باردیگر نمایشگاه کتاب خانه به دوشی را تجربه کرد

فاصله نمایشگاه کتاب با استانداردها

  • شنبه, 22 ارديبهشت 1397 ساعت 07:07
  • منتشرشده در نشر

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هم با تمام اما و اگرهایی که بر سر نقل مکان دوباره‌اش به مصلی مطرح شد.

نمایشگاه کتاب تهران شاید با استانداردهای جهانی هنوز فاصله معناداری داشته باشد، اما به هر حال نمی‌توان منکر این شد که از جهت وسعت برگزاری و از سویی تعداد بازدیدکنندگان از جمله بزرگترین نمایشگاه‌های کتاب بین‌المللی به شمار می‌آید.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایران، مصلای تهران در حالی امسال میزبانی نمایشگاه کتاب را برعهده داشت که قرار بود تا سال 1400 مجموعه نمایشگاهی «شهرآفتاب» پذیرای اهالی نشر و دوستداران کتاب باشد. چنین اتفاقی رخ نداد چراکه مدیریت شهر آفتاب در دومین سالی که میزبان اهالی نشر بود موفق به عملی کردن وعده‌های سال گذشته‌اش نشد، بهار 96 غرفه داران همچنان با مشکلاتی دست و پنجه نرم کردند که سال نخست نقل مکان نمایشگاه کتاب به شهرآفتاب با آن روبه‌رو بودند. ماجرای چرایی بازگشت نمایشگاه کتاب به مصلی را چندین مرتبه برایتان گفته ایم، از همین رو از بازگویی دوباره‌اش صرفنظر می‌کنیم و امروز که نمایشگاه کتاب به ایستگاه پایانی یکی دیگر از دوره‌های برگزاری‌اش رسیده به اختصار بخشی از سخنان غرفه داران درباره این بازگشت مجدد، برخی مشکلاتی که در این 10 روز با آن روبه‌رو شده‌اند و از سویی پیشنهاد و راهکارهای آنان برای نمایشگاه سال آینده رادر این گزارش منعکس می‌کنیم. به همین منظور به سراغ ناشران بخش‌های مختلف نمایشگاه رفتیم، از آنجایی که در اغلب موارد این ناشران مشهور هستند که از فرصتی برای انعکاس سخنانشان برخوردار می‌شوند امروز به سراغ ناشرانی رفتیم که از شهرت کمتری برخوردار هستند. 

همچنان در انتظار پایان خانه به دوشی نمایشگاه کتاب

امسال هم مانند سال‌هایی که نمایشگاه کتاب به میزبانی مصلی برگزار می‌شد، سالن شبستان به ناشران بخش عمومی اختصاص پیدا کرد. آراسته بیداربخت، مدیر مسئول نشر «آوای کلار» از این بازگشت خوشحال است و می‌گوید: «دو  سال گذشته که نمایشگاه در شهرآفتاب برگزار شد ما دو ساعت صبح و دو ساعت هم شب هنگام بازگشت به خانه اسیر مسیر رفت و آمد بودیم. امیدوارم مسئولان فرهنگی از بازگشت نمایشگاه کتاب به شهرآفتاب صرفنظر کنند و سال آینده هم مصلی میزبان این رویداد بین‌المللی باشد. »یکی از گفته‌های اغلب ناشران بخش عمومی در ارتباط با سالن کتاب‌های  آموزشی و دانشگاهی است، درخواست آنان از فعالان فرهنگی این است که نمایشگاه آثار این دو بخش در قالب نمایشگاهی جداگانه برگزار شود. استدلال ناشران عمومی بر این است که دانش‌آموزان و دانشجویان به اجبار دست به خرید کتاب‌های درسی می‌زنند از همین رو ناشران آنان نیاز چندانی به حضور در نمایشگاه بین‌المللی ندارند و بهتر است این فضا در اختیار دیگر ناشران قرار بگیرد.

یونس مروارید، مدیر مسئول نشر اوحدی هم یکی دیگر از غرفه داران این بخش است، گلایه‌ای به نحوه برگزاری نمایشگاه این دوره ندارد و حتی تأکید دارد که تعامل مسئولان اجرایی نمایشگاه خوب بوده است. او هم موافق برگزاری مجدد نمایشگاه کتاب در مصلی است، هرچند که فضای شهرآفتاب را نمایشگاهی‌تر می‌داند. مروارید می‌گوید: «تنها گلایه‌ای که به نمایشگاه این دوره دارم در ارتباط با تعداد عناوینی است که به‌طور اجباری برای حضور ناشران در نمایشگاه در نظر گرفته‌اند. به من گفتند که باید ناشران متقاضی در سال 96 چهل وچهار عنوان کتاب چاپ اول منتشر کرده باشند.‌ ای کاش مسئولان به‌جای توجه کمی به کتاب‌های ناشران، کیفیت آثار آنان را هم مد نظر داشته باشند. بالاخره باید بین کتابی که تنها جمع‌آوری است و کتابی که چندین سال زمان صرف تألیف آن شده تفاوتی وجود داشته باشد.»

