مدير01

مدير01

گفت‌وگو با بهمن پورمند، ریاست فعلی اتحادیه چاپخانه‌داران در مورد حواشی اخیر

قفل جدید اتحادیه

سه شنبه, 01 مرداد 1398 ساعت 15:04

 رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران هنگام رفتن به مرخصی، کلید اتاق، دسته‌چک و مهر اتحادیه را به جانشین خود تحویل نداد و این آغاز مشکلات بود.

بهمن پورمند؛ نایب‌رئیس اول اتحادیه‌ی چاپخانه‌داران تهران در گفت‌وگو با چاپ و نشر درباره‌ی حواشی رخ‌داده اخیر در اتحادیه گفت: ایرج استادعلینقی ریاست اتحادیه چاپخانه‌داران تهران هنگام رفتن به مرخصی، مهر و دسته‌چک اتحادیه را به قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران تحویل داد! با اینکه ایشان همواره اذعان داشتند که تمام کارهایشان به‌صورت قانونی است ولی این کارشان با قانون مغایرت داشت، زیرا طبق قانون باید تمام مدارک و دسته‌چک را به بنده که نایب‌رئیس اول هستم واگذار می‌کرد.

پورمند افزود: حدود 10 روز صبوری کردم ولی اتحادیه مخارج خودش را دارد و باید حقوق کارمندان را پرداخت می‌کردیم، ارباب‌رجوعان به اتحادیه مراجعه می‌کردند و کارهای اتحادیه مانده بود و ما باید جوابگو می‌بودیم، من به آقای فراهانی مراجعه کردم و توضیح دادم که کار آقای علینقی قانونی نیست. البته این نکته را نیز بگویم که جناب علینقی کلید اتاق ریاست را به یکی از کارمندان اتحادیه داده بود و گفته بود اجازه ندارید کلید را جز به رئیس جدید اتحادیه به شخص دیگری بدهید.

وی اشاره کرد: من خدمت آقای فراهانی رفتم و مشکلات را بازگو کردم ایشان هم گفتند اگر کلید را نداد می‌توانید قفل را عوض کنید اما من این کار را نکردم ولی آقایان بابک عابدین و میریونس جعفری قفل‌ساز آوردند و قفل اتاق ریاست را عوض کردند و من هم دخالتی در این مسئله نداشتم و معتقدم این کارشان اشتباه بوده است.

نایب‌رئیس اول اتحادیه‌ی چاپخانه‌داران تهران اظهار کرد: طبق صورت‌جلسه‌ی هیئت‌مدیره بنده مهر و دسته‌چک را دریافت کردم. بعدازآن به مدت چهار روز تمام کارهای عقب افتاده را به انجام رساندم، فقط 60 نامه بی‌جواب داشتیم که مربوط به بیمه، برق، وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر ارگان‌های مربوط بود که من آن‌ها را مورد بررسی و پیگیری قرار دادم.

پورمند تأکید کرد: در مدت ذکر شده تلفن اتحادیه دائم از سوی ارباب‌رجوعان زنگ می‌خورد و تعداد مراجعات نیز بسیار زیاد بوده و تمام کارها روی هم انباشته شده بود که به همگی کارها رسیدگی شد. بیش از 15 نفر در نوبت آزمون برای دریافت جواز کسب بودند که با هماهنگی به کارشان رسیدگی، پرونده‌هایشان تکمیل و خواسته‌هایشان بررسی شد. از مسئولان کمیسیون شکایت نیز خواستم تا به شکایت‌های واصله رسیدگی کنند و در این مدت کارها به‌راحتی و بدون هیچ مشکل و حواشی پیش رفت و به انجام رسید.

