فروش 212هزار نسخه کتاب

بررسی ابعاد یک ادعا

  • چهارشنبه, 17 بهمن 1397 ساعت 13:22
  • منتشرشده در نشر

 

در پی انتشار گزارشی درباره ادعای مولف ناشری که با چسباندن برچسب روی اطلاعات کتاب مدعی بود کتابش به چاپ 212رسیده است،

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا)، توضیحات دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی(اداره کتاب) به شرح زیر است. فرآیند صدور مجوز اعلام وصول کتاب در سامانه قدیم صدور مجوز، دارای اشکالاتی بود و امکان کنترل ترتیب و تعداد نوبت چاپ کتاب توسط کاربران در آن وجود نداشت که متأسفانه این خلاء موجب سؤاستفاده برخی ناشران و مؤلفان می‌شد. هرچند سؤاستفاده‌کنندگان خود باید پاسخگوی تیراژ و تعداد نوبت‌های چاپ غیرواقعی کتب خود باشند اما دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی برای رفع این خلاء سامانه جدید خود را به گونه‌ای طراحی نموده است که دیگر امکان صدور مجوز اعلام وصول متعدد در یک روز میسر نیست.

ـ یکی از مشکلات در فرآیند صدور مجوز چاپ و نشر کتاب، پدیده ناشر مؤلف بوده که در سال‌های اخیر متأسفانه به‌طور گسترده‌ای رو به افزایش گذاشته و باعث وقوع تخلفاتی از قبیل کتاب‌سازی، تیراژسازی، و غیره شده بود. دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی برای مقابله با این پدیده، صدور مجوز برای ناشر مؤلف را به دلیل نداشتن مبنای قانونی متوقف کرده است.

ـ دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی در راستای وظایف ذاتی خود، در اموری که مربوط به حقوق کسب و کار ناشران و بعضا مولفان می‌باشد هیچ گونه دخالتی نمی‌کند و ادعای هماهنگی با مسئولان اداره کتاب واقعیت خارجی ندارد. لذا مولف محترم خود باید پاسخگوی چگونگی چاپ، توزیع و فروش کتاب خود براساس اسناد بازار کسب و کار حوزه کتاب باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 19 بهمن 1397 ساعت 08:23
  • اندازه قلم