ظرفیت بالایی برای تبدیل شدن به دروازه فرهنگی شمال شرق کشور داریم

  • چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 08:18
  • منتشرشده در نشر

 

به گزارش چاپ و نشر به نقل از اایبنا، امید نوری، مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سرخس با اشاره به برگزاری سیزدهمین دوره «نمایشگاه بزرگ کتاب سرخس» بیان کرد: با توجه به تمایل وزارت نفت به امر توسعه  برنامه‌های فرهنگی  در مناطق نفت‌خیز که اکثرا" مناطق کم‌ برخوردار و محروم نیز هستند، هر ساله نمایشگاه کتابی در محل نمایشگاه‌های  دائمی شهرک گاز شهید هاشمی نژاد برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این نمایشگاه به همت شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد سرخس و با همکاری اداره  فرهنگ و ارشاد اسلامی سرخس برپا می‌شود. این در حالی است که هرچند این منطقه از پشتوانه‌های فرهنگی غنی‌ برخوردار است؛ اما نیازمند بسته‌های فرهنگی نیز هست.

 این مقام مسئول با اشاره به توجه ویژه مدیرعامل شرکت پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد به مسائل فرهنگی تاکید کرد: طی دو سال گذشته با حضور مهندس سید مجید منبتی، مدیرعامل شرکت پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد،‌ انجام فعالیت‌های فرهنگی با قوت بیشتری پیگیری می‌شود. این موضوع همواره با همکاری ابوالفضل نعمتی رییس اداره روابط عمومی پالایشگاه واداره فرهنگ و ارشاد در طول سال مدنظرقرار رفته است. مدیریت پالایشگاه با تخصیص بُن برای کارکنان و تخفیف 20 درصد برای بازدیدکندگان از برگزاری نمایشگاه حمایت می‌کند.

نوری با اشاره به نوآوری برگزار‌کنندگان سیزدهمین دوره نمایشگاه بزرگ کتاب سرخس ادامه داد: نخستین‌بار، 20 درصد از برگزاری نمایشگاه به تنها ناشر سرخس واگذار شده که به همراه ناشران تهرانی نیز در این اتفاق بزرگ مشارکت داشته باشند.

وی اظهارکرد:  که برای تقویت پایه‌های نشر و فرهنگ کتابخوانی  در منطقه سرخس با کتابفروشان  برای درخواست مجوز نشر و تلاش  فروشندگان لوازم‌التحریر برای تغییر کاربری و ایجاد کتابفروشی گفت‌و‌گو‌هایی انجام شده است. 

مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سرخس با اشاره به برگزاری نخستین دوره «شب‌های فرهنگی سرخس» گفت: با توجه به رایزنی‌های انجام شده با مسئولان شرکت پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد، مقرر شد تا نخستین دوره «شب‌های فرهنگی سرخس»  در جهت ایجاد فضای فرهنگی و هنری با حضور اساتید کشوری و استانی برگزار شود. این برنامه ها با استقبال معاونت فرهنگی مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی، یوسف امینی روبرو شد بدستور ایشان خانم ملیحه بذری کارشناس امورشعر و داستان این اداره کل برنامه ها وهماهنگی‌هایی برای ده روز فرهنگی طرح ریزی و هماهنگ کردند. این برنامه های فرهنگی از 21 دی‌ماه آغاز شد.

 

نوری در تشریح برنامه‌های شب‌های فرهنگی سرخس افزود: «شب‌های فرهنگی سرخس» با برگزاری شب شعری که با حضور مهمانان و شخصیت‌های کشوری، استانی و محلی آغاز شد، مورد استقبال مردم قرار گرفت. در این شب شعر چهره‌هایی همچون سعید بیابانکی، قاسم رفیعا،‌ امیر برزگر‌خراسانی ومحمد نیک از پیشکسوتان شعر خراسان، جلیل فخرایی، روزنامه‌نگار و محمد حیدری پیشکسوت حوزه شعر و ادب و روزنامه نگار حضور داشتند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)