نسخه خطی قدیمی 200 ساله  چاپ می شود

  • سه شنبه, 18 دی 1397 ساعت 09:56
  • منتشرشده در چاپ

 

بخش احیای میراث فرهنگی و دینی آستان حسینی در نظر دارد نسخه خطی ۲۰۰ ساله کتاب «دلائل الاحکام فی شرح شرائع الاسلام» به قلم علامه سیدابراهیم قزوینی از علما و فقهای برجسته ایران را چاپ کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی «آستان حسینی»؛ نسخه دست‌نویس نفیس و ارزشمند مجموعه ۱۷ جلدی «دلائل الاحکام فی شرح شرائع الاسلام» به قلم علامه سید ابراهیم قزوینی برای تحقیق و چاپ در اختیار آستان حسینی قرار گرفت.

احسان خضیر عباس، مسئول بخش میراث فرهنگی و دینی آستان حسینی در این باره گفت: این نسخه دست‌نویس نفیس بخشی از سلسله تحقیقاتی است که به منظور دست‌یابی به نسخه‌های دست‌نویس علمای کربلا و با هدف بررسی و چاپ آن‌ها، انجام می‌شود.

وی افزود: این نسخه دست‌نویس متشکل از ۱۷ جلد است که کار اصلاح و آماده‌سازی آن شروع شده و سپس به منظور چاپ با دیگر نسخه‌ها مقایسه می‌شود.

عباس با بیان اینکه، نام این نسخه خطی «کتاب دلائل الاحکام فی شرح شرائع الاسلام» است، گفت: این مجموعه ۱۷ جلدی دست‌نویس ۲۰۰ سال قدمت دارد و پس از جستجو و دست‌یابی به آن، به آستان حسینی اهدا شد.

گفتنی است؛ بخش میراث فرهنگی ودینی آستان حسینی در راستاي کشف نسخه‌های قدیمی و کتاب‌های نفیس میراث اسلامی و چاپ و نشر مجدد آن‌ها تلاش می‌کند.

یادآوری می‌شود، سید ابراهیم موسوی قزوینی در سال ۱۲۱۴ هـجری قمری در قزوین زاده شد و در کودکی همراه پدر به کرمانشاه کوچ کرد، و پس از آن عازم عراق شد و در کربلا مسکن گزید، از آثار وی می‌توان به «ضوابط الاحکام»، «دلائل الاحکام فی شرح شرائع الاسلام»، «نتایج الافکار» و «رساله فقهی» اشاره کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)