رئیس کمیسیون اصل نود

گرانی کاغذ و هزینه‌های سر سام آور چاپ

  • یکشنبه, 14 بهمن 1397 ساعت 07:26
  • منتشرشده در نشر

 

نمایندۀ مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی گفت: ناشران با مشکلات جدی به ویژه گرانی کاغذ و هزینه‌های بالای چاپ مواجه هستند که در این راستا باید مسؤولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری مناسب با آنها داشته باشند تا بتوانند آثار فاخری را به چاپ برسانند و مردم ما از آن بهره‌مند شوند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فارس، داود محمدی در نمایشگاه کتاب قزوین اظهار کرد: با وجود اینکه در عرصۀ فضای مجازی و آثار غیرمکتوب فعالیت‌های مختلفی صورت می‌گیرد ولی همچنان کتاب و کتابخوانی یکی از موضوعات مطرح در سطح جامعۀ ماست و مردم همچنان با رویکرد مثبت به آن نگاه می‌کنند‌.

وی بیان کرد: سرانۀ مطالعه کتاب در ایران نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر از جایگاه مطلوبی برخوردار نیست و لذا برگزاری نمایشگاه کتاب می‌تواند کمک کند که فرهنگ کتاب و کتابخوانی ترویج یابد و سرانۀ مطالعه کتاب در سطح استان قزوین ارتقا یابد.

رئیس کمیسیون اصل نود ابراز کرد: مردم استان قزوین مراجعات زیادی به نمایشگاه کتاب قزوین دارند تا ضمن برخورداری از تخفیفات ویژه، نیازهای خودشان را در حوزه‌های مختلف برطرف کنند.

این مسؤول اظهار کرد: نمایشگاه کتاب مکانی برای استفاده از افکار و دیدگاه‌های مختلف و یک حرکت فرهنگی بسیار اثربخش است که باید در استمرار و توسعۀ آن توجه جدی کرد و قدم‌های خوبی در این راستا برداشت.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده باید مسؤولان دستگاه‌های متولی در این خصوص گام‌های خوبی بردارند تا بتوانند کمکی به افرادی که می‌خواهند کتاب بخرند، داشته باشند.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در اختیار گذاشتن بن کتاب توسط مسؤولان دستگاه‌های ذیربط به مردم و کمک‌های مالی به ناشران و افرادی که در این عرصه فعالیت می‌کنند، می‌تواند خرید کتاب را ارتقا دهد.

 

حمایت از ناشران در چاپ کتاب ضروری است

محمدی خاطرنشان کرد: در قانون حقوق بسیار خوبی تحت عنوان مؤلفان داریم که رعایت دقیق آن باعث می‌شود که حق آنها تضییع نگردد.

وی اضافه کرد: ولی امروز ناشران با مشکلات جدی به ویژه گرانی کاغذ و هزینه‌های بالای چاپ مواجه هستند که در این راستا باید مسؤولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری مناسب با آنها داشته باشند تا بتوانند آثار فاخری را به چاپ برسانند و مردم ما از آن بهره‌مند شوند.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به‌عنوان نمایندۀ مردم در حمایت از ناشران برای اختصاص بودجه‌های ویژه و تقویت بودجه‌های مربوطه در مجلس شورای اسلامی تلاش می‌کنیم.

رئیس کمیسیون اصل نود ادامه داد: البته عمدۀ بودجه در قالب لایحه‌ای است که دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌دهد و در مجلس هم تغییر چندانی نخواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مکاتبات و پیگیری‌‌هایی که در کمیسیون‌های تخصصی مجلس و تلفیق انجام دادم این بوده که در حوزۀ فرهنگ و ارشاد و نشر آثار هنرمندان و مؤلفان قدم‌های مثبت برداشته شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)