رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی:

باید به نیازهای ناشران توجه ویژه ای داشت

  • دوشنبه, 06 آبان 1398 ساعت 13:35
  • منتشرشده در نشر

 توان و ظرفیت مالی ناشران کفاف هزینه های جاری مربوط به انتشار کتاب را نمی دهد بنابراین باید در این حوزه اهتمام شود تا یارانه های لازم پرداخت شود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از  خبرنگار خبرگزاری شبستان از قزوین، «داود محمدی» امروز (دوشنبه ۶ آبان) در آیین تکریم و معارفه مدیرکل کتابخانه ‌های عمومی استان قزوین که در سالن اجتماعات کتابخانه امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد؛ بیان کرد: امروز در کشور نسبت به تولید اهتمام ویژه ای وجود دارد و در همه جلسات به این نکته اشاره می شود که راه نجات کشور در تولید است.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مصادیق مهم تولید، تولید علم است که از این موضوع نباید غفلت کنیم زیرا پایه و اساس بحث تولید، تولید علم است و این امر ما را در حوزه صنعت، کشاورزی و سایر عرصه ها موفق می کند؛ به عبارتی اگر در حوزه تولیدات علمی جایگاه خوبی به دست آوریم بدون شک در سایر مصادیق تولید هم می توانیم گام های بلندی برداریم.

وی عنوان کرد: اکنون در تولید علم و فناوری جلوتر از سند چشم انداز حرکت کرده و در این عرصه پیشگام هستیم؛ اما در حوزه های اقتصادی به جای آنکه در سال 1404 رتبه اول را داشته باشیم اکنون در رتبه هجدهم در بین کشورهای خاورمیانه و در دنیا هم در بین 170 کشور در رتبه 134 قرار داریم.

محمدی تصریح کرد: خوشبختانه کشور از نظر تولید علم در قله قرار گرفته و از جایگاه بسیار مطلوبی برخوردار است که مسیر تحصیل علم از کتاب عبور می کند، بنابراین باید نسبت به این موضوع اهتمام ویژه ای شود.

وی گفت: مجموعه مهمی که می تواند در این زمینه موثر باشد، شهرداری ها هستند که مطابق قانون تکلیف دارند به کتابخانه ها کمک کنند و اگر سهم خود را به کتابخانه ها بپردازند، می توانند کمک موثری در زمینه اشاعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی داشته باشند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما باید یارانه را به معنای واقعی کلمه به این موضوع اختصاص دهیم چراکه اکنون کاغذ بسیار گران شده و انتشار کتاب برای ناشران بسیار سخت و حتی به معنایی غیرممکن شده است.

وی تأکید کرد: توان و ظرفیت مالی ناشران کفاف هزینه های جاری مربوط به انتشار کتاب را نمی دهد بنابراین باید در این حوزه اهتمام شود تا یارانه های لازم پرداخت شود ضمن اینکه به دلیل گرانی کاغذ و هزینه های چاپ و سایر مسائل، نشریات مکتوب هم در این زمینه با مشکل مواجه هستند.

در ادامه نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در زمان تدوین بودجه، چه بودجه سالانه کشور و چه بودجه شهرداری ها هستیم و یک بخشی از بودجه به بحث کتابخانه ها تعلق می گیرد.

«سیده حمیده زرآبادی» افزود: ما اگر ۲ کار انجام دهیم قطع یقین در بحث کتابخوانی و افزایش رغبت و انگیزه برای کتابخوانی در کشور می توانیم گام های مثبتی برداریم که یک بحث اعتبارات است که دستگاه ها باید خود را ملزم کنند که این کمک را به نهاد کتابخانه ها داشته باشند.

وی عنوان کرد: نکته بعدی هماهنگی بین دستگاه های اجرایی فرهنگی است که مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان در این مدت زمان کوتاهی که عهده دار این مسئولیت در استان شده اند اقدامات خوبی انجام داده اند و ما انتظار داریم که این هماهنگی و انسجام بین نهادها و دستگاه های فرهنگی استان بیشتر باشد.

در این مراسم مدیرکل جدید کتابخانه ‌های عمومی استان قزوین گفت: با توجه به اهمیت علم و دانش، امروز کتابخانه‌ های عمومی زیرساخت توسعه جوامع به شمار می آیند بنابراین همه باید در مسیر رشد و توسعه کشور حرکت کنند.

«فاطمه محمدبیگی» یادآور شد: برای ارتقاء آهنگ رشد فرهنگ کتاب و کتاب‌ خوانی آماده استفاده از ظرفیت‌ ها و پیشنهادها و نظرات مختلف هستم چراکه بی تردید توجه به گسترش عرصه کتاب‌ خوانی زمینه ‌ساز ظهور و بروز توسعه فرهنگی در جامعه است.

گفتنی است در این مراسم از رویا اسماعیلی تقدیر و فاطمه محمدبیگی به عنوان مدیرکل جدید کتابخانه های عمومی استان قزوین معرفی شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 06 آبان 1398 ساعت 13:46
  • اندازه قلم