مدیر مسئول انتشارات سرمشق:

بخش عظیم از صنعت نشر در گرو وضعیت کاغذ است

  • پنج شنبه, 18 مرداد 1397 ساعت 07:01
  • منتشرشده در نشر

 

مدیر مسئول انتشارات سرمشق گفت: بی ثباتی وضعیت کاغذ ضربه ای غیرقابل جبران است و مشکلات عدیده ای ایجاد می کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از صدای ایران، مهدی میرزا داعی با اشاره به مشکل بوجود آمده برای صنعت نشر در تابستان 97 عنوان کرد: صنعت نشر دارای قسمت های مختلفی مانند پیش تولید، تولید و سپس پخش و توزیع و در نهایت مصرف کننده می باشد که در مورد تمامی آنها اشکالاتی وجود دارد. 

وی افزود: اما آنچه امروز گریبان گیر صنعت نشر شده است بحث مواد اولیه این صنعت یعنی کاغذ است که با توجه به افزایش قیمت ارز تمامی مواد اولیه دچار افزایش قیمت شده اند که کاغذ هم از این امر مستثنی نمانده است. 

میرزا داعی ادامه داد: وقتی نتوان برای ماده اولیه پیش بینی داشته باشیم قطعا نمی توانیم برنامه ریزی برای آینده این کسب و کار خود داشته باشیم.

مدیر مسئول انتشارات سرمشق با بیان اینکه صنعت نشر از ابتدا صنعت ضعیفی بوده است، گفت: این صنعت با حمایت دولت به پیش رفت است، هر چند آرزو تمامی ناشران این است که این صنعت جایگاه خود را پیدا کند بطوری که دیگر نیاز به حمایت دولتی نداشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: آنچه امروز درباره کاغذ اتفاق می افتد صرفا تورم و افزایش قیمت کاغذ نیست، بلکه بی ثباتی وضعیت کاغذ است یعنی ناشران ضمن اینکه باید برنامه تورم و افزایش قیمت برنامه ریزی کنند باید پیش بینی این را داشته باشند که بطور مثال ممکن است برای یک هفته کاغذ اصلا در بازار وجود نداشته باشد. 

میرزا داعی افزود: این ضربه ضربه ای غیرقابل جبران است و مشکلات عدیده ای ایجاد می کند بطوری که این آسیب می تواند در پایان بخش عظیمی از این صنعت را از بین ببرد. 

مدیر مسئول انتشارات سرمشق ادامه داد: امیدواریم با پیگیری مسئولان تعزیراتی و وزارت ارشاد ثبات به وضعیت کاغذ برگردد تا این صنعت فرهنگ ساز بتواند به پیش برود و مشکلات بعدی را شاید خود بتواند حل کند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 مرداد 1397 ساعت 07:07
  • اندازه قلم