اتحادیه سراسری ناشران میانبری برای پیگیری مطالبات

  • چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 09:43
  • منتشرشده در نشر

رییس هیات مدیره تعاونی ناشران اصفهان درباره مزایای تشکیل یک اتحادیه سراسری در کشور گفت: اتحادیه سراسری ناشران می‌تواند برای تامین مطالبات و درخواست‌ فعالان حوزه نشر در عرصه‌های مختلف کاربرد داشته باشد و از صفر تا صد مطالبات از طریق این اتحادیه دنبال شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، مهدی نقش؛ رییس هیات مدیره تعاونی ناشران اصفهان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با بیان اینکه تشکیل اتحادیه سراسری ناشران ایده بسیار خوبی است، عنوان کرد: چندین سال است که اتحادیه آشنا به نمایندگی از تعاونی‌های ناشران فعالیت می‌کند اما در طول این سال‌ها به خوبی حمایت نشده.

وی افزود: نمونه فعالیت برخی از تشکل‌ها و اتحادیه‌های صنفی در کشور نشان می‌دهد که با حمایت‌های دولتی و اصناف از آن مجموعه توانسته است به خوبی رشد کند و به قدرت خوبی دست پیدا کند و در مقابل نیز برخی اتحادیه‌ها که از حمایت دولت و اعضای خود محروم بوده‌اند، نتوانسته‌اند رشد زیادی داشته باشند.

نقش با اشاره به تشکیل اتحادیه آشنا، توضیح داد: این اتحادیه با حضور تعاونی ناشران استان‌‌هایی که نسبت به راه‌اندازی تعاونی اقدام کرده بودند شکل گرفت تا صدای ناشران ایران باشد و هر یک از ناشران در شهرها و استان‌های مختلف در تصمیم‌گیری‌ها مداخله داشته باشند.

رییس هیات مدیره تعاونی ناشران اصفهان یادآور شد: اما در این مسیر برخی تشکل‌های دیگر مانع‌تراشی می‌کنند و ساز مخالف می‌زنند در حالی که باید توجه داشته باشیم که اگر هدف اصلی راه‌اندازی و تشکیل چنین اتحادیه‌هایی تقویت قدرت و توانمندی‌های صنعت نشر باشد تا بتواند به نفع کل ایران باشد پس چرا نباید بگذاریم موفق باشد.

وی با بیان اینکه یک اتحادیه کشوری و دربردارنده ناشران همه استان‌های ایران می‌تواند منجر به اتفاقات خوبی شود، گفت: این اتحادیه می‌تواند با قدرتی که از سوی اعضا به دست می‌آورد مطالبات اهالی نشر را از صفر تا صد انجام دهد و زمینه‌ای فراهم کند که ناشران همه استان‌ها از مزایای اتحادیه‌های صنفی بهره‌مند شوند.

نقش با اشاره به نقش مسوولان در حمایت از راه‌اندازی اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی، توضیح داد: معتقدم اگر مسئولان حمایت کنند و اتحادیه آشنا که الان مشغول فعالیت است را تقویت کنند، می‌تواند به نتایج خوبی منجر شود. به‌عنوان مثال از ورود کاغذ تا کارهای دیگر حمایت کنند زیرا این اتحادیه به کل ایران خدمات می‌دهد و اگر آن‌ها را تقویت کنیم قطعا جواب خواهیم گرفت.

وی تاکید کرد: من به عنوان یک ناشر استانی مطالبه‌ام این است که دولت سیاست‌های خود را به صنف و تشکل‌ها واگذار کند و در بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها امور را به آن‌ها بسپارد تا آن‌ها با تقویت فعالیت‌‌های جمعی و گروهی بتوانند موفق‌تر از امروز باشند و در کل کارهای بزرگی انجام بدهند

به گفته نقش، امروز که وضعیت نشر در کشور ما نا‌به‌سامان است و ناشران با مکافات و مشکلات زیادی برای انتشار، توزیع و فروش کتاب‌های خود متحمل می‌شوند، یک اتحادیه سراسری می‌تواند تا حد زیادی به کاهش مشکلات آن‌ها کمک کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)