آغاز مشارکت بیش از ۶۰۰ کتابفروشی در برگزاری عیدانه کتاب

امسال کتاب عیدی می‏‎دهیم

  • چهارشنبه, 23 اسفند 1396 ساعت 11:33
  • منتشرشده در نشر

هشتمین طرح تخفیف فصلی فروش کتاب با عضویت بیش از 600 کتابفروشی از سراسر کشور کار خود را آغاز کرد؛ با توجه به نقدهایی که از دوره نخست متوجه برگزاری این طرح شده، سرپرست خانه کتاب از احتمال ایجاد تغییراتی در نحوه برگزاری این طرح برای دوره‌های آینده خبر داد.

کاهش 10 روزه زمان برگزاری عیدانه ۱۳97

هشتمین دوره این طرح که بنای برپایی‌اش در هفته کتاب سال 95 با عنوان «کتابفروشی به وسعت ایران» گذاشته شد، با اختصاص 2 میلیارد تومان از سوی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد تا دوازدهم فروردین ماه میزبان دوستداران کتاب و کتابخوانی خواهد بود.

شعار برگزاری این دوره با توجه به همزمانی‌اش با نوروز ۱۳۹۷، «کتاب عیدی دهیم» در نظر گرفته شده و خانه کتاب به‌عنوان نهادی که مسئولیت برگزاری آن را برعهده دارد از همه کتابفروشان سراسر کشور دعوت کرده تا بیست و چهارم اسفندماه جاری برای ثبت‌نام و عضویت در این طرح اقدام کنند.

نیکنام حسین‌پور، سرپرست خانه کتاب در همین رابطه گفت: «با توجه به اینکه کتابفروشان شهرستانی به نسبت کتابفروشان تهرانی دسترسی سخت تری به ناشران دارند تصمیم گرفتیم تا طرح عیدانه کتاب، در سایر استان‌ها و شهرهای کشورمان چند روزی زودتر از تهران آغاز شود.»

به‌گفته حسین‌پور، سومین عیدانه کتاب در شهرها و استان‌های کشور از بیست و دوم اسفند ماه(دیروز) آغاز شده و در تهران نیز علاقه‌مندان از بیست و پنجم می‌توانند با مراجعه به کتابفروشی‌ها از این تخفیف فصلی استفاده کنند.

البته تنها تفاوت برگزاری عیدانه کتاب ۱۳۹۷ با دوره‌های قبلی این طرح، در تفاوت زمان برگزاری آن در تهران و سایر نقاط کشور نیست، چراکه از این دوره قرار شده مهلت مراجعه مردم به کتابفروشی‌ها کاهشی 10روزه داشته باشد.

در دوره‌های گذشته طرح‌های تخفیف فصلی طی دوره‌ای یک ماهه میزبان دوستداران کتاب بودند. این در حالی است که به گفته سرپرست خانه کتاب، عیدانه ۱۳۹۷ در دوره‌ای بیست روزه برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به چرایی این کاهش 10 روزه گفت: «این خواسته خود کتابفروشان و اتحادیه‌های مرتبط با آنان بود. مبلغ تخفیفی که معاونت فرهنگی توان پرداخت آن به هر کدام از کتابفروشان را دارد کمتر از میزان استقبال مردم است. از همین رو آن‌طور که تجربه برگزاری این چند دوره نشان داده طی همان چند روز نخست، مبلغی که قابل پرداخت به هر کدام از کتابفروشی هاست تمام می‌شود؛ این در حالی است که مردم تا پایان زمان مذکور همچنان خواهان خرید کتاب هستند.»

 نگرانی کارشناسان فرهنگی از بدعادت شدن مردم!

بنابرگفته حسین‌پور، کتابفروشان گلایه کرده‌اند که بواسطه ادامه استقبال مردم آنان گاه ناچار به ارائه تخفیف از سوی خود می‌شوند.همان طور که در ابتدا نیز اشاره شد، یکی از نقدهایی که متوجه برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب و از سویی طرح‌هایی از این دست شده نگرانی کارشناسان فرهنگی از این است که مردم عادت کنند کتاب را تنها در این زمان‌ها و در صورت اختصاص تخفیف خریداری کنند.

در ارتباط با همین مسأله، حسین‌پور ادامه داد:«با توجه به نقدهای مطرح شده احتمال بسیاری در ایجاد برخی تغییرات در جهت هدفمندتر شدن هر چه بیشتر این طرح تخفیفی وجود دارد. البته انجام هر تغییری وابسته به برگزاری جلسات نقد و ارزیابی دوره‌های قبلی و از سویی موافقت نمایندگان و تشکل‌های نشر و کتابفروشان است.»

در ارتباط با تفاوت دیگر برگزاری عیدانه کتاب 97 با طرح‌های فصلی قبلی می‌توان به یکسان‌سازی درصد تخفیف‌ها هم اشاره کرد. تا پیش از این کتاب‌های عمومی با تخفیف 20 درصدی و کتاب‌های کودک و نوجوان با تخفیف 25 درصدی ارائه می‌شدند. اما از این دوره تفاوتی میان تخفیف این دو گروه وجود ندارد و همه کتاب‌ها با تخفیف 20 درصدی به مردم عرضه می‌شوند.

سرپرست خانه کتاب در ادامه تصریح کرد:«علاقه مندان می‌توانند با در دست داشتن کارت ملی به کتابفروشی‌های عضو این طرح مراجعه کنند. نام و آدرس کتابفروشی‌های مذکور در سایت خانه کتاب ذکر شده و هر مراجعه‌کننده تا سقف 100 هزار تومان می‌تواند از این تخفیف استفاده کند.»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 اسفند 1396 ساعت 11:39
  • اندازه قلم