فرشاد ابریشمی، مدیر مسئول «خانه تاریخ و تصویر ابریشمی» برخلاف ناشران قبلی از عملکرد مسئولان اجرایی این دوره نمایشگاه گلایه دارد. او می‌گوید: «طی دو سالی که نمایشگاه کتاب در شهرآفتاب برگزار شد بر اساس آمارها خبری از بازدید‌کنندگان ساکن شمال و غرب تهران نبود. این در صورتی است که مصلی در مرکز شهر قرار دارد و رفت و آمد به آن از همه مناطق راحت است.»این نویسنده و پژهشگر تاریخ تنها نکته مثبتی که برای شهر آفتاب برمی شمارد برخورداری آن از پارکینگ کافی است؛ مسأله‌ای که فقدان آن در مصلی برای ناشران و غرفه داران در دوره جاری مشکلی جدی به‌شمار می‌آمد. ابریشمی با وجود این تأکید دارد که اگر سال آینده نمایشگاه کتاب به میزبانی شهر آفتاب برپا شود او و بسیاری از همکاران هم عقیده‌اش در آن شرکت نخواهند کرد.

نه تنها این فعال نشر، بلکه اغلب غرفه دارانی که برای گزارش امروز با آنان صحبت کردیم از نحوه اختصاص غرفه‌ها گلایه داشتند. ابریشمی ادامه می‌دهد:«از میان ناشران تهرانی تنها درصد کمی از آنان عضو اتحادیه هستند و اتحادیه بهترین جاها و غرفه‌ها را در اختیار اعضا و آشنایان خود می‌گذارد.»

نظرات مختلفی در ارتباط با عملکرد مدیریت اجرایی نمایشگاه کتاب از سوی ناشران مطرح است. یوسف علیخانی، مدیر مسئول نشر «آموت» که از موافقان شرایط برپایی نمایشگاه امسال است، می‌گوید: «برای من ناشر فرقی ندارد نمایشگاه کجا برگزار شود، اما به هر حال نمی‌توان منکر این شد که رفت و آمد به مصلی برای مردم راحت‌تر است. با این همه معتقدم که در بحث اطلاع‌رسانی به تلاش بیشتری در رفع نواقص نیاز است.»

بخش ناشران آموزشی امسال برای نخستین مرتبه در فضای مسقف برگزار شد، سالنی که اغلب پر رفت و آمدتر از سایر سالن‌های نمایشگاه کتاب است. با این حال برخی ناشران مستقر در این بخش گلایه دارند که جای خوبی برای آنان درنظر گرفته نشده است. ماهان کرمی، مسئول غرفه «لوح برتر» با برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرآفتاب بیشتر موافق است چراکه فضای آن را نمایشگاهی‌تر می‌داند. از محل جانمایی سالن کتاب‌های آموزشی رضایت ندارد و می‌گوید: «سال‌های گذشته محل بهتری به این بخش اختصاص می‌دادند و سالن آموزشی در دسترس‌تر بود. از طرفی اطلاع‌رسانی هم آنقدر بد شده که مردم براحتی قادر به پیدا کردن غرفه‌ها نمی‌شوند.»

حسن ابراهیمی، مسئول غرفه نشر«مبتکران» حسن نمایشگاه امسال را به این می‌داند که حداقل با بارش باران دیگر خبری از تخریب کتاب‌ها نیست. با این همه او هم محل برگزاری سالن کتاب‌های آموزشی را خوب نمی‌داند.

اغلب ناشران این بخش مصلی را برای مخاطبان کم سن و سال آثار خود بهتر می‌دانند و تأکید دارند که بسیاری از خانواده‌ها به فرزندان خود اجازه رفتن به شهرآفتاب را نمی‌دانند، اما امسال که مصلی میزبان آن شد شرایط بهتری حاکم بود. به هر حال نمی‌توان منکر این شد که مخاطبان این سالن دانش‌آموزان هستند و رفت و آمد به خارج شهر برای آنان قدری سخت است.

تحویل غرفه‌ها بموقع نبود!

