وقتی کتاب‌های الکترونیکی غیرمجاز پا در کفش ناشران می کنند

  • شنبه, 19 آبان 1397 ساعت 12:10
  • منتشرشده در نشر

 

یک ناشر کتاب به معضل کتاب‌های الکترونیکی اشاره کرد و گفت: برخی افراد، بسیاری از کتاب‌های منتشر شده از انتشارات مختلف را اسکن می‌کنند و نسخه PDF آن را در فضای مجازی به راحتی در اختیار مردم قرار می‌دهند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از فارس، هادی عبدی گفت: مقرر شد با توجه به تورمی که در بحث کاغذ ایجاد شده است، جهت حمایت از ناشران کاغذ با ارز 4200 تومان وارد شود و کاغذهای 70 در 100 و 60 در 90 را در اختیار ناشران قرار دهند که این موضوع از امروز از سوی اتحادیه ناشران تهران در حال پیگیری و درخواست‌های خود را ارسال شده است.

این ناشر کتاب ادامه داد: با سیستمی که دولت پیاده کرده، امید است در بحث کاغذ کمکی به ناشران شود تا قیمت کتاب‌ها نسبت به قیمت بازار پایین‌تر تمام شود، تا خریدار هم بتواند خرید بیشتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حوزه کتاب‌های روانشاسی، ادبیات و داستان فعالیت دارم، خاطرنشان کرد: کارهای این انتشارات به‌صورت تولید انبوه در تیراژهای انبوه از  2 هزار تا 3 هزار نسخه تولید می‌شود.

عبدی افزود: هر صنفی طرفدارهای خاص خود را دارد؛ کتاب نیز به همین گونه است، کسی که علاقه به کتاب دارد و دنبال آن است اگر کتابی تولید شود که نیاز وی باشد حتما به دنبال آن می‌رود و آن را تهیه می‌کند.

این ناشر کتاب با اشاره به اینکه قیمت‌های تمام شده سال گذشته کتاب در نمایشگاه‌های کشور بسیار مناسب بود و خریدار توان مالی خرید این کتب را داشت، اظهار کرد: گرانی کاغذ هنوز تأثیر چندانی بر حوزه کتاب نداشته است، زیرا ناشران هنوز تولید جدیدی نداشته‌اند که بخواهند با قیمت جدید ارائه دهند، اگر قیمت تمام شده با قیمت جدید عرضه شود قیمت کتاب بالاتر از دو برابر می‌شود.

وی به معضل کتاب‌های الکترونیکی اشاره و عنوان کرد: همه ناشران از این موضوع شاکی هستند، عده‌ای بسیاری از کتاب‌های منتشر شده از انتشارات مختلف را اسکن می‌کنند و نسخه PDF آن را در فضای مجازی به راحتی در اختیار مردم قرار می‌دهند؛ اما متأسفانه از هر راهی که پیگیر این موضوع بودیم نتوانستیم به نتیجه‌ای برسیم.

عبدی اضافه کرد: قانون کپی رایت کتاب در کشور ما وجود ندارد، اما به تازگی اقداماتی انجام شده که با کتاب‌های غیرمجاز، کتاب‌های کپی و زیرزمینی برخورد شدید صورت بگیرد و ما هم از این موضوع استقبال می‌کنیم.

 ناشر کتاب  ادامه داد: اگر این برخوردها جدی شود مخاطب به دنبال ناشر خاص رفته و کتاب را با کیفیت بهتری تهیه می‌کند و اطمینانی که بین ناشر و خریدار هست حفظ می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: کتاب هیچ‌گاه محبوبیت خود را در بین مردم از دست نمی‌دهد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)