مدير01

مدير01

شنبه, 29 تیر 1398 ساعت 11:57

ریاست هیئت‌مدیره اتحادیه تعاونی‌های توزیع و فروش محصولات غذایی گفت: در ایران حدود 50 میلیون هکتار زمین زراعی مناسب وجود دارد که 20 میلیون هکتار از آن زیر کشت است و سالانه بیش از صد میلیون تن مواد غذایی در کشور تولید می‌شود.

به گزارش چاپ و نشر؛ مهدی کریمی تفرشی در گفت‌وگو با ایلنا گفت: یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند زمینه توسعه رقابت‌پذیری صنایع غذایی در ایران را فراهم کند، دسترسی به مواد اولیه باکیفیت و قیمت مناسب است. صنایع تبدیلی و غذایی ایران از این نظر دچار مشکل است.

ریاست هیئت‌مدیره اتحادیه تعاونی‌های توزیع و فروش محصولات غذایی گفت: ازآنجاکه مواد اولیه این صنعت محصولات فصلی است، در زمان خاص و کوتاهی باید تمامی مقدار موردنیاز از کشاورزان که تمایلی به فروش قسطی و نسیه ندارند، نقدی خریداری شود و به همین دلیل چرخش سرمایه در این صنعت به زمانی طولانی نیاز دارد؛ بنابراین یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تولیدکنندگان به‌ویژه در صنایع غذایی حجم کلان سرمایه موردنیاز است.

وی ادامه داد: واقعیت این است که سیاست‌های اخیر ارزی کشور به‌گونه‌ای بوده که واحدهای تولیدی ما در تأمین مواد اولیه خود با مشکل جدی مواجه شده‌اند که با ادامه این روند شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی و از دست رفتن اشتغال ایجادشده خواهیم بود. اگر واحدهای تولیدی ما نتوانند مواد اولیه خود را تأمین کنند، چرخه اقتصاد ما دچار مشکلات بزرگ‌تری خواهد شد. همه واحدهای تولیدی به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم با مشکل تأمین مواد اولیه روبه‌رو هستند.

رئیس هیئت‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان تهران اظهار داشت: ازجمله تأثیراتی که تحریم‌ها بر تأمین مواد اولیه و واردات گذاشته این است که به دلیل پرهیز تأمین‌کنندگان خارجی از انعقاد قراردادهای بلندمدت و تمایل آن‌ها به انجام معاملات نقدی، قیمت مواد و تجهیزات از نوسانات بیشتری برخوردار است که این موضوع، سودآوری صنایع داخلی را با تردید بیشتری مواجه کرده است. تأخیر در انجام مبادلات بین‌المللی و ورود موارد اولیه موردنیاز تولیدکنندگان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر نحوه تخصیص ارز به واردات مواد اولیه، از دغدغه‌های اصلی فعالین اقتصادی به‌ویژه صنعت غذا است.

کریمی تفرشی گفت: بسیاری از مواد اولیه غذایی ناگزیر است که از دیگر کشورها تأمین شود. به‌عنوان‌مثال مهد ادویه‌جات کشور هندوستان است و تولیدکنندگان چاره‌ای جز واردات بسیاری از مواد اولیه تولیدات خود ندارند. ضمن اینکه علیرغم پیشرفت‌های بسیاری که در صنعت و تکنولوژی کشور و رشد و خودکفایی تولیدات صورت گرفته، هنوز ما ناچار به واردات بسیاری از ماشین‌آلات و دستگاه‌ها از سایر کشورها هستیم. بسته‌بندی ما هنوز به خودکفایی کامل نرسیده و ما چاره‌ای جز واردات بسیاری از مواد اولیه بسته‌بندی خود نداریم.

وی افزود: تمام این موارد قطعاً متأثر از نوسانات نرخ ارز خواهد بود و افزایش نرخ ارز به‌شدت تولیدکنندگان را تحت‌فشار قرار می‌دهد، به‌ویژه اینکه تولیدکننده مجبور است مواد اولیه و ملزومات خود را با نرخ بالای ارز وارد کند و این قطعاً هزینه تولید و قیمت تمام شده محصول را بالا می‌برد. تولیدکننده با در نظر گرفتن توان مالی مردم و حفظ رقابت در بازار و حضور در بازار رقابتی نمی‌تواند قیمت محصول را چندان افزایش دهد. ضمن اینکه تولیدکننده با وجدان برای حفظ منافع اقتصادی خود هرگز حاضر به کاستن از کیفیت محصول نخواهد بود.

ریاست هیئت‌مدیره تعاونی تولیدکنندگان محصولات غذایی افزود: افزایش هزینه­‌های تولید، کاهش حاشیه سود و کاهش توان رقابتی، کمبود سرمایه در گردش بنگاه‌ها، اختلال در سیستم خریدها و معاملات اقتصادی از مهم‌ترین تأثیرات نوسانات نرخ ارز در اقتصاد کشور است. در چنین شرایطی، تولیدکنندگان نیز ملزم به خرید نقدی مواد اولیه هستند که به دلیل حجم بالای نیاز آن‌ها با مشکل مواجه می‌شوند.

