مدير01

مدير01

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 10:07

بعد از خروج دونالد ترامپ از برجام، اگر چه برخي شركت‌ها از ترك ايران خبر دادند اما در اين بين برخي شركت‌هاي بزرگ از ماندگاري در بازار ايران خبر دادند. در اين زمينه روز چهارشنبه گروه خودروسازي پي اس‌اي (اتحاد پژو- سيتروئن) رسما اعلام كرد كه در ايران مي‌ماند. در اطلاعيه اين گروه خودروسازي آمده است كه با وجود خروج امريكا از توافق هسته‌اي ايران، استراتژي حضور خود در بازار ايران را تغيير نمي‌دهد.

ليندا جكسون، مديرعامل گروه پي‌اس‌اي، به رويترز گفته است استراتژي اين شركت در ايران تغيير نكرده است، هرچند اين شركت تحولات را «محتاطانه» دنبال مي‌كند. بر اين مبنا سيتروئن خط توليد مدل سي ۳ (C3) خود را در ايران به راه انداخته است. خبر ادامه حضور پژو-سيتروئن در ايران در حالي اعلام مي‌شود كه پيش از اين چند شركت بزرگ اروپايي اعلام كرده‌اند در معاملات و مبادلات خود با ايران تجديدنظر مي‌كنند.

ليندا جكسون، مديرعامل سيتروئن، به رويترز گفته است كه در روز آغاز به كار خط توليد، اين شركت توانسته دو هزار دستگاه سيتروئن سي٣ را ظرف يك ساعت بفروشد. پي‌اس‌اي در ساخت اين مدل با سايپا شريك است و خط توليد آن در كاشان است. بنا به گزارش رسانه‌هاي ايراني مدل جديد سيتروئن پيش‌فروش شده و در شهريور ماه تحويل داده خواهد شد. در همين حال مديران شركت ‌ام‌تي‌ان آفريقا كه پيش از اين زمزمه‌هاي خروج‌شان از ايران به گوش مي‌رسيد نيز اعلام كردند كه قصد خروج از ايران را نداريم

راب شاتر، مديرعامل گروه ‌ام‌تي‌ان آفريقاي جنوبي در نشست عمومي سالانه سهامداران اين شركت گفت، خروج امريكا از برجام و وضع تحريم‌هاي جديد عليه ايران پيچيدگي‌هايي را براي ‌ام‌تي‌ان ايجاد كرده است. ايران يك بازار كليدي براي شركت‌ ام‌تي‌ان به شمار مي‌رود و اين شركت ٤٩ درصد سهام شركت ‌ام‌تي‌ان ايرانسل را در اختيار دارد. او افزود: «ما هنوز چند ماه تا اجرايي شدن تحريم‌هاي جديد فرصت داريم. ما تمام تلاش‌مان را مي‌كنيم تا پول‌هاي شركت را از ايران خارج كنيم.

تصميم اخير دولت امريكا ممكن است بر توانايي اين شركت براي خارج كردن پول نقد و سودهاي خود از ايران تاثير بگذارد. با وجود تحريم‌هاي جديد دولت امريكا، ‌ام‌تي‌ان همچنان به سرمايه‌گذاري‌هاي خود در ايران متعهد است و قصدي براي خروج از بازار ايران ندارد. همچنين براساس اخبار موجود، شركت راكت آلمان نيز اعلام كرده است كه بعد از خروج ترامپ از برجام در ايران خواهد ماند. راكت يك شركت آلماني است كه مالكيت استارت‌آپ‌هاي متعددي را در چند كشور جهان در اختيار دارد. اين شركت استارت‌آپ‌هايي را راه‌اندازي مي‌كند كه با الگوبرداري از نمونه‌هايي كه پيش از اين در حوزه تكنولوژي (به ويژه در بازار امريكا) به موفقيت رسيده‌اند. به همين دليل اين شركت را كپي‌كننده استارت‌آپ‌هاي موفق مي‌نامند. شركت سي‌ان‌پي‌سي چين يا همان ساينوپك معروف نيز كه در حوزه نفت و گاز فعاليت مي‌كند بر بقاي خود در دوران بعد از تحريم‌هاي ترامپ تاكيد كرده است.

اين شركت چيني از سال ۱۹۹۰ در ايران حضور داشته و پروژه‌هاي بزرگي را براي ايران به انجام رسانده است و حالا خيال طرف ايراني را راحت كرده است كه بعد از خروج ترامپ از برجام نيز در ايران خواهد ماند. اين شركت حتي مدعي شده است كه بعد از خروج توتال از ايران مي‌تواند جايگزين اين غول نفتي در پارس جنوبي شود. گزارش‌هاي رسيده همچنين تاكيد مي‌كنند كه با وجود خروج امريكا از برجام، گروه انرژي او‌ام وي اتريش در حال ادامه پروژه‌هاي انرژي برنامه‌ريزي شده خود در ايران است. جوهان پلينينگر، رييس بخش بالادستي شركت او‌ام وي در نشست سالانه سهامداران اين شركت در وين گفت، او‌ام وي خيلي به دقت به رصد تحولات سياسي ميان امريكا و اتحاديه اروپا ادامه مي‌دهد. پلينينگر با اشاره به فعاليت‌هاي شركت در ايران، گفت: «اين پروژه متوقف نشده است و ادامه دارد... اما هنوز هيچ سرمايه‌گذاري صورت نگرفته است. شركت او‌ام وي در سال ٢٠٠٦ ميلادي به دليل تحريم‌ها فعاليت‌هاي خود در ايران را متوقف ساخت، اما بعد از كاهش تحريم‌ها در مه ‌٢٠١٦ يادداشت تفاهمي با شركت ملي نفت ايران براي اجراي پروژه‌هاي واقع در منطقه زاگرس در غرب و ميدان فارس در جنوب به امضا رساند.

اين شركت نيز به حضور خود در ايران ادامه خواهد داد. يكي ديگر از شركت‌ها كه اعلام كرده است در ايران مي‌ماند، ژيد، فرانسه است. ژيد يكي از موسسات حقوقي برتر بين‌المللي با اصالتي فرانسوي است كه دفتر مركزي آن، برخلاف اكثر موسسات برتر حقوقي بين‌المللي در دنيا كه در انگلستان و امريكا مستقر هستند، در پاريس واقع است. اين موسسه درحال حاضر بالغ بر ١٠٠٠ كارمند دارد كه در ١٥ دفتر اين موسسه واقع در ١٣ كشور جهان مشغول به فعاليت هستند. بيش از ٦٠٠ وكيل و مشاور حقوقي از ٣٥مليت مختلف براي ژيد كار مي‌كنند. ورود ژيد به ايران پژواك ديگري از توسعه روابط اقتصادي ايران با فرانسه بود كه بعد از خروج ترامپ از برجام اين همكاري همچنان دوام خواهد داشت. البته شركت حقوقي دو گل فرانسه نيز از شركت‌هايي است كه سياست ماندگار در ايران و حفظ روابط صورت گرفته را برگزيده است و همچنان در ايران خواهد ماند.

 

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 09:46

بانک مرکزی به عنوان تنها مرجع تولید و انتشار اسکناس، توانسته با همت کارکنان این حوزه چه در زمان تحریم ها و نیز در دوران پسابرجام به دستاوردهای بزرگی دست یابد. از دیگر پیشرفت ها و دستاوردهای حاصل شده در این زمینه می توان به تقویت ویژگی‌های امنیتی اسکناس، پروژه واقعیت افزوده، شخصیسازی دسته چک و انجام پروژههای متعدد فنی مهندسی در زمینه بهینه‏ سازی مصرف انرژی اشاره کرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از نمایه بانک ، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در ادامه سلسله «گزارش های خدمت» که به مناسبت هفته دولت انتشار می یابد، امروز اقدامات و دستاوردهای «سازمان تولید اسکناس و مسکوک» این بانک منتشر می شود.

۱‏-­ استفاده حداکثری از آثار مثبت فضای پسابرجام

صنعت چاپ امنیتی در دنیا با پیچیدگی ­های فنی و تکنولوژیکی مخصوص به خود همراه است. این ویژگی موجب ایجاد قدرت انحصاری برای برخی از کشورهای اروپایی و آمریکایی شده به نحوی که عدم ارتباط با کشورهای مزبور، امکان بهر ه­برداری از ظرفیت ­های بالفعل این صنعت مهم را ناممکن می­کند. در سال­ های گذشته به علت تحریم ­های ناعادلانه بین­ المللی علیه جمهوری اسلامی ایران، اگر دوراندیشی و همت مدیران و کارکنان سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی، به عنوان تنها مرجع چاپ امنیتی کشورنبود تأمین اسکناس مورد نیاز کشور در مقاطعی با مخاطره جدی مواجه می­ شد.

با مثبت شدن فضای بین ­المللی پس از انعقاد توافق­نامه برجام، سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی تمام تلاش خود را در زمینه استفاده حداکثری از شرایط ایجاد شده نسبت به بازسازی و توسعه روابط بین­ المللی مورد نیاز خود به کار گرفته است. از جمله این اقدامات می ­توان به خرید ماشین­ های سورترBPS‏-M۷  اشاره کرد که در صورت بهره ­برداری، رسیدگی و شمارش اسکناس را متحول خواهد کرد. همچنین مجهز کردن فرآیند تولید اسکناس به ماشین سیلک­ اسکرین که امکان ارتقای کمی و کیفی مشخصه های امنیتی قابل شناخت توسط عموم مردم را فراهم خواهد کرد و یا برنامه خرید ماشین بازبینی BPS‏-X۹ و ... از جمله این موارد هستند.