وی در مورد فعالیت اتحادیه در زمان مرخصی ریاست آن توضیح داد و گفت: اتحادیه چاپخانه‌داران یک تشکل صنفی ریشه‌دار است که تعداد اعضای زیادی دارد و رجوع به آن بی‌شمار است؛ نمی‌توان کارهای آن را به تعویق انداخت. بنده به‌عنوان نائب رئیس اول و کسی که طبق قانون ریاست اتحادیه اکنون به او محول شده، دوشنبه با اعضای هیئت‌مدیره‌ی اتحادیه چاپخانه‌داران تهران جلسه‌ای داشتم که آقایان جعفری و عابدین در آن حاضر نشدند و کلید را نیاوردند. وقتی هم از آن‌ها توضیح خواستم اذعان کردند که آقای فراهانی به آن‌ها گفته اگر کلیدها را در اختیارتان قرار ندادند، کلیدساز بیاورید و قفل در را عوض کنید که من معتقدم کار آقای فراهانی هم در این مورد اشتباه بوده است.

پورمند اشاره کرد: همه‌ی کارهای اتحادیه در حال انجام است، این مسئولیت را ادامه می‌دهیم تا وضعیت انتخابات روشن شود. بنده حب ریاست ندارم که نیاز داشته باشم حتماً در اتاق مخصوص و پشت میز ریاست بنشینم. من برای خدمت به اعضا به اتاق و کلید نیازی ندارم. تنها هدف من انجام کار ارباب‌رجوعان و ادامه‌‌ی به نحو احسن فعالیت‌های اتحادیه چاپخانه‌داران است.

نایب‌رئیس اول اتحادیه‌ی چاپخانه‌داران تهران درباره‌ی جایگزین شدن هیئت‌مدیره‌ی جدید نیز توضیح داد و گفت: هنوز معلوم نیست که هیئت‌مدیره جدید چه زمانی جایگزین می‌شوند، چون مشکلی در مورد انتخابات رخ داده و تا معلوم شدن نتیجه‌ی نهایی آن وقفه‌ای در کار پیش آمده است. اعضای اتحادیه طبق اعلام قبلی اتاق اصناف، برای هفت‌نفره شدن باید بالای هزار نفر باشند که هیئت برگزاری در روز انتخابات آن را 973 نفر اعلام کرده است. در چنین وضعیتی امکان دارد اعضای هیئت‌مدیره به پنج نفر تقلیل پیدا کند که این مسئله هنوز در دست بررسی است و امیدوارم زودتر تکلیف آن مشخص شود؛ تا آن زمان ما با تمام توان آمادگی پاسخگویی به تمامی اعضای اتحادیه چاپخانه‌داران تهران را داریم.

سه شنبه, 01 مرداد 1398 ساعت 09:54

نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری حوزه چاپ با حضور محسن جوادی و اعضای شورا برگزار شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از آنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره حوزه چاپ با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی و رئیس شورا، مهرزاد دانش مدیرکل دفتر چاپ و نشر و دبیر شورا و اعضای شورا در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

محسن جوادی در این جلسه با اشاره به جایگاه حوزه چاپ و ضرورت توجه به آن عنوان کرد: باید تلاش شود تا موانع این حوزه بر طرف شود. در حال حاضر نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش زیادی برای بر طرف شدن مشکلات این حوزه داشته است.

وی ادامه داد: در بخش ارائه تسهیلات به واحدهای چاپی نیز با پیگیری‌های وزیر محترم زمینه‌هایی ایجاد شده است تا هم کسب و کارهای کوچک در شهرستان‌ها و هم کسب و کارهای بزرگ در مراکز شهری بتوانند به تجهیز واحدهای چاپی و نوسازی آن اقدام کنند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر گسترش حوزه چاپ به خارج از مرزهای کشور گفت: این بخش اگر نتواند در بازاریابی موفق باشد، با مشکل مواجه خواهد شد. فروش محصولات و نوآوری در چاپ نیاز به فضاهای جدیدی دارد. حوزه چاپ با تقویت زیرساخت‌های خود باید به دنبال بازاریابی در خارج از مرزهای ایران و صادرات محصولات چاپی به عنوان یک کالای فرهنگی باشد. همچنین در بحث چاپ باید به دیگر حلقه‌های این فرآیند اعم از صحافی، لیتوگرافی و... نیز توجه کنیم.

