معاون فرهنگی و هنری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس:

چرخه صنعت چاپ و نشر کشور حال خوبی ندارد

  • سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 08:28
  • منتشرشده در نشر

 

ساسان والی‌زاده در آئین معرفی 21 عنوان کتاب از تازه‌های نشر موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بیان کرد: مجموعه موزه در کمتر از 6 ماه اخیر توانسته 26 جلد کتاب به چاپ برساند که تا پایان سال این عدد را به 100 خواهیم رساند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، آئین معرفی 21 عنوان از تازه‌های نشر موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس،‌در این موزه برگزار شد.

ساسان والی‌زاده، معاون فرهنگی و هنری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در این آئین گفت: در زمانه‌ای هستیم که فرهنگ مابه‌ازای همه فعالیت‌های ما نیست، در زمانه‌ای هستیم که آمارهای ناامیدکننده‌ای از سرانه مطالعه منتشر می‌شود، در زمانه‌ای هستیم که چرخه صنعت چاپ و نشر کشور حال خوبی ندارد که بخشی از آن به شرایط اقتصادی بازمی‌گردد و بخشی دیگر مربوط به این است که مطالعه و خواندن دغدغه خانواده‌ها نیست و کتاب در سبد خانوار جایی ندارد.

وی افزود: در شرایطی که تولید کتاب در حوزه‌های ارزشی و معنوی که بخشی از شکوه و عظمت و تاریخ معاصر ما متاثر از آن است، وضعیت خوبی ندارد، چاپ کتاب در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تحفه و کار ارزشمندی است. این کتاب‌های حاصل زحمت نویسندگانی است که وقت گذاشته و کتاب فاخر خلق کرده‌اند.

والی‌زاده به اشاره به تازه‌های نشر موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس،‌ بیان کرد: امروز 21 عنوان کتاب جدید در 28 جلد رونمایی و معرفی می‌شود. در بین این آثار پنج عنوان تاریخ شفاهی دفاع مقدس ازجمله تاریخ شفاهی جانباز صفایی، چند مجموعه ارزشمند در حیطه ادبیات دفاع مقدس مانند «سمند سرخ صاعقه» و کار پژوهشی ارزشمند دکتر محمد حنیف دیده می‌شود.

معاون فرهنگی و هنری موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، ادامه داد: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس طی 6 سال گذشته مجموعا 20 جلد کتاب چاپ کرده و در کمتر از 6 ماه اخیر توانسته 26 جلد کتاب به چاپ برساند که نشان از تحرک انتشارات این مجموعه و توجه ویژه به امر تولید کتاب دارد. بسیاری از کتاب‌ها در دست تدوین یا در مرحله ویرایش هستند که تا پایان سال این عدد را به 100 خواهیم رساند. یکی از ناشران معتبر کشور در 6 ماه گذشته تنها 2 عنوان کتاب منتشر کرده که نمونه‌هایی از این‌دست ارزش کار موزه را بیشتر نشان می‌دهد.

وی در پایان گفت: امیدوارم همه ما کتابخوانی و فرهنگ مطالعه به‌ویژه کتاب‌هایی که مابه‌ازای همه ایثارگری‌‌ها است را بیشتر مورد توجه قرار دهیم. خوشحالیم از اینکه چشم‌اندازی که در موزه دیده شده، به مرور عملیاتی می‌شود.

محمد حنیف،‌ جواد کامور بخشایش، همچنین تعدادی از نویسندگان و پژوهشگرانی که در تولید این آثار سهمی داشتند نیز در این آئین حاضر بودند. در ادامه چند تن از نویسندگان و تولیدکنندگان آثار به بیان توضیحاتی درباره کتاب‌ها پرداختند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 مهر 1397 ساعت 08:22
  • اندازه قلم