۲‏-­ ادامه حمایت از صنایع داخلی

سازمان تولید اسکناس و مسکوک در مواردی که امکان جایگزینی محصولات تولید داخل با نمونه مشابه خارجی وجود داشته، به عنوان یک استراتژی کلی، همواره در حمایت از صنایع داخل پی ش­قدم و نقش ­آ فرین بوده است.

به عنوان نمونه در سال ۱۳۸۹ با انعقاد قراردادی ۵ ساله با صنایع مس شهید باهنر کرمان که تا آن زمان حجم بسیار کمی از مواد اولیه ضرب سکه (مطلس) را فراهم می­ کرد گامی بلند در قطع وابستگی به واردات این محصول و حمایت از صنعت کشور برداشته شد. این قرارداد در سال­ های اخیر نیز ادامه داشته و پس از سال­ ها شکیبایی و همکاری همه­ جانبه سازمان، کشور از واردات مطلس بی ­نیاز شده است.

۳‏-­ تقویت ویژگی‌های امنیتی اسکناس

از آنجا که سازمان تولید اسکناس و مسکوک بر اساس قانون پولی و بانکی، تنها مرجع تولید و انتشار اسکناس به عنوان امنیتی­ترین سند بهادار است و محصولات تولید شده در این سازمان علاوه بر نشان دادن توان و ظرفیت کشور در حوزه چاپ امنیتی ارتباط مستقیم و بسیار نزدیکی با نظم اجتماعی و حتی امنیت کشور دارد، لذا ارتقای کیفیت محصولات تولید شده همواره مورد توجه ویژه این مجموعه بوده است. یکی از دستاوردهای ارتقا و تقویت ویژگی های امنیتی اسکناس اطمینان جامعه نسبت به اصیل بودن اسکناس­ های رایج است. بر این اساس سازمان با رویکردی آینده ­نگر ضمن تکمیل و تقویت فرآیندهای پشتیبان تولید اسکناس و مسکوک نظیر تحقیق و توسعه، تضمین کیفیت، کنترل­کیفی، ایمنی و بهداشت و ... گامی جدی در اعتلای صنعت چاپ امنیتی کشور برداشته است. در کنار این می ­توان به تلاش­ های انجام شده در زمینه پیشگیری و پیگیری جعل اسکناس اشاره کرد که با تشکیل کمیته پیشگیری از جعل، اسکناس ­های جعلی مورد به مورد بررسی شده و انتظار می­رود نتایج و دستاوردهای این کمیته در تولید محصولات جدید مدنظر قرار گیرد.

برای نمونه، می­ توان به ارتقای کیفیت طراحی و چاپ اسکناس ۱۰.۰۰۰ ریالی جدید نسبت به نمونه پیشین آن اشاره کرد. استفاده از مشخصه هایی نظیر الکتروتایپ،‌ تصویر مکمل، تصویر مخفی و ... شواهدی از این دست تغییرات است.

۴‏-­ پروژه واقعیت افزوده (Augmented Reality)

با توجه به الزامات موجود برای آموزش و اطلاع‌رسانی به مردم در راستای معرفی مشخصه های امنیتی موجود در اسکناس و ایران­چک، سازمان تولید اسکناس و مسکوک با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین از جمله واقعیت افزوده اقدام به تأمین نرم‌افزار «نما» (نرم‌افزار معرفی اسکناس) کرده ‌است. این نرم‌افزار با بهره‌گیری از تکنولوژی واقعیت افزوده این امکان را فراهم می‌کند تا کاربران پس از نصب آن، دوربین گوشی هوشمند یا تبلت خود را (در حالت آنلاین یا آفلاین) بر روی اسکناس یا ایران­ چک قرار داده و مشخصه های امنیتی موجود در هر وجه آن را مشاهده کنند. نرم‌افزار یاد شده به گونه‌ای طراحی شده است که پس از نمایان شدن نقاط درج مشخصه های امنیتی، اطلاعات مربوطه همزمان در قالب متن، تصویر و فایل صوتی فراهم شود.

۵‏-­ شخصی ­سازی دسته­ چک

یکی از پروژه­ های مهم که در بانک مرکزی در حال اجراست چاپ و شخصی ­سازی دسته ­چک سازمان­ ها و نهادهای دولتی است. این پروژه با اهتمام سازمان، اداره معاملات ریالی بانک مرکزی، شرکت خدمات انفورماتیک و شرکت پست اجرایی شده است.

ارتقای مشخصه های امنیتی درج شده بر روی هر برگ چک شخصی­ سازی شده در مقایسه با چک جاری اشخاص، شامل شماره سریال یکتا همراه با درج بارکد دو بعدی بوده که حاوی اطلاعاتی نظیر نام و نام خانوادگی صاحب حساب، شماره حساب، شناسه استعلام و ... است. این تغییر گامی مؤثر در راستای اهداف از پیش تعیین شده محسوب می ­شود. لازم به ذکر است امحای لاشه چک ­های یاد شده نیز در محل کارخانه امحا این سازمان با درجه امنیت اعمال شده برای امحا اسکناس انجام خواهد شد.

۶‏-­ انجام پروژه­ های متعدد فنی مهندسی در زمینه بهینه­ سازی مصرف انرژی

در حوزه محیط­ زیست وجود فهرستی طولانی از اقدامات صورت گرفته و قابل ارایه، تغییر نوع نگاه به جایگاه محیط ­زیست در تمام سطوح تصمیم­گیری سازمان را نشان می­ دهد. هر چند شاید نتوان نقش مواردی همچون توجه به برچسب انرژی در کلیه خریدها، توجه به ملاحظات زیست محیطی در طرح جامع ضرابخانه، طراحی و بازسازی ساختمان اداری و طبقه سوم ساختمان چاپ و ... را به طور فهرست ­وار بیان کرد اما بدون شک هر یک، نقشی انکارناپذیر در جلوگیری از هدر رفت انرژی در آینده خواهند داشت.

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 08:58

مدیرعامل خانه کتاب معتقد است صنعت نشر از فقدان حرفه‌ای‌ها رنج می‌برد‌. او می‌گوید اگر نشر ما حرفه‌ای باشد،‌ ما شاهد فسادهای گوناگون در آن نخواهیم بود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خبرنگاران پویا‌، شاید گزافه نباشد که بگوییم انتشار کتاب در ایران مسیری را می‌رود که انتهای آن چندان مشخص نیست،‌ اگر روزی شرایط به گونه‌ای بود که خارج از صنف تیشه به ریشه نشر می‌زد‌، امروز گویی خود ناشران حلقه را بر حلقوم نشر می‌فشارند و سعی می‌کنند از هر فرصتی برای ضربه زدن به نشر بهره ببرند. چرا که هر روز ابعاد تازه‌ای از فساد در نشر نمود پیدا می‌کند،‌ گویی همه حلقه‌های این زنجیره به هم پیوسته از مولف گرفته تا توزیع کننده و حتی نهاد متولی درگیر فساد شده‌اند. 

اگر روزی فروش کاغذ یارانه‌ای در بازار آزاد بزرگترین تخلف ناشران بود و هنوز که هنوز است، برخی از تبعات این اقدامات متضرر هستند،‌ اگر روزی خرید و فروش بن کتاب نهایت تخلف نشر تلقی می‌شد، امروز شاهد شکل‌های دیگری از فسادِ نشر هستیم که اگر گفته نشود همه، اغلب قریب به اتفاق آن‌ها ناشی از مشکلات اقتصادی است. فساد رنگ‌های متعددی گرفته از قاچاق کتاب تا کتاب‌سازی‌ها‌ گرفته تا مترجم‌های دروغین‌و قیمت‌گذاری‌های غیر واقعی. 

نیکنام حسین‌پور چند وقتی است مدیرعامل خانه کتاب شده است،‌ او که پیش از این نیز در سمت مشاور معاونت فرهنگی مشغول به فعالیت بوده معتقد است‌،کتاب‌سازی‌ها‌، قیمت‌گذاری‌های غیرواقعی و گستردگی حوزه صدور پروانه نشر از جمله مفسده‌های این سالهاست. گفت‌وگو با وی به شرح ذیل است:

صنعت نشر این روزها با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که بسیاری از آن‌ها ریشه در خود صنف دارد و از غیرحرفه‌ای بودن برخی ناشران نشأت می‌گیرد،‌ مشکلاتی که می‌توان از آن‌ها تعبیر به مفسده کرد‌، شما چه مفسده‌هایی برای حوزه نشر می‌توانید برشمرید؟

یکی از مفاسد موجود در صنعت نشر،‌ بحث کتاب‌سازی است، معضل امروز ما به صورت جدی کتاب سازی است، مفسده دیگری که در نشر وجود دارد و از جریان کتاب‌سازی تغذیه می‌شود‌، این است که با توجه به صدور پروانه‌های نشر بسیار در سال‌های گذشته‌ ما شاهد هستیم در یک خانواده چندین پروانه نشر وجود دارد،‌ بنابراین یک کتاب با پروانه نشری که بنام مادر است،‌ منتشر می‌شود‌، بعد عنوان و شناسنامه کتاب تغییر می‌کند و با پروانه نشری که بنام پدر وجود دارد منتشر می شود،‌ دوباره عنوان و شناسنامه تغییر می‌کند و این بار با پروانه نشری که به نام فرزند خانواده است،  منتشر می‌شود، در حالیکه محتوا همان است.

