رقابت در بازار تولید

مستقیم به‌سوی توسعه

  • دوشنبه, 12 آذر 1397 ساعت 09:47
  • منتشرشده در چاپ

 

توجه به‌ضرورت محیط کسب‌وکار و در پیش گرفتن روش‌ها و رویکردهایی که زمینه‌ساز بهره‌وری بالا باشد همواره نیازمند یک استراتژی مدیریتی مهم و آموزش به‌عنوان بال‌های این فرایند است.

درحالی‌که مشکلات اقتصادی زمینه‌ساز رکود در حوزه تولید بنگاه‌های کوچک و متوسط (چاپخانه‌ها) شده و برخی از واحدهای ضعیف‌تر را از ادامه فعالیت بازداشته است، در پیش گرفتن روندی که بتواند چالش‌های ایجادشده را کاهش دهد و در کنار سایر تدابیر اتخاذشده از سوی مسئولان راهگشا باشد ارزشمند است.

به هر ترتیب بهره‌وری که با کمک آموزش در مسیر تولید و توسعه قرار می‌گیرد به علت وجود کیفیت ارزشمند است و می‌تواند سودهای قابل‌توجهی را برای فعالان عرصه صنعت چاپ به همراه داشته باشد.

 

کیفیت چاپ، بهره‌وری اقتصادی

بابک عابدین رئیس اتحادیه صادرکنندگان چاپ با اشاره آسیب‌شناسی انجام‌شده درباره بهره‌وری اقتصادی می‌گوید: :  برندهای مطرح و مهم دنیا از سازوکارهای خاصی برخوردار هستند آن‌ها عموماً طرح‌هایی را با خلاقیت ویژه فراهم می‌کنند و با کمک تکنولوژی الکترونیک از یک‌سو به‌سوی دیگر دنیا انتقال می‌دهند و پس از آماده‌سازی به همراه کالاهای موردنظر در سطح کشورها پخش می‌کنند اما این روند به‌صورت کامل در ایران به اجرا درنمی‌آید.

وی ادامه می‌دهد: هدف اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ از برگزاری اولین دوره آموزشی پیش از چاپ فلکسو حرکت در این مسیر است.

عابدین بیان میکند: چاپخانه‌ها با استانداردهای تعریف‌شده‌ی بین‌الملل هماهنگی ندارند و سفارش‌ها طراحی‌هایی که به آن‌ها سپرده می‌شود مطابق این استانداردها آماده و ارائه نمی‌شود. عدم هماهنگی در بخش‌های مختلفی مانند رنگ، بستری که قرار است چاپ روی آن قرار بگیرد، ‌کلیشه و فرایند چاپ همگی در این موضوع دخیل هستند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان چاپ و بسته‌بندی تأکید می‌کند: در حقیقت‌ نتوانستیم از تکنولوژی استفاده‏ی مناسبی ببریم اثری که در ایران به چاپ می‌رسد عموماً در حوزه رنگ تفاوت‌های فاحشی ‌با طرح اصلی دارد و نمی‌توانند طبق همان برند شناخته‌شده و یا طرح ارائه‌شده به دست مصرف‌کننده برسد.

وی تصریح می‌کند:  توجه و تمرکز بر نقاط ضعف حوزه چاپ و نشر  و رفع موانع سبب خواهد شد سفارشات صادراتی خوبی را جذب کنیم و ارز قابل‌توجهی را وارد کشور کنیم،‌ این روندی بود که کشورهایی مانند ترکیه در پیش گرفتند و توانستند سهم عمده‌ای از درآمدهای فراوان حوزه چاپ و بسته‌بندی در دنیا را برای خود جذب کنند.

عابدین اظهار می‌کند:  پیش‏بینی‏ها در سطح بین‌الملل بر این موضوع تأکید دارد که تا سال ۲۰۲۵ چاپ و بسته‌بندی سهمی حدود ۱.۳ تریلیون دلار در جهان به خود اختصاص می‌دهد، با توجه به این موضوع ایجاد سهمی مناسب برای کشور از این میزان درآمد، قطعاً تحولات قابل‌توجهی را برای صنعت چاپ و بسته‌بندی در کشور به همراه دارد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان چاپ با اشاره به کشورهایی منطقه در حوزه صنایع چاپ و بسته‌بندی می‌گوید درآمد ترکیه از صنایع چاپ و بسته‌بندی در سال ۲۰۱۸ چیزی بالغ‌بر ۳۸ میلیارد دلار تخمین زده‌شده است بررسی‌ها نشان می‌دهد ترکیه توانست با اتخاذ یک استراتژی ویژه، استانداردسازی و توسعه همچنین تحقیق، پژوهش و سرمایه‌گذاری هدفمند در ابزار و نیروی انسانی را سرلوحه کار خود قرار داده ‌و در این مسیر توانسته محصولات سفارشی خارجی بسیاری را برای خود جذب کند. هزینه تولید مناسب و رقابتی سازی چه در حوزه کیفیت و چه در بعد سرعت همچنین همگامی با  استانداردهای روز دنیا همراه شده و بی‌شک این روش را باید رمز موفقیت و نقطه عطف توسعه و ارزآوری محسوب کرد.