جوادی همچنین درباره برگزاری نوزدهمین جشنواره حوزه چاپ گفت: باید تلاش شود تا مسئولان برگزاری تغییراتی در برنامه‌های خود داشته باشند و رویکرد برنامه‌ها صرفاً تقدیر از پیشکسوتان و کارآفرینان نباشد. به نظر می‌رسد که برگزاری چند جلسه تخصصی با حضور نهادها و سازمان‌های دیگر برای گسترش و شناخت پتانسیل‌های عرصه چاپ، ضروری به نظر می‌رسد.

رئیس نوزدهمین شورای سیاست‌گذاری جشنواره چاپ همچنین درباره نحوه تقدیر از پیشکسوتان حوزه چاپ گفت: باید تلاش شود تا تقدیر از پیشکسوتان حوزه چاپ صرفاً به روز صنعت چاپ محدود نشود بلکه تجربیات و خاطرات آن‌ها گردآوری و منتشر شوند. در این زمینه در معاونت امور فرهنگی ابزارهایی در دسترس است که می‌توانیم از آن‎‌ها بهره بریم.

وی با ضروری دانستن انجام کارهای پژوهشی در حوزه چاپ گفت: باید یک پژوهش سراسری در این زمینه انجام شود تا پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های هر استان در نوع چاپ مشخص شود تا از این طریق بتوانیم در برنامه‌ریزی‌های آینده از آن‌ها استفاده کنیم.

در ادامه جلسه مهرزاد دانش دبیر شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره حوزه چاپ با اشاره به توجه معاونت امور فرهنگی به استان‌ها گفت: در این دوره از جشنواره تلاش شده است تا به فعالیت جشنواره در استان‌ها بیشتر پرداخته شود. همچنین با توجه به اینکه در سال‌های گذشته در برخی از استان‌ها در کنار برگزاری جشنواره کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی چاپ برگزار شده است، تلاش خواهیم کرد از این تجربیات برای برگزاری این دوره از جشنواره حوزه چاپ بهره ببریم.

در ادامه این جلسه اعضای شورا درباره برگزاری جشنواره حوزه چاپ به بحث و تبادل نظر پرداختند و نسبت به توجه بیشتر به استان‌ها تأکید داشتند و پیشنهادهای خود را اعلام کردند.

بر اساس این گزارش در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری نوزدهمین جشنواره چاپ که با ریاست محسن جوادی برگزار شد مهرزاد دانش، ایوب دهقانکار، علی غیاثی ندوشن، علی مغانی، اسکندر خمسهپور، محمدعلی انصاری‌پور، مجتبی محمودیان، سید علی قاسمی اژدری‌پور، علی اکبر ابراهیمی و محسن شمس حضور داشتند.

سه شنبه, 01 مرداد 1398 ساعت 09:52

یک آموزشگاه فنی و حرفه‌ای چاپ به مناسبت هفته ملی مهارت با اعتباری در حدود ۶۰ میلیارد ریال برای تجهیز چاپحانه و آموزشگاه به بهره برداری رسید.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از مهر، نخستین آموزشگاه فنی و حرفه‌ای صنعت چاپ جنوب کشور با حضور مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس، مدیر کل ارشاد اسلامی استان و جمعی از مسؤولان در شیراز آغاز بکار کرد.

در این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با گرامیداشت هفته ملی مهارت و ترویج کارآفرینی، گفت: توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری، رفع مشکلات اجتماعی را در پی دارد.

صابر سهرابی گفت: اعتقاد دارم هرچه بیشتر توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در تمام حوزه‌ها، را شاهد باشیم به طور حتم جامعه از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی به دور خواهد رفت.

