ناشران موظف‌اند به اجرای قانون واسپاری هستند

کتابخانه ملی میعاد گاه دو نسخه طلایی است

  • یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 09:09
  • منتشرشده در نشر

مطابق با قانون موسوم به « قانون واسپاری» ناشران موظف‌اند حداقل دو نسخه از کتاب‌هایی که منتشر می‌کنند را به کتابخانه ملی بسپارند و با توجه به آمارهای موجود، تعداد کتاب‌هایی که از سوی این سازمان تحویل گرفته می‌شود به بیش از 180 هزار نسخه کتاب در سال می‌رسد.

 تحویل سالانه 180 هزار نسخه کتاب‌ به کتابخانه ملی

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا)، در سال 1368 شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به درخواست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مصوبه‌ای صادر می‌کند با عنوان «الزام ناشران به تحويل تعدادي نسخ رايگان انتشارات خود» که مطابق با آن «كليه ناشران اعم از دولتي و غيردولتي لازم است كه به ازاي هر هزار نسخه‌اي كه از هر كتاب منتشر مي‌كنند 2 نسخه را به‌طور رايگان در اختيار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار دهند (حداكثر نسخي كه بايد به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تحويل شود 10 نسخه است)». نسخه‌های دریافتی از هر کتاب بین كتابخانه ملي ايران و مراکزی مانند سازمان‌ مدارك‌ فرهنگي‌ انقلاب‌ اسلامي، كتابخانه مركزي و مركز دانشگاه تهران، كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي، كتابخانه آستان قدس رضوي، كتابخانه عمومي آيت‌الله مرعشي نجفي، مركز اسناد انقلاب اسلامي، و كتابخانه‌هاي عمومي، توزیع می‌شود.

دو نسخه از هزار نسخه

کتابخانه ملی مطابق با اساسنامه (ماده 3-اهداف) گردآوری، حفاظت و اشاعه اطلاعات مربوط به آثار مکتوب را بر عهده دارد؛ بنابراین به ازای هر کتابی که منتشر می‌شود (اعم از چاپ اولی یا تجدید چاپی) باید بیش از دو نسخه برای حفظ و نگهداری به کتابخانه ملی ایران تحویل داده شود.

رویا امین‌الرعایا؛ معاون اداره‌کل فراهم‌آوری و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، توضیح داد: مطابق با قانون واسپاری و آئین‌نامه‌های اجرایی، هر کتابی که برای اولین بار منتشر و یا تجدید چاپ می‌شود، ناشر موظف است به‌ازای شمارگان 500 تا 1000 نسخه، 2 نسخه و به‌ازای شمارگان بیشتر از هزار، برای هر 500 نسخه یک نسخه بیشتر (مثلا اگر شمارگان 1500 نسخه باشد، سه نسخه) را به کتابخانه ملی تحویل دهد.

وی درباره طریقه دریافت نسخه‌های مورد اشاره از هر عنوان کتاب‌ توضیح داد: پیش‌تر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (اداره کتاب) مسئولیت دریافت نسخه‌ها را به عهده داشت اما مطابق با بخش‌نامه جدید، کتابخانه ملی خود مسئولیت دریافت کتاب‌ها را به عهده دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 12:16
  • اندازه قلم