صدورمجوز ناشرمولف‌ها ممنوع است

  • چهارشنبه, 28 آذر 1397 ساعت 09:32
  • منتشرشده در نشر

 

 

محمود آموزگار از تصمیم جدید وزارت ارشاد برای ممنوعیت صدور مجوز ناشر مولف‌ها حمایت کرد و گفت:‌ اتحادیه می‌تواند در بُعد نظارتی روی مجوزهای صادره نشر به ارشاد کمک کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران ضمن حمایت از تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ممنوعیت صدور مجوز نشر برای ناشر مولف‌ها گفت: کار نشر را باید ناشر انجام دهد و کار تالیف را مولف. اینکه ما این دو پیشه را با هم جمع کنیم، یک مورد استثنایی است. در گذشته اینگونه بود که هرگاه مولفی برای کتابش ناشر پیدا نمی‌کرد‌، در موارد استثنا می‌توانست مجوز نشر را گرفته و خود کتاب را منتشر کند.

وی ادامه داد:‌ اما ظاهراً نکته‌ای که به نظرمی‌رسد که توجه  اداره کتاب را جلب کرده این است که تعداد این قبیل مجوزها زیاد شده و به مرور از حالت استثنا خارج  و تبدیل به قاعده شده است. یک فرد به عنوان ناشر مولف مدام کتاب منتشر کرده است و این خلاف نگاهی بوده که این امکان را فراهم کرده که در موراد استثنا بتواند مولف خود کتابش را منتشر کند.

آموزگار در خصوص اینکه حجم این ناشر مولف‌ها در نشر چه بوده است و چه اندازه به قاچاق کتاب مرتبط بوده است‌، گفت: پاسخ به این موارد البته نیاز به بررسی دارد و قاعدتاً نمی‌توان در یک اظهارنظر کلی  درباره آن سخن گفت،‌  اما وقتی مولف و ناشر یک فرد باشد، قاعدتاً این نظارت کاهش پیدا می‌کند، ناشر به هر حال موظف است که یک بررسی اجمالی از اثر داشته باشد و در قراردادش این مورد را ذکر کند که اگر اثر متعلق به دیگری باشد و مولف از آن بصورت غیرمجاز استفاده کرده باشد،‌ چه مسئولیتی متوجه مولف می‌شود و مواردی از این دست. حال اینکه در قرارداد ناشر مولف این موارد وجود ندارد.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)