مدير01

مدير01

بررسی ارتباط قیمت ارز با نرخ تورم

تورم و ارز ریشه در تار پود اقتصاد دوانده

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 06:55

افزایش قیمت ارز با نرخ تورم از آن دسته مقولاتی هستند که در روی کاغذ ظاهرا ارتباطی با همدیگر ندارند، با این حال در میدان عمل بعضی معادلات غیر ریاضی در بازار ایران باعث می‌شود تا این مقولات نظرشان نسبت به همدیگر عوض شود!

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، همزمان با شروع التهابات در بازار آزاد ارز در اوایل سال جاری (۱۳۹۷)، چیزی که بیشتر از همه باعث نگرانی سرمایه داران شد احتمال افزایش نرخ تورم بود، احتمالی که باعث شد تا بسیاری از سرمایه ها به بازار املاک و طلا سرازیر شود و رشد ۳۰ تا ۵۰ درصدی این اقلام را موجب شود. سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا واقعا افزایش نرخ ارز باعث ایجاد تورم می شود؟

واقعیت این است که هنوز ارتباط خطی و مستقیمی بین قیمت ارز و نرخ تورم به لحاظ ریاضی به اثبات نرسیده است. افزایش نرخ ارز در معادلات روی کاغذ لزوما نرخ تورم را افزایش نمی‌دهد، با این حال افزایش قیمت ارز در کشور ما می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که به فعالان اقتصادی احساس نا امنی را القا کند و باعث شود تا آنها برای حفظ ارزش سرمایه هایشان به فعالیت هایی بپردازند که در نهایت موجب تورم شود.

در این مورد، آلبرت بغزیان، استاد دانشگاه تهران می گوید: اقتصاد ایران با سایر اقتصادهای دیگر متفاوت است. درباره برخی از محصولاتی که وارداتی هستند یا اصطلاحا ارزبری دارند، افزایش نرخ ارز می‌تواند باعث افزایش تورم شود. در کنار این برخی دیگر از تولیدات که اساسا ربطی به نرخ ارز ندارند، از افزایش نرخ ارز به عنوان یک بهانه برای افزایش قیمت محصول خود استفاده می‌کنند و به همین ترتیب همه حوزه‌های دیگر هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند. زمانی هم که نرخ ارز بالا می‌رود قیمت‌ها نیز متناسب با آن افزایش پیدا می‌کند، اما زمانی که این نرخ پایین می‌آید قیمت‌ها متناسب با آن پایین نمی‌آید و اصطلاحا قیمت‌ها در اینجا چسبندگی دارد.

بغزیان با بیان این‌که دکترین افزایش تورم در نرخ ارز مدت‌ها است که منسوخ شده، گفت: تورم خود ناشی از نرخ ارز است زمانی که نرخ ارز تغییر کند تورم اتفاق می‌افتد و زمانی که تورم اتفاق می‌افتد نرخ ارز بالا می‌رود که این یک دور باطل است. دولت‌ها باید نرخ ارز را مدیریت کنند همانند آنچه که در سایر کشورهایی همچون عربستان، امارات و آمریکا اتفاق می‌افتد. این کشورها نرخ ارز شناور را مدیریت می‌کنند و با آن بازی نمی‌کنند و نمی‌آیند به خاطر مسائل سیاسی نرخ ارز را دست کاری کنند. به همین خاطر است که نرخ ارز کشورها نسبت به دلار ثابت مانده است.

با این حال برخی از اقتصاددانان معتقد به اصول بازار آزاد ارتباط تورم با نرخ دلار را رد می کنند و حتی چه بسا افزایش نرخ دلار را باعث شکوفایی در تولیدات داخلی و رونق صادرات می دانند. سعید لیلاز، کارشناس مسائل اقتصادی در مورد احتمال افزایش نرخ تورم در پی نوسانات نرخ دلار طی چند ماه اخیر به ایسنا گفته بود: برخی استدلالاتی که در مورد ارتباط نرخ تورم و نقدینگی می‌شود، بعضا اشتباه است؛  چرا که اساسا با شرایط اقتصادی ایران هماهنگ نیستند. در  کشور ما دلار یک مسئله سیاسی است؛  ضمن اینکه وقتی عده ای می گویند قیمت دلار باید با نرخ تورم و رشد نقدینگی هماهنگ شود، آنان طرف عرضه را ثابت فرض می‌کنند؛ در حالی که این اشتباه است؛ چرا که مثلا درآمد نفتی ایران در سال ۱۳۹۶ حدود ۲۰ میلیارد دلار بیشتر از سال ۱۳۹۴ بود که این افزایش قیمت حتما روی قیمت دلار اثر می‌گذارد.

لیلاز با بیان اینکه در علم اقتصاد هیچ رابطه مستقیمی بین افزایش نرخ ارز و تورم وجود ندارد اظهار کرد: در سال ۱۳۹۱ نرخ دلار در ایران حدود ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کرد، اما نرخ تورم حدود ۳۴ درصد بود؛ این نشان می دهد که این دو مقوله اساسا هیچ ارتباطی با هم ندارند. در سایر نقاط دنیا هم اثبات شده است که این دو مقوله هیچ رابطه مشخصی با یکدیگر ندارند. از سوی دیگر هشت درصد از تولید ناخالص داخلی از طریق واردات تامین می شود و در این حالت اگر قیمت تمام شده واردات صد در صد افزایش پیدا کند تنها هشت درصد تورم ایجاد می کند.

این اقتصاددان در ادامه البته فرضیات خود در مورد عدم وجود نسبت قطعی بین افزایش نرخ ارز و تورم را منوط به ثابت بودن سایر عوامل دانست!

همه اینها در حالی است که در کمتر از ۵۰ روز گذشته که نرخ ارز به صورت جهشی بالا رفت، سایر بازارها دستخوش تحولات محسوسی شدند. ملموس ترین آنها هم بازار موبایل و لوازم مخابراتی و مسکن بود. اولی به عنوان یک کالای کاملا وارداتی و مبتنی بر ارز خارجی و دومی به عنوان یک کالای سرمایه ای و مطمئن برای فرار از سقوط ارزش سرمایه ها. به نظر می رسد رونق گرفتن سفته بازی در بازار مسکن خود می تواند به عنوان متغیر مستقلی بر سایر قیمت ها مخصوصا در شهرهای بزرگ اثر بگذارد، چرا که در کلانشهرها معمولا درصد زیادی از شهروندان در مساکن اجاره ای سکونت دارند که با افزایش اجاره ها (که در ایران حدود ۳۰ درصد از درآمد خانوارها صرف آن می شود) احتمالا سایر حوزه ها هم دستخوش تغییراتی شود.

گفتنی است، مطابق با آمارهای مرکز آمار ایران، نرخ تورم خانوارهای شهری در کل کشور در اردیبهشت ماه امسال (۱۳۹۷) نسبت به فروردین ماه همین سال رشدی ۱، ۱ درصدی داشته است. تورمی که احتمالا به دلیل نوسانات نرخ ارز در همین ماه رخ داده است!

