جلوگیری از انتشار کتاب های بی محتوا از وظایف ناشران است

  • جمعه, 10 آبان 1398 ساعت 07:08
  • منتشرشده در نشر

مدیر عامل خانه کتاب ایران با اشاره به ظرفیت لرستان در حوزه تالیف و نشر کتاب، گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون ۱۵۶۸ عنوان کتاب در لرستان به چاپ رسیده که آمار مطلوبی است اما ظرفیت استان بیش از این تعداد است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسنا ، نیکنام حسینی‌پور با هدف دیدار با فعالان حوزه کتاب پلدختر و همچنین بازدید از کتابفروشی‌های خسارت دیده از سیل به همراه مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و امور کتابخانه‌های ،عمومی استان لرستان به پلدختر سفر کرد.

وی در بدو ورود به پلدختر در جمع دانش‌آموزان مدرسه دخترانه شهیده کاییدی حاضر و ضمن اهداء ۵۰۰ جلد کتاب به کتابخانه این مدرسه، گفت: سیل پلدختر با همه مصائب و تلخی‌هایش، بار دیگر همدلی و وحدت مردم ایران در مواجهه با مشکلات را به خوبی نشان داد و امروز ما هم در کنار شما هستیم تا بخشی از سهم خود در بازسازی فرهنگی پلدختر را به جای آوریم.

مدیر عامل خانه کتاب ایران سپس با حضور در سطح شهر، از کتابفروشی‌های خسارت دیده از سیل بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات این واحدهای فرهنگی قرار گرفت.

وی در جریان این بازدید اظهار کرد: مشکلات شما را در تهران پیگیری نموده و تمام تلاش خود را در راستای رفع آن‌ها و بهبود وضع موجود صرف خواهیم نمود.

مدیر عامل خانه کتاب ایران و هیئت همراه هم‌زمان با حضور در پلدختر با تعدادی از فعالان حوزه کتاب و نشر این شهرستان نیز دیدار کردند.

حسینی‌پور همچنین در دیدار با فعالان حوزه کتاب لرستان، تصریح کرد: ناشران به‌عنوان حلقه واسط بین نویسنده و جامعه مخاطب، باید نقش دروازه‌بانی را به‌خوبی ایفا نموده و از انتشار کتاب‌های بی‌محتوا جلوگیری کنند.

وی با اشاره به ظرفیت لرستان در حوزه تالیف و نشر کتاب، خاطرنشان کرد: بنا بر آمار در حال حاضر ۲۹ ناشر  در لرستان پروانه انتشار دارند و از ابتدای انقلاب تاکنون ۱۵۶۸ عنوان کتاب در لرستان به چاپ رسیده که آمار مطلوبی است اما ظرفیت استان بیش از این تعداد است.

مدیرعامل خانه کتاب ایران تاکید کرد: جلوگیری از انتشار کتاب‌هایی که محتوای آن کمکی به نیازهای جامعه نمی‌کند باید در گام اول توسط ناشران صورت بپذیرد و در این راستا ایفای درست نقش دروازه‌بانی توسط ناشران می‌تواند بسیار کارساز باشد.

وی تصریح کرد: در طول دو سال گذشته و به‌دنبال تحقق شعار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی‌بر این‌که «ایران فقط تهران نیست» طرح‌های توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را به استان‌ها سوق داده‌ایم و در همین راستا خبرگزاری کتاب ایران در هجده استان فعال است تا فعالیت‌های این حوزه در استان‌ها را به‌خوبی در سطح کشور منعکس کند.

حسینی‌پور افزود: به‌دنبال اجرای طرح «عصر کتاب» در استان‌های کشور هستیم تا از این طریق مفاخر فرهنگ مکتوب در استان‌ها مورد تجلیل قرار گرفته و از حمایت‌های ویژه برخوردار شود.

مدیر عامل خانه کتاب ایران سپس با اشاره به تخصیص یارانه به کتابفروشی‌های مناطق کم‌برخوردار، گفت: برای حمایت از کتابفروشی‌های مناطق کم‌برخوردار، آمادگی داریم یارانه‌های لرستان را افزایش دهیم اما این‌کار نیازمند تلاش بیشتر کتابفروشی‌ها در جهت جذب هرچه بیشتر این یارانه‌ها است.

وی سپس به افزایش ۳۰۰ درصدی خرید کتاب از ناشران و مولفین استان در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و افزود: در راستای حمایت از ناشران و مولفین کشور، علاوه بر اختصاص بن‌های حمایتی و بیمه فعالان حوزه کتاب، مقدمات اختصاص وام بانکی به این قشر، با بانک صادرات ایران صورت پذیرفته و در آینده نزدیک محقق خواهد شد.حسینی‌پور یادآور شد: آمادگی برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت تخصصی مانند ویراستاری و صفحه‌آرایی در لرستان را داریم و در صورت اعلام نیاز این‌کار را انجام خواهیم داد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)