بازار کم رونق کتاب در مشهد

  • جمعه, 27 ارديبهشت 1398 ساعت 07:23
  • منتشرشده در نشر

این روزها بازار کتاب مشهد متاثر از افزایش قیمت کاغذ حال و روز خوبی ندارد و قیمت چاپ جدید کتاب‌ها سر به فلک کشیده است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از تسنیم، این روزها قیمت کتاب به تبع افزایش قیمت کاغذ سربه فلک کشیده و بسیاری از کتاب‌ها در کتابفروشی‌های مشهد در چاپ‌های جدید خود قیمت‌های بسیار بالایی را مقابل قیمت خود درج کرده‌اند.

این مسئله سبب شده تا بازار کتاب مشهد نیز این روزها مقداری کم رمق‌تر شده باشد و عمده مخاطبان و مشتری‌ها به دنبال کتاب‌های چاپ قدیمی هستند و یا اینکه ترجیح می‌دهند از کتابخانه‌های عمومی کتاب به امانت بگیرند.

حسین. ب یکی از کتابخوانان حرفه‌ای شهر مشهد است که به گفته خودش یکی از علایق و تفریحاتش این است که از کتابفروشی‌های سطح شهر مشهد بازدید کند و به گفته خودش متخصص این است که کتابفروشی‌های زیر خاکی و کتابفروشی‌هایی که تاکنون کسی آنها را یافت نکرده را پیدا می‌کند و از آنها کتاب می‌خرد.

وی در زمینه قیمت بالای کتاب‌ها می‌گوید: کتابی که 30 هزار تومان بوده چاپ جدید خود را به 75 هزار تومان رسانده و این بیانگر این است که بازار خرید کتاب حال و روز خوشی ندارد.

حسین ادامه می‌دهد: زمانی که به کتابفروشی‌ها می‌روم جمعیت بسیار زیادی را شاهد هستم که اصلا خریدار نیستند و گویا آمده‌اند تا صرفا مقداری از زمان و وقت فراغت خود را در کتابفروشی بگذرانند.

وی ادامه می‌دهد: قیمت بالای کاغذ، بنظرم نفس کتابفروش‌ها را نیز گرفته و با این وضعیت شاید تا چند وقت دیگر باید شاهد جمع شدن تعدادی از کتابفروشی‌ها در مشهد باشیم.

با یکی از فروشندگان کتاب در بازار کتاب گلستان مشهد نیز همکلام می‌شوم نیز دارای نظر مشابهی است. وی می‌گوید: سیاست‌های حمایتی از کتابفروش‌ها بسیار محدود و اندک است و عملا می‌توان عنوان کرد که مسئله‌ای به نام حمایت از کتابفروش‌ها در پازل فرهنگی مدیران ما دیده نشده است.

این کتابفروش مشهدی عنوان می‌کند: ورشکستگی و جمع شدن کتابفروشی‌ها در مشهد اصلا پدیده دوری نیست و با این وضعیتی که برای کاغذ رقم خورده میزان سفارشات جدید از سوی کتابفروش‌ها نیز بسیار کمتر شده است.

کتابفروش دیگری در محدوده خیابان سعدی مشهد نیز می‌‌گوید: صرفا فروش کتاب‌های کمک درسی هنوز بازار و رونق خود را حفظ کرده و فروش کتاب‌‌های غیردرسی به حداقل رسیده است و این مرثیه‌ای برای فرهنگ و کتابخوانی است.

وی خاطرنشان می‌کند: نمی‌دانم در این شرایط تکلیف قشری که واقعا کتابخوان هستند اما توان تامین کتاب را ندارند چه می‌شود؛ چیزی که در این مسئله مشهود است این است که هیچ حمایتی از کتابفروشان صورت نمی‌گیرد و بسیاری از کتابفروش‌ها صرفا هزینه می‌دهند و سوی آنچنانی نصیبشان نمی‌شود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)