بهانه تراشی برای گرفتن مالیات از ناشران

  • سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 ساعت 06:30
  • منتشرشده در نشر

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی و نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: براساس مراجعات مکرر فعالان نشر متوجه شدیم که به‌رغم اینکه قانونگذار نسبت به معافیت مالیاتی کتاب‌فروش‌ها مصوبه داشته، در عین حال به بهانه‌های بیجا از اینها مالیات اخذ می‌شود. 

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فارس، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر با اشاره به اینکه توجه به کتابخوانی و رونق آن از وظایف حاکمیتی است، اظهار داشت: امروزه در مشهد، کتاب‌فروشی‌های انگشت‌شماری داریم که براساس غیرت شخصی خودشان سرپا مانده‌اند و الا فعالیت‌شان هیچ توجیه اقتصادی ندارد که حتی ضرر هم دارد.

وی ادامه داد: براساس این قانون‌گذار پیش‌بینی کرده که به شغل کتاب‌فروشی باید یارانه داده شود که رونق داشته باشد، ولی متأسفانه به بهانه‌های گوناگون ازجمله فروش مقداری لوازم التحریر آنها را تضعیف می‌کند.

 نائب رئیس کمیسیون فرهنگی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: براساس مراجعات مکرر فعالان نشر متوجه شدیم که به‌رغم اینکه قانونگذار نسبت به معافیت مالیاتی کتاب‌فروش‌ها مصوبه داشته، در عین حال به بهانه‌های بیجا از اینها مالیات اخذ می‌شود.

پژمانفر با بیان اینکه برخی از مسئولان تأکید دارند، باید در کتاب‌فروشی‌ها فقط کتاب فروخته شود و بازهم اصرار می‌کنند که کتاب‌هایی که می‌فروشید، از انتشارات خودتان نیست و کتاب‌فروشی‌هایی معاف از مالیات هستند که کتاب‌های انتشارات خود را بفروشند، متذکر شد: این مسأله در عالم واقع امکان بروز ندارد، چراکه امکان ندارند، همه ناشران اگر فقط کتاب خود را بفروشند و فقط در آن فروشگاه معاف از مالیات باشند، چراکه حتی در کتاب‌فروشی‌های معتبر نیز کتاب‌هایی از ناشران دیگر وجود دارد.

وی یادآور شد: مردم انتظار دارند، وقتی به کتاب‌فروشی می‌روند، همه یا حداقل در بیشتر موضوعات، کتاب موجود باشد و هیچ ناشر و کتاب‌فروشی نیست که در همه موضوعات کتاب داشته باشد، برای همین کتاب‌فروشی‌های ما معافیت مالی ندارند.

نماینده مشهد و کلات در مجلس بیان کرد: در جلسه‌ای که با وزیر اقتصاد بعد از ارسال نامه داشتم، وی پذیرفت و قول داد که این مشکل را حل کند، ما امیدواریم، باتوجه به قول‌هایی که وزیر اقتصاد داد، مشکلات را حل کند.

پژمانفر با بیان اینکه فعلاً قرار شده اگر درباره هر کتاب‌فروشی تخلف صورت گرفت، این موضوع به کمیسیون فرهنگی مجلس اطلاع داده شود تا نسبت به آن برخورد قانونی شود، ادامه داد: ضمناً هنوز در این‌باره بخشنامه رسمی ندادند، ولی چون نگرانی‌هایی وجود داشت، تصمیم بر این شد تا علاوه بر پیگیری‌های رسمی با وزارت اقتصاد و دارایی به‌صورت رسانه‌ای نیز مسأله را دنبال کنیم.

وی تاکید کرد: متأسفانه در این قضیه، وزارت ارشاد پیگیری عملیاتی نکرده است، البته اتحادیه ناشران مدتی پیگیر این موضوع بود.

 نائب رئیس کمیسیون فرهنگی در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما این مسأله را تا رسیدن به‌نتیجه نهایی پیگیری می‌کنیم و امیدواریم تا یکی دوماه آینده بخشنامه جدید صادر و ابلاغ شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)