آقای حسین‌پور سال‌هاست که از گستردگی حوزه صدور پروانه نشر صحبت می‌شود،‌ اما هیچ اقدامی برای ساماندهی این حوزه انجام نمی‌شود،‌ چرا؟ 

به نظرم در صدور پروانه نشر باید نخست به حرفه‌ای بودن ناشر توجه شود. فردی که بدنبال گرفتن پروانه نشر است، حداقل باید شرایط حرفه‌ای را داشته باشد، اینکه من لیسانسی داشته باشم، متاهل باشم و امتحانی نیز در اتحادیه بدهم، به معنای حرفه‌ای بودن من نیست. ناشران ما مثل کنکور هستند، اگر ابتدا محکم بگیریم و به هر شخصی پروانه نشر ندهیم، این معضلات را نخواهیم داشت. اگر در طول تاریخ نشر ایران را بررسی کنیم،‌ خواهیم دید که از زمانی که نشر تأسیس شد و ناشران تشکیل شدند؛ چند ناشر خانواده به خانواده و نسل به نسل حرفه خود را حفظ کرده‌اند؟ شاید به تعداد انگشتان یک دست هم  نرسد، اما در حرفه‌های دیگر ما موارد متعددی را شاهد هستیم که نسل به نسل منتقل شده است. این خود یک آسیب است و می‌توان  آسیب‌شناسی کرد که چرا حرفه نشر موروثی منتقل نشده است.

برخی دیگر از فعالان حوزه نشر قیمت گذاری‌های غیر معقول را نیز جزو مفسده‌ها برشمرده‌اند،‌ نظر شما در این زمینه چیست؟

بله،‌ من با این دوستان موافق هستم‌، یکی از دلایل آن این است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ناشران کتاب می‌خرد،‌ بنابراین ناشران قیمت پشت جلد کتاب را بالاتر می‌زنند تا سود بیشتری از این طریق کسب کنند. این مفسده است باید در این زمینه تخصصی کار کنیم. مسئله دیگر بحث قاچاق کتاب است، کتاب‌های پرفروش ناشران را قاچاقچیان میدان انقلاب منتشر می‌کنند که در نهایت به مولف ضربه می‌زند، خلاقیتی که باید نویسنده و مولف داشته باشد، از بین می‌رود.  ناشر وقتی کتابش فروش نمی‌رود، حق تالیف کمتری پرداخت می‌کند و در نهایت به مولف ما آسیب وارد می‌شود. برای همین است که در یک دوره‌ای شاهد کاهش کتاب‌های تالیفی و افزایش کتاب‌های ترجمه‌ای هستیم.

برگزاری کارگاه آموزشی تخصصی بازاریابی بین المللی

بازار یابی در منطقه آزاد ماکو

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 08:45

در راستای سیاست های جدید سازمان  و در سال حمایت از کالای ایرانی ، برای اولین بار در سطح کشور، کارگاه آموزشی تخصصی بازاریابی بین المللی با رویکرد صادرات محصولات شوينده ‌ آرایشی و بهداشتی در سی ام  خرداد ماه در منطقه آزاد ماکو برگزار می شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ماکو، مدیر مرکز همایش ها و نمایشگاه بین‌المللی سازمان منطقه آزاد ماکو با اعلام خبر فوق گفت: با توجه به برنامه های در دست اقدام این سازمان درسال حمایت از کالای ایرانی و در راستای حمایت از کسب و کارها و توسعه اقتصادی و کمک به بازاریابی و افزایش صادرات به ویژه در بخش صنعت شوینده آرایشی بهداشتی و سلولزی  و حمایت از واحد های تولیدی، در حاشیه برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی صادراتی صنایع  شوينده آرایشی و بهداشتی و سلولزی و ماشین آلات و صنایع وابسته از ۲۹ خرداد لغایت ۱ تیر ماه؛  کارگاه آموزشی تخصصی بازاریابی بین المللی با رویکرد صادرات محصولات شوينده آرایشی و بهداشتی برای اولین بار در سطح کشور در روز چهارشنبه ۳۰ خرداد ماه از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ در محل سالن همایش ساختمان شماره ۲ سازمان، واقع در شهر بازرگان، برگزار می گردد.

ابراهیم جلیلی با اشاره به اینکه این کارگاه آموزشی و پنل تخصصی توسط دکتر کمالی اردکانی مدیرکل دفتر توسعه صادرات صنعتی و معدنی ایران ، دکتر ایزدیان مشاور رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و  مدیرکل سابق دفتر برنامه ریزی  ، مهندس سیف الهی مدیرعامل مرکز آموزش بازرگانی کشور برگزار می شود تصریح کرد:  جهت تبیین سیاست های اقتصاد مقاومتی در حوزه صادراتی و معرفی حمایت ها و ارائه راهکارها با همکاری شرکت مدیریت صادرات بازرگانی گول باخ منطقه آزاد ماکو برای توانمندسازی کلیه فعالین اقتصادی علاقه مند و مرتبط در جهت افزایش سهم بازار صادراتی در بازارهای بین المللی بویژه کشور های همسایه و افزایش ضریب نفوذ در بازارهای منطقه و در نتیجه ایجاد تولید پایدار، ارائه خواهد شد و برای شرکت کنندگان گواهی رسمی و معتبر از طرف سازمان توسعه تجارت ایران و مرکز آموزش بازرگانی کشور صادر می شود.

جلیلی همچنین از برگزاری پنل تخصصی با عنوان ” فرصت های سرمایه گذاری مشترک کشور های همجوار در منطقه آزاد ماکو”  با حضور شیخ مصطفی عبدالرحمن رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان اقلیم کردستان عراق در راس یک هیئت عالی رتبه تجاری و همچنین  هیئت های تجاری دیگری از  ترکیه و آذربایجان در این رویداد خبرداد و گفت: این پنل روز سه شنبه  همراه با مذاکرات B2B در تاریخ ۲۹ خرداد ماه ۱۷ در سالن جلسات محل نمایشگاه برگزار می شود.

مدیر مرکز همایش ها و نمایشگاه بین‌المللی سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به این موضوع که نمایشگاه و برنامه های جانبی آن یک رویداد بزرگ اقتصادی و علمی در منطقه است که در این سطح برگزار می شود، خاطر نشان کرد: تمام تلاش سازمان برای رونق فضای کسب و کار و جذب سرمایه گذاران بوده و محور برنامه های سال جاری توجه ویژه به  تولید، صادرات و ایجاد اشتغال پایدارو توعه صنایع کوچک و کسب و کار های خانگی  است و با اقدامات و برنامه ریزی های انجام شده منطقه آزاد ماکو امسال شاهد تحولات بزرگی در این زمینه خواهد بود.

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 08:19

 

مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام خرید ۱۰ میلیارد و ۸۴۹ میلیون و ۲۴۳ هزار ریالی کتاب از ناشران در سی و یکمین نمایشگاه کتاب بین‌المللی تهران از جزئیات اقدامات کارگروه هیات انتخاب و خرید کتاب در نمایشگاه کتاب تهران گفت.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا مهرزاد دانش، مدیرکل چاپ و نشر از خرید یک هزار و ۵۹۹ عنوان کتاب از ناشران شرکت‌کننده در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت: کارگروه انتخاب و خرید کتاب سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با  ۱۰ کارشناس آثار ۱۲۱۰ ناشر را در نمایشگاه مورد ارزیابی قرار داد و  پس از بررسی و ارزیابی تعداد ۱۵۹۹ عنوان کتاب برای خرید انتخاب شد.

او افزود: با تصمیم این کارگروه  تعداد ۷۰ هزار و ۳۱۸ کتاب از ناشران خریداری شد که ارزش آن‌ها ۱۰ میلیارد و ۸۴۹ میلیون و ۲۴۳ هزار ریال است که از این میزان کتاب خریداری شده، تعداد یک هزار و ۲۱۹ عنوان آثار تالیفی و ۳۸۰ اثر نیز ترجمه است.

مدیرکل چاپ و نشر با اشاره به موضوعات این آثار گفت: این کتاب‌ها در موضوعات ادبیات، تاریخ و جغرافیا، دین، زبان، علوم اجتماعی، علوم خاص، علوم کاربردی، فلسفه، کلیات و هنر هستند.

معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف حمایت از ناشران خصوصی، در سه سال اخیر هنگام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران نسبت به خرید کتاب از ناشران مذکور اقدام می‌کند.

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 08:17

بانک مرکزی سه‌شنبه هفته گذشته، با ابلاغ بخشنامه جدیدی عملیات معاملات رسمی ارز در سامانه نیما از سوی صرافی‌ها را مجاز اعلام کرد. بر این اساس، تا پیش از این بخشنامه، صرافی‌ها اجازه ورود به خرید و فروش‌های رسمی ارز را نداشتند.

اکنون یک واردکننده برای اینکه بتواند صرافی خود را انتخاب کرده و به صورت مستقیم با صرافی منتخب خود، از سامانه نیما ارز خریداری کند، باید شانزده گام را پشت سر بگذارد:

گام اول: واردکننده- ایجاد ثبت سفارش: بازرگان با مراجعه به سامانه جامع تجارت نسبت به ثبت سفارش اقدام می‌کند.

گام دوم: واردکننده- مراجعه به بانک عامل و درخواست تامین ارز ثبت‌سفارش: بازرگان به شعبه‌هایی از بانک عامل که در ثبت سفارش انتخاب کرده است، مراجعه نموده و با ارایه اطلاعات ثبت سفارش خود، درخواست تعیین ارز می‌نماید.

