آنچه مانع از انتشار کتاب خوب می‌شود، موضوع کاغذ است

  • چهارشنبه, 22 شهریور 1396 ساعت 08:52
  • منتشرشده در نشر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته نخستین جلسه هم اندیشی خود را با اهالی صنعت چاپ و نشر در محل این وزارتخانه برگزار کرد.

مریم جدلی رئیس انجمن فرهنگی زنان ناشر هم طی سخنانی کوتاه در این نشست گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران وزرای مختلفی را دیده‌ایم، در بخش ارشاد برخی از آنها با نشر ناآشنا بودند و تا فضا برای آشنایی مهیا شد، کنار رفتند، اما شما حمایت ناشران را به همراه خود دارید، امیدواریم برنامه‌های کوتاه و درازمدت فراهم شود. پیشنهاد می‌کنیم از افراد متخصص در حوزه نشر بهره‌مند شوید، با این تفسیر که ما هنوز یک مشاور امور بانوان در وزارت ارشاد نداریم، بعضاً مشاوران یا دو یا سه مشغله بودند و یا بازنشسته! امیدواریم در این رابطه اقدامی سریع صورت گیرد.

جدلی بیان کرد: آنچه مانع از انتشار کتاب خوب می‌شود، موضوع کاغذ است، کاغذ امروزه موجب گرانی کتاب شده، از سوی دیگر، کم شدن شمارگان کتاب هم از مواردی دیگر این معضل است، درحالی که کاغذ سرمایه اولیه ماست که اگر با قیمت مناسب به دست ما برسد، شاید کتاب راحت‌تر چاپ شود.

رئیس انجمن زنان ناشر با درخواست ارائه تسهیلات بانکی کم‌بهره از وزیر ارشاد گفت: گفته بودند که ناشران تسهیلات بانکی تعلق می‌گیرد، امیدواریم با تصریح قانون جدید با بهره گم از این تسهیلات استفاده کنیم.

وی افزود: ما ویترین زمینی در کشور بسیار داریم، اما باید برای متضرر نشدن ویترین کتابفروشی‌ها اقدامی صورت گیرد، از سوی دیگر مشکلاتی چون فقدان سیستم توزیع موفق در کشور، آشنا نبودن مؤلفین و مترجمین با قوانین نشر، همه و همه گویای این است که باید کارگاه‌های اموزشی برگزار شود.

 

وی در پایان به هزینه بالای انبار کتاب هم اشاره کرد و گفت: افزایش تبلیغات و تولید محتوای خوب در نوع نگاه مردم برای بیشتر خریدن و خواندن کتاب مؤثر است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)