رییس تعاونی ناشران یزد:

رمز موفقیت تعاونی ها، فرهنگ‌محوری

  • دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 07:01
  • منتشرشده در نشر

رییس تعاونی ناشران یزد می‌گوید: در حوزه‌ای که معمولا درآمد زیاد نباشد و همه درگیر کارهای حاشیه‌ای باشند خیلی هم نمی‌توان انتظار وجود تعاونی‌ها و اتحادیه‌های قدرتمند را داشت مگر اینکه اهدافشان مشخص شده باشد و در مسیری معین حرکت کنند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، محمدرضا کلان؛ رییس تعاونی ناشران یزد درباره بایدها و نبایدهای تشکیل اتحادیه سراسری ناشران، عنوان کرد: ۹۰ درصد ناشران ما در تهران متمرکز و تعداد محدودی از ناشران دیگر در شهرهای بزرگ مشغول کار هستند و می‌توان گفت که زیر یک درصد از ناشران در استان‌های دیگر کار می‌کنند. بنابراین این موضوع ممکن است تاثیر زیادی در فعالیت یک مجموعه صنفی داشته باشد.

وی ادامه داد: براساس این وضعیت، ممکن است تشکیل این اتحادیه سراسری باعث ایجاد قدرت و فعالیت مضاعف از سوی استان‌ها نباشد و بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها شامل حال استان‌ها نشود.

کلان با اشاره به فعالیت اهالی حوزه نشر در استان یزد، گفت: بیش از ۹۰ ناشر در استان یزد مجوز فعالیت دارند که ازمیان‌ آن‌ها تنها ۳۰ ناشر فعال هستند و سالانه کتاب منتشر می‌کنند و تعداد زیادی از این ناشران غیرفعال و نیمه‌تعطیل هستند.

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود درباره مشکلات ناشران استانی، افزود: در نشستی که با حضور دکتر صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم درباره تشکل‌های صنفی صحبت شد و وی گفت که در تعجب هستم همه تعاونی‌ها و تشکل‌ها در کشور فعالیت دارند و مشغول کار هستند به جز تشکل‌های حوزه نشر.

کلان با تایید این جمله وزیر یادآور شد: متاسفانه در طول سال‌های مختلف انسجام ناشران حفظ نشده است و البته در حوزه‌ای که معمولا درآمد زیاد نباشد و همه درگیر کارهای حاشیه‌ای باشند خیلی هم نمی‌توان انتظار وجود تعاونی‌ها و اتحادیه‌های قدرتمند را داشت مگر اینکه اهدافشان مشخص شده باشد و در مسیری معین حرکت کنند.

وی تاکید کرد: در این میان برای بهبود وضعیت موجود نگاه دولت باید فرهنگ‌محور باشد اما تا زمانی که فرهنگ‌محوری در کشور ما کارایی نداشته باشد هیچ تعاونی و اتحادیه‌ای چه به صورت استانی و چه به صورت کشوری نمی‌تواند موفق باشد.

به گفته رییس تعاونی ناشران یزد، اگر وضعیت به همین منوال باشد یک اتحادیه سراسری نمی‌تواند کارایی خاصی داشته باشد اما تجربه نشان داده است به هر موضوعی که از نظر فرهنگی بها داده شود پیشرفت خواهیم داشت.

کلان با بیان اینکه باید نگاه حرفه‌ای به این حوزه وجود داشته باشد، گفت: زمانی که بودجه فرهنگ خوب بود و نقدینگی در این بخش وجود داشت به موضوع فرهنگ نپرداختیم و حالا مساله اینجا است که نقدینگی و بودجه کم است و نمی‌دانیم چه سرنوشتی در انتظار فرهنگ است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)