ایران بدون خط تولید زینک

  • سه شنبه, 24 ارديبهشت 1398 ساعت 10:30
  • منتشرشده در چاپ

محمدرضا کاری مدیر لیتوگرافی و چاپ کاری گرافیک در یادداشتی نوشت: سال‌ها پیش با تلاش و گفتمان‌هایی که از سمت اهالی صنعت چاپ کشور با مسئولان وزارت ارشاد و وزارت صنعت و معدن و تجارت انجام گرفت مبنی بر اینکه ایران می‌تواند حداقل یک خط تولید زینک خام برای خود داشته باشد و از ظرفیت‌های بالقوه خود نهایت استفاده را ببرد. این مسئله خود به‌نوعی کمک به چرخه تولید و اشتغال‌زایی و استفاده از متخصصان در این زمینه است.

 آن زمان یک خط تولید زینک فقط چند میلیارد تومان بود که می‌توانستیم از آلمان تهیه و راه‌اندازی کنیم، ولی این درخواست همکاران و خادمان اصلی این صنعت در پروسه بروکراسی اداری ماند و راه به‌جایی نبرد. هم‌اکنون کشور چین از کوچک‌ترین توانایی متخصصان و محققان خود بهره‌برداری می‌کند و به قطب اقتصادی در دنیای امروزه تبدیل‌شده است. به‌طور مثال شرکت هاگوانگ با سه هزار نفر نیرو و با 9 لاین خط تولید سالانه 70 میلیون مترمربع تولید زینک پلیت حرارتی در ابعاد و متریال‌ متفاوت به کلیه کشورهای دنیا ارسال می‌کند.

 بنده سؤالی از مسئولان امر در این حوزه دارم آن‌هم این است که مگر کشور ما تهی از افراد متخصص و مستعد است که بایستی تمام اهرم خود را منوط به واردات نماییم؟ پس حمایت از مصرف‌کننده و تولید در کجای این کشور جای دارد؟ هزاران میلیارد تومان هزینه پروژه‌های ساخت و ساز اعم از هتل‌ها، مجموعه‌های فروشگاهی، تفریحی (مال‌ها) و غیره می‌شود، پس صنعت چاپ و نشر کشور و اهم آن فرهنگ و دانش در کدامین جایگاه قرار دارد؟ چرا باید صنعت معظم چاپ کشور به چین و یا کشورهای اروپایی وابستگی تمام داشته باشد؟ به گونه‌ای که حتی قدرت تولید یک برگ زینک خام را نداشته باشد؟ همه می‌دانیم که بدون زینک تمامی صنعت چاپ حتی یک ساعت هم نمی‌تواند بازدهی داشته باشد و در کل تعطیل می‌شود پس این‌همه وابستگی به کشورهای دیگر لازم است؟

چند ماهی می‌شود که زینک کمیاب و باقیمت‌های حداکثری به دست لیتوگرافی‌ها می‌رسد و فضا برای منفعت‌طلبان و مفسدان اقتصادی بازشده است. ورود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مقوله زینک وضعیت آن را بحرانی‌تر کرد و هم‌اکنون دستور عدم فروش تا اطلاع ثانوی به تعاونی لیتوگرافان و واردکنندگان داده‌شده تا آن‌ها تصمیم در این خصوص بگیرند. همین حرکت وزارت ارشاد سبب تعطیلی گسترده لیتوگرافی‌ها و به‌تبع آن چاپخانه‌ها شد.

ما خواهشمندیم که وزارت ارشاد رسالت نظارتی داشته باشد نه خود بنگاه‌داری و تحت‌فشار و جبر قرار دادن تجار زینک خام موضوع را بغرنج‌تر می‌سازد. اگر آن سال‌ها ما خط تولید زینک را در کشور راه‌اندازی می‌کردیم اکنون نیاز به این‌همه قل و زنجیر به دست و پای واردکننده نبودیم؛ و بقولی شما از برهان خلف استفاده می‌کنید و این برای این صنعت مسموع نیست. ما ابتدا باید زیرساخت‌ها را در صنعت چاپ نهادینه می‌کردیم که امروز سرگردان نباشیم؛ و ناشران محترم به‌جای دغدغه تولید کتاب و محتوا به دنبال کاغذ و زینک باشند. گذشته‌ها گذشته، امروز می‌توانید با یک تصمیم خردمندانه این صنعت را یاری کنید قبل از آنکه دیر شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)