مدير01

مدير01

جمعه, 03 خرداد 1398 ساعت 07:15

به گزارش چاپ و نشر، همشهری نوشت؛ خبر: علی حسین‌پور، مدیرعامل بزرگ‌ترین کارخانه چوب و کاغذ کشور گفته است این شرکت به‌خاطر کمبود مواداولیه با نصف ظرفیت کار می‌کند و در سال گذشته فقط 50 درصد از ظرفیت 85 هزار تنی تولید کاغذ تحریر و 100 هزار تنی کاغذ مقوای آن فعال بوده است.

 نقد: روزگار بازار انواع کاغذ سیاه شده و تلاش برای تخصیص ارز دولتی به‌منظور افزایش واردات و تأمین نیاز بازار ادامه دارد اما در همین وضعیت، بزرگ‌ترین کارخانه کاغذ کشور در مازندران با 50 درصد ظرفیت کار می‌کند آن‌هم فقط به‌دلیل کمبود مواداولیه‌ای که عمدتاً از داخل قابل تأمین است. مدیرعامل شرکت می‌گوید: ریشه کمبود مواداولیه به طرح ممنوعیت برداشت چوب از جنگل‌های کشور برمی‌گردد که شامل حال این کارخانه نیز شده و عملاً به افت چشمگیر تولیدات آن دامن زده است؛ چراکه طبق قانون مصوب مجلس و دستورالعمل سازمان جنگل‌ها حتی برداشت درختان افتاده و شکسته در 150 هزار هکتار جنگلی که در اختیار این شرکت قرار دارد نیز ممنوع شده و در این وضع شرکت مجبور است چوب موردنیاز خود را بدون دست زدن به این جنگل‌ها و گاهی از طریق فروشندگان دیگر تأمین کند. فروشندگانی که گاه چوب‌های برداشت قاچاق را به کارخانه می‌فروشند و سود کلانی به جیب می‌زنند. البته ممنوعیت برداشت چوب از جنگل‌ها حتی اگر باعث توقف تولید این کارخانه هم بشود اقدام نامناسبی نیست اما نکته اینجاست که چرا قانونگذار و متولیان امر راه قانونمند و سالمی برای تأمین چوب موردنیاز این کارخانه‌ها درنظر نگرفته‌اند که هم جنگل‌ها سرپا بمانند و هم چرخ صنعت کاغذ کشور بچرخد. حالا و در شرایطی که محدودیت‌های ارزی و تجاری جان بازار کاغذ را به لب رسانده، شاید تسهیل کار کارخانه‌های کاغذ بتواند گرهی از کار بگشاید؛ اقدامی که به‌نظر می‌رسد جز از دست دولت و مجلس برنمی‌آید.

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 08:29

صنعت بسته‌بندی وابسته به مقوایی است که در یک هفته ناگهان ۵۰ درصد گران شد. آنها می‌گویند: ارز ۴۲۰۰ تومانی نمی‌خواهیم، اگر ارز نیمایی هم بدهند راحت می‌توان کالا وارد کرد. فقط هم مقوا نیست، ۵۰ قلم کالا داریم که ۵ قلم اول آن مانند مرکب ارجح‌تر است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایلنا، شرایطی را تصور کنید که از مواد خوراکی و دارو گرفته، تا لوازم بهداشتی و خانگی بدون بسته‌بندی و به صورت «فله‌ای» به دست‌تان برسد و نه برچسبی برای تاریخ انقضا و تولیدش روی آن باشد و نه خبری از نشانی و نام کارخانه تولید‌کننده‌اش. همه‌چیز در بی‌نام و نشانی محض فرو می‌رود و از استانداردهای تولید فرسنگ‌ها فاصله می‌گیرد. هرچند برای خیلی از ما، چنین اتفاقی ناشدنی به نظر می‌رسد، اما گرانی بی‌سابقه «مقوا» و «لیبل» این تصویر را چندان هم محال نمی‌کند.

صنعت بسته‌بندی وابسته به مقواست و طبق گفته مدیر چاپخانه فرارنگ آریا که تولیدکننده مقوا برای بسته‌بندی است، قیمت این کالا نسبت به هفته گذشته بیش از ۵۰ درصد گران شده است. محمود پیشعلی مهم‌ترین مشکلی که پیش‌روی این چاپخانه با ۱۳۰ پرسنل قرار گرفته است را گرانی بسیار شدید مقوا و سایر اقلام مصرفی اولیه عنوان می‌کند و می‌گوید: «مثلا در هفته گذشته، قیمت مقوا ناگهان ۵۰ درصد گران شد بدون آنکه اتفاقی بیفتد و کسی هم پاسخگو باشد.»