عضو هیئت‌مدیره کنفدراسیون صنعت ایران ادامه داد: با توجه به اینکه کشور ما کشوری چهارفصل است و موقعیت خوبی ازلحاظ اقلیمی و جغرافیایی دارد از پتانسیل بالایی در تولید انواع محصولات کشاورزی برخوردار است که باید با اصلاح مناسب زیرساخت‌های کشاورزی و پاسخگویی به نیازهای کشاورزان از این پتانسیل بالا به نحو مطلوبی بهره‌برداری کرد. به‌ویژه در شرایط حساس اقتصادی کشور که باید مسئله ارز در کشور به نحو بهینه‌ای مدیریت شود. بهره‌برداری از حداکثر ظرفیت‌های تولیدات کشاورزی کشور و جلوگیری از واردات غیرضروری کالاهایی که امکان تولید آن‌ها در کشور فراهم است نقش کلیدی در مدیریت اقتصادی کشور ایفا می‌کند. ضمن اینکه به این طریق از اشتغال و کارآفرینی و پتانسیل‌های روستایی کشورمان حمایت می‌شود و مانع خروج بی‌رویه ارز از کشور برای کالاهای غیراساسی خواهد شد.

تفرشی ادامه داد: در ایران حدود 50 میلیون هکتار زمین زراعی مناسب وجود دارد که 20 میلیون هکتار از آن زیر کشت است و سالانه بیش از صد میلیون تن مواد غذایی در کشور تولید می‌شود.

نائب رئیس هیئت‌مدیره انجمن علوم و فناوری غلات ایران گفت: کشور ما در حال حاضر در تولید بیشتر محصولات استراتژیک مانند برنج، چای، چغندرقند و دانه‌های روغنی مثل کلزا در مسیر خودکفایی قرار دارد.

مهدی کریمی تفرشی در آخر افزود: اصلاح زیرساخت‌های کشاورزی با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و کمک هرچه بیشتر به کشاورزان عزیز و فراهم کردن شرایط و تسهیلات مناسب برای فعالیت آن‌ها می‌تواند به افزایش تولید و متعاقباً بهبود کیفیت و کاهش قیمت مواد اولیه و محصولات کشاورزی منجر شود. استفاده بهینه از نیروی کار متخصص نیز در کاهش هزینه‌های تولید مؤثر است.

شنبه, 29 تیر 1398 ساعت 11:46

سرپرست وزارت آموزش و پرورش ضمن اعلام اینکه کتب درسی سال ۹۸ چاپ و آماده توزیع هستند از انجام مذاکرات لازم برای تامین کاغذ مورد نیاز کتب سال ۹۹ با ارز دولتی خبر داد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسنا، سید جواد حسینی در حاشیه مراسم انعقاد تفاهم نامه با وزیر ارتباطات در نمایشگاه الکامپ با بیان اینکه ۱۴۰ میلیون جلد در قالب ۸۰۰ عنوان کتاب درسی برای دوره‌های ابتدایی تا متوسطه را دربرمی‌گیرد که آماده و چاپ شده و در نوبت توزیع قرار دارد گفت: اول مهر یک دانش آموز نداریم که به کتاب درسی دسترسی نداشته باشد.

وی ادامه داد: آنچه درباره مشکلات کاغذ بیان شده مربوط به کتب سال ۹۹ است. فرایند تهیه کتاب درسی بیش از چندماه طول می‌کشد. اکنون نیاز به ۴۷ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی داریم تا بتوانیم کاغذ را تامین کنیم. ۹۸ درصد کاغذ مورد نیاز ما وارداتی است. جلساتی ترتیب داده شده و در حال رسیدن به نتیجه مطلوب هستیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: برای مهر ۹۸ مشکلی نداریم و تلاش می‌کنیم کتب درسی برای سال ۹۹ نیز بدون افزایش قیمت قابل توجه آماده چاپ و توزیع شود.

حسینی به صدورکارنامه و پرونده الکترونیکی دانش آموزان از اول مهر اشاره کرد و گفت: برای هوشمندسازی مدارس تلاش می کنیم. در حال حاضر ۲۲ درصد مدارس ما هوشمند هستند و ۷۷ هزار مدرسه ما به نوعی به خدمات اینترنتی متصل‌اند ولی باید این رقم افزایش یابد.

وی افزود: هوشمندسازی منجر به کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت یادگیری و تسهیل فرایندها خواهد شد.

منبع: ایسنا

شنبه, 29 تیر 1398 ساعت 10:30

 

نائب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا می‌گوید:‌ قیمت واقعی کاغذ در بازار آزاد باید بندی ۱۵۰ هزار تومان باشد نه ۵۰۰ هزار تومان.

به گزارش چاپ و نشر؛ احمد شریفان، نائب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا، در گفت‌وگو با تسنیم،‌ با اشاره به کاهش برخی قیمت‌ها در بازار کاغذ گفت:‌ در حوزه کاغذ چاپ و تحریر هنوز کاغذهایی که در بازار است با کاهش قیمت قابل توجه مواجه نشده است،‌ شاید یکی از مهمترین علت‌های آن این باشد که کاغذ از مجاری غیر متخصص وارد بازار می‌شود‌، متاسفانه در یکسال گذشته با توجه به بخشی از مصرف‌کنندگان کاغذ یعنی ناشران از دیگر مصرف‌کنندگان غفلت شد و با ورود غیرمتخصصانه وزارت ارشاد قیمت‌ها با تورم غیرقابل توجیه مواجه شد.