وی افتتاح چاپخانه این آموزشگاه را با همکاری بین دستگاه‌های اجرایی عنوان کرد و گفت: اعتقاد دارم هرچه بیشتر توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در تمام حوزه‌ها، را شاهد باشیم به طور حتم جامعه از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی به دور خواهد رفت.

وی با اشاره به اینکه بحث آموزش در حوزه چاپ مغفول مانده بود که این آموزشگاه دوره‌های آموزشی صنعت چاپ را به کارآموزان ارائه خواهد کرد، ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از برنامه‌هایی که منجر به مهارت آموزی شود، حمایت خواهد کرد که متقاضیان را هم برای دریافت وام به اداره کار معرفی شدند.

جواد اشرافی، در حاشیه مراسم افتتاح چاپخانه آموزشگاه فنی و حرفه‌ای «ویرا» در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این آموزشگاه، نخستین آموزشگاه در کشور در زمینه آموزش صنایع چاپ است، گفت: آموزشگاه آزاد دیگری که در زمینه چاپ باشد، وجود ندارد.

مدیر این آموزشگاه فنی و حرفه‌ای با اشاره به اینکه برای ۲ گروه مردان و زنان این دوره‌ها برگزار می‌شود، افزود: نبود نیروی متخصص یکی از مشکلات حوزه چاپ است و از این رو با هدف تأمین نیروی متخصص برای بازار کار این آموزشگاه، فعالیت می‌کند.

وی با یادآوری این مطلب که در مجموع یک ماه برای اخذ مجوز طول کشید، اظهار کرد: در هر دوره آموزشی ۱۵ نفر از هر کدام از گروه‌های خواهران و برادران حضور می‌یابند.

بر اساس این گزارش در ادامه پریوش خادمی هم گفت: دوره‌های نظارت فنی و محاسبات فنی چاپ، افست ورقه ای و همچنین دوره پیش از چاپ شامل لیتوگرافی نظیر نظارت پیش از چاپ و طراحی و صفحه آرایی در این آموزشگاه برپا می‌شود.

مؤسس آموزشگاه فنی و حرفه‌ای «ویرا» با یادآوری این مطلب که دوره‌ها بر اساس ساعت هستند که به طور مثال دوره چاپ افست ۳۸۰ ساعت است و در معمول سه ماهه طول می‌کشد، اضافه کرد: آموزش بخش تئوری در آموزشگاه و بخش عملی در محل چاپخانه برگزار می‌شود و در مجموع در حال حاضر ۱۴ نفر به شکل مستقیم در آموزشگاه و چاپخانه مشغول به فعالیت هستند که حدود ۶۰ میلیارد ریال برای تجهیز چاپحانه و آموزشگاه هزینه شده است.

به گفته مدیرکل فنی حرفه‌ای استان فارس در حاشیه این مراسم، ۱۳ مرکز جوار کارگاهی در کشور وجود داشت که ۳ مورد آن مربوط به فارس بوده که همه آنها به شکل ویدئو کنفرانس توسط معاون وزیر کار و رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور به بهره برداری رسید.

حشمت کوشکی در جمع خبرنگاران گفت: ۱۳ مرکز جوار کارگاهی در کشور وجود داشت که ۳ مورد آن مربوط به فارس بوده که همه آنها به شکل ویدئو کنفرانس توسط معاون وزیر کار و رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور به بهره برداری رسید.

مدیر کل فنی و حرفه‌ای فارس با تاکید بر اینکه مرکزهای «جوارکارگاهی» تعمیرکاران اتومبیل‌های سنگین و سبک، اتحادیه عطاران و یک شرکت تولیدی صنعتی از جمله این سه مرکز بودند، افزود: ۶ آموزشگاه و ۳۰ کارگاه در هفته ملی مهارت به بهره برداری می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه آموزشگاه چاپ فوق از کشورهای دیگر کارآموز می‌گیرد، اضافه کرد: این آموزشگاه توانسته در کنار صنعت چاپ خود کارگاه عملی آموزشی دایر کند و این موضوع به نقطه قوت این آموزشگاه بدل شده است که در ۱۷ رشته مرتبط با چاپ فعالیت‌های آموزشی را انجام می‌دهد.

