کاهش اشتیاق به مطالعه در اثر عدم تبلیغات

  • جمعه, 28 تیر 1398 ساعت 06:52
  • منتشرشده در نشر

نبود تبلیغات برای کتاب طی سال‌های گذشته باعث شده که اکثریت جامعه هیچ‌گاه نه‌تنها با تازه‌های کتاب هیچ‌گونه آشنایی نداشته باشند بلکه در کل رفته‌رفته اشتیاق مطالعه کتاب را از دست بدهند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از میزان، عرصه کتاب طی سال جاری با مشکلات و حواشی فراوانی روبرو بوده که ازجمله آن‌ها می‌توان به افزایش سرسام‌آور قیمت کاغذ، کاهش محسوس تیراژ کتاب و عدم ریسک‌پذیری ناشران در حمایت از مؤلفان جوان، نبود تبلیغات مناسب جهت افزایش سرانه مطالعه در کشور و همچنین افزایش چاپ کتب غیرمجاز و قاچاق اشاره کرد.

مسئله تبلیغات کتاب همواره یکی از مشکلات عمده صنعت کتاب در کشور بوده است، به‌نحوی‌که اخبار مرتبط با کتاب تنها به یک ماه میانی فروردین و اردیبهشت ختم شده و پس‌ازآن اکثریت خبرهای مرتبط با کتاب بسیار کم و در فضای مجازی است، این مسئله به بخش چاپ و نشر لطمه جدی وارد می‌کند چراکه وقتی تقاضا نباشد چرخه عرضه و تولید از کار می‌افتد.

نبود تبلیغات مناسب مخصوصاً تبلیغات شهری جهت تهییج افکار عمومی به مطالعه بیشتر همیشه در سطح کلان‌شهرهای کشور احساس شده و همچنان هم راهکاری برای حل این مشکل ارائه نشده است.

از یک‌سو می‌توان به هزینه بالای تبلیغات برای ناشران دولتی و خصوصی اشاره کرد، به‌طورمعمول تبلیغات شهری در جهت رویدادهایی فرهنگی بیشتر به سینما و گاهاً تئاتر خلاصه می‌شود که تراکنش مالی آن‌ها اجازه تبلیغات می‌دهد اما در قبال کتاب هیچ ناشری با توجه به قیمت کتاب و همچنین فروش پایین آن نمی‌تواند هزینه تبلیغات را پرداخت کند.

فارغ از این مسئله اتفاق دیگری که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد عدم‌حمایت از بخش کتاب از سوی نهادهای فرهنگی است، این نهادها که همواره در طراز سالانه بودجه خود بخشی را به کتاب اختصاص می‌دهند نه‌تنها در بخش تألیف قدمی برنمی‌دارند بلکه در تبلیغات آثار همسو با خود نیز هیچ اقدامی نمی‌کنند.

از طرفی سایر نهادهای غیرفرهنگی نیز همواره در بودجه سالانه خود بخشی را برای رویدادهای فرهنگی در نظر می‌گیرند اما کتاب همیشه در این بودجه سالانه در ردیف آخر اهمیت قرار می‌گیرد، این نهادها ترجیح می‌دهند اکثریت این هزینه را به خرید بلیت سینما یا تئاتر تخصیص داده و یا پایان سال با هدیه‌ای فرهنگی ازجمله اقلام تجسمی به وظیفه فرهنگی خود پایان دهند.

وزارت ارشاد نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نهاد فرهنگی کشور در طول سال برنامه خاصی برای تبلیغات در بخش کتاب ندارد، طی سال‌های گذشته تمام فعالیت کتاب اکثراً به مراسم رونمایی از کتب ختم می‌شود، مراسمی که میهمانان نزدیک ناشر و یا مؤلف را شامل شده و بازهم تأثیری در تبلیغات عمومی ندارد.

در این میان طرح‌های زودگذری نیز در بخش تبلیغات دیده می‌شود اما این طرح‌ها با توجه به اینکه تفکر خاصی در پس‌زمینه خود نداشته و یا برنامه‌ریزی بلندمدتی را برای خود متصور نشده‌اند به‌سرعت به کار خود پایان داده و تأثیرات بسیار مقطعی در بخش کتاب می‌گذراند.

ازجمله این طرح‌ها می‌توان به پخش کتاب در اتوبوس و یا مترو اشاره کرد که به دلیل کیفیت پایین موضوعات، طراحی جلد و محتوای سطحی به‌زودی از میان جامعه حذف شدند، طرح‌هایی که شاید اگر پیش از اجرا با برنامه بهتری معرفی می‌شدند هنوز هم در میان مردم علاقه‌مند داشتند.

نبود تبلیغات برای کتاب طی سال‌های گذشته باعث شده که اکثریت جامعه هیچ‌گاه نه‌تنها با تازه‌های کتاب هیچ‌گونه آشنایی نداشته باشند بلکه در کل رفته‌رفته اشتیاق مطالعه کتاب را از دست بدهند، سرانه مطالعه در کشور هرروز در حال کاهش است و مسئولین فرهنگی بااینکه بر این مسئله واقف هستند اما هنوز هم برنامه‌ای برای حل این مشکل پیدا نکرده‌اند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)