وی ادامه داد:‌ امروز کاغذ در بازار آزاد به علت نبود نظارت به قیمت 500 هزار تومان عرضه می‌شود‌، آن هم کاغذی که همه ما می‌دانیم با ارز دولتی وارد شده است،‌ در حالی که باید بندی 150 هزار تومان باشد.

شریفان با انتقاد از عدم اطلاع‌رسانی مناسب درباره خروج کاغذ از سایه ارز دولتی گفت: من به عنوان یک عضو فعال اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا‌، تا چندی پیش اطلاع چندانی از خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی نداشتم‌، لازم بود دولت در این زمینه بخشنامه‌هایی به اتحادیه‌های مربوطه ارسال می‌کرد.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد با خروج محموله جدید کاغذ و مقوا از گمرک بندرعباس طی روزهای آتی قیمت کاغذ و مقوا در بازار آزاد کاهش یابد.همچنان که قیمت گلاسه و مقوا کاهش داشته است.

شریفان با بیان این مطلب که با خروج کاغذ از کالاهای اساسی بازار به دست متخصصان افتاده است،‌ گفت:‌ با ورود واردکنندگان به بازار و خروج دولت می‌توانیم امیدوار باشیم که وضعیت بازار بهبود پیدا می‌کند. در ماه‌های اخیر همه هم و غم دولت ناشران بودند،‌ خب این ناشران کاغذی که با ارز دولتی خریداری شده بود را چه کردند؟ جز این است که بخشی از آن را در بازار آزاد فروخته‌اند؟ به جرأت می‌توان گفت تأمین بازار کاغذفروش از کاغذهای در دست ناشران انجام شده است.

منبع: تسنیم

 

شنبه, 29 تیر 1398 ساعت 09:31

 

محمدعلی جعفریه در واکنش به مقصر خواندن ارشاد و ناشران در وضعیت گرانی کاغذ گفت:‌ تنها شش درصد کاغذهای دولتی (۳۰۰ هزار تن) به دست ناشران رسیده است،‌ فروشندگان کاغذ بگویند مابقی کاغذها کجاست؟

به گزارش چاپ و نشر به نقل از تسنیم،‌ در ماه‌های اخیر برخی کارشناسان بازار کاغذ،‌ اعضای اتحادیه‌های صنفی و واردکنندگان کاغذ به اختصاص سهمیه کاغذ با ارز دولتی به ناشران انتقاد داشته‌اند،‌ احمد شریفان نائب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا در گفت‌وگو با تسنیم، علت اصلی گرانی کاغذ در بازار را ورود اشتباه وزارت ارشاد به این بازار عنوان کرد و گفت، ناشران کاغذهای دولتی را در بازار آزاد می‌فروشند و این امر یکی از دلایل نابسامانی بازار است.

وی ادامه داد: در ماه‌های اخیر همه هم و غم دولت ناشران بودند،‌ خب این ناشران کاغذی که با ارز دولتی خریداری شده بود را چه کردند؟ جز این است که بخشی از آن را در بازار آزاد فروخته‌اند؟ به جرأت می‌توان گفت تأمین بازار کاغذفروش از کاغذهای در دست ناشران انجام شده است.

محمدعلی جعفریه، مدیر نشر ثالث، در تماسی با خبرنگار تسنیم به این اظهارات شریفان واکنش نشان داد و گفت: آقای شریفان متأسفانه صورت مسئله را مخدوش می‌کند، واقعیت این است که کاغذی که با ارز دولتی وارد کشور شده است،‌ تقریباً 300 هزار تُن بوده که تنها 30 هزار تُن آن به دست ناشران رسیده است. در حقیقت هنوز این 30 هزار تُن هم به صورت کامل به کشور وارد نشده است؛ بنابراین تقریباً شش تا هفت درصد کاغذ وارد شده با ارز 4200 تومانی وارد نشر شده است.

وی ادامه داد:‌ خب،‌ آقای شریفان بفرمایند که مابقی این کاغذها کجاست؟ اسامی همکارانشان که کاغذ وارد کردند، موجود است  و در رسانه‌ها نیز منتشر شده است‌، می‌توانند تهیه کنند و ببینند که این همه کاغذی که کاغذفروشان در بازار وارد کردند و کاغذهایی که در انبارهایشان است چگونه بندی 500 هزار تومان بفروش می‌رسد؟ این اقدامات موجب شده تا کاغذ روز به روز گران‌تر شود،‌ این کاغذها با ارز 4200 تومانی و یا 3800 تومانی سال گذشته وارد شده‌ و در انبارها مانده‌اند.