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 06:52

در تعریفی گویا و کوتاه نمایشگاه را می‌توان تبلیغ زنده‌ی کالا یا خدمات نامید چراکه در هر نمایشگاهی عواملی چون تولید‌کننده، توزیع‌کننده و مصرف‌کننده‌ی کالا یا خدمات در زمان و مکانی خاص حول کالا یا خدماتی ویژه گرد هم می‌آیند. نمایشگاه مکانی برای به نمایش گذاشتن توانمندی‌ها و پیشرفت‌های شرکت‌ها و سازمان‌ها است و سبب افزایش سطح اطلاعات و دانش عمومی و تخصصی بازدیدکنندگان در حوزه‌های گوناگون می‌شود. امروزه نمایش‌گاه‌ها صرفاً برای اهداف تجاری برگزار نمی‌شوند و موفقیت آن‌ها را تنها با ارزش قراردادهایی که در طول برپایی‌شان منعقد می‌شود، نمی‌سنجند. شاهدی بر این مدعا نمایش‌گاه‌های اکسپو است که بیشتر جنبه‌ی نمایشی دارند و معمولاً در آن‌ها آخرین فناوری‌ها در حوزه‌های گوناگون به نمایش گذارده می‌شود تا در آینده تجاری‌سازی شوند. در اکسپوها اندیشه‌ها، علوم و تکنولوژی‌های نو معرفی می‌شوند و به نمایش در می‌آیند. از این روست که اکسپو‌ها پیشرفته‌ترین نوع نمایش‌گاه‌ها به شمار می‌آیند. نمایش‌گاه‌هایی که رو به آینده در گشوده‌اند.

   نمایش‌گاه‌های پیشروی جهان برای دسترسی مستقیم به مصرف‌کننده‌ی نهایی برگزار نمی‌شوند بلکه رسالتی بالاتر یعنی اصلاح، تقویت و بهبود سیستم توزیع و تسهیل ارتباطات تجاری و رونق مبادلات اقتصادی را عهده‌دارند.

   این روزها که گفتگو پیرامون نمایش‌گاهی یا فروشگاهی بودن نمایش‌گاه بین‌المللی کتاب تهران، نقل محافل نشر است. عده‌ای موافق رویکرد فروشگاهی آنند و عده‌ای دیگر معتقدند که این نمایش‌گاه باید تنها مکانی برای نمایش کالای کتاب باشد. موافقان وضع موجود از عدم وجود بسترهای دائم فروش برای بیشتر کتاب‌های تولید شده سخن می‌گویند و اینکه این نمایش‌گاه هر ساله جانی می‌دهد به پیکر بی‌جان و نحیف صنعت نشر کشور، صنعتی که عمدتاً در پایتخت ایران متمرکز شده است. مخالفان از تأثیر سو این نمایش‌گاه بر کار کتاب‌فروشان به عنوان خرده‌فروشان کتاب گلایه‌مندند و بر این باورند که برگزاری صرف نمایشگاه برای توزیع مستقیم، ارزش آن را تا حد بازار روز پایین می‌آورد.

   از دیدگاه علمی خدمتی که نمایشگاه می‌تواند به سیستم توزیع یک کالا ‌کند بسیار فراتر از آن است که به صورت یک مرکز خرید و فروش تلقی شود. با توجه به تعاریف گوناگونی که از نمایش‌گاه‌ها ارائه شده است، نمایش‌گاه یکی از ابزارهای بازاریابی و ایجاد ارتباط میان ذینفعان یک صنعت است که تحت تأثیر چهار عامل: تبلیغات حضوری، روابط عمومی، تشویق و ترغیب و پیشبرد فروش قرار دارد. فرو‌کاهیدن نمایش‌گاه به تنها پیشبرد فروش ندیدن پتانسیل‌های فراوانی است که یک نمایش‌گاه امکان باالفعل شدنشان را پدید می‌آورد.

   از اهداف برگزاری نمایش‌گاه بین‌المللی کتاب جبران نواقص شبکه‌ی توزیع کتاب در کشور و حمایت از مصرف‌کنندگان کتاب اعلام شده است. این نمایش‌گاه در حقیقت نمایش‌گاه نبوده که مکانیزمی است برای تعادل عرضه و تقاضا و محلی برای جبران نارسایی در سیستم توزیع کتاب. پذیرش چنین مکانیزمی شاید در کوتاه مدت قابل پذیرش باشد اما در درازمدت در جهت تقویت این نارسایی عمل کرده و شبکه‌ی مویرگی توزیع کتاب را تا حد نابودی تضعیف کرده است. طبیعی است که پس از سی سال این نمایش‌گاه در اذهان عمومی به مثابه محلی برای خرید و فروش کتاب شناخته می‌شود. پس هر تحولی در شیوه‌‌ی برگزاری نمایش‌گاه باید برای این تصویر ساخته شده در اذهان بازدیدکنندگان، برگزارکنندگان و غرفه‌داران (ناشران) فکری کند.

   نمایش‌گاه موفق نمایش‌گاهی است که در آن اهداف غرفه‌دار، بازدید‌کننده و برگزار‌کننده در تعامل با هم به بهترین شکل برآورده شود. در چنین نمایش‌گاهی تحقق اهداف یک گروه در گرو محقق شدن اهداف سایرین است. در این میان هر یک از سه مولفه‌ی درگیر در کار نمایش‌گاه نقش و اهدافی دارند. هدف برگزار کننده ایجاد ارزش افزوده در تعاملات غرفه‌دار و بازدید‌کننده است. همان‌طور که یک موسسه‌ی تبلیغاتی از طریق خلق تصاویر جذاب از یک کالا، ارزش افزوده می‌آفریند، برگزار‌کننده‌ی نمایش‌گاه کتاب نیز باید از طریق درک نیازها و خواسته‌های ذینفعان بازار کتاب، ایجاد ارزش افزوده می‌کند. در این میان تولید‌کنندگان (ناشران) به دنبال افزایش سهم بازار و فروش بیشتر، معرفی کالاهای جدید، کسب شهرت و اعتبار، اخذ سفارش‌های کلان برای آینده، ارتباط‌گیری با جامعه و مصرف‌کنندگان، شناسایی و ارزیابی رقبا، یافتن کانال‌ها و توزیع‌کنندگان جدید برای محصولات، پیدا کردن تأمین‌کنندگان و پیمان‌کاران مواد اولیه و... اند. بازدید‌کنندگان به نمایش‌گاه می‌آیند تا ایده‌ها و محصولات جدید را بیابند، مشتریان احتمالی می‌خواهند ببینند که در طی یک سال گذشته بر صنعت نشر چه گذشته است.

