تلاش مجلس برای کاهش مالیات صنعت چاپ و نشر

  • یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 ساعت 06:40
  • منتشرشده در نشر

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بازدید از نمایشگاه کتاب تهران، از تلاش برای کاهش مالیات برای فعالان در حوزه چاپ و نشر خبر داد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از مهر، جمشید جعفرپور نماینده و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در بازدید از سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تلاش برای کاهش مالیات برای فعالان در حوزه چاپ و نشر خبر داد و گفت: در جلسات فرهنگی مجلس سعی داریم با کاهش تعرفه‌های مالیاتی فعالان در صنعت چاپ و نشر، تا جایی که امکان دارد از دغدغه‌های این عزیزان کم کنیم. یکی از موارد حمایتی برای ناشران و نویسندگان تخصیص کاغذ به قمیت ارز ۴۲۰۰ تومانی است و با هماهنگی‌های صورت گرفته با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امیدواریم در آینده نزدیک این طرح عملی شود.

وی افزود: یکی از مشکلات فعلی صنعت نشر بحث گرانی کاغذ است که بیشتر به دلیل نوسانات ارزی اتفاق افتاده و ما سعی می‌کنیم با همکاری سایر متولیان حوزه فرهنگ تا جایی امکان دارد از فشار تحمیلی بر فعالان حوزه نشر کاسته شود. در کنار حمایت‌ها باید نظارت بر تولید محتوا نیز از یک سو، و تخصیص اعتبارات و سپردن امور به متولیان قابل اعتماد و کارآمد از سوی دیگر، صورت بگیرد.

نماینده مردم لارستان، خنجو و گراش استان فارس کتاب را اصیل‌ترین بخش فرهنگی دانست و گفت: در دنیای امروز، ما شاهد حضور ابزارهای زودگذر فضای مجازی و سایت‌ها هستیم. اما هیچ یک از اینها نمی‌تواند جای کتاب را به‌عنوان رسانه‌ای که بیشترین نقش تاثیرپذیری را در مخاطب می‌گذارد، پر کند.

جفرپور همچنین در رابطه با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: این نمایشگاه یک پدیده و اتفاق بزرگ فرهنگی در ایران است که سی و دو سال بدون وقفه برگزار شده و هر سال با استفاده از تجربه سال‌های گذشته رو به تکامل بوده است.

وی حذف هزینه‌های زائد و اضافی و بخش مربوط به تشریفات در این دوره از نمایشگاه را اقدامی قابل ستایش دانست.

عضو کمیسیون فرهنگی گفت: خوشبختانه هم تراکنش مالی نمایشگاه و هم میزان استقبال مردم از این دوره نشان می‌دهد که مشکلات اقتصادی نتوانسته است مردم را از مطالعه بازدارد و این امر برای ما بسیار مثبت و دلگرم کننده است.

جعفرپور در پایان ابراز امیدواری کرد به جای اینکه کتابفروشی‌های روبروی دانشگاه تهران بسته شوند و به تبع آن مشاغل کاغذ و دست فروشی بیشتر شود، هر روز بر تعداد کتابخانه‌های و کتابفروشی‌های ایران افزوده شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 ساعت 07:24
  • اندازه قلم