گام سوم: بانک عامل- درخواست گواهی ثبت آماری: بانک عامل باید با مراجعه به سامانه «پورتال ارزی»، از بانک مرکزی درخواست گواهی ثبت آماری از نوع«بانکی-نیما» نماید.

گام چهارم: بانک عامل- اخذ تعهدات و وثایق لازم از بازرگان: در صورتی که گواهی ثبت آماری مورد تائید بانک مرکزی قرار بگیرد، بانک عامل موظف است تضامین لازم را از بازرگان مطابق بند «ق» بخش اول مجموعه مقررات ارزی اخذ نموده و تائیدیه آن را در سامانه تامین ارز اعلام نماید.

گام پنجم: واردکننده- ثبت درخواست خرید ارز: بازرگان با مراجعه به سامانه جامع تجارت و انتخاب گزینه«خرید ارز» در بخش«مدیریت عملیات ارزی بانکی» می‌تواند مستقیما نسبت به درخواست خرید ارز برای ثبت سفارش خود اقدام نماید. در این صورت مسئولیت خرید ارز بر عهده واردکننده خواهد بود.

گام ششم: صرافی- ارایه پیشنهاد فروش ارز: صرافی‌های مجاز با مراجعه به «سامانه سنا» و انتخاب تب نیما بر روی درخواست‌های خرید ارز ثبت شده، پیشنهادهای فروش ارز خود را ثبت می‌کنند.

گام هفتم: واردکننده- انتخاب یکی از پیشنهادهای فروش صرافی‌ها: بازرگان یکی از پیشنهادهای صرافی‌ها را به دلخواه خود انتخاب می‌کند.

گام هشتم: واردکننده- واریز وجه ریالی به حساب صرافی: بازرگان کل مبالغ ریالی معامله را به حساب اعلام شده صرافی واریز می‌کند.

گام نهم: صرافی- واریز ارز به حساب فروشنده خارجی: صرافی حواله ارزی را به حساب فروشنده خارجی صادر می‌کند.

گام دهم: بانک عامل- ثبت ابزار پرداخت: پس از صدور حواله ارزی به حساب فروشنده خارجی، بانک عامل موظف خواهد بود با مراجعه به سامانه مدیریت تعهدات ارزی کشور، نسبت به ثبت ابزار پرداخت در قالب برات بدون تعهد اقدام نماید.

گام یازدهم: واردکننده- ارایه اسناد حمل به بانک عامل: بازرگان لازم است اسناد حمل ثبت سفارش خود را به بانک عامل تحویل دهد.

گام دوازدهم: بانک عامل- ثبت اسناد حمل: بانک عامل باید با مراجعه به سامانه مدیریت تعهدات ارزی کشور اسناد حمل خود را ثبت کند.

گام سیزدهم: واردکننده- ثبت منشا ارز: بازرگان موظف است با مراجعه به سامانه جامع تجارت در بخش مدیریت عملیات ارزی بانکی اطلاعات منشا ارز خود را ثبت کند.

گام چهاردهم: بانک عامل: صدور اعلامیه تامین ارز: بانک عامل با بررسی منشا ارز اقدام به صدور اعلامیه تامین ارز می‌کند.

گام پانزدهم: واردکننده- ترخیص کالا از گمرک: بازرگان با مراجعه به گمرک و ارایه شماره رهگیری اعلامیه تامین ارز اقدامم به ترخیص کالای خود می‌نماید.

گام شانزدهم: واردکننده- رفع تعهد و دریافت تضامین: بازرگان پس از ترخیص کالا جهت رفع تعهد و دریافت تضامین خود باید به بانک عامل مراجعه کند.

چند نکته مهم:

نکته اول: در روش‌های پرداخت ال سی با حواله کد بانک عامل تعهد پرداخت ابزار به بانک کارگزار را دارد. بانک عامل می تواند اقدام به ثبت درخواست خرید ارز از طریق سامانه تامین ارز پرتال ارزی کند.

نکته دو: نرخ قیمت ارز پیشنهاد شده از سوی صرافی‌ها باید بیشتر از نرخ اعلامی بانک مرکزی باشد. نرخ اعلامی بانک مرکزی در سایت آن به صورت روزانه منتشر می شود.

نکته سه: در مواردی که الزاما باید مبالغ ارزی از سیستم بانکی به حساب فروشنده خارجی واریز شود، تامین ارز می تواند به دو صورت انجام گیرد:

حالت اول: بانک عامل مستقیما از سامانه نیما اقدام به خرید ارز نماید

حالت دوم: بازرگان ارز مورد نیاز را از سامانه نیما خریداری نموده و به حساب بانک عامل خود واریز کند سپس بانک عامل آن ارز را به فروشنده خارجی حواله نماید.

نکته چهارم: در صورتی که روش پرداخت بازرگان به فروشنده خارجی به صورت حساب باز(نسیه) باشد، گام‌های ۵ تا ۹ بعد از گام ۱۵ انجام می‌پذیرد.

نکته پنجم: ابزار پرداخت بسته به نوع روش پرداخت می‌تواند به صورت ال سی با حواله نیز ثبت شود.

 

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 08:17

مسئولان برگزاری سی‌و‌یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در میزگرد بررسی این دوره از نمایشگاه به تشریح و بررسی مباحثی از جمله موقعیت‌ مکانی مصلا، مشکلات و تعاملات صنف و دولت، مسائل نظارتی و تخلفات، میزان فروش و بازدید‌ها پرداختند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، میزگرد «بررسی سی‌و‌یکمین دوره نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران» با حضور همایون امیر‌زاده؛ مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سخنگوی نمایشگاه کتاب،‌ امیر‌مسعود شهرام‌نیا؛ مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و قائم‌مقام نمایشگاه کتاب و یحیی دهقانی؛‌ معاون اجرایی سی‌و‌یکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران در خبرگزاری کتاب ایران برگزار شد. بخش نخست این میزگرد که بیشتر به توضیحات ابتدایی مسئولان درباره این‌رویداد اختصاص یافته، در ادامه آمده است:

در مقایسه با دوره‌های قبل، نقاط قوت و ضعف این دوره از نمایشگاه را چطور ارزیابی می‌کنید؟

دهقانی: سی‌و‌یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با توجه به مسائل بین صنف و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین اختلافات اعضای صنف با چالش‌های زیادی همراه بود اما با وجود همه این مسائل، خوشبختانه نمایشگاه با آرامش آغاز شد. بیش از 80 درصد ناشران از محل برگزاری و میزان فروش در مقایسه با دوره قبل رضایت داشتند. البته برخی ناشران به جانمایی غرفه‌هایشان معترض بودند که البته این مساله از مشکلات معمول در دوره‌های مختلف نمایشگاه به حساب  می‌آید. به عبارت دیگر جانمایی‌ غرفه با نظر تک تک اعضا صنف انجام شده است؛ و طبعا برخی از ناشران درباره جانمایی غرفه‌ها مشکل داشتند.

می‌دانیم که برگزاری سی‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب تهران در هر یک از سه مکان محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی، مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب و مصلا با امکانات فعلی با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهد بود اما از بین سه مکان یاد شده، مصلا از آمادگی بیشتری برخوردار است. البته تاکید دارم که رواق‌های شمالی باید تکمیل و پله‌های ‌برقی برای سهولت رفت‌و‌آمد باید ایجاد شود که گویا مراحل ساخت آسانسور آغاز شده است. خواست ناشران مبنی بر برگزاری نمایشگاه در مصلا مانع شد تا درباره کمبود امکانات معترض شوند؛ اما اگر دوره بعد نمایشگاه با مشکلات فعلی برگزار شود حتما مسائل فراوانی خواهیم داشت. به همین خاطر زمان برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه سال آبنده هرچه زود‌تر باید آغاز شود.

 

صنف حضور پررنگ‌تری در شورای سیاست‌گذار داشته باشد

سال گذشته با نظر دکتر صالحی،‌ با دعوت از ناشران بر آغاز سریع برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌ها تاکید شد و البته این صنف بود که همکاری لازم با دولت را انجام نداد. امید‌‌وارم که امسال شاهد این اتفاق نباشیم و دکتر جوادی؛ معاون امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هرچه سریع‌تر اقدام کند. شورای سیاست‌گذاری نیز باید سریع تشکیل شود و معتقدم اعضای صنف با هدف پیشگیری از مشکلات مختلف در تدوین آیین‌نامه‌ها،باید حضور پررنگ‌تری در شورا داشته باشند؛ به‌عبارت دیگر تعداد متخصصان یعنی افراد آشنا با فرآیند تعیین متراژ غرفه‌ها و هزینه‌ها و اعضای صنف در شورای سیاست‌گذاری افزایش پیدا کند. معتقدم با پرداختن به دو موضوع تکمیل مصلا و آغاز برنامه‌ریزی برگزاری سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به اصطلاح درباره بزرگترین رویداد فرهنگی کشور، می‌توانیم نمایشگاه بهتری را در دوره بعد شاهد باشیم.

