نمایشگاه کتاب فرانکفورت

اهتمام ناشران ایرانی، مذاکره با همتایان

  • دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 09:05
  • منتشرشده در نشر

 

مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از توافق برای فروش رایت ۲۰۰ اثر ایرانی به ناشران خارجی در ایام نمایشگاه فرانکفورت خبر داد و گفت:‌ در این میان ۱۵ قراردادکه از قبل اقداماتش انجام شده بود، نیز به امضای نهایی رسید.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران، ایوب دهقانکار، مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ، نتیجه فعالیت های دبیرخانه گرنت در هفتادمین نمایشگاه کتاب فرانکفورت را تشریح کرد.

وی که به عنوان نماینده این دبیرخانه در نمایشگاه حضور یافته بود، از توافق برای فروش رایت قریب به 200 اثر ایرانی به ناشران خارجی خبر داد و افزود: این مهم حاصل تلاش ناشران، آژانس های ادبی، و تشکل های حاضر در غرفه ملی ایران بود که با حمایت دبیرخانه گرنت نسبت به مذاکره با همتایان خود در دیگر کشورها نسبت به معرفی حرفه ای و ارائه تصویری مناسب از فرهنگ و ادبیات ایران در قالب نشر مکتوب اهتمام ورزیدند .

دهقانکار افزود: خوشبختانه تنوع موضوعی آثاری که ناشران موفق به فروش رایت آنها شدند نسبت به سال گذشته پیشرفت و تنوع چشمگیرتری داشت، که البته از این میان آثار حوزه ادبیات داستانی، کتاب های کودک و نوجوان و نیز کتب مرتبط با ژانر ادبیات پایداری و دفاع مقدس سهم بیشتری به خود اختصاص داده بودند .

وی تصریح کرد: تنوع کشورهایی که ناشران آنها نسبت به خرید رایت و ترجمه و انتشار کتاب های ایرانی اقدام کردند، حائز اهمیت است که از این میان می توان به کشورهای چین، کره جنوبی، ترکیه، لبنان، سوریه، تونس، مصر، ایتالیا، و آلمان اشاره کرد.

دهقانکار تصریح کرد: در این دوره از نمایشگاه قرارداد نهایی 15 اثر که مذاکرات آنها از مدت ها قبل آغاز شده بود، میان ناشران ایرانی و خارجی منعقد شد که تا پیش از این مسبوق به سابقه نبوده است. این مهم حاصل هم افزایی، انسجام و بهم پیوستگی حلقه های مختلف زنجیره نشر بین الملل از جمله ناشران، آژانس های ادبی، انجمن ها و تشکل ها با دبیرخانه طرح گرنت است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)