سه شنبه, 01 مرداد 1398 ساعت 08:02

رئیس اتحادیه صنف لوازم التحریر و نوشت افزار تهران در واکنش به فروش لوازم التحریر لاکچری و دفترهای چند میلیون تومانی در ایران گفت: فروش لوازم التحریر خارج از عرف و اقلام فانتری با قیمت‌های غیرمعمول ممنوع است.

به گزارش چاپ و نشر؛ موسی فرزانیان در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به افزایش قیمت لوازم التحریر طی یک سال گذشته اظهار کرد: طی یک سال گذشته که قیمت ارز بین 4 تا 5 برابر افزایش یافت، طبیعتاً قیمت لوازم التحریر نیز بالا رفت و به طور میانگین، قیمت لوازم التحریر حدود 3 برابر سال قبل شده است.

رئیس اتحادیه صنف لوازم التحریر و نوشت افزار تهران افزود: در این بین شاید بیشترین افزایش قیمت مربوط به دفتر باشد چراکه کاغذ در بازار به شدت گران شد و قیمت هر بند کاغذ از 80 هزار تومان به بیش از 500 هزار تومان رسید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کمبودی در بازار لوازم التحریر وجود ندارد گفت: در اغلب لوازم التحریر و حتی دفتر، هیچ کمبودی نیست ولی با نزدیک‌تر شدن به فصل شروع مدارس و افزایش خرید لوازم التحریر، تقاضا برای خرید دفترهایی که قیمت‌های پایین‌تری دارند، بیشتر خواهد شد و از این رو ممکن است تا اندازه‌ای با کمبود دفترهای ساده و ارزان‌قیمت مواجه شویم ولی قول‌هایی داده شده تا تولید در این بخش افزایش یابد و کنترل بازار بهم نخورد.

فرزانیان با بیان اینکه واردات لوازم التحریر به شدت کاهش یافته است گفت: در برخی موارد از جمله «مداد»، واردات 100 درصد ممنوع است و در موارد دیگری از جمله پاک‌کن و تراش، تقریباً همه نیاز بازار از تولیدات داخلی تامین می‌شود و تولیدکنندگان نیز قول داده‌اند تا در فرصت باقی مانده تا آغاز فصل مدارس، تولیدات خود را افزایش دهند.

وی با اشاره به تامین 40 درصد نیاز خودکار کشور از طریق واردات گفت: در مجموع، درباره اقلام اصلی لوازم التحریر مشکلی وجود ندارد.

رئیس اتحادیه صنف لوازم التحریر و نوشت افزار تهران در پایان در واکنش به فروش لوازم التحریر لاکچری از جمله دفترهای چند میلیونی در بازار لوازم التحریر خاطرنشان کرد: فروش لوازم التحریر خارج از عرف و اقلام فانتری با قیمت‌های غیرمعمول ممنوع است ولی ما تا امروز گزارشی از چنین مواردی نداشته‌ایم.

به گزارش تسنیم، روز گذشته گزارشی مبنی بر فروش دفترهای یادداشت و دفترهای کلاسوری با قیمت‌های چند میلیونی منتشر شد و به نظر می‌رسد برندهای خاص لوازم التحریر علی‌رغم قیمت‌های نجومی‌شان، مشتری‌های خاص خود را دارند.

سه شنبه, 01 مرداد 1398 ساعت 06:29

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل اصلی ما در بحث کاغذ به واردات و رانتی که از این محل ایجاد می‌شود باز می‌گردد.

