ترکیه در جایگاه ششم چاپ کتاب در جهان

  • چهارشنبه, 11 ارديبهشت 1398 ساعت 06:26
  • منتشرشده در نشر

مدیر انتشارات «نا» از کشور ترکیه در نشستی که در نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد به بیان چگونگی رشد صنعت نشر در ترکیه و رسیدنش به مقام ششم چاپ کتاب در دنیا پرداخت.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از مهر، نشست «بررسی فرصت‌های ایجاد و توسعه همکاری مشترک بین بازار نشر ایران و بازار نشر کشور همسایه» با حضور ایلییر اورتایلی ایران‌شناس اهل ترکیه، طایفور اسن مدیر انتشارات نا و رئیس اسبق اتحادیه ناشران ترکیه، شهباز خوداوغلو مدیر انتشارات قانون از آذربایجان، رسول اسماعیل‌زاده کارشناس حوزه کتاب و صنعت نشر بازارهای کتاب، حمیدرضا شاه‌آبادی مدیر انتشارات مدرسه و صفا امیری مدیر انتشارات براق در سالن دهخدای سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

در ابتدای این برنامه، طایفور اسن مدیر انتشارات نا از ترکیه گفت: در سال ۲۰۱۸ در ترکیه، ۴۱۰ میلیون کتاب چاپ شد و ترکیه سیستمی راه‌اندازی کرده که هر کتابی که هر روز چاپ و منتشر شود با عنوان موضوع و مدل کتاب قابل مشاهده باشد. از میان ۴۱۰ میلیون کتاب منتشر شده؛ ۱۵۰ میلیون کتاب کودک، ۷۵ میلیون کتاب بزرگسال، ۲۵ میلیون کتاب پژوهشی، ۴۵ میلیون کتاب آموزشی و ۲۱۵ میلیون کتاب دانشگاهی است. البته ۶ میلیون از این آمار هم به کتاب‌های ترجمه‌شده اختصاص دارد.

وی افزود: در سال ۲۰۱۸، ترکیه از ۱۰ کشور در دنیا جلو افتاده و رتبه ششم در چاپ کتاب‌های جدید را از آن خود کرده است.

سپس شهباز خوداوغلو مدیر انتشارات قانون از آذربایجان گفت: ما باید برای رشد نشریات بین دو کشور تلاش کنیم. سال قبل حدود ۱۱ هزار کتاب در آذربایجان منتشر شد. ما با اینکه با کشور ایران همسایه هستیم اما نتوانستیم حتی یک کتاب فارسی منتشر کنیم. ما باید با زبان مدنیت با نشریات صحبت کنیم. متأسفانه ایران در نمایشگاه کتاب آذربایجان حضور ندارد و تنها یک فروشگاه کتاب در آذربایجان مختص به کتاب‌های ایرانی بود که آن هم مدتی پیش بسته شد.

رسول اسماعیل‌زاده سخنران دیگر این برنامه بود که گفت: زبان فارسی در تاریخ کلاسیک ادبیات ترکیه، آذربایجان و قفقاز به‌عنوان زبان علمی این کشورها بوده و بین ایران، ترکیه و آذربایجان، زبان فارسی یک پل ارتباطی فرهنگی و انتشاراتی بوده است. این وضعیت ارتباط فرهنگی ما دیرینه است اما طی ۲۰۰ سال اخیر این ارتباط درگیر حوادث ناگواری شده و ما به‌ندرت آثار ترجمه شده از ترکیه و آذربایجان را داریم.

وی افزود: این مشکل نیاز به آسیب‌شناسی دارد. ما در این چند سال نتوانستیم آثار ادبی خود را به کشورهای همسایه صادر و معرفی اجمالی از این آثار به کشورهای همسایه داشته باشیم. از لحاظ سوژه‌های ادبی از کشورهای ترکیه و آذربایجان بسیار جلوتر هستیم و در صورتی‌که آژانس‌های ادبی فعال باشند و وظایف خود را درست انجام دهند، می‌توانیم آثار خود را به تمامی کشورها معرفی کنیم و قدم‌های مؤثری در بازار نشر جهانی برداریم.

این کارشناس نشر با تاکید بر وضعیت بد ترجمه در ایران گفت: فرهنگ لغت کشور ما همچنان قدیمی است و با اینکه بعد از انقلاب بسیاری از جملات و لغات تغییر کرده، ولی فرهنگ لغت ما همچنان به‌روزرسانی نشده است و با پیشرفت تکنولوژی، اصطلاحات و استعاره‌های ما همچنان قدیمی است و اولین کار ما باید اصلاح فرهنگ لغت‌نامه باشد.

در ادامه این نشست، حمیدرضا شاه‌آبادی مدیر انتشارات مدرسه گفت: ما در حوزه فرهنگی خیلی نزدیک و مشابه به هم زندگی می‌کنیم و با اینکه از هم دور هستیم اما از لحاظ فرهنگی بسیار نزدیک هستیم. اولین قدم برای نزدیک‌شدن بازار جهانی دو کشور این است که کشورهای همسایه یکدیگر را ببینند؛ تنها به کشورهای اروپایی توجه نکنند و نمایشگاه‌های دوجانبه و منطقه‌ای برگزار کنند.

وی در ادامه گفت: از نظر من تولیدکنندگان ادبیات کودک و نوجوان به‌عنوان طلایه‌داران هر دو کشور برای ورود به نشر کشورها هستند. ما در انتشارات مدرسه با ناشران ترکی ارتباط خوبی برقرار کرده‌ایم و این نشان می‌دهد که امکان برقراری ارتباط بین کشورها زیاد است و ما باید راه‌حل‌ها را پیدا کرده و به آن‌ها بپردازیم.

در پایان این نشست صفا امیری گفت: اتفاقی که در انتشارات براق افتاد این بود که ما مجموعه‌ای از تصویرگران و مؤلفان حوزه کودک و نوجوان را دور هم جمع کرده‌ایم تا بتوانیم از آن‌ها در تولید کتاب‌هایی در سطح استاندارد جهانی استفاده کنیم. متأسفانه در بحث تصویرگری کودک همچنان خوب ظاهر نشده، و تصویرگرانمان را به جهانیان معرفی نکرده و نتوانستیم تعاملی میان تصویرگران کشورها ایجاد کنیم. از نظر من باید دبیرخانه‌ای متشکل از چند آژانس و اهالی کتاب تشکیل شود و فعالیت خود را با معرفی آثار ادبی ارزشمند به کشورهای مختلف شروع کند و در صنعت نشر تأثیرگذار باشد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 ارديبهشت 1398 ساعت 08:35
  • اندازه قلم