اما در مجموع برگزاری سی‌و‌یکمین دوره  نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلا در مقایسه با مجموعه نمایشگاهی شهر‌آفتاب برتری داشت. نزدیکی محل به علاقه‌مندان اجازه داد تا چندین بار به مصلا مراجعه کنند، درحالی‌که سال گذشته به دلیل دوری راه این امکان برای بازدید‌‌‌کنندگان وجود نداشت. علاوه بر این با وجود اعلام نهاد‌های ذی‌ربط مانند آتش‌نشانی، ستاد بحران و ترافیک از احتمال بروز مشکلات فراوان صحبت می‌کردند ولی خوشبختانه باید از شهرداری و سایر نهاد‌ها تشکر کرد؛ آنچنانکه حتی ترافیک اطراف مصلا طی روز‌های برگزاری این دوره از نمایشگاه حتی از روز‌های نخست نمایشگاه در شهر‌آفتاب وجود نداشت و گلایه‌ای از معطلی پشت ترافیک چندان زیاد نبود. علاوه براین میزان فروش این دوره نیز قابل توجه بود و ناشران رضایت داشتند.

وجه نمایشگاهی کم‌رنگ است

شهرام‌نیا: با توجه به ویژگی‌‌های کلان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران طبیعی است هیچ وقت نمی‌توان برای آن نمره کاملا خوب و عالی یا نمره مردودی در نظر گرفت چراکه ابعاد و وجوه گستردگی نمایشگاه زیاد است و برای قضاوت یک‌باره باید بخش‌هایی را از دید انداخت. معتقدم نمایشگاه امسال در مقایسه با دوره‌های قبل به ویژه دوره‌هایی که در مصلا برگزار شد، نمایشگاه موفق‌تری بود.

 

درست یا غلط؛ بزرگترین مسائل مدیران نمایشگاه موضوع مکان برگزاری این رویداد فرهنگی است. به نظر می‌رسد تصمیم برای بازگشت به مصلا نهایتا تصمیم درستی بود هرچند که ابتدا به دلایل مختلف از‌جمله ترافیک شهری مخالفت‌هایی وجود داشت اما در مجموع با توجه به رضایت خاطر ناشران و مردم و به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین اهداف نمایشگاه، شاهد اتفاق خوبی بودیم.

برای قضاوت دقیق نمایشگاه باید به وجوه و ابعاد مختلف آن دقت کنیم. برای وجه فروشگاهی نمایشگاه که مبتنی بر فروش کتاب از سوی ناشر به مردم است، مصلا مکان بهتری به حساب می‌آید. میزان فروش براساس آمار و ارقام و جمعیت بازدید‌کنند‌گان، افزایش داشت و این وجه موفق‌تر بود. براساس محاسبات انجام شده 15 تا 20 درصد گردش مالی صنعت نشر کشور در روز‌های برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران انجام می‌شود. این رقم؛ رقم قابل توجهی محسوب می‌شود،‌ به‌ویژه اینکه گردش مالی در بخش عمومی در مقایسه با بخش‌های دیگر مانند آموزشی بیشتر است. درصد فروش برای ناشران عمومی و کودک و نوجوان حتی از گردش مالی 15 تا 20 درصد بالا‌تر و برای ناشران آموزشی کمتر است.

وجه دیگر نمایشگاه به وجه تخصصی نمایشگاهی آن مربوط می‌شود. هرچند که تلاش‌هایی در این راستا انجام شده اما این وجه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران کم‌رنگ است. ولی در مقایسه با دوره‌های پیشین این وجه را موفق‌تر ارزیابی می‌کنم. هرچند واقعیت این است که باید تلاش بیشتری داشته باشیم. پیشنهاد‌های مختلفی هم از سوی فعلان حوزه نشر درباره تقویت این وجه مانند اختصاص چند روز از نمایشگاه به مباحث تخصصی بیان شده که باید پیگیری شوند.

ضرورت تقویت وجه بین‌المللی نمایشگاه کتاب

وجه بین‌المللی نمایشگاه در میان ناشران داخلی همچنان خیلی کمرنگ است به‌عبارت دیگر کمتر ناشری در بخش عمومی برای هدف دیگری جز فروش کتاب در نمایشگاه حاضر شده باشند؛ در حالی که نمایشگاه فرصت قابل توجهی برای تعامل بین نویسنده و ناشر، ‌ناشر و ناشر، ناشر با فعالان پخش کتاب و یا ناشر داخلی و خارجی است.  معتقدم که بخش بازار خارجی نمایشگاه در مقایسه با دوره‌های قبل فعال‌تر بود و همچنین نشست‌های تخصصی بخش فرهنگی پررنگ‌تر شده اما در مقایسه با وجه فروش همچنان کمرنگ است. به نظر می‌رسد که برای تقویت وجه بین‌المللی نمایشگاه جای کار زیادی وجود دارد.

 

وجه سوم، بُعد نزهتگاهی-فرهنگی یا جنبی نمایشگاه است که گروهی از مخاطبان نمایشگاه از این حیث در نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند. شاید برخی با این استدلال که در محوطه نمایشگاه دهکده فرهنگی ایجاد شده، مخالفت داشته باشند اما من این وجه را مثبت ارزیابی می‌کنم. به‌عبارت دیگر به شرط حفظ وجوه دیگر نمایشگاه، وجود بُعد نزهتگاهی خالی از اشکال است. چه بهتر که جوانان برای گذراندن اوقات فراغت در نمایشگاه حاضر باشد. حتی اگر یک دهم فرصت خود را در نمایشگاه بگذراند نسبت به هر تفریح دیگری ارجح است. بُعد نزهتگاهی نمایشگاه در مقایسه با دوره‌‌های قبل به‌ویژه با توجه به همکاری شهرداری تهران موفق بود.

وجه چهارم بزرگترین رویداد فرهنگی بعد بین‌‌المللی آن است. نمایشگاه کتاب تهران علاوه‌بر وجه داخلی به‌عنوان مهم‌ترین رویداد فرهنگی، خوشبختانه به رویدادی بین‌المللی نیز تبدیل شده است. خوشالم که طی چند سال اخیر سال‌‌به‌سال موفق‌ شدیم قدم‌های بیشتر و بهتری در این زمینه برداریم، به‌عنوان مثال حضور هیأت‌های فرهنگی خارجی و برگزاری برنامه‌ دستگاه‌های مختلف همزمان با روز‌های نمایشگاه و حضور 53 کشور در سی‌و‌یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اتفاق بسیار قابل توجهی است. هیأت‌های فرهنگی که در سطوح بالا در این دوره حضور داشتند.

به‌طور تقریبی روزانه یک یا دو هیئت فرهنگی خارجی در نمایشگاه کتاب تهران رفت و آمد داشتند. علاوه‌بر این در آیین افتتاحیه نمایشگاه 85 سفیر خارجی حضور داشتند و می‌دانیم که تنها در مناسبت‌های ملی درجه یک این حضور پررنگ را شاهد هستیم. به‌عبارت دیگر در هیچ‌یک از رویداد‌های نمایشگاهی‌ و فرهنگی دیگر این حجم از مشارکت حضور وجود ندارد و این اتفاق مهمی است بنابراین این وجه نمایشگاه را نیز موفق ارزیابی می‌‌کنم. راه‌های نرفته و طولانی در بخش بین‌الملل وجود دارد و می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و ورود جدی‌تر موفق‌تر عمل کرد. نمایشگاه سی‌و‌یکم با وجود نقاط قوت و ضعف، نمایشگاه موفقی ارزیابی می‌شود و طبیعتا باید وجه به وجه و مورد به مورد بررسی کرد.

 

 

 

بخشی از علاقه‌مندان به حضور در نمایشگاه‌ از کم‌بود پارکینگ گلایه‌مند بودند. دراین‌زمینه وضعیت را چطور دیدید؟

شهرام‌نیا: پارکینگ‌های نمایشگاه با توجه به افزوده شدن خیابان‌های ضلع شمال و شمال شرق مصلا در مقایسه با دوره بیست‌و‌هشتم بیشتر بود. اما در قیاس با فضای 20 هزار فرصت پارک خودرو مجموعه شهر‌آفتاب فضای پارکنیگ مصلا کمتر بود. مصلا فقط برای هشت هزار خودرو فضای پارک داشت و یکی از نقاط ضعف مصلا نیز مربوط به پارکینگ است. ایجاد پارکینگ در وسط شهر نیز فرآیندی نیست که بتوان در مدت زمان کوتاهی آن را به نتیجه رساند. علاوه براین بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که بیش از 65 درصد بازدیدکنندگان از نمایشگاه با استفاده از مترو به مصلا آمدند. امیدوارم در طرح توسعه مصلا ایجاد پارکینگ طبقاتی نیز دیده شود. ناشران و مردم از پارکینگ شماره یک در خیابان شهید بهشتی استفاده کردند. علاوه براین دو پارکینگ، نخست در ضلع شمال مصلا در گلگشت و دیگری پارکینگ پشتیبانی ویژه ارتش در ضلع جنوب در اختیار مردم بود. یکی از مزیت‌های این دوره برای رفت‌و‌آمد بازدیدکنندگان افزوده شدن خط 3 مترو بود که در مصلا نیز ایستگاه دارد.

عالی‌ترین تعامل بین تشکل و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

امیر‌زاده: در پاسخ به سوال شما باید بگویم بررسی و بازنگری اهداف و سیاست‌های مرتبط، یکی از ویژگی‌های مثبت این دوره از نمایشگاه بود. به‌عبارت دیگر در شورای سیاست‌گذاری و  کارگروه‌هایی که با حضوراعضای صنف برگزار شد آیین‌نامه‌ها و اهداف مورد توجه قرار گرفت و این دوره از نمایشگاه با ذهنیت روشن‌تری برگزار شد. امور اجرایی نمایشگاه هم با حضور نمایندگان تشکل‌های نشر بررسی شد. معتقدم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این دوره از نمایشگاه، عالی‌ترین تعامل را با تشکل‌های حوزه نشر داشت. چالش‌هایی که طی برگزاری این دوره ایجاد شد، عمدتا چالش‌های دوسویه بین صنف و دولت نبود، چراکه سال‌های اخیر نیز این مشکلات وجود داشت.