مدیر نشر ثالث با بیان این مطلب که در گرانی کاغذ خود کاغذفروشان مقصرند‌، گفت:  برخی با دلالی با کاغذ مشابه ارز برخورد کردند و موجب شدند که هر روز قیمت کاغذ بالاتر رود، ای کاش آقای شریفان آماری از همکارانشان بگیرند و ببینند چه اندازه کاغذ در انبار کاغذفروشان است. مگر ایشان نمی‌گویند که ناشران کاغذ را در بازار آزاد فروخته‌اند ـ البته ما منکر نمی‌شویم،‌ تعداد محدودی از ناشران این کار را کرده‌اندـ چرا همکارنشان مال دزدی را خریداری کرده‌اند؟

وی با تأکید بر اینکه کل کاغذ دولتی که به دست ناشران رسیده 6 تا 7 درصد کاغذ وارداتی بوده است،‌ افزود:  اکثر این کاغذها در چاپ کتاب صرف شده است‌، تاکنون بیش از دو هزار ناشر کاغذ دولتی گرفت‌اند که درصد بسیار اندکی از آن‌ها ممکن است کاغذ را در بازار فروخته باشند‌، بنابراین این دلیلی بر افزایش قیمت کاغذ نمی‌تواند باشد،‌ دلیل اصلی افزایش قیمت کاغذ،‌ انبار کردن کاغذها از ماه‌ها قبل است. مقدار کاغذی که کاغذفروشان با ارز دولتی وارد کردند و باید وارد بازار می‌شد،‌ اما نشد و یا دلاری که گرفتند و کاغذ نیاورند دلیل اصلی است.

وی از راه‌اندازی کمیته صیانت،‌ نظارت و تخصیص کاغذ در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران خبر داد و گفت: تمام لیست‌‌ها در آمده و اتحادیه مشغول بررسی است‌، سازمان تعزیرات نیز فهرست‌ها را در اختیار دارد و بررسی می‌کند. خوب است‌ آقای شریفان هم خواستار این باشند که فهرست هر کسی از همکارانشان که کاغذ وارد کرده است،‌ در اختیار سازمان تعزیرات قرار گیرد.

 

شنبه, 29 تیر 1398 ساعت 09:17

مدیر انتشارات دهقان گفت: وضعیت نشر باعث شده است که چاپ قرآن را متوقف کنیم تا بازار به ثبات برسد. ناشران قرآن به حمایت سازمان دارالقرآن و وزارت ارشاد نیاز دارند تا بتوانند ادامه حیات دهند.

به گزارش چاپ و نشر؛ رضا دهقانی، مدیر انتشارات دهقان، در گفت‌وگو با ایکنا؛ درباره وضعیت بازار نشر گفت: حدود ۴۰ سال است که در حوزه کتاب و نشر فعالیت داریم، اما اکنون وضعیت نشر به گونه‌ای است که در طول سال‌های گذشته سابقه نداشته است و ما هم مانند بسیاری از ناشران دیگر چاپ کتاب را متوقف کرده‌ایم تا وضعیت بازار به ثبات برسد، زیرا گرانی کاغذ و سایر ملزومات چاپ اجازه فعالیت نمی‌دهد.

وی افزود: قیمت کاغذ نسبت به سال گذشته پنج برابر شده، اما قیمت کتاب به همان اندازه افزایش نداشته است. با وجود این باز هم استقبال از خرید کتاب وجود ندارد و شاید طرح تابستانه کتاب بتواند در این زمینه مؤثر باشد. در مجموع با توجه به وضعیت بد اقتصادی در کشورمان، رغبتی برای خرید و مطالعه کتاب وجود ندارد، زیرا مسائل درجه یک و ضروری مردم مانند مسکن، تأمین معاش و هزینه‌های دیگر افزایش بسیاری یافته است و کسی فرصت و انگیزه مطالعه ندارد.

دهقانی ادامه داد: قرآن‌هایی که چاپ می‌کنیم با کاغذ معمولی است و با وجود اینکه برای دریافت کاغذ دولتی ثبت‌نام کرده‌ایم، هنوز کاغذی دریافت نکرده‌ایم و میزان کاغذ توزیع‌شده نیز بسیار محدود است و کفاف نیاز ناشر را نمی‌دهد. بنابراین سعی می‌کنیم کتاب‌هایی را که در انبار داریم، به فروش برسانیم و تصمیم به چاپ جدید نداریم.

وی در ادامه گفت: علاوه بر دفتر انتشارات، کتابفروشی هم داریم، اما در کتابفروشی هم وضعیت فروش خوب نیست و اغلب کتابفروشی‌ها به همین دلیل تغییر کاربری داده‌اند. در گذشته نه چندان دور از میدان بهارستان تا مخبرالدوله حدود ۳۸ کتابفروشی وجود داشت، اما اکنون چند کتابفروشی بیشتر نمانده است و همه آن‌ها بسته شده یا تغییر کاربری داده‌اند.

دهقانی افزود: اکنون تیراژ کتاب‌ها نیز کاهش بسیاری داشته و همین امر هم قیمت را بالا می‌برد، زیرا زمانی که یک کتاب در تیراژ بالا منتشر شود، می‌تواند هزینه‌های گوناگون مانند تألیف، ترجمه، تصحیح، چاپ، لیتوگرافی، بسته‌بندی و تخفیف پشت جلد کتاب را پوشش دهد و این موضوع اهمیت ویژه‌ای در اقتصاد نشر دارد.