سالن بخش کودک و نوجوان امسال در شرایطی برپا شد که بخشی از آن در فضای مسقف و بخشی هم مانند سال‌های گذشته در سازه‌های موقت برپا شد. جعفرفرج‌زاده، مسئول غرفه «گوهر اندیشه» می‌گوید: «اگر زیرساخت‌های نمایشگاهی شهر آفتاب آماده شود موافقم که نمایشگاه به آنجا برگردد. یکی از نکاتی که از مسئولان می‌خواهم برای سال بعد آن را رعایت کنند تحویل بموقع غرفه هاست. اینکه غرفه‌ها چند روز قبل برگزاری نمایشگاه در اختیارمان قرار گیرد حرفه‌ای نیست!»گلایه اغلب ناشرانی که در سازه‌های موقت بخش کودک و نوجوان حضور دارند این است که بر چه مبنایی برخی از غرفه‌ها در فضای مسقف برپا شدند. لیلا اصلانی، مسئول غرفه «شکوفه» زیر مجموعه انتشارات امیرکبیر تأکید دارد که کاهش توان اقتصادی مردم در خرید کتاب در نمایشگاه امسال کاملاً مشهود بوده است. با این همه از فضایی که امسال به کودک و نوجوان اختصاص یافته ابراز رضایت می‌کند.همان‌طور که در گزارش روزهای گذشته گفتیم یکی از مهم‌ترین مشکلات بخش ناشران خارجی در نمایشگاه امسال در ارتباط با تأثیر نوسانات ارز در خرید و فروش آثار آنان است. بلال عمیس، مدیر غرفه «مرکز الحضاره لتنمیه الکفر الاسلامی» به نمایندگی از این نشر لبنانی در بخش عرب ناشران خارجی حضور دارد. او می‌گوید: «به نظرم شهرآفتاب منظم‌تر از مصلی بود، بواسطه موقعیت نمایشگاهی‌اش مردم دسترسی راحتی به همه سالن‌ها داشتند. با این همه مهم‌ترین مشکلی که امسال با آن روبه‌رو شدیم بحث نوسانات ارزی است. ما کتاب‌هایمان را به صورت امانی تهیه کرده‌ایم، کتاب را به یک قیمت می‌فروشیم و بعد باید به قیمت ارز پایان نمایشگاه پول آن را به ناشر بپردازیم. »

حمیدرضا طهمورثی، یکی از مسئولان غرفه «دهکده کتاب» که از کشورهای مختلف کتاب وارد کرده‌اند هم مصلی را محل بهتری برای برگزاری نمایشگاه می‌داند چراکه تأکید دارد برای مردم بیشتر جا افتاده است و می‌گوید: «امیدوارم برای سال آینده مسئولان دست به برطرف کردن ضعف‌های اطلاع‌رسانی بزنند تا مردم راحت‌تر غرفه‌ها و سالن‌های مورد نظرشان را پیدا کنند.»

بخش ناشران دانشگاهی هم از قسمت‌های پر رفت و آمد نمایشگاه کتاب است. عبدالله سعیدی، مسئول غرفه نشر «ارکان دانش» برخی از امکانات مصلی را بهتر از شهرآفتاب می‌داند و می‌گوید: «کاغذ گران شده، قدرت خرید مردم کمتر شده، از سویی خرید کتاب ارگان‌های دولتی و دانشگاه‌ها هم کم شده است. بیشترین مشکل ناشران وضعیت فعلی نشر است وگرنه نمایشگاه که کل دوره برگزاری‌اش 10 روز بیشتر نیست.»

سی و یکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران هم امشب به کار خود پایان می‌دهد، این در حالی است  که غرفه داران اغلب موافق باقی ماندن نمایشگاه کتاب تهران در مصلی هستند چرا که معتقدند مردم دسترسی راحت تری به آن دارند. در ارتباط با بحث مدیریت اجرایی‌اش در این دوره هم نظرات مختلفی دارند، برخی از تعامل مسئولان نمایشگاه و عملکرد آنان راضی هستند و برخی دیگر هم به نحوه اختصاص غرفه‌ها و جانمایی آنها نقد دارند. بهبود وضعیت اطلاع‌رسانی برای دوره‌های بعد و از سویی تحویل بموقع غرفه‌ها هم یکی دیگر از خواسته‌های ناشران است. ما و دیگر همکاران رسانه‌ای طی 10 روز اخیر تلاش کردیم تا مسئولان را از نظرات اهالی نشر مطلع سازیم حالا باید منتظر ماند و دید که سال آینده آنان تا چه اندازه این گفته‌ها را مد نظر خواهند داشت./روزنامه ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)