لزوم توجه به کاهش کتاب های تجدید چاپ شده

  • شنبه, 18 اسفند 1397 ساعت 07:33
  • منتشرشده در نشر

 

مدیرعامل خانه کتاب ایران گفت: از مجموع ۱۷ هزار پروانه نشر که در کشور صادر شده تنها کمتر از ۵۰۰ ناشر به مفهوم حرفه ای در این حوزه فعالیت می کنند.مدیرعامل خانه کتاب ایران بیان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور در برخی حوزه ها، کتاب های تجدیدچاپ کمتر شده و کتاب های چاپ نخست رو به افزایش است که خود آسیب تلقی می شود.

 وی گفت: در کنار این مساله باید برای افزایش ترجمه در حوزه کتاب نیز فکر اساسی کرد زیرا که اکنون بیشتر ترجمه ها به سمت کتاب های کودک و نوجوان رفته است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از شعار امسال، نیکنام حسینی پور اظهار کرد: آمار ۱۷ هزار پروانه نشر صادر شده نشان دهنده تعداد ناشران نیست زیرا که بسیاری از آنها پروانه فعالیت گرفته اند اما، فعالیتی در این حوزه ندارند.

وی افزود: از مجموع پروانه های صادر شده شاید حدود پنج هزار ناشر داشته باشیم که باز هم بخشی از آنها فعال هستند و اکنون تنها کمتر از ۵۰۰ ناشر به صورت حرفه ای کار می کنند. حسینی پور گفت: نشر در کشور ما چاره ای جز حرکت به سمت حرفه ای شدن برای حضور در بازارهای خارجی و ادامه حیات در بازار داخلی ندارد.

وی با اشاره به چاپ و تولید افزون بر یک هزار جلد کتاب در سال گذشته، افزود: امسال نیز تا کنون این میزان با پارسال برابری می کند که امیدواریم تا پایان سال تغییر کند.

مدیرعامل خانه کتاب ایران بیان کرد: با وجود این و با توجه به شرایط اقتصادی کشور در برخی حوزه ها، کتاب های تجدیدچاپ کمتر شده و کتاب های چاپ نخست رو به افزایش است که خود آسیب تلقی می شود.

وی گفت: در کنار این مساله باید برای افزایش ترجمه در حوزه کتاب نیز فکر اساسی کرد زیرا که اکنون بیشتر ترجمه ها به سمت کتاب های کودک و نوجوان رفته است.

وی افزود: ترجمه خوب است ولی باید دو طرفه باشد و به سایر حوزه ها نیز گسترش داده شود. حسینی پور در ادامه یادآور شد: اکنون در کشور افزون بر یک هزار و ۵۰۰ کتابفروشی داریم که فقط بخشی از آنها کار صرف کتابفروشی می کنند و بخش دیگر ترکیبی از کتابفروشی و فروش نوشت افزار و دیگر اقلام فرهنگی است.

 وی با اشاره به محدود بودن عرضه کتاب به معنای واقعی، اظهار کرد: شرایط اقتصادی کشور به نوعی اقتضا کرده که در کنار فروش کتاب سایر لوازم و محصولات فرهنگی نیز در کتابفروشی ها ارایه شود. حسینی پور با تاکید بر اینکه فرهنگ در کشور ما وضعیت خوبی ندارد، گفت: باید بیشتر از این به این مقوله مهم در کشور توجه شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)