واقعیت امر این است که تصدی‌گری بخش خصوصی در نمایشگاه سی‌و‌یکم براساس اهداف ابتدایی که حدود چهار سال پیش در برنامه دکتر صالحی به‌عنوان معاون فرهنگی و از آغاز دولت دوازدهم به‌عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تبیین شده بود، اوج میزان حضور بخش خصوصی در اداره نمایشگاه بود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واسپاری پیشگام است اما اینکه آیا این میزان واسپاری باید افزایش یا کاهش داشته باشد یا متوقف شود، نکاتی است که با پایان این دوره باید بررسی شود اما باید گفت در این دوره از نمایشگاه، نمود جریان تکمیل حلقه واسپاری بیشتر از دوره‌های قبل است؛ آنچنانکه تشکل‌ها و بخش خصوصی حتی در بخش سیاست‌گذاری با وزارت فرهنگ و ارشاد همکاری کرد و در این راستا مهم‌ترین دستاورد، بررسی آیین‌نامه‌‌ها با توجه به نظر صنف بود.

تلاش برای تقویت استاندارد‌های نمایشگاهی یکی دیگر از ویژگی‌های نمایشگاه سی‌و‌یکم است. معتقدم که این دوره از نمایشگاه در مکان نمایشگاه بیست و هشتم برگزار نشد؛ به‌عبارت دیگر همان‌طور که پیش از این نیز گفته‌ام سی‌و‌یکمین دوره نمایشگاه کتاب در مکان جدید‌ی برپاشد. چراکه مصلا از نظر زیرساخت‌ها،‌ افزایش فضا و مهندسی چینش و جانمایی برای مسئولان و ناشران، فضای جدید‌ی بود؛ خصوصا با افزوده شدن فضای رواق‌ها که بخش عمده‌ای از زیرچادری‌ها را صاحب سقف کرد.

یکی از ویژگی‌های این دوره امکان مشاهده همه بخش‌های نمایشگاه از صحن‌ مصلا، در ساختاری Uشکل بود.

امیر‌زاده: این ویژگی قابل توجه است اما نباید فراموش کرد که این ویژگی برای متولیان دشواری‌هایی نیز به دنبال داشت. چراکه در نمایشگاه بیست و هشتم، فضای 110 هزار متر با قابلیت مانور وجود داشت و از ابتدای در ورودی شهید بهشتی تا شمال مصلا زیر بار نمایشگاهی قرار می‌گرفت و موجب پراکنده شدن جمعیت می‌شد. یکی از مزیت‌های شهر آفتاب نیز به این موضوع مربوط می‌شود که تنفس‌‌گاه‌های مناسبی دارد. اما با توجه به افزایش فضای مسقف در رواق‌ها و شبستان، جمعیت در این دوره در مرکز مصلی متمرکز شده‌ بودند و این مسأله ترددها و بازدید‌ها را سخت می‌کرد.

یکی دیگر از ویژگی‌‌های امسال استاندارد‌سازی فضای نمایشگاه از ابعاد مختلف از‌جمله بُعد بصری بود و غرفه‌سازی یکی از نمود‌های این استاندار‌سازی است. تعداد غرفه‌سازی نمایشگاه امسال در مقایسه با دوره قبل افزایش داشت.

دهقانی: در بخش آموزشی یک میلیارد تومان برای غرفه‌سازی هزینه شد.

 

امیر‌زاده: می‌دانیم که ناشران آموزشی از توانایی اقتصادی بیشتری برخوردار‌ند اما نه‌تنها ناشران صاحب‌نام، بلکه ناشران شهرستانی بخش عمومی نیز به غرفه‌سازی روی آورده بودند. البته استاندار‌‌ها فقط معطوف به غرفه‌‌سازی نبود بلکه شامل استانداری‌‌سازی آیین‌نامه‌ها مقررات، پیمان‌ها و قرارداد‌ها نیز می‌شد. علاوه براین صنف در کمیسیون معاملات نمایشگاه حضور هوشمندانه‌تر و منسجم‌‌تری داشت و موجب شد استاندارد‌سازی مالی نمایشگاه کمک قابل توجهی بود.

فروش 41 رایت و حضور هیأت‌های خارجی در نمایشگاه

درباره بُعد بین‌المللی بزرگترین رویداد فرهنگی کشور، فقط به این نکته اشاره می‌کنم که به قول اهالی صنعت، نمایشگاه تا سال 220 مهمان ویژه را  ثبت سفارش کرده است. کشور‌هایی هستند که پشت در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران معطلند تا بر محوریت کتاب خود را به مخاطب ایرانی معرفی کنند که این مزیت به حساب می‌آید.

هیأت‌های خارجی هدفمند و تخصصی در این دوره حاضرشدند؛ به‌عنوان مثال هیأت صرب در حضوری کم‌سابقه با 33 نفر و هیأت تونسی با 18 نفر در این دوره حاضر شدند. فروش 41 رایت در این دوره از نمایشگاه نیز از دیگر ویژگی‌های بعد بین‌المللی نمایشگاه بود.

در بحث توسعه عدالت فرهنگی و دسترسی به فضا و فرآورده‌های فرهنگی همچنین تلاش برای پاسخگویی به این نکته  که نمایشگاه برای تهران است یا ایران موفق عمل شد. همان‌طور که از نام این رویداد‌ مشخص است، علاوه بر بُعد بین‌المللی، نمایشگاه کتاب تهران به هموطنان اقصی نقاط کشور تعلق دارد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نمایشگاه برای هزار روستای کشور نیز برنامه داشت؛ به‌عنوان مثال خرید و ارسال کتاب به دورترین نقاط کشور از‌جمله این برنامه‌هاست. توجه به ابتکارات و مزیت‌های رقابتی حوزه نشر با برگزاری نشست‌های تخصصی برای همه اهالی نشر نیز از دیگر ویژگی‌های این دوره به حساب می‌آید.

در مواردی مجبور شدیم مانع عرضه برخی‌ کتاب‌های مجوز‌دار شویم

ظرفیت‌ خرده فرهنگ‌ها در این دوره، نخستین‌بار به خوبی مورد توجه قرار گرفت. اجرای موسیقی یکی از نمونه‌های توجه به ظرفیت‌های خرده فرهنگ‌هاست؛ در حالی‌که پیش از این تاکید می‌شد نباید در مصلا موسیقی پخش شود. بنابراین لازم است از مسئولان مصلا برای ایجاد این امکان تشکر کنم که مبتنی بر نگاهی درست، امکان اجرای موسیقی فاخر در مصلا را فراهم آوردند. این مسأله البته به معنای در بوق و کرنا کردن اجرای موسیقی در مصلا نیست، بلکه تاکید می‌شود فرصتی برای اجرای موسیقی فاخر به‌عنوان مولفه موثر فرهنگی مهیا شده است.

هماهنگی در امر نظارت، یکی دیگر از ویژگی‌های این دوره به حساب می‌آید. به‌عبارت دیگر طی برگزاری این دوره شاهد کمترین مداخله نهاد‌های نظارتی بودیم که دستاورد قابل توجهی برای حوزه نشر به حساب می‌آید. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان پاسخگوی اصلی این رویداد فرهنگی با درایت و هوشمندی با نهاد‌های نظارتی مختلف هماهنگی‌های لازم را ایجاد کرد. علاوه‌براین تعامل بین حوزه‌های مختلف نشر و بخش خصوصی نیز قابل توجه بود. به‌عنوان مثال،‌ به صراحت می‌گویم در مواردی مجبور شدیم مانع عرضه برخی‌ کتاب‌های مجوز‌دار شویم اما حساسیت‌ها براساس تعامل بین صنف و ناشران به حداقل رسید و شرایطی ایجاد شد که ناشران با فراق بال بتوانند محصولات خود را براساس ضوابط نشر عرضه کنند.

 

بررسی ارتباط قیمت ارز با نرخ تورم

تورم و ارز ریشه در تار پود اقتصاد دوانده

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 06:55

افزایش قیمت ارز با نرخ تورم از آن دسته مقولاتی هستند که در روی کاغذ ظاهرا ارتباطی با همدیگر ندارند، با این حال در میدان عمل بعضی معادلات غیر ریاضی در بازار ایران باعث می‌شود تا این مقولات نظرشان نسبت به همدیگر عوض شود!

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، همزمان با شروع التهابات در بازار آزاد ارز در اوایل سال جاری (۱۳۹۷)، چیزی که بیشتر از همه باعث نگرانی سرمایه داران شد احتمال افزایش نرخ تورم بود، احتمالی که باعث شد تا بسیاری از سرمایه ها به بازار املاک و طلا سرازیر شود و رشد ۳۰ تا ۵۰ درصدی این اقلام را موجب شود. سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا واقعا افزایش نرخ ارز باعث ایجاد تورم می شود؟

واقعیت این است که هنوز ارتباط خطی و مستقیمی بین قیمت ارز و نرخ تورم به لحاظ ریاضی به اثبات نرسیده است. افزایش نرخ ارز در معادلات روی کاغذ لزوما نرخ تورم را افزایش نمی‌دهد، با این حال افزایش قیمت ارز در کشور ما می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که به فعالان اقتصادی احساس نا امنی را القا کند و باعث شود تا آنها برای حفظ ارزش سرمایه هایشان به فعالیت هایی بپردازند که در نهایت موجب تورم شود.

