تولید پرینتر سه‌بعدی فوق‌العاده سریع

  • یکشنبه, 21 بهمن 1397 ساعت 07:53
  • منتشرشده در چاپ

محققان دانشگاه «برکلی» در کالیفرنیا، روشی ابداع کرده‌اند که با استفاده از «نور» اشیا را به‌سرعت چاپ کنند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از «futurism.com»، به‌طورمعمول پرینترهای سه‌بعدی برای چاپ اشیاء، لایه به لایه آن‌ها را با لیزر چاپ می‌کنند. هر چه شیئی که قرار است چاپ شود بزرگ‌تر باشد زمان چاپ شدن آن نیز طولانی‌تر می‌شود. محققان دانشگاه «برکلی» در کالیفرنیا، روشی ابداع کرده‌اند که با استفاده از «نور» اشیا را با پرینتر سه‌بعدی و با سرعت چاپ کنند. این پرینتر انقلابی در میان پرینترهای سه‌بعدی ایجاد خواهد کرد و نسل 2.0 آن‌ها نامیده می‌شود.

این پرینتر بسیار شبیه تکثیرکننده‌های سریال «پیشتازان فضا» که در دهه 1960 پخش می‌شد، است.

این دستگاه به‌جای یک چاپگر سه‌بعدی معمولی، مانند یک دستگاه سی‌تی‌اسکن متصل به کامپیوتر کار می‌کند. این دستگاه اشیا را از زوایای مختلف برای ایجاد یک تصویر سه‌بعدی اسکن می‌کند. سپس با استفاده از رزین‌هایی که داخل لوله‌هایی که به دستگاه متصل هستند چاپ می‌شود. برخلاف سایر چاپگر سه‌بعدی که لایه به لایه اشیا را چاپ می‌کنند این پرینتر به‌سرعت و با استفاده از نور T مدل موردنظر را تولید می‌کنند. این پرینتر می‌تواند مجسمه «اندیشه‌گر» اثر «آگوست رودن» را در دو دقیقه چاپ کند. رزین باقی‌مانده مجدداً قابل‌استفاده هستند.

این پرینتر در حال حاضر دارای محدودیتی‌هایی است و اشیا تولیدشده توسط آن کوچک هستند و رزین خاصی باید در آن استفاده شود. در حال حاضر، تنها اشیاء کوچک و چند سانتی‌متری می‌توانند تولید شوند و سطوح باید کمی صاف باشند.

با استفاده از این تکنولوژی در آینده، مدل‌های جراحی، لنز و غیره. را می‌توان به‌سرعت تولید کرد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)