   وقتی که خواسته‌های هر یک از این سه گروه به مساله‌ی فروش و خرید در نمایش‌گاه تقلیل یابد، ما به جای استفاده از بیشینه‌ی ظرفیت‌ها به استفاده از کمترین آنها بسنده کرده‌ای و نمایشگاه در ابعاد گوناگون وجودی‌اش بهره‌ور نیست. پرسش این است که برای برگزاری بهره‌ور نمایشگاه کتاب تهران چه باید کرد. برای گذار از وضع موجود و حرکت به سوی برگزاری نمایش‌گاه تخصصی کتاب در دوره‌ی گذار چه باید کنیم؟ پر واضح است که از همین فردا نمی‌توان انتظار داشت که نمایش‌گاه کتاب تهران نمایش‌گاهی باشد بر اساس استانداردهای جهان نو و اکنون بستر نمایشگاه شدن این نمایش‌گاه فراهم نیست. فرض کنید برای سال ۹۸ تصمیم گرفته شد که در نمایش‌گاه کتاب تهران کتاب فروخته نشود، چه درصدی از جمعیت بازدیدکننده به نمایش‌گاه خواهد آمد. آیا در این وضعیت نمایش‌گاه موضوعیتی خواهد داشت؟ اقتصاد نمایش‌گاهی بودن نمایش‌گاه چیزی است جدای اقتصاد خرید و فروش کتاب در نمایش‌گاه و اقتصاد امروز صنعت نشر ایران در چنین بستری فاقد ظرفیت و توانایی است یعنی نمی‌توان انتظار داشت که آنچه در نمایش‌گاه‌های بزرگ کتاب جهان رخ می‌دهد از جمله تبادل نشرانه در نمایش‌گاه کتاب تهران نیز اتفاق افتد. اقتصاد نشر ایران توانایی خرید و فروش کپی‌رایت ندارد. از این رو یکی از زیرساخت‌های نمایش‌گاهی بودن این نمایش‌گاه، پیوستن به معاهدات جهانی نشر است. طبیعی است که برای برگزاری نمایش‌گاه کتاب تهران به شکلی نمایش‌گاهی باید تقویت کتاب‌فروشی‌های محلی را در کوتاه مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت در نظر داشت. پس سیاست‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به این سو معطوف شوند. افزون بر این‌ها در عرصه‌ی فرهنگ عمومی نیز باید جامعه را با کمک رسانه‌های همگانی در جهت تحول پیش رو هدایت کرد./نیایش سرامی مدیر مسئول نشر باد

مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:

کتاب هیچگاه از رونق نمی افتد

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 06:47

مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ما نباید فضای مجازی را دشمن کتاب بدانیم، چراکه این فضا می‌تواند خود بستری برای تولید و ارائه کتاب باشد.
به گزارش چاپ و نشر به نقل از آنا، سید غلامرضا حسینی، مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری آنا درباره وضعیت کتاب‌خوانی درجامعه گفت: مردم ما کتاب کم نمی‌خوانند، اگرچه مشکلاتی وجود دارد؛ چون صنعت نشر نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد، این ایده بوجود می‌آید که مردم کتاب نمی‌خوانند.
وی همچنین در خصوص وضعیت نشر و کتابخوانی تشریح کرد: ما 12 هزار ناشر در کشور داریم و در مقابل آن دو هزار کتاب‌فروشی وجود دارد و در این میان در سال گذشته، 100 هزار عنوان کتاب چاپ کرده‌ایم. پس سهم این 12 هزار ناشر به دو هزار کتاب‌فروشی و 100 هزار عنوان کتاب چه اتفاقی ایجاد می‌کند؟ این میزان از فعالیت و چاپ به معنای این است که ما با مجموعه ناشرهای کوچکی مواجه هستیم که کتاب‌های مختلفی را با عناوین متعدد چاپ می‌کنند که یا کتاب‌سازی هستند و یا عنوان‌های تکراری دارند. در این بین توقع داریم در تیراژهای 10 هزار و 20 هزار و صد هزار نسخه کتاب‌ها توزیع شود که مردم آنها را بخوانند.
ناشران کتاب‌های خوب و کاربردی را تدوین، تالیف و عرضه کنند
حسینی اضافه کرد: به نظر من باید شکل و روند کار را تغییر دهیم و به سمتی رویم که ناشران حرفه‌ای، کتاب‌های خوب، دقیق و کاربردی را تدوین، تالیف و عرضه کنند و مخاطب هم به نسبت آن به مطالعه روی آورد و کتابخوان شود.
مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سخنانش تاکید کرد: در این میان شاید فضای مجازی به صورت مستقیم رقیب کتاب نباشد اگرچه ممکن است، خدشه به کتاب‌خوانی وارد کند، اما آنچه حائز اهمیت است این است که خوانشی هم که در فضای مجازی در حال انجام است خود به نوعی مطالعه به شمار می‌رود چراکه محتوای فضای مجازی صرفا فیلم و عکس نیست و متن‌هایی را نیز در بر می‌گیرد که از سوی مردم خوانده می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر همین اساس مطالبی که در فضای مجازی منتشر می‌شوند هم جزئی از مطالعه هستند.
وی در خصوص انتشار بریده‌ای از کتاب‌ها در فضای مجازی تصریح کرد: کتاب‌ها در نرم‌افزارهای موبایلی وجود دارند و افراد می‌توانند از طریق اپلیکیشن آنها را بخوانند. اینکه بستر مطالب کاغذ باشد یا گوشی موبایل و تبلت در اصل ماجرا تفاوتی ایجاد نمی‌کند بلکه مه این است که افراد با محتوا ارتباط برقرار کنند.
حسینی همچنین تاکید کرد: ما نباید فضای مجازی را دشمن کتاب بدانیم چراکه این فضا می‌تواند خود بستری برای تولید و ارائه کتاب باشد. ما نباید صرفا نسخه فیزیکی را کتاب بدانیم، نسخه الکترونیکی هم کتاب است و وقتی خوانده می‌شود این کتاب است که خوانده شده است.
لازم به ذکر است، امسال کتاب دو جلدی «منظومه فکری مقام معظم رهبری» کتاب ویژه سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بود؛ این اثر حدود ۱۵۰۰ صفحه حجم دارد و در کمتر از یک سال به چاپ چهارم رسیده است. این انتشارات سه بسته موضوعی پاسخ به شبهات درباره اصول دین، دشمن‌شناسی وحجاب و عفاف به صورت بسته‌های موضوعی و با تخفیف ویژه د رنمایشگاه کتاب تهران عرضه کرد.

بررسی وضعیت سررسید در سالی که گذشت

رونق تولید در گرو بازار فعال

شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 06:14

«نوآوری و خلاقیت در تولید سررسید، باعث افزایش مشتریان نمیشود، یعنی افراد را ترغیب به خرید سررسید نمیکند، تنها در نظر افرادی که تصمیم به تهیه‏ی سررسید دارند تاثیرگذار است». بخشی از صحبت‏های مدیر سررسید «شفق» را خواندید که به واکاوی تولید این محصول می‎پردازد.