این ناشر درباره احتمال کمبود قرآن بیان کرد: کاهش فروش کتاب فقط مربوط به کتاب‌های عمومی نبوده، بلکه فروش قرآن نیز با کاهش همراه بوده و باعث شده کتاب‌های بسیاری در انبار‌ها بماند؛ بنابراین تصور نمی‌کنم کمبودی در رابطه با کتاب قرآن وجود داشته باشد.

دهقانی در پایان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه سازمان‌ها و نهاد‌هایی می‌توانند ناشران قرآن را در این شرایط حمایت کنند، گفت: به تبع گران شدن کاغذ و هزینه‌های چاپ، هدیه قرآن نیز افزایش یافته و ممکن است بسیاری از مخاطبان از عهده خرید آن برنیایند. بنابراین سازمان دارالقرآن و وزارت ارشاد می‌توانند در این زمینه با کمک‌های مالی، ناشران را مورد حمایت قرار دهند تا قرآن با هدیه ارزان‌تر به دست مخاطبان برسد.

جمعه, 28 تیر 1398 ساعت 07:19

نویسنده کتاب کودک و نوجوان با اشاره به اینکه کاهش تیراژ کتاب نتیجه گرانی کاغذ است، گفت: نهادهای فرهنگی باید به حوزه نشر نگاه‌ ویژه ای داشته باشند.

به گزارش چاپ و نشر، حمید اباذری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فعالیت یک دهه‌ای خود در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، اظهار کرد: تاکنون شش کتاب در حوزه بزرگسالان، کودکان و نوجوان منتشر کرده است و نوشتن کتاب برای کودکان نسبت به نوجوان و کتاب‌های نوجوانان نسبت به نوشتن کتاب‌های بزرگسالان سخت‌تر است.

نویسنده کتاب‌های کودکان و نوجوانان به برگزاری چهارمین کارگاه آموزشی جام باشگاه‌های کتابخوانی کودکان و نوجوانان استان گیلان اشاره کرد و گفت: جام باشگاه‌های کتابخوانی به صنعت نشر از مخاطب تا ناشر کمک می‌کند.

وی آشتی کودکان و نوجوانان با کتاب و کتابخوانی و دسترسی آسان به کتاب با تخفیف برخی از اهداف برگزاری این کارگاه آموزشی است، افزود: این جام یک فعالیت گروهی است و بچه‌ها به گروه‌های ۱۰ تا ۱۲ نفره تقسیم می‌شوند و به صورت مشارکتی درباره کتاب صحبت و نقد می‌شود.

 

جام باشگاه‌های کتابخوانی یک روش مردمی و خودجوش

اباذری با بیان اینکه کارگاه آموزشی جام باشگاه‌های کتابخوانی کودکان و نوجوانان یک روش بسیار منعطف و فعالیت مردمی و خودجوش بوده و به کمک‌های دولتی چندان وابسته نیست، ادامه داد: آمارها نشاندهنده عملکرد موفق در سال‌های اخیر بوده که مورد استقبال و توجه کودکان و خانواده‌ها قرار گرفته است.

ناشر کتاب‌های کودکان و نوجوانان با تأکید بر ترویج فرهنگ کتابخوانی از طریق برگزاری جشنواره‌ها و کارگاه‌های کتاب خوانی، گفت: کودکانی که اهل مطالعه هستند در دروس ریاضی و علمی هوش و دقت بیشتری نسبت به سایر کودکان دارند.

اباذری با بیان اینکه هدف از ترویج فرهنگ کتابخوانی تنها تربیت و آموزش مستقیم نیست، ادامه داد: مهم‌ترین هدف ما این است که کودکان با مراجعه به کتاب در کنار تفریحات دیگری همانند موبایل و تبلت لذت ببرند.

وی با اشاره به گرانی کاغذ و مشکلات ناشی از آن برای ناشران، افزود: کاهش تیراژها کتاب سبب افزایش قیمت کتاب شد که نتیجه آن خرید کمتر کتاب و مطالعه است.

 

افزایش کتاب به صورت فایل‌های pdf از اثرات گرانی کاغذ

اباذری در ادامه به افزایش کتاب‌ها به صورت pdf نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل مشکلات چاپ و کم بودن یارانه کاغذ چندین سال است که کتاب‌ها به صورت pdf و به شکل مجازی و کتابخانه های الکترونیکی عرضه می‌شود ولی پس از مدتی مخاطبان مجدداً به سمت خریدن کتاب بر می‌گردند.

وی با بیان اینکه کتاب‌های pdf بیشتر برای مطالعه کتاب‌های فنی و آموزشی مناسب است و مخاطبان برای مطالعه کتاب‌های مرجع، رمان، کتاب‌های کودک و نوجوان به خود کتاب رجوع می‌کنند، اظهار کرد: وقتی کتابی برای کودکان و نوجوانان به صورت pdf ارائه می‌شود باید به این نکته هم توجه کرد که برای مطالعه pdf باید یک وسیله الکترونیکی در اختیار کودکان قرار گیرد و این امر نیازمند نظارت والدین است که گاهاً سبب ایجاد آسیب می‌شود.

