چاپ کردن این صفحه

اختصاص تمام زیرساخت‌های چاپ به کتاب موجب زیان است

 

رئیس اتحادیه ناشران خراسان رضوی از توزیع ۱۸ هزار بند کاغذ دولتی میان ناشران این استان خبر داد و گفت: اینکه همه ظرفیت چاپ به انتشار کتاب اختصاص یابد،‌ اشتباه است. فعالیت تجاری رونق را به چاپ برمی‌گرداند.

به گزارش چاپ و نشر؛ مهدی نصیرزاده، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان خراسان رضوی، در گفت‌وگو با تسنیم،‌ با اشاره به توزیع 17 تا 18 هزار بند کاغذ دولتی میان ناشران این استان در دو مرحله گفت: از ابتدای توزیع دولتی کاغذ تاکنون ما موفق به توزیع این حجم شده‌ایم‌، ناشران استان خود اقدام به ثبت نام در سامانه می‌کنند و پس از تصویب،‌ انتقال کاغذ از تهران به مشهد و توزیع میان ناشران باماست.

وی ادامه داد: با توزیع کاغذ دولتی ما توانستیم مقداری از نیاز بازار را تامین کنیم، البته هنوز هم مراجعاتی به بازار آزاد وجود دارد که چاره‌ای از آن نیست.

نصیرزاده در پاسخ به این پرسش که برای پاسخ به نیاز چاپخانه‌ها به کاغذ در این استان چه کرده‌اید، گفت:‌ باید بگویم ظرفیت چاپخانه‌ها با نشر در خراسان هماهنگی ندارد،‌ کل ظرفیت چاپخانه‌های استان به چاپ کتاب متمایل شده‌اند،‌ در حالیکه تنها بخشی از ظرفیت چاپ باید به کتاب اختصاص پیدا کند‌، اینکه تمامی زیرساخت‌های چاپ را به کتاب اختصاص دهیم متضرر خواهیم شد.

وی افزود: چاپخانه‌هایی که فعالیت تجاری می‌کنند،‌ سفارشات خوبی دارند. اما متاسفانه در استان ما ظرفیت‌سازی دقیقی انجام نشده است،‌ از چند سال گذشته ما زیرساخت‌ها را تغییر ندادیم‌، چه تعداد ماشین جدید در سال‌های گذشته به کشور وارد شده است؟ چه میزان بر اساس نیاز زمینه‌سازی و بسترسازی کرده‌ایم؟

نصیرزاده با دفاع از حرکت ناشران به سمت چاپ دیجیتال گفت‌: چه اشکالی دارد که ابتدا از یک کتاب 100 نسخه چاپ کنیم و بعد اگر استقبال شد با چاپ غیردیجیتال در شمارگان بالا کتاب را منتشر کنیم؟. بعد شمارگان بالا چاپ می‌کنیم.این روش بهتر است تا اینکه کتاب را چاپ کنیم و مدتی در انبارها نگه داریم و در آخر نیز خمیر کنیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا در استان خراسان رضوی نیز شاهد فروش کاغذهای دولتی در بازار آزاد توسط ناشران بودهاید؟ گفت: مورد خاصی که مشاهده شود،‌ ندیدیم،‌اما ممکن است در هر کاری پنج درصد خطا وجود داشته باشد،‌ اینکه بگوییم همه ناشران کاغذها را فروخته‌اند،‌ درست نیست‌، پس این کتاب‌هایی که چاپ می‌شود با کدام کاغذ است؟

 

بیشتر بخوانید: پیگیری برای رفع موانع ساخت شهرک چاپ و نشر

نصیرزاده افزود: ممکن است ناشر کاغذ را با کاغذی دیگر تعویض کرده باشد،‌ برای نمونه از عید تاکنون ناشران بسیاری برای کاغذ پول واریز کردند ولی کاغذ هنوز نیامده است،‌ خوب ناشر برای پاسخگویی به تعهدات خود کاغذ را از بازار تهیه کرده است،‌ حالا که کاغذ آمد چه اشکالی دارد که کاغذش را در بازار بفروشد تا جایگزین آن شود؟

وی درباره شهرک چاپ و نشر مشهد نیز گفت: روند ساخت و سازها همچنان ادامه دارد،‌ مشکل دکل‌ها برق فشار قوی نیز در حال برطرف شدن است،‌ چند دکل جابجا شده‌اند و دکل‌هایی نیز هنوز باقیمانده‌اند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 25 تیر 1398 ساعت 10:31
  • اندازه قلم
مدير01

آخرین‌ها از مدير01

موارد مرتبط