به گزارش چاپ و نشر؛ حجت‌الاسلام احد آزادی‌خواه در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به بررسی مشکلات کاغذ در مجلس گفت: در حال حاضر در توزیع کاغذ آن هم برای چاپ نشر و روزنامه هیچ مشکلی نداریم.

وی تاکید کرد: مشکلات در زمینه کاغذ به حوزه کاری وزارت صمت بازمی‌گردد و این وزراتخانه باید نظارت بهتری در این زمینه داشته باشد.

 سخنگوی «کمیسیون فرهنگی» مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر در توزیع و کاغذ مشکلاتی وجود دارد که  وزارت صمت  باید هر چه سریع‌تر به آن رسیدگی کند.

این نماینده مجلس بیان داشت: مشکل اصلی ما در بحث کاغذ به واردات و رانتی که از این محل ایجاد می‌شود باز می‌گردد.

آزادی خواه تاکید کرد: البته مشکلات کاغذ در گذشته هم وجود داشته است ولی باید هر چه سریع‌تر مورد بررسی دقیق‌تر قرار گیرد.

سه شنبه, 01 مرداد 1398 ساعت 06:23

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شاهرود، فعالیت در صنعت چاپ را یک کار فرهنگی و بسیار ارزشمند دانست و گفت: این فعالیت از سویی یک کار هنری است و از سوی دیگر یک صنعت است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، رضا مهدیان در بازدید از چاپخانه سایری شاهرود افزود: کار و تلاش در این صنعت تاثیر مهمی در چرخه اقتصادی جامعه دارد.

وی افزود: اهمیت و جایگاه صنعت چاپ امروزه بر کسی پوشیده نیست و این صنعت در بطن خود ارتباط بسیار گسترده‌ای با هنر و فرهنگ دارد و این امر اهمیت آن را دوچندان می‌کند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شاهرود تصریح کرد: کارکردهای مختلف و تاثیرات گسترده صنعت چاپ در جامعه اهمیت خاصی به این صنعت بخشیده است.

در این بازدید با تجلیل از تلاش دست اندرکاران این چاپخانه، مسایل و مشکلات و فعالیت آنان مرود بحث و بررسی قرار گرفت.

سه شنبه, 01 مرداد 1398 ساعت 06:16

پلیس استانبول روز جمعه از یک چاپخانه در محله «اسِن‌یورت» مبلغ 271 میلیون دلار 100 دلاری چاپ شده تقلبی برای توزیع در بازار را کشف کرده است.

  به گزارش چاپ و نشر به نقل از سی‌ان‌ان ترک، این محموله بزرگ دلار تقلبی قرار بود در آستانه تعطیلات عیدقربان در ترکیه وارد بازار این کشور شود. پلیس ترکیه 5 نفر را در جریان این پرونده دستگیر کرده است.

بر اساس گزارش‌های اولیه پلیس، دستگیر شدگان با باند موسوم به «فِتو» (فتح الله گولن= روحانی ترکیه‌ای مستقر در آمریکا که دولت ترکیه او را متهم به رهبری کودتای نافرجام 3 سال پیش کرده است) در ارتباط بوده اند.

منبع: اکوفارس

 

اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ برگزار می‌کند:

نخستين دوره آموزشی تخصصی کسب‌وکار چاپ برگزار می‌شود

سه شنبه, 01 مرداد 1398 ساعت 06:12

 نخستين دوره تخصصی کسب و کار صنعت چاپ مرداد ماه از سوی اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران در اتاق بازرگانی تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش چاپ و نشر؛ ابوالفضل ایمنی، مدیر روابط عمومی اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ در گفت‌وگو با ایبنا، عنوان کرد: این اتحادیه با هدف بررسی و بازنگری روند کسب و کار به صورت علمی در صنعت چاپ کشور، دوره تخصصی کسب و کار صنعت چاپ را برنامه‌ریزی کرده است.

