انتشاراتی‌ها همچنان در تنگنای گرانی کاغذ

  • یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 08:48
  • منتشرشده در نشر

مدیر انتشارات شهید کاظمی گفت: کاهش ۱۵ درصدی قیمت کاغذ تاثیر چندانی بر تولید کتاب نداشته، این کاهش نسبت به قیمت فعلی کاغذ چشمگیر نیست لذا تاثیری بر قیمت کتاب‌ها هم نخواهد داشت و انتشاراتی‌ها همچنان کار خود را به سختی انجام می‌دهند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از میزان؛ حمید خلیلی مدیر انتشارات شهید کاظمی پیرامون تاثیر کاهش قیمت ۱۵ درصدی کاغذ در بازار گفت: کاهش ۱۵ درصدی قیمت کاغذ چندان محسوس نبوده است، قیمت کاغذ رقعی کوچک همچون گذشته نیز حدود ۳۸۰ هزار تومان در هر بند است.

وی در همین رابطه ادامه داد: کاهش ۱۵ درصدی قیمت کاغذ تاثیر چندانی بر تولید کتاب نداشته، این کاهش نسبت به قیمت فعلی کاغذ چشمگیر نیست لذا تاثیری بر قیمت کتاب‌ها هم نخواهد داشت و انتشاراتی‌ها همچنان کار خود را به سختی انجام می‌دهند.

خلیلی پیرامون نحوه تامین کاغذ برای انتشارات شهید کاظمی ابراز کرد: انتشارات شهید کاظمی بیشترین درصد نیاز کاغذ خود را از طریق بازار آزاد فراهم می‌کند و تنها بخش کوچکی از نیازش را به وسیله سهمیه دولتی تامین می‌کند، البته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش خود را برای تهیه کاغذ مورد نیاز انتشاراتی‌ها انجام داده  ولی نتیجه خاصی مشاهده نشده است.

وی با اعلام برنامه‌های آتی انتشارات شهید کاظمی اظهار کرد: انتشارات شهید کاظمی به دلیل افزایش قیمت کاغذ و شرایط نامناسب اقتصادی در تولید کتاب‌های جدید مجبور است به کندی حرکت کند و بیشتر تمرکز خود را بر تجدید چاپ کتاب‌های منتشر شده بگذارد.

خلیلی در مورد دریافت زینک از سوی برخی ناشران بیان کرد: زینک از سوی انتشارات شهید کاظمی تا به حالا نه درخواست شده و نه دریافت شده است، بیشتر درخواست‌ها برای زینک از سوی انتشاراتی‌های دولتی صورت می‌گیرد.

وی لزوم رفع موانع را یک رویکرد مهم در روند چاپ و نشر دانست و خاطرنشان کرد: نیازمند ساز و کار‌های اساسی برای رفع معضل افزایش قیمت کاغذ هستیم تا بتوانیم به تولید کتاب و فرهنگ سازی کتاب‌خوانی در کشور کمک بیشتری کنیم.‌دهند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 08:58
  • اندازه قلم