مهدی رضایی مدیر سررسید «شفق» درباره‏ی وضعیت سررسید در سال 96 گفت: وضعیت سررسید در سالی که گذشت خوب نبود. گرانی کاغذ از یک طرف و از طرف دیگر وضعیت اقتصادی کشور بهگونهای بود که شرکت‏ها ترجیح میدادند تا از هزینههای خود بکاهند و اکثرا برای این کاهش هزینه از بودجه‏ی تبلیغات میکاستند و یا در کل آن را منتفی می‏کردند و همین باعث شد به تولیدکنندگان سررسید لطمه وارد شود.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به تفاوت‏های بسیاری که تولید سررسید در سال 95 و 96 داشت و کاغذ که از مهمترین مواد اولیه‏ی تولید سررسید است در حدود 40 هزار تومان گرانتر بود، ولی برای اینکه بتوانیم همچنان به کارمان ادامه بدهیم، مجبور بودیم از سودمان کم کنیم. امسال هم بدتر از دو سال گذشته خواهد بود و فعلا برای خروج از این بحران هیچ برنامه‏ای نداریم.

رضایی با بیان این که دولت سررسید را یک کالای غیر ضروری میداند، اظهار داشت: با این تفاسیر که بودن و نبودن سررسید برای دولت فرقی ندارد و نبودن آن را بهتر از بودنش می‏داند چگونه میتوان از دولت انتظار داشت تا کمک حال ما تولیدکنندگان سررسید باشد؟

وی افزود: در سال‏های اخیر وضعیت اقتصاد کشور نابهسامان است و دخل و خرج ها با هم همخوانی ندارد. درآمد تولیدکنندگان سالنامه و سررسید نسبت به سال 90 اگر به تومان حساب کنیم، بسیار کاهش یافته است. اگر این میزان را به دلار حساب کنیم اصلا درآمدی نداشتیم. وقتی وضعیت به این صورت میشود قطعا شرکتها و مردم از تبلیغات صرفنظر می‏کنند. با رونق بازار کسب وکار، بازار تولید سررسید نیز خود به خود رونق پیدا میکند. ولی هم اکنون برای تولیدکنندگان بسیار هزینهبر است.

رضایی نوآوری و خلاقیت در کارها را دلیلی بر افزایش مشتریان ندانست و در ادامه گفت: ممکن است خلاقیت و نوآوری محصولات موجود در بازار در نظر افرادی که تصمیم به تهیه‏ی سررسید دارند تاثیرگذار باشد ولی نمیتواند بر کسانی که اصلا قصد خرید سررسید را ندارند تاثیر بگذارد تا به تهیه‏ی سررسید مبادرت ورزند. به اعتقاد بنده خلاقیت تنها میتواند سود یک تولیدکننده را بیافزاید. البته ناگفته نماند که قیمت مناسب یکی از فاکتورهای مهم در امر فروش محسوب می شود.

جمعه, 04 خرداد 1397 ساعت 08:36

شرکت استرالیایی "تیتومیک  (Titomic) از چیزی پرده‌برداری کرد که ادعا می‌کند بزرگترین چاپگر سه بعدی فلز جهان در این مرکز کاملا ممتاز در ملبورن است.

چاپگر سه بعدی فلز که با همکاری مرکز تحقیقاتی آژانس فدرال استرالیا(CSIRO) ساخته شده، دارای 9 متر طول، 3 متر عرض و 1.5 متر ارتفاع است، اما فرآیند چاپ به این اندازه محدود نمی‌شود، به این معنی که می‌توان از آن برای چاپ اشیای حتی بزرگتر استفاده کرد.

این دستگاه مانند دیگر چاپگرهای سه بعدی، اشیا را به شکل لایه به لایه چاپ می‌کند، اما به جای اتکا به پودرهای فلزی که با استفاده از گرمای شدید ترکیب می‌شوند، از بازوی رباتیک استفاده می‌کند که ذرات پودر تیتانیوم را با سرعت مافوق صوت روی یک داربست می‌پاشد. سرعتی حدود یک کیلومتر بر ثانیه که چنان سریع است که وقتی ذرات به سازه برخورد می‌کنند، جامد می‌شوند.

این دستگاه به محافظ گازی نیاز ندارد و در مقایسه با تکنیک‌های تولید سنتی، کاهش ضایعات مواد را به دنبال دارد.

از آنجایی که از انرژی جنبشی به جای انرژی حرارتی استفاده می‌کند، هیچ‌گونه خطر تغییر شکل بر اثر حرارت برای قطعات تولید شده وجود ندارد.

روش کار این دستگاه اساسا همان تکنیک پاشش سرد است که برای پوشش و حفظ قطعات فلزی رایج به منظور حفاظت از آنها در برابر خوردگی استفاده می‌شود که سال‌ها به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.

 

این شرکت در حال حاضر از فناوری تولید بدنه یکپارچه تیتانیومی دوچرخه بر روی یک ماشین کوچکتر با نرخ هر 30 دقیقه یک بدنه است.

 

برادر بزرگترش که 40 در 20 متر اندازه دارد، می‌تواند 45 کیلوگرم ماده را طی یک ساعت چاپ کند که بسیار سریع‌تر از سایر چاپگرهای 3بعدی کوچکتر فلزی است.

سرعت چاپ چاپگرهای رایج کنونی حدود 1 کیلوگرم  در هر 24 ساعت است!

این چاپگر با وجود استفاده از پودر تیتانیوم می‌تواند قطعات را بسیار نزدیک به استحکام قطعات تیتانیومی ساخته شده با استفاده از تکنیک‌های متداول تولید کند.

علاوه بر این، این چاپگر می‌تواند اجزای چندبخشی را به شکل قطعات یکپارچه که سبک‌تر و قوی‌تر هستند، چاپ کند. چرا که نیازی به برش، خم شدن، اتصال و جوش نخواهند داشت و اجازه می‌دهد تولید، کاملا خودکار شود.

این دستگاه همچنین می‌تواند از فلزات غیر از تیتانیوم استفاده کند، اما استفاده از تیتانیوم به دلیل استحکام، سبکی و هزینه تقریبا مناسب آن است.

شرکت تیتومیک در ابتدا صنایع هوایی، نظامی، دریایی و ورزشی(به ویژه دوچرخه) را هدف قرار داده است و در آینده هم چشمی به صنعت خودرو، تجهیزات پزشکی، ساختمان و برنامه‌های کاربردی استخراج معادن دارد.

این شرکت در حال حاضر توجه برخی از شرکت‌های بزرگ را به خود جلب کرده است و اعلام کرده است که با شرکت تولیدکننده وسایل گلف موسوم به "Callaway" و شرکت کشتی‌سازی "Fincantieri" استرالیا مشارکت داشته است.

رییس شرکت تیتومیک گفت: ما در حال تولد یک صنعت کاملا جدید برای تولید فلزات هستیم. اکنون ما واقعا می‌توانیم کارهایی را در مقیاس صنعتی انجام دهیم. نه تنها در مقیاس صنعتی، بلکه ما می‌توانیم عملا بزرگ‌تر، سریع‌تر و دقیق‌تر نیز عمل کنیم.