نویسنده کتاب کودک و نوجوان با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم در بخش‌های مختلف و بالا رفتن قیمت کتاب، تأکید کرد: در سایر کشورها نیز قیمت کتاب افزایش یافته اما نهادهای مربوطه آنها به اهمیت و نقش مطالعه و کتاب آگاه هستند و حمایت‌های لازم را انجام می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه نهادهای فرهنگی و سازمان‌های مربوطه نباید نقش فرهنگ مطالعه را نادیده بگیرند، ادامه داد: در نظر گرفتن بودجه و سوبسید برای تهیه کتاب و واردات کاغذ و تعیین قیمت واقعی چاپ از جمله اقداماتی است که این نهادهای فرهنگی می‌توانند در شرایط موجود انجام دهند.

جمعه, 28 تیر 1398 ساعت 07:13

«در این بحبوحه کمبود کاغذ عجیب است برخی کتاب‌های کمک‌آموزشی به راحتی منتشر می‌شوند. انگار که دغدغه کاغذ را ندارند.»

به گزارش چاپ و نشر؛ روزنامه آفتاب یزد نوشت: «کمبود و گرانی کاغذ باعث شده بسیاری از روزنامه‌ها تعداد صفحات خود را کاهش دهند و برخی مانند روزنامه همبستگی به طور کامل تعطیل شوند، اما این ماجرا تنها به حوزه روزنامه‌ها برنمی‌گردد. اگر این روند ادامه پیدا کند و کاغذ دیر برسد، ممکن است برخی کتاب‌ها نیز بعد از مهر به دست دانش‌آموزان برسد. این در حالی است که برخی موسسات اقدام به چاپ کتاب‌های کمک‌آموزشی می‌کنند و ظاهرا مشکلی برای کاغذ ندارند. مافیای کنکور و تولیدکنندگان انبوه کتاب‌های کمک آموزشی، سهمیه کاغذ ارزان دریافت می‌کنند و به تیراژ‌های میلیونی خود ادامه می‌دهند.

چندی پیش علی باقرزاده، معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت که اگر کاغذ دیر برسد، ممکن است برخی کتاب‌ها نیز بعد از مهر به دست دانش‌آموزان برسد.

وی با اشاره به این که تصمیم‌گیری برای تامین کاغذ مورد نیاز کتاب‌های درسی باید سریع‌تر انجام شود، گفت: پس از این که کاغذ چاپ و تحریر از فهرست کالا‌های اساسی خارج و فاقد سهمیه ارز دولتی شد، دولت در مصوبه‌ای تصمیم گرفت تا سهمیه‌ای ۸۰ میلیون یورویی به وزارت ارشاد اختصاص دهد که ۴۰ میلیون یورو برای واردات کاغذ مورد نیاز روزنامه‌ها و ۴۰ میلیون یورو برای واردات کاغذ چاپ و تحریر با ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یابد. هم‌اکنون برخی واردکنندگان با نظارت وزارت ارشاد، ارز ۴۲۰۰ تومانی را از بانک مرکزی دریافت و کاغذ مورد نیاز را وارد کرده و به وزارت ارشاد تحویل می‌دهند تا بین ناشران توزیع شود.

همچنین توافقی انجام شده است تا کاغذ کتاب‌های درسی نیز مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی شود. در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار مقرر شد، گزارشی در خصوص وضعیت تامین کاغذ مورد نیاز آموزش و پرورش برای تولید کتب درسی سال ۱۳۹۹ - ۱۳۹۸ و همچنین دفترچه‌های دانش‌آموزی به معاون اول رئیس‌جمهوری ارائه شود تا مبنای تصمیمات آتی ستاد در این خصوص باشد، اما تا این لحظه هنوز در این رابطه تصمیم‌گیری نهایی انجام نشده است.»

این روزنامه در بخش دیگری نوشته است: «علاوه بر کتاب‌های درسی وضعیت کمبود کاغذ روزنامه‌ها نیز تاسف‌برانگیز است که داستان آن را دیگر همگان می‌دانند. اما در این بحبوحه کمبود کاغذ عجیب است برخی کتاب‌های کمک‌آموزشی به راحتی منتشر می‌شوند. انگار که دغدغه کاغذ را ندارند و از کاغذ دولتی استفاده می‌کنند؛ در صورتی که به اعتقاد قره‌باغی، مدیرعامل انتشارات سوره مهر، کتاب‌های آموزشی و کمک‌آموزشی ضرورت چندانی برای برخورداری از کاغذ دولتی و استفاده از این سوبسید ندارند یا اگر قرار باشد این اتفاق بیفتد، باید این میزان درصد پایین‌تری نسبت به ناشران غیر آموزشی باشد.

در این حال برخی موسسات بزرگ کمک درسی همچنان به چاپ کتاب‌ها و جزوات کمک‌آموزشی خود می‌پردازند؛ بی آن که هراسی از نبود کاغذ داشته باشند. آن‌ها از ارز دولتی بهره می‌برند؛ در حالی که مدارس ما نیازمند کتاب‌اند و به خاطر کمبود کاغذ در آستانه بحران قرار دارند؛ بنابراین باید اولویت تخصیص ارز دولتی با مدارس باشد تا موسسات کمک آموزشی که نهاد‌های مختلف پشتیبان آن‌ها هستند و با رانت‌های خود به راحتی تیراژ‌های میلیونی را انجام می‌دهند؛ بدون آن که آب در دلشان تکان بخورد و دغدغه تامین کاغذ را مانند مطبوعات داشته باشند.

