نگرانیم وضعیت نشر از این بد تر نشود

  • سه شنبه, 22 خرداد 1397 ساعت 07:26
  • منتشرشده در نشر

کامران شرفشاهی مدیرمسئول انتشارات تجلی مهر گفت:تمام کسانی که در صنعت نشر هستند توقع بهبود اوضاع را ندارند و فقط به دنبال این هستند وضع بدتر نشود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،کامران شرفشاهی مدیرمسئول انتشارات تجلی مهر در خصوص افزایش قیمت کاغذ بیان کرد: مسئولان وعده های  بسیاری دادند اما در عمل پایبند نبودند یا قادر به کنترل و نظارت بر قیمت ها نبودند از این رو هیچ مسئله ای قابل پیش بینی نیست متاسفانه وقتی تمام کسانی که در صنعت نشر هستند توقع بهبود اوضاع را ندارند و فقط به دنبال این هستند وضع بدتر نشود شاهد آن هستیم که اوضاع بدتر می شود.

وی با بیان اینکه ناتوانی مسئولان در زمینه کنترل قیمت کاغذ علیرغم تمام وعده هایی که در این باره می دهند مسئله تازه ای نیست، گفت: هر بار که برای سفارش ملزومات چاپ می رویم شاهد هستیم که قیمت آن بالاتر رفته است.

شرفشاهی با بیان اینکه بازار کاغذ و ملزومات چاپ و نشر در دست یک عده دلال است، گفت:این دلال ها از رانت هایی برخوردار هستند و در پشت پرده از آن ها حمایت می شود و هیچ اهرمی برای تثبیت قیمت در بازار وجود ندارد.

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر با اشاره به اینکه باید افزایش قیمت در همه زمینه ها در کشور داشته باشیم، بیان کرد: در کشور ما یک سیستم کنترل دقیق و هوشمندانه برای افزایش قیمت ها نیست و شاهد تنزل دائمی ارزش پول ملی هستیم که این مسائل در زمینه صنعت نشر هم صادق است.

وی با بیان اینکه دائما با افزایش قیمت ها مواجه هستیم، گفت:هیچ اراده و تصمیم قاطع و روشنی در این زمینه وجود ندارد و فکر می کنم مسئولان از این مسئله نفع می برند.

شرفشاهی با اشاره به اینکه به هرحال این ها از وارد کنندگان و کسانی هستند که سرمایه و سودی در بازار نشر دارند در غیر اینصورت قیمت ها را در بازار نشر کنترل می کردند و اجازه نمی دادند این مسئله پیش بیاید، تصریح کرد: مسئولان علیرغم تمام شعارهایی که در این چند ساله دادند هیچ اعتقادی به موضوع فرهنگ ندارند در غیر این صورت اوضاع نشر را تسهیل می کردند و کاری نمی کردند که کار به این جا برسد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اگر کتابهایی که چاپ می شود را با اوایل انقلاب مقایسه کنید متوجه افزایش و جهش وحشتناک قیمت ها خواهید شد، ادامه داد:گمان نمی کنم مردم و دوستداران کتاب بتوانند در این کورس نابرابر دوام بیاورند که برای این ناتوانی دو مسئله را می توان ذکر کرد یکی اعتقاد نداشتن جدی به مسئله فرهنگ و دیگری ذی نفع بودن مسئولان در این آشفته بازار است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)