جمعه, 04 خرداد 1397 ساعت 08:34

 

نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و هند، آمارهای حضور جوانان در کسب و کارهای نوین را حیرت‌انگیز دانست و گفت: فضای کسب و کار باید بهبود یابد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصادآنلاین پرهام رضایی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند در نشست خبری که امروز با موضوع نقش تشکل های جوانان در بهبود فضای کسب و کار  و تسهیل ورود جوانان به بازار کار برگزار شد، گفت: بعد از چندین سال بحث و اختلاف نظر در مورد تشکیل انجمن جوانان بالاخره این انجمن شکل گرفت؛ این در حالی است که در سال ١٣٨٥ که نزدیک به انتخابات اتاق ایران بود، با توجه به نقش پررنگ آن کلید تشکیل این انجمن زده شد؛ اما متاسفانه بعد از انتخابات به فراموشی سپرده شد.در سال ١٣٩٦ بالاخره مسئولان به نقطه نظر مشترکی در زمینه تشکیل این انجمن رسیدند و اتاق تهران چندین جلسه را برای را تشکیل انتخابات برگزار کرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند خاطرنشان کرد: با توجه به تغییرات عمده ای که در اتاق بازرگانی شکل گرفته، هدف عمده ما تشکیل یک انجمن برای برآورده شدن کمبودها و برطرف شدن مشکلات جوانان است؛ به نحوی که در حال حاضر درخواست ما ایجاد تشکل های استانی و ملی برای ایجاد کسب و کار جوانان زیر نظر اتاق بازرگانی ایران است که تاکنون شکل نگرفته است.

وی تصریح کرد: در زمینه استارتاپ ها باید گفت که جوانان در این زمینه بسیار موفق عمل کردند و در زمینه اقتصادی آمارهایی را از خود نشان دادند که حیرت انگیز است؛ بنابراین جوانان از طریق ایجاد انسجام می‌توانند تحول بزرگی را در کشور ایجاد کنند.

رضایی با بیان اینکه جانشین پروری در اتاق بازرگانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، خاطرنشان کرد: از پیشکسوتان اتاق بازرگانی باید بخواهیم تا ضمن میدان دادن به جوانان، اجازه مشارکت در بحث های اتاق بازرگانی را به جوانان بدهند تا زمینه ساز تحولات بزرگی در اقتصاد کشور باشند؛ این در حالی است که جوانان دهه ٦٠ با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستند و تلاش ما بر این است تا از طریق مشارکت در این انجمن ها زمینه بهبود وضعیت اشتغال آنها را فراهم کنیم.

همچنین میلاد بختیاری، عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان تجهیزات پزشکی ایران گفت: با تشکیل انجمن جوانان به دنبال ایجاد تشکل مستقل و تقویت فضای کسب و کار هستیم. این در حالی است که ارتباط بین دولت و جوانان نیز باید برقرار شود و به طور حتم باید اقداماتی در راستای تقویت استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی به عنوان یکی از ارگان هایی تلقی می شود که می تواند اطلاعات و آمار دقیقی را در اختیار جوانان قرار دهد، بنابراین مرکز آمار اتاق بازرگانی باید به عنوان یکی از نهادهای آمار دهنده نقش خود را پررنگ و اقداماتی را برای تقویت آن انجام دهد.

همچنین عطاالله اشرفی اصفهانی، عضو انجمن واردکنندگان سم و کود ایران نیز گفت: مسئولیت اجتماعی، شبکه‌سازی کارآفرینی و جانشین پروری سه هدف اصلی تشکیل این انجمن است تا جوانان از طریق یک‌نهاد قانونی پیگیر مطالبات خود باشند؛ ضمن اینکه در حال حاضر مجموعه‌های بزرگ اقتصادی توسط دولتی تا و مدیرعامل‌هایی با بیش از ۵۰ سال اداره می‌شود؛ در حالی توسعه اقتصادی باید به دست جوانان و در بخش خصوصی دنبال شود.

عضو انجمن واردکنندگان سم وجود ایران با اشاره به این‌که مبارزه با فساد تنها از طریق واگذاری امور به بخش خصوصی محقق می‌شود، گفت:در این راستا برای جانشین پذیری اقتصاد باید مهارت افزایی و آموزش‌های مدیریتی انجام شود که انجمن جوانان این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

جمعه, 04 خرداد 1397 ساعت 08:18

صاحبان کسب و کار همواره دغدغه‌ی فروش محصولات‌شان را دارند. چرا که بدون فروش موفق، تمام هزینه‌های طراحی، تأمین مواد اولیه، تولید، نگهداری و انبار محصولات‌شان به هدر خواهد رفت. به همین منظور صاحبان کسب‌وکار علاوه بر کانال‌های فروش خود که به‌صورت مستقیم با مشتریان در ارتباط است؛ از سیستم‌های همکاری در فروش یا affiliate marketing هم استفاده می‌کنند. اما چه نوع همکاران، ناشران یا شرکایی وجود دارند که صاحبان کسب‌وکار می‌توانند برای تبلیغ و در نهایت فروش محصول یا خدمات خود با آنها کار کنند؟ پاسخ به این سؤال ساده نیست و با توجه به بزرگی شرکت، مشتریان و بازاری که در آن فعالیت دارند انتخاب‌شان می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

در طول ۱۰ یا ۱۲ سال اخیر همکاری در فروش، شمایل یک صنعت بزرگ را به خود گرفته است و در تمام جهان رشد بسیار خوبی را تجربه کرده است. در این مطلب برخی از انواع همکاری در فروش را بیان می‌کنیم که شرکت‌های گوناگون می‌توانند از آنها کمک بگیرند. شما نیز اگر صاحب یک کسب‌وکار هستید که علاقه‌مندید از روش‌های به‌روز و مؤثرتر برای فروش محصولات خود استفاده کنید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با روش‌ها و افرادی که می‌توانند همکار فروش شما باشند آشنا شوید.

 

وب‌مستر‌ها یا مدیران سایت

وب‌مسترها افرادی هستند که سایت‌ها را می‌سازند و مالک آنها هستند. در بازار تعداد بی‌شماری وب‌مستر با سطوح مختلف مهارت و پیشرفت وجود دارد. می‌توانید با آنها جلسه بگذارید یا خیلی سریع از طریق وب‌سایت‌هایشان با آنها ارتباط برقرار کنید. برای این کار به آنها پیام بدهید و به عنوان مثال بگویید «سلام، من وب‌سایت شما را دیده‌ام و علاقه‌مندم که با هم همکاری کنیم. من می‌توانم به عنوان پیش پرداخت x تومان بابت هر سرنخ فروش پرداخت کنم»

در این بین وب‌سایت‌های بزرگ عالی هستند. چه چیزی بهتر از این که وب‌سایتی که در ماه چندین میلیون بازدیدکننده دارد، بنر شما را در سایتش قرار دهد؟

کافی است که چنین معامله‌هایی را به صاحبان رسانه‌های مختلف پیشنهاد دهید و از آنها بخواهید به عنوان مثال بنری را در سایت خودشان به شما اختصاص دهند و در عوض درصدی از فروش را به آنها تعلق گیرد. البته این همکاری به بنر محدود نمی‌شود. شما می‌توانید از انواع روش های تبلیغاتی در این مسیر کمک بگیرید. همچنین می‌توانید با توجه به عملکردتان و بازخوردی که از کمپین‌های آنلاین می‌گیرید سراغ رسانه‌های سنتی بروید و با متخصصان آن حوز‌ه‌ها هم مذاکره کنید.

