مدیر انتشارات سخنوران

معیارهای جدید در تعیین قیمت کاغذ

  • شنبه, 23 تیر 1397 ساعت 13:01
  • منتشرشده در نشر

 

مهدی محمودی‌پارسا با اشاره به ظهور معیار‌های جدید تعیین قیمت کتاب و کاهش تصمیم ناشر، نوسانات قیمت کاغذ را در تعیین قیمت کاغذ چندان موثر نمی‌داند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، مهدی محمودی‌پارسا؛ مدیر انتشارات سخنوران درباره معیار تعیین قیمت کتاب بیان کرد: به نظر من در حال حاضر و با توجه به شرایط بازار نشر کتاب، معیاری روشنی برای تعیین قیمت وجود ندارد. علاوه براین معتقدم که قیمت کاغذ در ایجاد این وضعیت موثر نبوده است.

وی که با انتشار بیش از 300 عنوان کتاب در سال 96 سخنوران را در لیست پرکارترین مراکز نشر قرار داده با تاکید بر نقش نویسنده در  تعیین قیمت کتاب ادامه داد: امروزه گاهی تصمیم نویسنده در تعیین قیمت کتاب از معیار‌های دیگر از اهمیت بیشتری برخورددار است؛ آنچنانکه فکر می‌کند اگر براساس تعرفه‌های معمول روی کتابش قیمت بزنند، ارزش کتابش پایین می‌آید

این ناشر با اشاره به میانگین قیمت هر صفحه کتاب در سال 96 که مطابق با اطلاعات خانه کتاب، 112 تومان بوده است، اضافه کرد: مثلا اگر ناشر، قیمت کتاب 150 صفحه‌ای را 16 هزار و 800 تومان در نظر بگیرد، مولف این رقم را قبول نمی‌کند و معتقد است که کتابش بیشتر از این‌ها؛ حتی تا حد دوبرابر ارزش دارد.

محمودی‌پارسا؛ درباره تقدم نظر نویسنده در تعیین قیمت کتاب گفت: در شرایطی که کتاب با هزینه و سرمایه‌گذاری نویسنده منتشر می‌شود، تاشر نیز مجبور به  پذیرش قیمت است. همه کتاب این شرایط را ندارد اما همه ناشران به این سمت و سو رفته‌اند که هزینه چاپ را از نویسنده دربافت می‌کنند.

به گفته این فعال نشر، ناشر فقط پیگیری‌های مجوز نشر را انجام می‌‌دهد. علاوه براین با توجه به شرایط بازار، ناشر اگر نسبت به فروش حداقل 500 نسخه از کتاب مطمئن باشد به چاپ کتاب اقدام می‌کند در غیر این صورت برنامه‌ای برای چاپ نخواهد داشت.

مدیر انتشارات سخنوران با تاکید بر اجبار در پذیرش نظر نویسنده برای تعیین قیمت کتاب درباره وضعیت قیمت‌گذاری کتاب‌های آموزشی بیان کرد: ناشران آموزشی نیز در تعیین قیمت کتاب سلیقه‌ای عمل می‌کنند. به‌عبارت دیگر براساس نتایج سنجش بازار دست به تعین قیمت می‌زنند. اقدامی که موجب پیروی دیگر ناشران می‌کند.

محمودی‌پارسا با تاکید بر نقش دولت در ایجاد ثبات در قیمت‌گذاری کتاب ادامه داد: معتقدم که دولت با توجه به وضعیت سیاسی کشور موضوع کاغذ و کتاب را اولویت نمی‌داند. تاکید دارم که قاون وجود دارد اما این موضوع اولویت نیست.

وی با اشاره به دیگر معیار‌‌های تعیین کتاب ادامه داد: هزینه‌های تبلیغات کتاب و برگزاری نشست‌ها و همایش‌ها، یکی دیگر از معیار‌های تعیین قیمت کتاب در زمانه ما است. هزینه تبلیغ کتاب در این برنامه‌ها به اصطلاح روی قیمت کتاب کشیده می‌شود.

مدیر انتشارات سخنوران در مقایسه دو معیار تعداد صفحه و نظر نویسنده در تعیین قیمت تمام شده کتاب بیان کرد: معتقدم که تعیین قیمت تمام شده کتاب با توجه به قیمت تعداد صفحه، معیار قابل قبول و مناسبی است. علاوه بر این تاکید دارم اگر کتاب تجدید چاپ شد، قیمت کتاب نباید افزایش پیدا کند در حالی‌که کتاب‌های تجدید چاپ به دلیل استقبال مردم گران‌تر عرضه می‌شوند.  

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)