مدیرعامل تعاونی ناشران گیلان:

صنعت نشر ایران بیش از همیشه نیازمند تشکیل اتحادیه سراسری

  • سه شنبه, 19 تیر 1397 ساعت 08:26
  • منتشرشده در نشر

 

مدیرعامل تعاونی ناشران گیلان با بیان اینکه تشکیل اتحادیه سراسری نشر به نفع اهالی نشر است، گفت: با تشکیل این اتحادیه کشوری، مشکلات، مطالبات و خواسته‌های فعالان حوزه نشر به صورت کلان از یک مکان و مجموعه پیگیری می‌شود و در این صورت بهتر به نتیجه خواهند رسید.

 به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایبنا حمید بلوری؛ مدیرعامل تعاونی ناشران گیلان عنوان کرد: تشکیل اتحادیه سراسری نشر می‌تواند از متمرکز منافع صنف پشتیبانی کند و با سازمان‌ها و نهادهای مختلف برای رفع مشکلات اهالی نشر تعامل و رایزنی داشته باشد.

وی افزود: هیچ‌یک از اهالی نشر مخالف تشکیل این اتحادیه نیست و این کار به نفع نشر کشور است و در این میان فقط شرایط اعضا باید مناسب باشد و افرادی که می‌خواهند در این اتحادیه عضویت داشته باشند باید شرایطی برای آن‌ها در نظر گرفته شود.

بلوری با بیان اینکه معمولا افرادی که فعالیت محدودی دارند نسبت به حرفه‌ای‌های نشر تمایل بیشتری برای عضویت در تشکل‌ها و اتحادیه‌های صنفی دارند، گفت: در این زمینه باید پالایش شود. به عنوان مثال در استان گیلان حدود ۱۵۰ ناشر پروانه نشر دارند در حالی که بیش از نیمی از این افراد به صورت نیمه‌فعال هستند.

وی با بیان اینکه باید شرایط حداقلی برای عضویت افراد در نظر گرفته شود، یادآور شد: به نظر من افرادی که به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند یا کسب و کار آن‌ها به سمت حرفه‌ای شدن است باید حضور داشته باشند تا در تعامل و همفکری با دیگر اعضای صنف به پیشبرد برنامه‌ها و اهداف اتحادیه کمک کند.

بلوری همچنین درباره فواید و ثمرات تشکیل این اتحادیه برای اهالی نشر، گفت: کاربرد این اتحادیه در صورت شکل‌گیری منظم و مدون می‌تواند خیلی بهتر و بیشتر از یک اتحادیه در تهران یا مجموعه‌ای از تعاونی‌های ناشران کشور باشد، از آنجایی که همه خواسته‌ها و مطالبات از یک نهاد کلی ارایه می‌شود می‌تواند خیلی بهتر به گوش مسئولان برسد.

 مدیرعامل تعاونی ناشران استان گیلان، با اشاره به وضعیت نابسامان اقتصاد نشر در ماه‌های اخیر نیز گفت: به عنوان مثال در زمینه مشکلاتی که الان ناشران در زمینه تهیه کاغذ و گرانی‌های این حوزه وجود دارد، حتی بسیاری از چاپخانه‌داران نیز به دنبال رکود کار نشر دچار بیکاری شده‌اند و این وضعیت به نفع چاپ و نشر کشور نیست و باید راهکاری برای آن اندیشیده شود.

به گفته وی، به نظرم یک اتحادیه سراسری می‌تواند به شکل کاملا هدفمند از خواسته‌های ناشران حمایت کند و راهکاری بیندیشد تا ناشران دیگر مجبور نباشند با کاغذهای گران‌قیمت مجبور به چاپ کتاب باشند تا قیمت پشت جلد افزایش پیدا کند و مردم دیگر رغبتی به خرید کتاب نداشته باشند و اگر همه این مطالبات از یک مکان متمرکز پیگیری شود قطعا به نتیجه بهتری خواهیم رسید.

بلوری یادآور شد: در این زمینه اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران که اعضای بیشتری دارد و تجربه کار صنفی بیشتری دارند می‌توانند در این زمینه پیشقدم شوند تا کارهای تشکیل اتحادیه آغاز شود و ناشران استانی نیز با حمایت از این اقدام در شکل‌گیری موثر این اتحادیه همراه شوند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)