ناشرانی که سودهای میلیاردی به جیب می‌زنند

  • یکشنبه, 25 شهریور 1397 ساعت 09:43
  • منتشرشده در نشر

 

به گزارش چاپ ونشر به نقل ازجوان آنلاین: احساس نیاز دانش‌آموزان عطش ناشران کتابهای کمک‌آموزشی را بیشتر کرده است. ناشرانی که سودهای میلیاردی به جیب می‌زنند و در مقابل موجب هجوم خانواده‌ها با تبلیغات فراوان برای خرید می‌شوند. آنچنان که اگر ناشران بخواهند در طول سال چند صد جلد از کتابهای کمک آموزشی را بفروشند؛ آن میزان در هفته اول و دوم مهر که هنوز کتابهای اصلی توسط معلمان آموزش داده نشده، خریداری می‌شوند و در این میان هزینه‌هایی به دوش خانواده‌ها گذاشته می‌شود. از سوی دیگر، افرادی که درست تصمیم نمی‌گیرند، معلمان هستند، چرا که گاهی از کتابها کمک آموزشی استفاده می‌کنند و معتقدند که این کتابها چیزهایی دارند که آنها بلد نیستند و باید حتما مورد استفاده قرار گیرند. روزنامه آرمان گزارشی از بازار مکاره کتاب‌های کمک درسی نوشته است که بخشی از آن را در ادامه می‌خوانید:

طی چند سال اخیر کتابهای درسی به قدری پیچیده شده‌اند که گاهی ناشران در کنار کتابهای درسی به انتشار کتابهای کمک آموزشی برای فهم بهتر مطالب می‌پردازند. گرچه دست‌های پشت پرده در حوزه کتابهای کمک ‌آموزشی تجارتی را رقم زده است، اما همیشه این گونه نیست که کتابهای کمک ‌آموزشی به ضرر نظام آموزش تمام شود. در واقع می‌توان گفت که کتابهای کمک آموزشی همیشه تهدید نیستند و در مواردی فرصت هم به حساب می‌آیند و نکات خوبی دارند. بنابراین باید از دید مثبت هم نگاشته شوند. این در حالی است که هر سال شاهد هستیم دانش‌آموزان پس از قبولی در کنکور کتابهای کمک درسی را به کتابخانه مدارس می‌سپارند و بقیه را دور می‌ریزند. از این رو باید نظارت‌ها را در این حوزه بیشتر کنیم، چراکه انتشار بی‌وقفه کتابهای کمک درسی آن هم قبل از توزیع کتابهای اصلی در میان دانش‌آموزان ضربه‌زننده است و باید دست مافیا را از بازار آموزشی کوتاه کرد.

تبلیغات بی‌رویه کتابهای کمک آموزشی

عضو کمیسیون آموزش مجلس درباره تجارت بزرگ در حوزه کتابهای کمک‌آموزشی می‌گوید: «این روزها شاهد افزایش چشمگیر تجارت آموزشی هستیم. این در حالی است که هنوز کتابهای درسی توزیع نشده ورود گسترده کتابهای کمک آموزشی و تبلیغات گسترده پیرامون آن وضعیت نگران‌کننده‌ای دارد.»

فاطمه سعیدی می‌افزاید: «سوالی که مطرح می‌شود و لازم است به ویژه از سوی وزارت آموزش و پرورش به آن پاسخ داده شود این است که آیا موسسات آموزشی از محتوای کتابهای برای پایه‌ها اطلاع دارند که پیش از توزیع اقدام به چاپ کتاب‌های کمک آموزشی کرده‌اند؟ در حالی که هم مجلس و هم دولت خواستار کنترل تبلیغات بی‌رویه هستند، اما صدا و سیما با رویکرد کسب درآمد بیشترین حجم آگهی بازرگانی خود را به این موسسات اختصاص می‌دهد.»

او بیان می‌کند: «صداوسیما کمترین اهمیتی به وجه مخرب این آگهی‌ها نمی‌دهد. و تنها راهی که داریم مراجعه به هیات نظارت بر صدا و سیما است. به موازات آن تلاش خواهیم کرد از طریق ابزارهای قانونی که مجلس در اختیار دارد، جلوی این روند را بگیریم. امیدواریم که با توجه به همراهی دولت و مجلس در این زمینه بتوانیم اقدامی انجام دهیم که بازار مکاره این تجارت را کنترل کنیم.»

مولفان کتابهای درسی، نویسندگان کتابهای کمک‌آموزشی هستند

مهدی بهلولی، کارشناس آموزشی با اشاره به این مسئله که تجارت در حوزه کتابهای کمک آموزشی چیز جدیدی نیست و حداقل دو سه دهه‌ای است که ما با این مساله رو به‌ رو هستیم، می‌گوید: «بنده حتی می‌خواهم این نکته را اضافه کنم که برخی نویسندگان کتابهای درسی کتابهای کمک آموزشی را نیز می‌نویسند. حال سوال اینجاست که چگونه هنوز کتاب درسی به ویرایش نهایی نرسیده کتاب کمک درسی منتشر می‌شود؟ در حالی که تعدادی از معلمان باید نظر بدهند تا نسخه نهایی بیرون بیاید. به نظر بنده آموزش و پرورش در این زمینه سهل‌انگاری می‌کند، یعنی آموزش و پرورش حداقل می‌تواند برای مولفان کتابهای درسی محدودیت‌هایی را ایجاد کند که با موسسات کتابهای کمک آموزشی همکاری مستقیم نداشته باشند یا حداقل بفهمند که کتابهای کمک آموزشی از کجا درز پیدا می‌کند.»

این کارشناس آموزشی اظهار می‌کند: «در واقع آموزش و پرورش سیاستگذاری نمی‌کند،‌ بلکه برخی سیاست‌های آموزشی از بیرون به آن تحمیل می‌شوند و آموزش را به این سمت و سو می‌کشانند. این در حالی است که تاکید بر فضای آموزش کمی به زیان آموزش و دانش‌آموزان است، اما چنین روندی همچنان ادامه دارد و ما تغییری در آن نمی‌بینیم.»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور