مشکل ناشران، کمبود سرانه مطالعه است

  • پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 07:04
  • منتشرشده در نشر

 یک فعال چاپ و نشر (جمشید رضایی)در استان فارس، در گفتگوی اختصاصی با نشریه چاپ ونشرگفت: مشکل جامعه امروز، کمبود سرانه مطالعه است.

رضایی افزود: بزرگ‌ترین مشکل در کشور ما عدم وجود فرهنگ کتاب‌خوانی بوده و این امر ربطی انتشار کتاب ندارد هرچند محتوا در این برنامه بی‌تأثیر نیست. در طی سال‏های گذشته، برنامه‌های گوناگونی به‌منظور گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی عملیاتی شده اما بااین‌همه نیازمند سیاست‏های دولتی و نیمه‌دولتی هستند.

وی ادامه داد: بسیاری از اقداماتی که به‌منظور افزایش میزان مطالعه در کشور رخ می‌دهد ضربه بزرگی را به این حوزه وارد می‌کند.

رضایی با اشاره به طرح بازارچه‏های فرهنگی هفتگی در شهر شیراز افزود: طراحی برنامه‏های جدید به‌منظور فرهنگ‌سازی کارکرد مناسبی ندارد، ایجاد بازارچه‏های هفتگی فرهنگی در محله‏ها نمی‏تواند کارکرد مناسبی را ایجاد کند و در درازمدت زیان خود را نشان خواهد داد زیرا با اجرای این طرح فضای کاری را برای کتاب‌فروشی‌ها نا‏مناسب کرده و باعث از بین رفتن فروشگاه‏ها و کتاب‌فروشی‌ها در درازمدت خواهیم بود.

این فعال چاپ و نشر بیان کرد: ابتدا باید فعالیت ترویجی فرهنگ کتاب‌خوانی را در دستور کار قرارداد شود، سپس به دنبال تغییرات در کتاب‌فروشی‌ها  و فروشگاه‏های باشند.

رضایی گفت: انتشار فرهنگ کتاب‌خوانی، نیازمند سازوکارهای ویژه است اگر مردم کتاب‌خوان شوند خود کتاب را فراهم می‏کنند در کشور‏های توسعه ‏یافته و حتی در ایران فروشگاه‏های اینترنتی متعدد هستند که کتاب را به‌صورت آنلاین می‌فروشند و به‌واسطه پیک خدمات لازم ارائه می‏شود.

وی تأکید کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب به سیستم توزیع حرفه‏ای صدمه می‏زند اگر در دوره‏ای ما شاهد تأثیر نمایشگاه بر جامعه بودیم به‌این‌علت بوده که تعداد کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشی‌ها و ناشران بسیار کم بوده است.

رضایی اظهار کرد: هم‌اکنون شاهد تعطیلی بسیاری از کتابخانه‌ها در سطح شهر هستیم و این امر بیانگر مشکلات متعدد فرهنگی و اقتصادی حاکم بر جامعه دارد.

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 07:16
  • اندازه قلم