 

وبلاگ‌نویس‌ها و اینفلوئنسرها

وبلاگ‌نویس‌ها افراد مناسبی برای گذاشتن مطلب درباره‌ی شرکت شما و بررسی محصولات جدیدتان هستند. شما می‌توانید نمونه‌ی کارتان را برای آنها بفرستید و از آنها بخواهید درباره‌ی محصول‌تان در سایت‌شان مطلب بنویسند، در عوض شما هم اشتراک محصولات‌ یا خدمت‌تان را برای آنها در نظر می‌گیرید. این کار به انتشار مطلب درباره‌ی محصول‌تان کمک بسیار زیادی می‌کند. درنتیجه وجود وبلاگ‌نویسی که تمایل داشته باشد به‌عنوان همکار در فروش، محصولات شرکت شما را ترویج دهد یا درباره‌ی محصول شما مطلب بنوسید، بسیار سودمند خواهد بود.

 

از اینفلوئنسرها یا افراد تأثیر گذار غافل نشوید، آنها هم در همین مجموعه قرار می‌گیرند. می‌توانید سراغ آنها بروید و همین پیشنهاد را ارائه کنید. البته پیشنهاد دیگری هم هست، یک کد تخفیف مخصوص آن اینفلوئنسر در نظر بگیرید و درصدی از فروش‌هایی که با آن کد تخفیف انجام گرفته است به صورت بلندمدت به آن فرد اختصاص دهید.

 

سایت‌های ارائه‌دهنده‌ی تخفیف گروهی

امروزه سایت‌های تخفیف گروهی رشد بسیار زیادی کرده‌اند و در چند سال اخیر به‌شدت فراگیر شده‌اند؛ به‌طوری که افراد پیش از اینکه به خرید بروند و حتی پیش از اینکه به فکر خرید کردن باشند، به‌دنبال فروشنده‌هایی می‌گردند که تخفیف می‌دهند. البته استفاده از این روش شبیه به شمشیری دولبه است. از یک طرف شما درآمد خوبی از سایت‌های ارائه‌دهنده تخفیف به‌دست می‌‌آورید و از سوی دیگر این سایت‌ها با استفاده از رتبه‌بندی طبیعی بر اساس نام شرکت شما و کد تخفیف سود کسب می‌کنند. درنتیجه باید خوب و بد آنها را باهم بپذیرید و سعی کنید مزایای آنها را به بیشترین‌حد ممکن برسانید و مشکلات خود را دوبرابر نکنید، چراکه در همه‌ی برنامه‌های همکاری در فروش این اتفاق می‌افتد. اما سایت‌های تخفیف گروهی ظرفیت‌های زیادی دارند و برای شما ترافیک بسیار خوبی به‌همراه می‌آورند.

 

شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی ایمیل مارکتینگ

بازاریابی از طریق ایمیل سال‌هاست که انجام می‌شود و در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از کسب‌وکارها قرار گرفته است. مهم‌ترین چیز این است که بتوانید ایمیل‌تان را وارد صندوق ذخیره پیام (Inbox) افراد کنید. پیشنهاد ما این است که کاملا هدفمند عمل کنید و از مؤسسه‌های زیادی استفاده نکنید؛ بلکه ۴ یا ۵ شرکت با تجربه در این حوزه را انتخاب کنید که تاکنون عملکرد خوبی داشته‌اند. باید مطمئن شوید که ایمیل‌های شما اِسپَم نمی‌شوند؛ در این صورت دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت و بدین ترتیب به کسب درآمد بیشتر شما کمک خواهد کرد. در مقابل نیز می‌توانید درصد خوبی از فروش را در اختیار این شرکت‌ها قرار دهید. فراموش نکنید ارائه‌ی کد تخفیف اثربخشی این ایمیل‌ها را دوچندان می‌کند.

 

شرکت‌های بازاریابی و فروش تلفنی

استفاده از تماس‌های تلفنی و پرداخت پول بر اساس مشتری جذب شده، روش دیگری است که می‌توان از آن بهره برد. در این روش معمولا پرداخت به‌ازای هر تماس یا بر اساس انتقال مشتری انجام می‌شود که در آن شما برای هر انتقال، پول بیشتری به مرکز تلفن پرداخت می‌کنید. البته شرکت‌هایی نیز وجود دارند که این کار را به‌شکلی دقیق‌تر انجام می‌دهند و به‌ازای هر خریدی که از طریق آنها انجام می‌شود، پول دریافت می‌کنند. درنتیجه تنها کافی است که این شرکت‌ها را پیدا کنید، با آنها قرارداد ببنید و کمپین راه بیندازید. اگر این روش برای شما مناسب بود، کمپین را ادامه بدهید؛ در غیر این صورت از طرف مقابل تشکر کنید و کمپین را رها کنید یا آن را با معیارهای متفاوتی ادامه دهید و بررسی کنید که آیا نتیجه بهتر شده است یا خیر.

 

شراکت و توسعه‌ی کسب‌وکار

در شرکت شما چه کسی می‌تواند کسب‌وکار را به‌خوبی توسعه دهد؟ آیا کسی وجود دارد که به‌شکلی فعال در جهت رسیدن به اهداف جدید گام بردارد؟ آیا کسی وجود دارد که پیگیر شرکت‌هایی باشد که می‌گویند: «سلام، من وب‌سایت یا شرکت شما را پیدا کرده‌ام و ما خواهان همکاری با شما بر اساس سهم مشترک هستیم. ما حاضریم به برنامه‌ی همکاری بپیوندیم و از طریق برنامه‌ی پیگیری مستقیم‌مان در سایت آن را دنبال کنیم»

 

شما باید به همکاران احتمالی زیادی بپیوندید تا در نهایت بتوانید افراد کارآمد را به خدمت بگیرید. اما زمانی که به این همکاران خوب دست پیدا کردید، می‌توانید از همکاری طولانی‌مدت با آنها اطمینان یابید. درنتیجه همیشه به‌دنبال همکاری‌های خوب باشید و دامنه‌ی آن را به بیرون از همکاری در فروش گسترش دهید. در این راه کسب‌وکارهای مرتبط یا مکمل انتخاب بهتری هستند؛ به‌عنوان مثال فرض کنید شما یک فروشگاه آنلاین لوازم و تجهیزات مراقبت از کودکان دارید، می‌توانید سراغ وبسایتی بروید که مربوط به فروش آنلاین کتاب است و طرح شراکت یا همکاری دو طرفه‌ی خود را برای بخش کتاب کودکان به آنها ارائه کنید.

 

اینها تعدادی از انواع مختلف همکاری در فروش هستند که می‌توانید بر اساس عملکردتان هریک از آنها را به کار گیرید. با مدیریت خوب می‌توانید از این روش‌ها بهترین بهره را ببرید و فروش‌تان را به‌شکل چشمگیری افزایش دهید.