در این مورد، آلبرت بغزیان، استاد دانشگاه تهران می گوید: اقتصاد ایران با سایر اقتصادهای دیگر متفاوت است. درباره برخی از محصولاتی که وارداتی هستند یا اصطلاحا ارزبری دارند، افزایش نرخ ارز می‌تواند باعث افزایش تورم شود. در کنار این برخی دیگر از تولیدات که اساسا ربطی به نرخ ارز ندارند، از افزایش نرخ ارز به عنوان یک بهانه برای افزایش قیمت محصول خود استفاده می‌کنند و به همین ترتیب همه حوزه‌های دیگر هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند. زمانی هم که نرخ ارز بالا می‌رود قیمت‌ها نیز متناسب با آن افزایش پیدا می‌کند، اما زمانی که این نرخ پایین می‌آید قیمت‌ها متناسب با آن پایین نمی‌آید و اصطلاحا قیمت‌ها در اینجا چسبندگی دارد.

بغزیان با بیان این‌که دکترین افزایش تورم در نرخ ارز مدت‌ها است که منسوخ شده، گفت: تورم خود ناشی از نرخ ارز است زمانی که نرخ ارز تغییر کند تورم اتفاق می‌افتد و زمانی که تورم اتفاق می‌افتد نرخ ارز بالا می‌رود که این یک دور باطل است. دولت‌ها باید نرخ ارز را مدیریت کنند همانند آنچه که در سایر کشورهایی همچون عربستان، امارات و آمریکا اتفاق می‌افتد. این کشورها نرخ ارز شناور را مدیریت می‌کنند و با آن بازی نمی‌کنند و نمی‌آیند به خاطر مسائل سیاسی نرخ ارز را دست کاری کنند. به همین خاطر است که نرخ ارز کشورها نسبت به دلار ثابت مانده است.

با این حال برخی از اقتصاددانان معتقد به اصول بازار آزاد ارتباط تورم با نرخ دلار را رد می کنند و حتی چه بسا افزایش نرخ دلار را باعث شکوفایی در تولیدات داخلی و رونق صادرات می دانند. سعید لیلاز، کارشناس مسائل اقتصادی در مورد احتمال افزایش نرخ تورم در پی نوسانات نرخ دلار طی چند ماه اخیر به ایسنا گفته بود: برخی استدلالاتی که در مورد ارتباط نرخ تورم و نقدینگی می‌شود، بعضا اشتباه است؛  چرا که اساسا با شرایط اقتصادی ایران هماهنگ نیستند. در  کشور ما دلار یک مسئله سیاسی است؛  ضمن اینکه وقتی عده ای می گویند قیمت دلار باید با نرخ تورم و رشد نقدینگی هماهنگ شود، آنان طرف عرضه را ثابت فرض می‌کنند؛ در حالی که این اشتباه است؛ چرا که مثلا درآمد نفتی ایران در سال ۱۳۹۶ حدود ۲۰ میلیارد دلار بیشتر از سال ۱۳۹۴ بود که این افزایش قیمت حتما روی قیمت دلار اثر می‌گذارد.

لیلاز با بیان اینکه در علم اقتصاد هیچ رابطه مستقیمی بین افزایش نرخ ارز و تورم وجود ندارد اظهار کرد: در سال ۱۳۹۱ نرخ دلار در ایران حدود ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرد، اما نرخ تورم حدود ۳۴ درصد بود؛ این نشان می دهد که این دو مقوله اساسا هیچ ارتباطی با هم ندارند. در سایر نقاط دنیا هم اثبات شده است که این دو مقوله هیچ رابطه مشخصی با یکدیگر ندارند. از سوی دیگر هشت درصد از تولید ناخالص داخلی از طریق واردات تامین می شود و در این حالت اگر قیمت تمام شده واردات صد در صد افزایش پیدا کند تنها هشت درصد تورم ایجاد می کند.

این اقتصاددان در ادامه البته فرضیات خود در مورد عدم وجود نسبت قطعی بین افزایش نرخ ارز و تورم را منوط به ثابت بودن سایر عوامل دانست!

همه اینها در حالی است که در کمتر از ۵۰ روز گذشته که نرخ ارز به صورت جهشی بالا رفت، سایر بازارها دستخوش تحولات محسوسی شدند. ملموس ترین آنها هم بازار موبایل و لوازم مخابراتی و مسکن بود. اولی به عنوان یک کالای کاملا وارداتی و مبتنی بر ارز خارجی و دومی به عنوان یک کالای سرمایه ای و مطمئن برای فرار از سقوط ارزش سرمایه ها. به نظر می رسد رونق گرفتن سفته بازی در بازار مسکن خود می تواند به عنوان متغیر مستقلی بر سایر قیمت ها مخصوصا در شهرهای بزرگ اثر بگذارد، چرا که در کلانشهرها معمولا درصد زیادی از شهروندان در مساکن اجاره ای سکونت دارند که با افزایش اجاره ها (که در ایران حدود ۳۰ درصد از درآمد خانوارها صرف آن می شود) احتمالا سایر حوزه ها هم دستخوش تغییراتی شود.

گفتنی است، مطابق با آمارهای مرکز آمار ایران، نرخ تورم خانوارهای شهری در کل کشور در اردیبهشت ماه امسال (۱۳۹۷) نسبت به فروردین ماه همین سال رشدی ۱، ۱ درصدی داشته است. تورمی که احتمالا به دلیل نوسانات نرخ ارز در همین ماه رخ داده است!

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 06:52

در تعریفی گویا و کوتاه نمایشگاه را می‌توان تبلیغ زنده‌ی کالا یا خدمات نامید چراکه در هر نمایشگاهی عواملی چون تولید‌کننده، توزیع‌کننده و مصرف‌کننده‌ی کالا یا خدمات در زمان و مکانی خاص حول کالا یا خدماتی ویژه گرد هم می‌آیند. نمایشگاه مکانی برای به نمایش گذاشتن توانمندی‌ها و پیشرفت‌های شرکت‌ها و سازمان‌ها است و سبب افزایش سطح اطلاعات و دانش عمومی و تخصصی بازدیدکنندگان در حوزه‌های گوناگون می‌شود. امروزه نمایش‌گاه‌ها صرفاً برای اهداف تجاری برگزار نمی‌شوند و موفقیت آن‌ها را تنها با ارزش قراردادهایی که در طول برپایی‌شان منعقد می‌شود، نمی‌سنجند. شاهدی بر این مدعا نمایش‌گاه‌های اکسپو است که بیشتر جنبه‌ی نمایشی دارند و معمولاً در آن‌ها آخرین فناوری‌ها در حوزه‌های گوناگون به نمایش گذارده می‌شود تا در آینده تجاری‌سازی شوند. در اکسپوها اندیشه‌ها، علوم و تکنولوژی‌های نو معرفی می‌شوند و به نمایش در می‌آیند. از این روست که اکسپو‌ها پیشرفته‌ترین نوع نمایش‌گاه‌ها به شمار می‌آیند. نمایش‌گاه‌هایی که رو به آینده در گشوده‌اند.

   نمایش‌گاه‌های پیشروی جهان برای دسترسی مستقیم به مصرف‌کننده‌ی نهایی برگزار نمی‌شوند بلکه رسالتی بالاتر یعنی اصلاح، تقویت و بهبود سیستم توزیع و تسهیل ارتباطات تجاری و رونق مبادلات اقتصادی را عهده‌دارند.

   این روزها که گفتگو پیرامون نمایش‌گاهی یا فروشگاهی بودن نمایش‌گاه بین‌المللی کتاب تهران، نقل محافل نشر است. عده‌ای موافق رویکرد فروشگاهی آنند و عده‌ای دیگر معتقدند که این نمایش‌گاه باید تنها مکانی برای نمایش کالای کتاب باشد. موافقان وضع موجود از عدم وجود بسترهای دائم فروش برای بیشتر کتاب‌های تولید شده سخن می‌گویند و اینکه این نمایش‌گاه هر ساله جانی می‌دهد به پیکر بی‌جان و نحیف صنعت نشر کشور، صنعتی که عمدتاً در پایتخت ایران متمرکز شده است. مخالفان از تأثیر سو این نمایش‌گاه بر کار کتاب‌فروشان به عنوان خرده‌فروشان کتاب گلایه‌مندند و بر این باورند که برگزاری صرف نمایشگاه برای توزیع مستقیم، ارزش آن را تا حد بازار روز پایین می‌آورد.

   از دیدگاه علمی خدمتی که نمایشگاه می‌تواند به سیستم توزیع یک کالا ‌کند بسیار فراتر از آن است که به صورت یک مرکز خرید و فروش تلقی شود. با توجه به تعاریف گوناگونی که از نمایش‌گاه‌ها ارائه شده است، نمایش‌گاه یکی از ابزارهای بازاریابی و ایجاد ارتباط میان ذینفعان یک صنعت است که تحت تأثیر چهار عامل: تبلیغات حضوری، روابط عمومی، تشویق و ترغیب و پیشبرد فروش قرار دارد. فرو‌کاهیدن نمایش‌گاه به تنها پیشبرد فروش ندیدن پتانسیل‌های فراوانی است که یک نمایش‌گاه امکان باالفعل شدنشان را پدید می‌آورد.