این چاپخانه‌دار که صنعتش وابسته به خرید مقواست، ادامه می‌دهد: «ما هم نمی‌توانیم پیگیر گران‌فروشان باشیم چون اگر به کسی بگوییم گران فروخته‌ای، دفعه بعد می‌گوید جنس ندارم!»

به گفته محمود پیشعلی «قیمت بین‌المللی مقوا امروز ۷۰۰ دلار است (کیلویی هفت دهم دلار) اما اینجا به قیمت روز دلار و ۴۰ هزار تومان به دست ما می‌رسد.»

مدیر چاپخانه فرارنگ آریا می‌گوید: «هفته پیش که گفتند انبارها را باز می‌کنیم، قیمت مقوا ۱۰ درصد پایین آمد درحالی‌که قبل از آن، ۵۰ درصد بالا رفته بود! مقوای کیلیویی ۲۱ هزار تومانی شد کیلویی ۳۲ هزار تومان و بعد ۳۰ هزار تومان آن را در بازار فروختند.»

پیشعلی با بیان اینکه «سیستم توزیع مربوط به کاغذ است و کسی درباره مقوا حرف نمی‌زند.» تاکید می‌کند: «درحالی‌که مقوا باتوجه به کاربردش در صنعت، نسبت به کاغذ برای کشور ضروری‌تر است. اما در مجلس و وزارت فرهنگ و ارشاد و... از مقوا حرفی زده نمی‌شود. در حالی که صنعت بسته‌بندی ما کاملا وابسته به مقواست.»

به گفته این چاپخانه‌دار که بیشترین مشتریانش را سفارش‌دهندگان بسته‌بندی تشکیل می‌دهد، «داروسازان، چای‌فروشان و... همه تولیدشان را کم کرده‌اند چون مقوا گران است و برایشان بسته‌بندی با این قیمت مقوا نمی‌صرفد.»

 

امین کاووسی مدیر چاپخانه «پارسیان برچسب» هم که زمینه فعالیت‌شان تولید انواع کاغذها و فیلم‌های پشت برچسب‌دار و به‌طور کلی «لیبل» است، می‌گوید: «مواد اولیه تولید برچسب یعنی خود کاغذ چسب‌دار آماده، صددرصد وارداتی است. یعنی شرکتی در ایران نداریم که بتواند این خانواده از کالاها را تولید کند. فقط در زمینه چسب، چند شرکت تولیدکننده داریم که مواد اولیه‌شان از خارج از کشور تامین می‌شود.»

به گفته این چاپخانه‌دار، اولین مشکل آنها در تولید برچسب، در زمینه واردات و در حوزه ثبت سفارش است که مسئولیتش مستقیما با وزارت صمت است. کاووسی تشریح می‌کند: «به خاطر فیلترهای متعددی که گذاشته‌اند و قوانینی که هر روز تغییر می‌کند کسب‌وکار ما دچار ضرر شده است؛ یعنی به صورت خلق‌الساعه قوانین و فیلترهای جدیدی به وجود می‌آید که واردکننده از آنها اطلاع ندارد و تا مطلع شود زمانی را از دست داده است. اتفاقی که سال گذشته افتاد این بود که نزدیک به ۱۰ ماه، واردکننده‌ها و تولیدکننده‌های ما درگیر این مساله بودند که بروند در صف‌های طولانی بایستند و راه واردات را پیدا کنند. اما در نهایت، بیش از یک ماه که سایت ثبت سفارش بسته بود بعد از آن هم دقیقا ۱۰ ماه طول کشید تا مسیر مشخص شود که چطور می‌توانیم این کار را انجام دهیم. نتیجتا کالای کمتری وارد کشور شد. البته احتمالا دولت به هدفی که داشته رسیده چون می‌خواسته ارز کمتری خارج شود. ولی کاغذ و مواد اولیه مانند لوازم یدکی و مواد مصرفی چاپخانه‌ها و... کمتری وارد شد؛ در نتیجه تقاضا بیشتر از عرضه بود و قیمت بالاتر رفت؛ در نظر داشته باشید که بازار کار خودش را می‌کند.»

