ذوالقدر با اشاره به بحران کاغذ:

رونق بازار کتاب های الکترونیک

  • دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 06:30
  • منتشرشده در نشر

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است در بحران کنونی کاغذ و افزایش قیمت آن بهتر است ناشران نسخ الکترونیکی کتاب‌ها را جایگزین نسخ کاغذی آن کنند.

سیده فاطمه ذوالقدر درباره  وضعیت سرانه کتابخوانی در کشور،گفت: توسعه کتابخوانی در کشور نیازمند فرهنگ سازی، آموزش و نهادینه کردن نقش و جایگاه کتاب در زندگی است.

نقش نهاد خانواده به عنوان نهاد اولیه پرورش در توسعه فرهنگ کتابخوانی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نقش نهاد خانواده به عنوان نهاد اولیه پرورش در توسعه فرهنگ کتابخوانی نقش بسزایی دارد و این درحالی است که نسل جوان و میانسال برای آموزش مهارت‌های زندگی، یادگیری تخصص‌های فنی و کاربردی نیازمند استفاده از کتاب‌های پرمحتوا هستند.

تداوم فرهنگ پسندیده کتابخوانی نیازمند بهره گیری از ابزارهای نوین

ذوالقدر افزود: تداوم فرهنگ پسندیده کتابخوانی نیازمند بهره‌گیری از ابزارهای نوین و دسترسی‌های آسان است زیرا می‌توان با اتخاذ راهکارها و تدوین قوانین مربوط به حفظ منافع ناشران و نویسندگان، نسخه‌های الکترونیکی کتاب را  نیز در فضای مجازی با کیفیت  بهینه منتشرکرد.

وی ادامه داد: فضای مجازی را که بعضاً به عنوان یک تهدید برای نسل نوجوان و جوان معرفی می‌شود، می‌توان با تدوین خوراک و اطلاعات مناسب به محلی برای رشد تبدیل کرد و این در حالی است که باید در نظر داشت حمایت از فرهنگ کتابخوانی امروز با شیوه های سنتی دیگر جوابگو نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه با توجه به کمبود منابع کاغذ در سطح کشور و واردات رو به رشد کاغذ، تهیه و تدوین نسخه الکترونیکی می‌تواند امری مناسب تلقی شود؛ تصریح کرد: ناشران و نویسندگان تغییر رویکردی به طرف تهیه و تدوین نسخ نرم‌افزاری داشته باشند تا دسترسی سریعتر و آسان تر به کتاب خوانی داشته باشند.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: متاسفانه با توجه به افزایش فشار اقتصادی اولین چیزی که از سبد خانوار حذف می‌شود، کالای فرهنگی و کتاب است و از طرفی دیگر، نسخ الکترونیکی، صرفه جویی قابل توجهی در منابع کاغذ را نیز خواهد داشت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 06:48
  • اندازه قلم