   از اهداف برگزاری نمایش‌گاه بین‌المللی کتاب جبران نواقص شبکه‌ی توزیع کتاب در کشور و حمایت از مصرف‌کنندگان کتاب اعلام شده است. این نمایش‌گاه در حقیقت نمایش‌گاه نبوده که مکانیزمی است برای تعادل عرضه و تقاضا و محلی برای جبران نارسایی در سیستم توزیع کتاب. پذیرش چنین مکانیزمی شاید در کوتاه مدت قابل پذیرش باشد اما در درازمدت در جهت تقویت این نارسایی عمل کرده و شبکه‌ی مویرگی توزیع کتاب را تا حد نابودی تضعیف کرده است. طبیعی است که پس از سی سال این نمایش‌گاه در اذهان عمومی به مثابه محلی برای خرید و فروش کتاب شناخته می‌شود. پس هر تحولی در شیوه‌‌ی برگزاری نمایش‌گاه باید برای این تصویر ساخته شده در اذهان بازدیدکنندگان، برگزارکنندگان و غرفه‌داران (ناشران) فکری کند.

   نمایش‌گاه موفق نمایش‌گاهی است که در آن اهداف غرفه‌دار، بازدید‌کننده و برگزار‌کننده در تعامل با هم به بهترین شکل برآورده شود. در چنین نمایش‌گاهی تحقق اهداف یک گروه در گرو محقق شدن اهداف سایرین است. در این میان هر یک از سه مولفه‌ی درگیر در کار نمایش‌گاه نقش و اهدافی دارند. هدف برگزار کننده ایجاد ارزش افزوده در تعاملات غرفه‌دار و بازدید‌کننده است. همان‌طور که یک موسسه‌ی تبلیغاتی از طریق خلق تصاویر جذاب از یک کالا، ارزش افزوده می‌آفریند، برگزار‌کننده‌ی نمایش‌گاه کتاب نیز باید از طریق درک نیازها و خواسته‌های ذینفعان بازار کتاب، ایجاد ارزش افزوده می‌کند. در این میان تولید‌کنندگان (ناشران) به دنبال افزایش سهم بازار و فروش بیشتر، معرفی کالاهای جدید، کسب شهرت و اعتبار، اخذ سفارش‌های کلان برای آینده، ارتباط‌گیری با جامعه و مصرف‌کنندگان، شناسایی و ارزیابی رقبا، یافتن کانال‌ها و توزیع‌کنندگان جدید برای محصولات، پیدا کردن تأمین‌کنندگان و پیمان‌کاران مواد اولیه و... اند. بازدید‌کنندگان به نمایش‌گاه می‌آیند تا ایده‌ها و محصولات جدید را بیابند، مشتریان احتمالی می‌خواهند ببینند که در طی یک سال گذشته بر صنعت نشر چه گذشته است.

   وقتی که خواسته‌های هر یک از این سه گروه به مساله‌ی فروش و خرید در نمایش‌گاه تقلیل یابد، ما به جای استفاده از بیشینه‌ی ظرفیت‌ها به استفاده از کمترین آنها بسنده کرده‌ای و نمایشگاه در ابعاد گوناگون وجودی‌اش بهره‌ور نیست. پرسش این است که برای برگزاری بهره‌ور نمایشگاه کتاب تهران چه باید کرد. برای گذار از وضع موجود و حرکت به سوی برگزاری نمایش‌گاه تخصصی کتاب در دوره‌ی گذار چه باید کنیم؟ پر واضح است که از همین فردا نمی‌توان انتظار داشت که نمایش‌گاه کتاب تهران نمایش‌گاهی باشد بر اساس استانداردهای جهان نو و اکنون بستر نمایشگاه شدن این نمایش‌گاه فراهم نیست. فرض کنید برای سال ۹۸ تصمیم گرفته شد که در نمایش‌گاه کتاب تهران کتاب فروخته نشود، چه درصدی از جمعیت بازدیدکننده به نمایش‌گاه خواهد آمد. آیا در این وضعیت نمایش‌گاه موضوعیتی خواهد داشت؟ اقتصاد نمایش‌گاهی بودن نمایش‌گاه چیزی است جدای اقتصاد خرید و فروش کتاب در نمایش‌گاه و اقتصاد امروز صنعت نشر ایران در چنین بستری فاقد ظرفیت و توانایی است یعنی نمی‌توان انتظار داشت که آنچه در نمایش‌گاه‌های بزرگ کتاب جهان رخ می‌دهد از جمله تبادل نشرانه در نمایش‌گاه کتاب تهران نیز اتفاق افتد. اقتصاد نشر ایران توانایی خرید و فروش کپی‌رایت ندارد. از این رو یکی از زیرساخت‌های نمایش‌گاهی بودن این نمایش‌گاه، پیوستن به معاهدات جهانی نشر است. طبیعی است که برای برگزاری نمایش‌گاه کتاب تهران به شکلی نمایش‌گاهی باید تقویت کتاب‌فروشی‌های محلی را در کوتاه مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت در نظر داشت. پس سیاست‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به این سو معطوف شوند. افزون بر این‌ها در عرصه‌ی فرهنگ عمومی نیز باید جامعه را با کمک رسانه‌های همگانی در جهت تحول پیش رو هدایت کرد./نیایش سرامی مدیر مسئول نشر باد

مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:

کتاب هیچگاه از رونق نمی افتد

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 06:47

مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ما نباید فضای مجازی را دشمن کتاب بدانیم، چراکه این فضا می‌تواند خود بستری برای تولید و ارائه کتاب باشد.
به گزارش چاپ و نشر به نقل از آنا، سید غلامرضا حسینی، مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری آنا درباره وضعیت کتاب‌خوانی درجامعه گفت: مردم ما کتاب کم نمی‌خوانند، اگرچه مشکلاتی وجود دارد؛ چون صنعت نشر نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد، این ایده بوجود می‌آید که مردم کتاب نمی‌خوانند.
وی همچنین در خصوص وضعیت نشر و کتابخوانی تشریح کرد: ما 12 هزار ناشر در کشور داریم و در مقابل آن دو هزار کتاب‌فروشی وجود دارد و در این میان در سال گذشته، 100 هزار عنوان کتاب چاپ کرده‌ایم. پس سهم این 12 هزار ناشر به دو هزار کتاب‌فروشی و 100 هزار عنوان کتاب چه اتفاقی ایجاد می‌کند؟ این میزان از فعالیت و چاپ به معنای این است که ما با مجموعه ناشرهای کوچکی مواجه هستیم که کتاب‌های مختلفی را با عناوین متعدد چاپ می‌کنند که یا کتاب‌سازی هستند و یا عنوان‌های تکراری دارند. در این بین توقع داریم در تیراژهای 10 هزار و 20 هزار و صد هزار نسخه کتاب‌ها توزیع شود که مردم آنها را بخوانند.
ناشران کتاب‌های خوب و کاربردی را تدوین، تالیف و عرضه کنند
حسینی اضافه کرد: به نظر من باید شکل و روند کار را تغییر دهیم و به سمتی رویم که ناشران حرفه‌ای، کتاب‌های خوب، دقیق و کاربردی را تدوین، تالیف و عرضه کنند و مخاطب هم به نسبت آن به مطالعه روی آورد و کتابخوان شود.
مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سخنانش تاکید کرد: در این میان شاید فضای مجازی به صورت مستقیم رقیب کتاب نباشد اگرچه ممکن است، خدشه به کتاب‌خوانی وارد کند، اما آنچه حائز اهمیت است این است که خوانشی هم که در فضای مجازی در حال انجام است خود به نوعی مطالعه به شمار می‌رود چراکه محتوای فضای مجازی صرفا فیلم و عکس نیست و متن‌هایی را نیز در بر می‌گیرد که از سوی مردم خوانده می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر همین اساس مطالبی که در فضای مجازی منتشر می‌شوند هم جزئی از مطالعه هستند.
وی در خصوص انتشار بریده‌ای از کتاب‌ها در فضای مجازی تصریح کرد: کتاب‌ها در نرم‌افزارهای موبایلی وجود دارند و افراد می‌توانند از طریق اپلیکیشن آنها را بخوانند. اینکه بستر مطالب کاغذ باشد یا گوشی موبایل و تبلت در اصل ماجرا تفاوتی ایجاد نمی‌کند بلکه مه این است که افراد با محتوا ارتباط برقرار کنند.
حسینی همچنین تاکید کرد: ما نباید فضای مجازی را دشمن کتاب بدانیم چراکه این فضا می‌تواند خود بستری برای تولید و ارائه کتاب باشد. ما نباید صرفا نسخه فیزیکی را کتاب بدانیم، نسخه الکترونیکی هم کتاب است و وقتی خوانده می‌شود این کتاب است که خوانده شده است.
لازم به ذکر است، امسال کتاب دو جلدی «منظومه فکری مقام معظم رهبری» کتاب ویژه سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بود؛ این اثر حدود ۱۵۰۰ صفحه حجم دارد و در کمتر از یک سال به چاپ چهارم رسیده است. این انتشارات سه بسته موضوعی پاسخ به شبهات درباره اصول دین، دشمن‌شناسی وحجاب و عفاف به صورت بسته‌های موضوعی و با تخفیف ویژه د رنمایشگاه کتاب تهران عرضه کرد.

صفحه1 از459