وی با اشاره به سودهای کلان در حوزه چاپ و بسته‌بندی ابراز می‌کند: یک اقتصاد مانند آمریکا می‌تواند ۳۰۰ میلیارد دلار بهره‌وری و ارزآوری از صنعت چاپ و بسته‌بندی برای خود کسب کند این مبلغ کمی نیست و بودجه چند کشور را در طول یک سال تأمین می‏کند.

عابدین رقابت را عنصر مهم حوزه تولید می‌داند و اظهار می‌کند: این دیدگاه در ایران هنوز جا نیفتاده هرچند امیدواریم در آینده‌ای نزدیک رویکردها تغییر چشمگیری پیدا کند و بتوانیم به محورهای توسعه نزدیک‌تر شویم به‌عبارت‌دیگر بسترسازی در قالب، آموزش، سرمایه‌گذاری هدفمند فنّاوری و در مرحله نهایی آسان‌سازی دستیابی به مواد اولیه را در دستور کار قرار دهیم تا به یک سیستم تولید پایدار دست‌یابیم.

 

بهره‌وری زیر سایه دانش و اطلاعات

در این جلسه مانی نورایی استاد دانشگاه ضمن اشاره به نیاز امروز فضای کسب‌وکار کشور می‌گوید: کلاس‌های آموزشی سبب می‌شود تا به‌خوبی معضلات و چالش‌ها را شناسایی کنیم و بر اساس نیاز سرفصل‌های مشخص و آموزشی را تعریف کنیم.

وی ادامه می‌دهد: این سؤال همواره پیش روی ماست که طراحی مهم‌تر است یا آماده‌سازی، هرچند این مسئله تعریف درستی را در ایران به خود اختصاص نداده است اما باید به این نکته توجه داشت که طراحی اولیه بدون شناخت محدودیت سیستم صنعتی غیرممکن است.

نورایی می‌افزاید: واحد طراحی باید به محدودیت‌های سیستم آشنایی داشته باشد تا بتواند عیوب را مرتفع کند و خروجی مناسبی ارائه شود، این امر علاوه بر صرفه‌جویی در زمان در انرژی نیز صرفه‌جویی خواهد کرد.

این متخصص به مشکلات پیش از چاپ اشاره دارد و اظهار می‌کند: عدم همخوانی نمونه اولیه طرح و طرح ثانویه ازجمله مشکلاتی است که در مرحله پیش از چاپ وجود دارد. همچنین اندیشیدن تدابیر مناسب برای ثبات در رنگ که در کار نهایی ایجاد می‌شود ازجمله مسائلی است که همواره مطرح است.

وی بیان می‌کند: برنامه‌های نرم‌افزاری مختلف و تکنیک‌های مختلف رفورم در چاپخانه‌ها خروجی نهایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آشنایی با مشکلات این بخش می‌تواند نتیجه‏ی مناسبی را ارائه دهد، آگاهی لازم از وجود متغیرها در طول کار همچنین آشنایی به میزان نشست مرکب نکات مهم و ضروری در بخش پیش از چاپ محسوب می‌شود.

نورایی می‌افزاید: استفاده از تکنولوژی‌ها به شما کمک می‌کند که بتوانید نمونه چاپی درست دریافت و موردبررسی قرار دهید. استفاده از تکنولوژی جدید و کنار گذاشتن نرم‌افزارهای قدیم همچنین استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت تکنولوژی رنگ که کاربرد مهمی در اجرای کارها به شکل سهل و آسان دارد، بسیار پراهمیت است. نرم‌افزارها به شما کمک می‌کند با سرعت بسیار بالاتری فایل‌ها را آماده و دقت لازم را در این زمینه را داشته باشید.

این متخصص ادامه می‌دهد: تعریف چاپ و تولید گاهی در چاپ فلکسو تغییر می‌کند تولیدی که نباید یک دقیقه بخوابد زیرا توجیه اقتصادی را از زیر سؤال می‌برد درعین‌حال استفاده از مواد مصرفی باکیفیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی می‌گوید: توجه و اهمیت دادن به آموزش سبب می‌شود تا بهره‌وری واحدهای تولیدی بالا رفته و توجیه اقتصادی برای بنگاه‌های کوچک و بزرگ و متوسط ایجاد شود./ انسیه بغدادی 

  

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 12 آذر 1397 ساعت 12:56
  • اندازه قلم