زینک به حق‌دار رسید

  • چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398 ساعت 08:14
  • منتشرشده در چاپ

رئیس اتحادیه لیتوگراف گفت: در نظر داریم سامانه‌ای را برای توزیع زینک راه‌اندازی کنیم.

 احمد ابوالحسنی؛ رئیس اتحادیه لیتوگراف در گفت‌وگو با چاپ و نشر، گفت: پیرو نامه‌نگاری‌ها و پیگیری‌ها با مهرزاد دانش، مدیرکل چاپ و نشر وزارت ارشاد اسلامی و با برگزاری نشستی که با بزرگان صنعت چاپ داشتیم بنا بر این شد تا مسئله زینک، کاغذ و مقوا و چند مورد دیگر را پیگیری کنیم. 

وی افزود: در بررسی‌ها و کارشناسی‌های به‌عمل‌آمده در مورد مسائل مربوط به زینک به این نتیجه رسیدیم که بزرگ‌ترین مشکل زینک در توزیع است و نه کمبود آن. زیرا زینک به‌اندازه‌ی کافی در کشور وجود دارد و مهم‌ترین مسئله توزیع و نظارت بر توزیع آن است.

ابوالحسنی اشاره کرد: با صحبت‌هایی که انجام گرفت، کارگروه کاغذ و مقوا و زینک وزارت ارشاد اسلامی به این نتیجه رسیدند که مطلب مطرح شده از سوی اتحادیه لیتوگراف، کارشناسانه است و باید نظارت توزیع زینک زیر نظر این اتحادیه باشد. بر همین اساس دیروز (17 اردیبهشت‌ماه)، جلسه‌ای با حضور نماینده‌ی کارگروه کارتن و مقوای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس اتحادیه ناشران تهران، غلامرضا شجاع (مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگراف) و جمعی از بزرگان صنعت چاپ تشکیل شد که سه خروجی خوب و مثبت داشت.

وی ادامه داد: اولین خروجی این جلسه این شد که نظارت بر توزیع کلیه‌ی زینک‌ها زیر نظر اتحادیه باشد. دوم این که به هیچ ناشری زینک داده نمی‌شود و سومین مورد این است که زینک تنها میان لیتوگرافان و چاپخانه‌های مجهز به لیتوگرافی توزیع می‌شود.

رئیس اتحادیه لیتوگراف پیرامون اینکه مشکلی درباره‌ی توزیع زینک رخ ندهد، تأکید کرد: در نظر داریم سامانه‌ای را برای توزیع زینک راه‌اندازی کنیم. در این سامانه تمام اعضای اتحادیه لیتوگراف و چاپخانه‌هایی که دارای بخش لیتوگرافی هستند، ثبت‌نام می‌کنند. هر فردی در صورت نیاز به زینک می‌تواند به این سامانه وارد شود و درخواست زینک دهد و لیتوگرافی مدنظر را انتخاب کند. به‌عنوان‌مثال انتخاب می‌کند که در لیتوگرافی آبرنگ کار او انجام شود سپس به لیتوگرافی منتخب مراجعه کرده و کارش انجام می‌شود. شایان‌ذکر است، نظارت انجام کار با اتحادیه لیتوگراف است، بدین صورت پیگیری می‌شود که زینک آماده‌ی چاپ در نهایت به کدام چاپخانه ارسال می‌شود. ما در اتحادیه لیتوگراف با نظارت سفت‌وسخت سعی می‌کنیم تا از تخلفات احتمالی جلوگیری کرده و نگذاریم زینک به بازار سیاه وارد شود.

وی اشاره کرد: اتحادیه لیتوگراف لیست لیتوگرافان را در اختیار دارد و از تمام چاپخانه‌هایی که در مجموعه‌ی خود بخش لیتوگرافی دارند هم درخواست می‌کنم تا در اسرع وقت آدرس و مشخصات واحد خود را به اتحادیه‌ی لیتوگرافان اعلام کنند تا در سامانه‌ی مذکور ثبت شوند. این نوید را می‌دهم که در آینده‌ی نزدیک همه‌ی کارهای این سامانه انجام شود.

رئیس اتحادیه لیتوگراف اشاره کرد: در حال حاضر قیمت زینک توسط سازمان حمایت از مصرف‌کننده اعلام نشده است  و در این وقفه‌ی ایجاد شده سعی داریم تا سامانه‌ی توزیع زینک زیر نظر اتحادیه را راه‌اندازی کنیم. این مورد قدم بسیار خوبی برای صنعت چاپ است.

وی توضیح داد: ناشری که می‌خواهد کتاب چاپ کند باید اول در این سامانه درخواست زینک کند. اگر ناشری همیشه با لیتوگرافی خاصی کار می‌کند، می‌تواند در سامانه همان لیتوگراف را انتخاب کند و مشکلی در این بخش پیش نمی‌آید.

وزارت ارشاد بیشتر در بخش دولتی زینک کمک به ناشران را مدنظر داشت ما نیز با مشورت به نتیجه و توافق رقمی رسیده‌ایم که  به لیتوگرافان اعلام خواهیم کرد و برای ناشران سوبسید ویژه‌ای را در نظر گرفته‌ایم و با اتحادیه‌ی ناشران بر سر یک قیمت توافق کرده‌ایم. برای تعرفه‌ی کپی سوبسید قرار داده‌ایم و کم کرده‌ایم.

وی یادآور شد: تعداد و لیست زینک‌های دولتی که اخیراً توسط شرکت تعاونی لیتوگراف توزیع شده است در اختیار اتحادیه قرار می‌گیرد و اتحادیه نظارت خواهد داشت که به چه کسانی داده شده است و قرار است چه کاری روی آن انجام شود.

وی در انتها گفت: جا دارد از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس و هیئت‌مدیره‌ی ناشران و بزرگان صنعت چاپ -که قدم روی چشم ما گذاشتند و در جلسه‌ی هم‌اندیشی که اخیراً برگزار شد تا چنین تصمیمی گرفته شود- تشکر کنم. از مجله‌ی چاپ و نشر نیز که همیشه خبرها را پوشش می‌دهد و همواره در کنار ما است نیز تشکر ویژه‌ای دارم. از طرفی خدا را شاکر هستم که در رابطه با بحرانی که برای زینک به وجود آمد اولین اتحادیه بودیم که وارد عمل شدیم، هرچند که سختی زیاد کشیدیم و حرف‌های حاشیه‌ای بسیاری را شنیدیم ولی هم‌اکنون افتخار می‌کنیم که بعد از دو ماه به نتیجه‌ی  مطلوب فعلی رسیدیم.

 

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 ساعت 12:27
  • اندازه قلم