حال این سوال مطرح می‌شود که چطور ممکن است مافیای کنکور و تولیدکنندگان انبوه کتاب‌های کمک‌آموزشی سهمیه کاغذ ارزان دریافت کنند، ولی روزنامه‌ها سهمیه قانونی خود را دریافت نکنند؟»

جمعه, 28 تیر 1398 ساعت 07:11

در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک و تامین رضایت مردم، صرفه جویی و کاهش وقت و هزینه، مصرف کاغذ در ادارات شهرستان سقز با تصمیم فرماندار این شهرستان یک روز در هفته ممنوع شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایرنا؛ فرماندار ویژه سقز با بیان اینکه این طرح در راستای تحقق دولت الکترونیک اجرا می شود، اظهار داشت: یک روز در هفته ادارات سطح شهرستان حق استفاده از کاغذ برای مکاتبات اداری و نامه نگاری و دیگر امور ندارند.

کامیل کریمیان در شورای اداری سقز گفت: از فواید دولت الکترونیک تامین رضایت شهروندان، افزایش اقتدار ملی، افزایش بهره‌وری و اثرات مثبت زیست محیطی و تسریع در خدمات رسانی به مردم است.

وی با بیان اینکه مدیران برای توسعه پایدار بایستی یک الگوی ویژه تدبین کنند، افزود: توسعه پایدار فقط با تخصیص اعتبار صورت نمی گیرد و مدیران باید برنامه توسعه شهر و افق ۵ ساله و ۱۰ ساله برای خدمت به مردم و پیشرفت وضعیت شهری تدوین و تنظیم کنند.

 

جمعه, 28 تیر 1398 ساعت 07:00

کارخانه‌ی رنگرزی و چاپ پارچه در شهرک صنعتی سالاریه‌ی ورامین افتتاح و مورد بهره‌برداری قرارگرفت.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تهران در این مراسم گفت: صنعت نساجی از قدیمی‌ترین صنایع در خاورمیانه و ایران است و جزء صنایع پر رونق به حساب می آید.

محمد امامی امین گفت: مدتی از این صنعت غافل شده بودیم که با سیاست های اعمال شده، در راستای رونق تولید توجه به این صنعت به صورت جدی در دستور کارقرار گرفت که الان شاهد احیا شدن آن هستیم.

مدیر عامل کارگاه چاپ و رنگرزی پارچه تار و پود پارسیان نیز گفت: در حال حاضر بهترین فرصت برای تولید کننده است که دولت از ما حمایت کند و سرمایه بدهد تا ما بتوانیم تولید را به انبوه برسانیم و این صنعت را رونق دهیم.

خیری اشاره کرد: اگر تسهیلات به ما برسد، ضمن سه برابر کردن ظرفیت تولید و اشتغال ما توانایی معکوس کردن وضعیت در این صنعت یعنی صادرات، به جای واردات را خواهیم داشت.

وی گفت: پارچه های تولید داخل علاوه بر ارزان تر بودن 70 الی 80 درصدی در مقایسه با پارچه های وارداتی، این مزیت را دارد که از لحاظ کیفیت نیز با آنان رقابت داشته باشد.

مدیر عامل کارگاه چاپ و رنگرزی پارچه تار و پود پارسیان افزود: اگر دولت به ما کمک کند، دستگاه های آماده به کار را وارد خط تولید می کنیم و تعداد کارگران در این خطوط را به 40 نفر دیگر می رسانیم.

این کارخانه با 45 میلیارد ریال آورده و در مدت زمان 11 ماه، توسط برادران خیری در شهرک صنعتی سالاریه ی ورامین افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

جمعه, 28 تیر 1398 ساعت 06:53

این‌روزها عرضه زینک در بازار بسیار محدود شده و برای صنایع وابسته مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. این محصول به دلیل تصمیمات اشتباه در بازار گرانتر خرید و فروش می شود و صنعت چاپ به عنوان وابسته ترین صنعت به آن در معرض تهدید جدی قرار گرفته است. با اتفاقات کنونی راهی جز تعطیلی صنعت چاپ باقی نمی‌ماند. الان با ۴۰-۵۰ درصد تعطیلی و کم شدن ساعت کاری، برخی هنوز ادامه می‌دهند و برخی به بن بست کامل رسیده‌اند اما اگر همین روند ادامه پیدا کند دیگر صاحب این شغل چیزی برای از دست دادن ندارد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از کسب و کار نیوز، طی هفته‌های اخیر بسیاری از روزنامه‌های بزرگ و پرتیراژ کشور تعداد صفحات خود را کم کردند؛ اتفاقی که البته از سال گذشته و با کم‌یاب و حتی نایاب شدن کاغذ پدید آمد و دولت را وادار کرد فکری جدی برای کاغذ بکند و کارگروهی را تشکیل داد که اعضای آن متشکل از نمایندگانی از وزارت صمت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، گمرک، وزارت آموزش و پرورش، سازمان نظارت، سازمان تعزیرات و نمایندگان تشکل‌های صنعت چاپ، مطبوعات و ناشران بودند و ماه‌هاست در پی کاهش التهابی هستند که به جان بازار کاغذ و چاپ افتاده است؛ التهابی که به نظر می‌رسد به این زودی‌ها سر تمام شدن ندارد.

با اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بارها بر اهمیت کاغذ و نشر تاکید کرده و در آخرین اظهارنظر رسمی خود آن را با کالاهایی اساسی مانند مواد غذایی و دارو مقایسه کرد و گفت: «اهمیت ضرورت این کالا به قدری است که حتی در شرایط جنگی هم به عنوان یک کالای اساسی و استراتژیک به شمار می‌آید.» و حسین انتظامی هم در نشست خبری خود با بیان اینکه «کارگروه ساماندهی کاغذ به توزیع کاغذ نظارت می‌کند»، یادآور شد «این نگرانی که کاغذ با ارز دولتی وارد می‌شود و به دلیل عدم نظارت کافی با قیمت دیگری در بازار عرضه می‌شود، وجود دارد و قابل درک است. بر همین اساس نیز گروه سه جانبه برای نظارت بر توزیع کاغذ وارداتی تشکیل شده است.» اما همچنان التهاب بازار چاپ و کاغذ سر جای خود باقی است. احمد ابوالحسنی می‌گوید: «جالب است زینک وارد کشور شده اما آن را توزیع نمی‌کنند؛ این همه گفتیم علی‌الحساب به لیتوگرافان مقداری زینک بدهید و اتحادیه مسئولیتش را می‌پذیرد اما خیلی راحت می‌گویند نه. قیمت زینک در بازار آزاد ۳۵ هزار تومان بود اما با عدم توزیع و عدم مدیریت، به ۴۵ هزار تومان رسید؛ یعنی بودجه و ارز کشور خارج شده، جنس وارد شده اما نمی‌گذارند توزیع شود و قیمت زینک بالا رفته است.»

 

دولت با این اقدام اشتباه نظم بازار را به هم ریخت

احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران

صنعت چاپ برای تامین کاغذ و زینک به عنوان دو کالای اساسی به دلیل عدم مدیریت و عدم دخالت صنف در برنامه‌‌ریزی‌ها ضربه خورده است. یمه پارسال مشکلی برای تامین و تهیه زینک نداشتیم و این کالا به وفور در بازار وجود داشت، اما وقتی بحث ارز دولتی برای زینک مطرح شد، تعدادی از تاجران برای واردات با ارز نیمایی اقدام نکردند و به مرور تعادل بازار بهم خورد. انتقاداتی در رابطه با بازار زینک وجود دارد و آن هم در رابطه با قیمت تعیین شده برای زینک دولتی است. مشخص نیست برای چه تعرفه زینک دولتی را ۳۰ تا ۳۵ درصد گرانتر کرده‌ اند و زینک با قیمت ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می شود. دلیل اصلی بالا رفتن قیمت زینک در بازار ورود زینک به فهرست کالاهای اساسی بود. پیش از اختصاص ارز دولتی به زینک،‌ زینک با ارز نیمایی وارد می‌شد و هیچ مشکلی هم وجود نداشت‌، اما دولت با این اقدام اشتباه نظم بازار را به هم ریخت واکنون نیز کارگروه زینک با اشتباه طی کردن مسیر،‌ وضعیت بازار را نامتعادل کرده است. قیمت زینک در بازار جهانی در سه سال گذشته زیر ۲۰ درصد گران شده پیش از این زینک با ارز ۴۲۰۰ تومانی بین پنج تا شش هزار تومان و با چک شش ماهه عرضه می‌شد. اکنون زینک دولتی با نظارت دولت به قیمت ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شده است،‌ در صورتی که باید زیر ۱۰ هزار تومان عرضه شود. این وسط چه اتفاقی افتاده است که زینک دچار این افزایش قیمت شده است،‌ نمی‌دانیم؟

طبق تعرفه گمرکی هر متر مربع زینک بین ۲٫۶ تا ۳ دلار وارد کشور می‌شده است،‌ اما اکنون زینک دولتی با ارز ۳٫۷ یورو و ۴ دلار وارد شده است،‌ این افزایش قیمت هیچ دلیل موجهی تاکنون نداشته است. اعتراض را به وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی با ارسال نامه‌ای رسمی اعلام شده است. دو هفته پیش احمدی مشاور وزیر، جلسه‌ای با اتحادیه داشت و وعده داد که به زودی جلسه‌ای با حضور وزیر برگزار می‌کند که علت این افزایش قیمت مشخص شود،‌ اما دوهفته گذشته و هیچ جلسه‌ای برگزار نشده است. زینک دولتی ۴۰ تا ۵۰ درصد گرانتر از نرخ معمول وارد شده و تعرفه واردات زینک را ۳۰ تا ۳۵ درصد بالا برده‌اند. کارگروه مجوز واردات این زینک را داده است، وزارت صمت تأیید کرده و گمرک آن را وارد کرده است. این سه نهاد باید پاسخ دهند که چرا تعرفه را ۳۰ تا ۳۵ درصد بالا برده‌اند؛ در حالی که در واردات زینک با ارز نیمایی این تعرفه بالا نرفته است.

صفحه1 از832