 وی افزود: این دوره آموزشی در سه بخش با محوریت؛ نقش سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری(CRM) و سیستم‌های مدیریت اطلاعات (MIS)، آشنایی با استراتژی و استراتژی سازمانی نوین در کسب و کار چاپ و  نقش بازاریابی مدرن بر رشد فروش برگزار خواهد شد.

 ایمنی با بیان اینکه آموزش و توجه به اصول کسب و کار حرفه‌ای در صدر برنامه‌های اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ قرار دارد، گفت: این اتحادیه امیدوار است با اجرای هدفمند برنامه‌های آموزشی باعث رونق علمی کسب و کار در صنعت چاپ کشور شود.

 وی درباره جامعه هدف این دوره توضیح داد: مخاطبان این دوره مدیران چاپخانه‌ها هستند، کسانی که می‌خواهند کسب و کار خود را توسعه داده یا به دنبال تغییر در محیط کار خود هستند می‌توانند از مطالب و موضوعات این دوره به خوبی بهره بگیرند.

 ایمنی از حضور استادان مجرب حوزه چاپ و کارآفرینی در این دوره خبر داد و یادآور شد: در این زمینه مذاکراتی با اساتید حرفه‌ای کسب و کار در حوزه چاپ و سایر حوزه‌های موفق انجام شده است تا به زودی شاهد ارتقای سطح اصول حرفه‌ای چاپخانه‌داران باشیم.

دوشنبه, 31 تیر 1398 ساعت 11:48

در حالی که فهرست ناشران مشمول دریافت کاغذ تحریر منتشر شده است برخی از این ناشران از عدم تحویل سهمیه‌های تخصیصی، گله دارند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از مهر، سامانه توزیع کاغذ و زینک تحت نظارت تعاونی ناشران ایران (آشنا) فهرستی از ناشران مشمول تخصیص سهمیه کاغذ را منتشر کرد.

این فهرست در هشت بخش مجزا درباره تقاضاهای پذیرفته شده برای تخصیص کاغذ در بازه زمانی دوازدهم تا ۲۳ تیرماه سال جاری است.

نکته قابل توجه در این فهرست قرار داشتن نام ناشران دولتی و خصوصی در این فهرست در کنار هم و البته سهم اندک و یا غیبت بسیاری از ناشران بزرگ و پرکار در میان آنهاست که می‌تواند به نوعی حاکی از تمایل آنها برای خرید از بازار آزاد و یا خرید انبوه آنها پیش از تخصیص‌های فعلی باشد.

با این همه برخی از ناشران حاضر در این فهرست مدعی هستند با وجود دو هفته پس از اعلام این تخصیص‌ها کماکان پیش‌فاکتوری برای دریافت کاغذ برای آنها صادر نشده است. به عبارت دیگر این تخصیص هنوز رنگ و بوی عمل به خود ندیده است.

از سوی دیگر روز گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تازه‌ترین لیست شرکت‌های متقاضی واردات کاغذ را از طریق سامانه خود منتشر کرد و اطلاعات واردات کاغذ را در دو بخش مطبوعات و تحریر در معرض دید عموم قرار داد.

بر اساس اطلاعات این جدول تقاضا برای واردات کاغذ تحریر به صورت رول و غیر رول با رکودی جدی مواجه شده و در مقابل متقاضیان و پرونده‌های تایید شده برای واردات کاغذ روزنامه با شتابی چشمگیر در حال افزایش است.

در این میان سکوت مدیران و حاضران در کارگروه تخصیص کاغذ معاونت فرهنگی و پاسخگو نبودن آنها به رسانه‌ها نیز درباره فعالیت‌هایشان قابل توجه است.

این موضوع این شائبه را به وجود آودره که ترخیص کاغذ تحریر از گمرک و مشکلات موجود برای واردات آن علاقه به ورود به این حوزه و نیز توزیع آن را با مشکل روبرو کرده است و ناشران نیز به طبع نیاز خود را از روش‌های جایگزین تهیه می‌کنند و این اتفاق در حالی شگل گرفته که اعضای کمیته تخصیص کاغذ تاکید دارند که برای همه ناشران کاغذ در بخش دولتی موجود است و نیازی به تهیه آن از مبادی غیر دولتی نیست.