جمعه, 04 خرداد 1397 ساعت 07:43

چهارشنبه هفته گذشته بود که بانک مرکزی در ابلاغیه‌ای اجرای عملیات نقل و انتقالات بانکی از سوی صرافی‌ها را در کنار سامانه نیما، به رسمیت شناخت و میدان را یک بار دیگر برای صرافی‌ها جهت نقش‌آفرینی در بازار ارز باز کرد. این بار اما این میدان گشایی، تنها برای صرافی‌های مجاز است که فهرست آنها از سوی بانک مرکزی رسما اعلام شده است. حال دیگر مجالی برای غیرمجازها نیست و یک راه دیگر هم بر آنها بسته شده است.

 با ورود صرافی‌ها به عملیات نقل و انتقالات بانکی، فضا اندکی بازتر شده و حال و هوای جدیدی صرافی‌ها را در برگرفته است؛ گویا خون تازه‌ای بر فعالیت صرافی‌های مجاز چهارراه استانبول تزریق شده و به نظر می‌رسد فضا برای آنها در حال مساعد شدن است.

طی یک ماه و نیم گذشته، صرافی‌ها از هر گونه عملیات نقل و انتقالات ارزی از سوی بانک مرکزی منع شده بودند و تا حدودی، کرکره بسیاری از آنها پایین کشیده شده بود، در این میان البته اوضاع صرافی‌های بانکی اندکی متفاوت بود. آنها همچنان به واسطه قدرتی که همواره دولتی‌ها و بانکها در بازار ارز داشتند، یک بار دیگر هم‌صنفان خود را گله‌مند کرده بودند و البته شاید بیشتر بانکها بودند که تقصیر این قصه را رقم می‌زدند.

واقعیت این بود که هر گشایش ال‌سی و یا موافقتنامه‌ای که برای تخصیص ارز از سوی دولت و با تائید بانک مرکزی به بانکها ارسال می‌شد، آنها در یک بازار انحصاری، آن را روانه صرافی‌های خود می‌کردند و این طور بود که مجالی برای کار صرافی‌های غیربانکی اما مجاز باقی نمی‌ماند. البته یک روی داستان هم، تضامینی بود که بانکها و صرافی‌ها باید از مشتریان دریافت می‌کردند تا در قبال ارزی که از دولت می‌گیرند، متعهد و البته پاسخگو باشند. این طور بود که بانکها برای اطمینان از ورود کالاها به کشور و تسویه ارزی با دولت، مجبور بودند که تضامین سفت و سختی را از متقاضیان ارز دریافت کنند.

 

مدل جدید بانک مرکزی برای صرافی‌ها در راه است

یک مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی مدل جدیدی برای ادامه کار صرافی‌ها تدوین کرده که در روزهای پیش رو، ابلاغ خواهد شد.

وی می‌افزاید: بر این اساس، ساز و کار جدیدی برای صرافی‌ها در راه است و البته دولت و رئیس کل بانک مرکزی هم بر این باورند که صرافان و خدمتی که ارایه می‌دهند، مکمل کاری است که در نظام بانکی کشور انجام می‌شود؛ بنابراین صرافی‌ها از دیدگاه بانک مرکزی، از جایگاه خاصی برخوردار هستند.

به گفته این مقام مسئول در بانک مرکزی، مدل کاری که صرافی‌ها در فضای موجود بعد از اعلام دولت مبنی بر یکسان سازی نرخ ارز خواهند داشت، تبیین شده و نظر صرافان هم در آن اخذ شده است.

حال و هوای تازه صرافی‌ها

حمید اکرمی کارشناس مسائل ارزی گفت: تا قبل از بخشنامه روز چهارشنبه بانک مرکزی برای صرافی ها، پروسه کاری به این صورت بود که بازرگان باید به بانک مراجعه می کرد و بعد از اینکه تضامین بانک را ارائه می داد، از طریق سیستم بانکی مبالغ خود را به حساب بانک واریز و بانک نیز این پول را از سیستم بانکی به حساب شرکت یا بازرگان واریز می کرد، ضمن اینکه بانک ها نیز بعد از دریافت مبلغ مورد معامله، به خاطر نداشتن تضامین موردنظر از صرافی های شخصی، از واریز وجوه ممانعت می کردند اما بعد از این بخشنامه مقرر شده که مشتری بعد از اینکه تضامین موردنظر را ارائه می دهد، صرافی مدنظر خود را نیز انتخاب نماید و پس از آن مبلغ ریالی ارز معامله شده را به حساب صرافی منتخب خود که حساب شرکت تضامنی است واریز نماید و این یعنی همان رویه ای که در گذشته اعمال می شده  است.

اکرمی ادامه داد: پس از انجام این مراحل، بازرگان می تواند پروسه انتقال ارز را از طریق صرافی خود پیگیری نماید.

وی با اشاره به وظایفی که بانک ها در قبال دریافت تضامین موردنظر از بازرگانان دارند، خاطرنشان کرد: آنچه مدنظر بانک مرکزی و دولت است باید به صورت تضمین از افراد دریافت شود که پس از تامین، آن فرد به صرافی موردنظر خود مراجعه کرده و حواله را انجام می دهد، ضمن اینکه فرد متقاضی بعد از اینکه کالای خود را به داخل کشور حمل کرد با ارائه مدارک و مستندات و برگ سبز گمرکی به بانک مراجعه کرده و وثایق خود را از بانک آزاد می کند، ضمن اینکه کارمزدی را نیز بابت ایفای تعهدات از مشتری به صورت جداگانه دریافت می نماید.

 اکرمی گفت: طی یک ماه و نیم گذشته و تا روز چهارشنبه، این امر میسر نبود اما ابلاغ تازه بانک مرکزی موجب شده حواله هایی که از طریق سیستم بانکی قابلیت انجام نداشت، انجام گیرد، این مسیر باز شده و مشتریان سیستم بانکی که توانایی ارسال حواله نداشتند از طریق صرافی ها می توانند کار خود را انجام دهند و این موضوع به رونق بیشتر سامانه نیما کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: در این مدل بانک مرکزی به راحتی می تواند از طریق بانک های عامل تبادلات به نرخ روزانه را در سامانه نیما رصد نماید ؛البته در سامانه نیما فقط صرافی های مجاز حضور دارند که فهرست آنها در سایت رسمی کانون صرافان وجود دارد و بازرگانان می توانند اسامی به روز شده صرافان مجاز را از این مرجع قانونی صرافان در کشور دریافت نموده وعملیات ارزی خود را از طریق آنها انجام دهند.

 

کارنامه ارزی دولت در هفته‌های گذشته

بر اساس آخرین گزارش ها از بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت طی دو ماه گذشته، برای ١٠٠ هزار و ١٩٨ قلم کالا، ١٤ میلیارد و ٣٤٤ میلیون دلار ارز تخصیص داده شده است

آنگونه که مقامات دولتی می‌گویند: برای ٢٣٨٩ قلم کالای اساسی ١ میلیارد و ٩٦ میلیون دلار، برای ١٧ هزار و ٢٧٠ قلم کالای مصرفی ١ میلیارد و ٥١٨ میلیون دلار، برای ٥٩ هزار و ٤٢٤ قلم کالای واسطه ای ٨ میلیارد و ٥١٢ میلیون دلار، برای ١٥ هزار ٥٠٨ قلم کالای سرمایه ای ٢ میلیارد و ٦٦٥ میلیون دلار و برای ٥ هزار و ٥٩٩ قلم سایر کالاها ٥٣٤ میلیون دلار ارز تخصیص داده شده است.

جمعه, 04 خرداد 1397 ساعت 07:15

به گفته عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، فهرست اقلام صادراتی که امکان فروش ارز خارج از سامانه نیما برای آنها وجود ندارد هفته آینده اعلام می‌شود.

دستورالعمل ارزی جدید، دوم اردیبهشت امسال از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ و مقرر شد ارز حاصل از صادرات و واردات در قالب سامانه نیما مدیریت شود. بر اساس این دستورالعمل قرار شده دلار حاصل از صادرات اقلام عمده صادراتی در قالب سامانه نیما با نرخ ۴۲۰۰ تومان جذب و معادل ریالی آن به تجار پرداخت شود تا ارز مورد نیاز واردکنندگان از این طریق تامین شود.

اسدالله عسگراولادی - عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران - در این زمینه به ایسنا گفت: بر اساس هماهنگی های صورت گرفته، مقرر شده هفته آینده فهرست محصولات صادراتی که مشمول سیاست الزام ارزی خواهند شد (کالاهایی که ارز حاصل از صادرات آنها به نرخ ۴۲۰۰ تومان در سامانه نیما جذب و معادل ریالی آن به تاجر پرداخت می شود) اعلام شود.

وی افزود: با وجود گمانه‌زنی ها هنوز به صورت قطعی مشخص نیست که چه کالاهایی مشمول این سیاست ارزی خواهند شد.

عسگراولادی گفت: دلار ۴۲۰۰ تومانی نمی‌تواند در اجرای این سیاست ارزی موثر باشد؛ چراکه قیمت تمام شده محصولات صادراتی بر اساس دلار ۵۰۰۰ تومانی و حتی بالاتر خواهد بود؛ بنابراین تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی به صادرات غیر نفتی ضربه می زند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: باید نرخ دلار در قالب سیاست ارزی جدید بر اساس توافق و تفاهم بین صادرکنندگان و واردکنندگان تعیین شود که روش بسیار بهتری خواهد بود.

در همین رابطه لاهوتی - رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران - نیز به ایسنا گفته که هیچ همفکری‌ با صادرکنندگان بخش خصوصی (اتاق بازرگانی) درمورد لیست کالاهای مشمول الزام ارزی نشده اما گفته می‌شود خشکبار، زعفران و فرش دستباف جزو کالاهایی هستند که امکان فروش ارز خارج از سامانه نیما برای آنها وجود ندارد و این موضوع سبب نگرانی این بخش‌ها شده است.

وی همچنین اظهار کرد که در حال حاضر صادرکنندگان پتروشیمی و فولاد دلار حاصل از صادرات را به نرخ ۴۲۰۰ تومان به بانک مرکزی می دهند و ریال تحویل می گیرند. همچنین طبق گزارش بانک مرکزی تاکنون مبالغ زیادی از این محل وارد سامانه نیما شده است.

مشکل سایر کالاها و صادرات غیروابسته به مشتقات نفتی بوده که بیشتر در اختیار بخش خصوصی است

     در راستای بازگشت آرامش به بازار کاغذ،

بازار کاغذ صاف تا کمی ابری همراه با گرانی

جمعه, 04 خرداد 1397 ساعت 07:05

 

رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی صنایع ایران با اشاره به مشکلات و چالش های پیرامون گرانی و کمبود کاغذ در کشور از بازگشت آرامش به بازارکاغذ مصرفی تحریر و مطبوعات خبر داد و گفت: این مهم دستاوردی از تدبیر و امید مسئولان درجهت رفع دغدغه اهالی رسانه و نشر است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایرنا، ابوالفضل روغنی گلپایگانی به نوسانات قیمت ارز و نگرانی های فراوان برای اهالی مطبوعات وکتاب اشاره کرد و گفت: نشست های متعدد با معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر دست اندرکاران عرصه کاغذ تاکنون برگزار شده و به تصمیمات و نتایج خوبی نیز منتهی شده است.

وی به نگرانی ها و دغدغه های بوجود آمده میان اهالی مطبوعات و همچنین قلم و نشر اشاره کرد و گفت: متاسفانه قیمت‌های کاغذ بطور نامعقولی رو به افزایش گذاشت تا جائی که حتی به کمبود و نبود این کالا در بازار کاغذ منجرشده بود.

رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی صنایع ایران اظهار داشت: با محوریت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آقای سلطانی فر و ما به عنوان سندیکا از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت، جلسات فراوانی را با حضور ذی نفعان برگزار و مشکلات اساسی و جدی اصحاب مطبوعات و نشر و قلم مطرح شد.

روغنی گلپایگانی خاطرنشان کرد: در این نشست مشترک که شماری از وارد کنندگان شرکت‌های بزرگ خارجی همراه با تولید کننده داخلی کاغذ و چوب استان مازندران و خانم زهرا سعیدی رئیس فراکسیون رسانه و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی حضورداشتند موارد مهمی مطرح و به نتایج خوبی رسیدیم.

وی با اشاره به جزئیات این نشست، اظهار داشت: برای خروج اهالی مطبوعات و نشر از نگرانی، بیانیه ای بصورت مشترک نوشته شد تا جای هیچگونه نگرانی بابت کمبود کاغذ در بازار وجود نداشته باشد چرا که کاغذ به اندازه کافی تامین شده و هم در شرف تامین برای آینده است.

روغنی گلپایگانی ادامه داد: به طورمشخص پیش بینی می کنیم قیمت کاغذ کم و بیش ارزان ترخواهد شد از این رو از دوستان می‌خواهیم که نگران تامین کاغذ نباشند.

وی با تاکید بر اینکه چنانچه افرادی قصد تخطی داشته باشند، ‌دستگاه‌های نظارتی و تعزیرات پیگیری خواهند کرد، اظهار داشت: این تصمیم در جهت آرامش خاطر شرایط اصحاب مطبوعات گرفته شده و صورت جلسه‌ای هم به امضا رسیده است.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران در ادامه، درباره چگونگی مبادله کاغذ در کشور نیز گفت: واردکنندگان هم اکنون این آمادگی را دارند که به هر میزان نیاز باشد به اصحاب رسانه و مطبوعات کاغذ فروخته و بدین صورت دست واسطه ها و دلالان را کوتاه کنند.

روغنی گلپایگانی تاکید کرد: با هماهنگی هایی که با سندیکای کاغذ انجام شده خوشبختانه شاهد تثبیت قیمت کاغذ و مهار نوسانات مبادله این کالا دربازار آن را شاهد هستیم.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اعلام کرده بود: با هماهنگی و امضای توافقنامه با سندیکای کاغذفروشان توانستیم تا حدود زیادی قیمت کاغذ را تثبیت و از کش و قوس های آن بکاهیم به همین دلیل کمبودی برای تهیه و استفاده از کاغذ احساس نمی شود.

صفحه1 از459