معاون دوره ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:

نباید کتاب‌های دبستانی را به بهانه کاغذ کوچک کرد

  • چهارشنبه, 22 خرداد 1398 ساعت 07:07
  • منتشرشده در نشر

چند روزی است که توزیع کتاب‌های درسی دانش‌آموزان به صورت اینترنتی آغاز شده است. کتاب‌هایی که در سال های گذشته سختی و سنگینی‌اش نه تنها صدای دانش‌آموزان و خانواده هایشان بلکه صدای معلمان را هم در آورده است.

به گزارش چاپ و نشر، ایران نوشت: برخی از خانواده‌ها می‌گویند حجم کتاب‌های درسی سنگین است وعده دیگر می‌گویند کتاب‌ها آن‌قدر سخت است که نمی‌توانند به دانش‌آموزانشان موضوعی را آموزش دهند در این میان بسیاری از خانواده‌ها هم از سنگینی کوله‌پشتی دانش‌آموزان گله دارند و می‌گویند هر روز دانش‌آموزانشان کتاب‌های بسیاری را از خانه به مدرسه حمل می‌کنند. سنگینی کوله‌پشتی‌ها موجب شده حالا مسئولان آموزشی اعلام کنند که انحراف ستون فقرات و خستگی و آسیب‌دیدگی عضلات دو عارضه شایع برای دانش‌آموزانی است که کیف سنگین حمل می‌کنند. برای همین مدت‌هاست که مسئولان آموزش‌وپرورش در حال برنامه‌ریزی برای کاهش حجم کتاب‌های درسی هستند. آن‌ها برای سال تحصیلی جدید می‌خواهند از اندازه چهارکتاب دوره ابتدایی کم کنند. البته که گرانی کاغذ هم در این میان بی‌تأثیر نبوده است. علی باقر زاده معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره این تصمیم آموزشی می‌گوید: برای سال تحصیلی ۹۹-۹۸ اندازه چهارکتاب دوره ابتدایی کوچک‌تر شده و از قطع رحلی به قطع وزیری تغییر می‌کند. اولویت با دوره ابتدایی است که کتب بزرگ‌تری به لحاظ سایز دارند؛ البته در دوره متوسطه تعداد کتاب‌های رحلی کم است و تنها در کار و دانش و فنی، کتاب هایی داریم که ناگزیریم با توجه به ضرورت بزرگنمایی تصاویر در برخی رشته‌ها، چاپ در ابعاد قبلی را ادامه دهیم. همچنین باقرزاده ادامه می‌دهد: این کار محسناتی دارد و یک هدف مهم ما از تغییر قطع کتاب‌های درسی، تغییر سایز کیف بچه‌هاست. وقتی دانش‌آموزان ما کیف‌شان کوچک‌تر شود بار کمتری با خود حمل می‌کنند که در سلامت‌شان مؤثر است. از سوی دیگر کتاب کوچک با تعداد دانش‌آموزان ما در مدارس و ابعاد میز و نیمکت‌ها سازگاری بیشتری دارد. وی درباره تأثیر این تصمیم در صرفه‌جویی کاغذ مصرفی نیز گفت: این تصمیم بیشتر روی کاهش میزان کاغذ ضایعاتی تأثیر دارد. ماشین آلات چاپ با قطع وزیری سازگارند و چاپ کتاب در قطع رحلی باعث افزایش ضایعات کاغذ می‌شود. برآورد کردیم اگر نیمی از کتب فعلی در قطع رحلی، از این پس با قطع وزیری چاپ شوند، ۱۵۰۰ تا 2000 تن کاغذ ضایعاتی کمتر شود؛ آن هم در شرایطی که بیش از ۹۵ درصد کاغذ مورد نیاز ما از خارج کشور وارد می‌شود.

در سوی دیگر اما رضوانه حکیم‌زاده معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام می‌کند: دانش‌آموزان در پایه اول ابتدایی 5 کتاب درسی، پایه دوم 6 کتاب، پایه سوم تا پنجم 8 کتاب و در پایه ششم هم 9 کتاب درسی داریم. در سال تحصیلی گذشته به مدارس ابلاغ کردیم که تکالیف دانش‌آموزان باید در مدرسه نوشته شود و دانش‌آموزان نباید کتاب درسی را حمل کنند همینطور ورود کمک آموزشی‌ها را به مدرسه ممنوع کردیم و برای سال تحصیلی جدید هم این برنامه را در مدارس اجرایی می‌کنیم. حکیم‌زاده معتقد است: ما در جریان کاهش حجم کتاب‌های درسی نبوده‌ایم اما همکاران ما باید به بحث زیبایی شناختی کتاب دانش‌آموزان ابتدایی و جذابیت کتاب دانش‌آموزان توجه کنند. همان‌طور که می‌دانید کتاب‌های دانش‌آموزان ابتدایی باید راحت خوانده شود و نوع خط و سایز حروف هم بزرگ باشد. دانش‌آموزان ابتدایی نمی‌توانند با هر نوع کتابی ارتباط برقرار کنند. باید کاری کنیم که منابع آموزش ما متکی به کتاب درسی نباشد. او با اشاره به اینکه مدارس باید مکانی را برای نگهداری کتاب‌های دانش‌آموزان درنظر بگیرند می‌گوید: در حال حاضر کوله پشتی دانش‌آموزان ابتدایی زیاد سنگین نیست اما باید راهکارهایی را برای کتاب‌های دانش‌آموزان در نظر بگیریم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)