع معضلات دست به اقدام زده و طی نامه‌ای خواستار رفع مشکلات و نیازهای چاپخانه‌داران شوند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران شهرکرد بیانکرد: اتحادیه‌ها برای حمایت از تولید درخواست تخصیص کاغذ دولتی به چاپخانه‌ها را در پیش گرفتند، تلاش اصلی آنان در جهت کاهش آسیب‌ها و حفظ فضای کسب‌وکار بوده است.

 وی اظهار کرد: اعلام‌شده بود که کاغذ در بازار با ارز ۴۲۰۰ تومانی ارائه‌شده اما چاپخانه‌داران و مصرف‌کنندگان واقعی اثری از این کالا ندیدند و درنتیجه تصمیم بر این شد که درخواست‌ها به وزارت صنعت معدن تجارت و فرهنگ و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی اصلی کاغذ شناخته می‌شود ارائه دهند.

علوی خاطرنشان کرد: این درخواست‌ها به استانداری هر استان و وزارت صنعت همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارسال شد تا علاوه بر مواد اولیه در حوزه کاغذ اقدامات مناسبی شکل بگیرد و شرایط بهتری برای چاپخانه‌ها فراهم شود.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران شهرکرد تأکید کرد: اختصاص کاغذ با ارز دولتی به اتحادیه چاپخانه‌داران هر استان زیر نظر دولت می‌تواند شرایط مناسبی را برای هر چاپخانه فراهم کند.

 وی گفت: صنعت چاپ صنعتی اشتغال‌زا که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند تأثیر بسیاری بر فضای کسب‌وکار در هر استان داشته باشد.

علوی ادامه می‌دهد: در استان چهارمحال و بختیاری صنعت چاپ توانسته در هر چاپخانه سه تا ۱۵ نفر را به اشتغال مشغول کند و اگر برای رفع چالش چاپخانه‌ها چاره‏ای اندیشیده نشود آسیب بسیاری را برای شاغلان در چاپخانه‌ها ایجاد می‌کند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران شهرکرد با اشاره به وجود ۱۰۲ چاپخانه در استان چهارمحال و بختیاری افزود: هم‌اکنون ۱۰۲ چاپخانه در این استان مجوز گرفتند که ۳۰ درصد آن‌ها تعطیل و یا نیمه تعطیل‌شده و بقیه نیز تنها با نیمی از توان خود در حال فعالیت هستند. وقتی افزایش قیمت کاغذ ایجاد شد تیراژ کتاب هم کاهش پیداکرده و این امر آسیب مستقیمی به چاپخانه‌ها زد.

 وی بیان کرد: تعداد بسیاری از ادارات نیز که در سالیان گذشته مصرف یک‌ساله خود را سفارش می‌دادند هم‌اکنون تنها نیاز یک ماه خود را برای چاپ سفارش‌ها در نظر می‌گیرند. بدین ترتیب آن‌ها تنها یک‌سوم نیاز چاپ خود را به چاپخانه‌ها سفارش می‌دهند.

 علوی اظهار کرد: دولت موظف است به وعده‌های خود عمل کند و فضای کسب‌وکار را متحول و در مسیر رشد هدایت کند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران شهرکرد تصریح کرد: چاپ و نشر ارتباط مستقیمی بافرهنگ هر کشور دارد و هرگونه آسیب به صنعت چاپ و چاپخانه‌ها تأثیر مستقیمی بر فرهنگ و تولید دارد لذا در این حرکت تلاش شده تا از افزایش آسیب به بدنه چاپ و نشر جلوگیری شود.

 وی با ابراز تأسف از عدم واردات مواد اولیه موردنیازگفت: استفاده از توان‌بخش خصوصی و اتحادیه‌ها می‌تواند شرایط را برای گذر از چالش‌های اقتصادی موجود هموارتر کند و دولت صرفاً به بحث نظارت بپردازد تا مشخص شود هر کالایی به چه نحوی توزیع و استفاده می‌شود. این رویکرد قطعاً به بسیاری از مشکلات خاتمه خواهد داد.

علوی افزود: متأسفانه خبرها در خصوص واردات کاغذ نگران‌کننده است. کسانی که تخصصی در این حوزه ندارند، دست به واردات کاغذ زدند و یا با ارز دولتی اقدام به واردات ملزومات چاپ کردند که مشخص نیست این واردات به کجا رفته است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)