اقتصاد نشر را جدی بگیریم

ضرورت توجه به اقتصاد نشر

  • یکشنبه, 08 مهر 1397 ساعت 11:15
  • منتشرشده در نشر

 

مدیرعامل تعاونی ناشران گیلان با بیان ناشران در فضای کنونی کشور اقتصاد نشر را تحت‌الشعاع قرار داده است، گفت: بازار نشر در ماه‌های اخیر به شدت نوسان داشته و حتی قیمت بسیاری از مواد اولیه به صورت لحظه‌ای اعلام می‌شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، حمید بلوری؛ مدیرعامل تعاونی ناشران گیلان عنوان کرد: در این ماه‌ها اقتصاد نشر به شدت ضعیف شده است و گاهی که در تامین مخارج و هزینه‌های مربوط به تولید و چاپ کتاب درمانده می‌شویم، اینطور به نظر می‌رسد که نشر کشور فلج شده است.

وی ادامه داد: به دنبال بالا رفتن بهای مواد اولیه مورد نیاز صنعت نشر، در قیمت کتاب‌ها نیز افزایش بها داشتیم؛ به‌خصوص در حوزه کتاب‌های کودک که اغلب نیازمند مواد اولیه گران‌قیمتی است با مشکل روبه‌رو شده‌ایم.

بلوری با اشاره به افزایش قیمت چوب و تاثیر آن در حوزه کتاب، توضیح داد: به عنوان مثال ما برای برخی کتاب‌های حوزه کودک از چوب استفاده می‌کردیم؛ چوبی که الان قیمت آن سه برابر شده است و به دلیل کمبود چوب نتوانستیم این سری کتاب‌ها را چاپ کنیم

وی با بیان اینکه افزایش و نوسان قیمت در مواد مختلف این صنعت ناشران را با مشکل روبه‌رو کرده است، گفت: اگرچه تلاش می‌کنیم با کمترین سود، قیمت‌گذاری کنیم اما باز هم بازار کشش ندارد و بسیاری از دست‌اندرکاران این حوزه مستاصل شده‌اند.

بلوری با اشاره به تشکیل کارگروه‌ها و کمیته‌ای مختلف برای تهیه و تامین مواد اولیه، افزود: معتقدم که برای تامین مواد مصرفی که به دست ما می‌رسد، باید نظارت بیشتری صورت گیرد زیرا علی‌رغم تشکیل کارگروه‌ها و مجموعه‌های مختلف در دولت، هنوز تاثیری در بازار نشر نمی‌بینیم و وضعیت به همان شکل سابق است.

وی تاکید کرد: به نظرم مسئولان باید خیلی جدی‌تر در این زمینه فعالیت کنند، زیرا تاکنون فعالیت آن‌ها نتیجه‌ای در بازار نداشته است؛ آنقدر که قیمت کاغذ به صورت لحظه‌ای اعلام می‌شود و فشار همه این موضوعات روی ما است.

وی همچنین به تاثیر گرانی‌ها بر مخاطبان کتاب‌ هم اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر متاسفانه در وضعیت کنونی فروش کتاب در نمایشگاه‌های استانی بسیار پایین آمده و حتی تعداد کتاب‌هایی که به نمایشگاه‌ها ارسال می‌کنیم کاهش داده‌ایم زیرا آمار خرید کاهش یافته و این موضوع نگران‌کننده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)