در همین راستا ناشران حاضر در این فهرست در موارد متعدد، به خبرنگار مهر اذعان داشته‌اند که تمایل دارند درباره علت این تعویق نیز به صورت شفاف به آنها پاسخ داده شود و پاسخ صریحی در این زمینه دریافت کنند.

رئیس اتحادیه صحاف تهران:

به دفتر مشق کاغذ دولتی نمی‌دهند

دوشنبه, 31 تیر 1398 ساعت 10:39

 

رئیس اتحادیه صحاف شهرستان تهران با بیان اینکه وزارت ارشاد برای تولید دفتر مشق کاغذ در اختیار واحدهای تولیدی قرار نمی‌دهد، گفت: فرآیند تولید دفتر مشق از چند ماه گذشته آغاز شده و پیش‌بینی‌ها بر آن است که بازار با کمبودی مواجه نخواهد بود اما قیمت تمام شده محصولات رشد قابل‌توجهی داشته است.

 

به گزارش چاپ و نشر، جلیل غفاری رهبر در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: اعضای اتحادیه صحاف شهرستان تهران انواع دفتر مشق، دفتر روزنامه و انواع سررسید را تولید می‌کنند که از ابتدای اردیبهشت‌ماه برنامه طراحی و تولید را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

 رئیس اتحادیه صحاف شهرستان تهران با بیان اینکه اوج کار تولید دفتر مشق در مردادماه است، خاطرنشان کرد: از میانه مردادماه کار عرضه دفتر مشق آغاز می‌شود که با توجه به شرایط بازار مواد اولیه، قیمت محصول نهایی نسبت به سال گذشته رشد خواهد داشت.

 وی ادامه داد: با ایجاد مشکلاتی در بازار کاغذ، اتحادیه رایزنی و درخواست‌هایی از وزارت ارشاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته که متأسفانه وزارت ارشاد اعلام کرده کاغذ دولتی به تولید دفتر مشق اختصاص نمی‌دهد و وزارت صنعت نتوانست ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار تجار برای واردات کاغذ قرار دهد.

 غفاری رهبر یادآور شد: رفع نیاز تولیدکنندگان از بازار آزاد انجام می‌شود که هزینه خرید هر بند کاغذ از ۴۰۰ تا ۵۵۰ هزار تومان است و این در حالی است که قیمت تمام شده یک دفتر مشق ساده منگنه‌ای در سال گذشته ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان بود و در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود این رقم به ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تومان افزایش یابد.

 وی با بیان اینکه ساده‌ترین دفتر مشق برای مصرف‌کننده در سال جاری قیمتی در حدود ۴۰۰۰ تومان خواهد داشت، افزود: تعداد معدودی از تجار توانسته‌اند ارز نیمایی برای واردات کاغذ دریافت کنند و محصولات را به بازار عرضه کنند که تا حدودی از التهاب بازار کاسته است.

 رئیس اتحادیه صحاف شهرستان تهران با اشاره به اینکه حجم واردات کاغذ با ارز نیمایی جوابگوی نیاز بازار نیست، گفت: مشکلی در تأمین نیاز واحدهای تولیدی نیست اما قیمت مواد اولیه و محصول نهایی به شدت افزایش یافته است.

 غفاری رهبر در پاسخ به این سؤال که آیا واردات و صادرات دفتر انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: تا سال گذشته مقداری از تولید واحدهای داخلی به بازارهای دیگر صادر می‌شد که با توجه به اتفاقات رخ داده در زمینه تأمین کاغذ، صادرات دفتر با ممنوعیت روبرو شد و از سوی دیگر واردات دفتر به کشور بسیار جزئی است.

منبع: ایسنا

 

 

 

 

صفحه1 از834