کاووسی با دسته‌بندی مشکلات پیش‌روی‌شان در صنعت بسته‌بندی و برچسب، می‌گوید: «پس مشکل اول اینجاست که ثبت سفارشی که باید ظرف یک روز انجام شود، ۱۰روز و دو هفته زمان می‌برد. دومین مشکلی که چاپخانه‌ها و تولیدکنندگان برچسب دارند مانند بقیه صنایع، سرمایه در گردش است. مهم‌ترین دلیلش هم افزایش نرخ ارز است.»

وی با اشاره به این مشکل ادامه می‌دهد: «ارزی که سال گذشته در بازار آزاد، ۵ هزار تومان بود، الان سه برابر شده و چاپخانه‌دار قدرت تامین این میزان را ندارد. چون نه تنها مواد اولیه، بلکه هزینه‌هایش هم افزایش یافته است و در تامین این سرمایه در گردش با بانک‌ها مشکل داریم؛ ‌اولا وثایقی که می‌خواهند متناسب با کار تولیدی نیست. اغلب بانک‌ها از وثیقه گرفتن کارخانه‌ها و ماشین‌آلات اجتناب می‌کنند و ملک مسکونی، آپارتمان و چیزهایی که سریع‌تر نقد شود را می‌پذیرند؛ در واقع بانک‌ها، نه ‌شریک تجاری ما در سود و زیان، که تنها شریک سود ما هستند.»

مدیر چاپخانه «پارسیان برچسب» با اشاره به مسائلی که با ادارات دولتی و در راس آنها مالیات بر ارزش افزوده دارند، به‌عنوان مشکل سوم، می‌گوید: «ساده بگویم، ما که مسئول جمع‌آوری مالیات برای دولت نیستیم. کالای ما برچسب است؛ برچسب یا بسته‌بندی، به خودی خود محصول تمام شده‌ای نیست که در فروشگاه آن را بخرید. یک قطعه صنعتی تولید می‌شود رویش لیبل می‌خورد. پس تمام فاکتورهای ما در قیمت تمام شده محصولی که رویش لیبل می‌خورد مستتر است و با تمام این هزینه‌ها، قیمت آن کالا را تعیین کرده‌اند. پس از حلقه آخر می‌توانند این را بگیرند. اگر نمی‌توانند کنترل کنند که در تمام این حلقه‌ها آن مالیات منظور شده یا نه، مشکل ما نیست، مشکل از خودشان است که باید حل شود. وضعیت الان طوری شده که مالیات بر ارزش افزوده‌ای که هنوز پولش را از سفارش‌دهنده نگرفته‌ایم، بپردازیم. حتی در مواردی که تقسیط می‌کنند، طول دریافتش از زمان دریافتی ما از مشتری کمتر است.»

به گفته این چاپخانه‌دار، «امروز تولیدکننده به جایی رسیده که به جای آنکه تمرکزش را بر تولید بگذارد، نیرویش را صرف واردات، جور کردن سرمایه در گردش و رتق و فتق امور اداری می‌کند.»

محمود پیشعلی درباره انتظاری که از دولت برای رفع این موانع دارد، می‌گوید: «انتظار داریم واردات تسهیل شود. ارز ۴۲۰۰ تومانی هم نمی‌خواهیم، اگر ارز نیمایی هم بدهند راحت می‌توان کالا وارد کرد. فقط هم مقوا نیست، ۵۰ قلم کالا داریم که ۵ قلم اول آن مانند مرکب ارجح‌تر است؛ تقریبا ۲۰ نفر در واردات این عرصه فعال‌اند و به قیمتی که می‌خواهند می‌فروشند و نرخ را اینها تعیین می‌کنند. اما اگر واردات بیشتر شود و روند آن را تسهیل کنند، خود به خود قیمت‌ها هم تعدیل می‌شود.»

امین کاووسی هم از دولت انتظار مشابهی دارد مبنی بر اینکه «دولت تکلیف واردات و نرخ ارز وارداتی را مشخص کند، به جای تصمیمات خلق‌الساعه به سرعت کار مردم را راه بیاندازد یعنی روند ثبت سفارش را تسریع کند تا کالا با سرعت بیشتری وارد شود که مشکل فقدان کالا را نداشته باشیم. ضوابطی که ایجاد کرده‌اند که واردکننده باید سوابق سال‌های قبل را بیاورد یا از کارگروه و اتحادیه نامه بیاورد، اینها همه زمان‌بر هستند. درحالی‌که پرونده و سوابق کسی که امروز کار می‌کند، معلوم است و خیلی راحت می‌توانند استعلام کنند. انتظارمان تسهیل واردات با نرخ ارز مشخص است؛ که بهترین آن نرخ ارز آزادی است که در بازار تعیین می‌شود نه ارز دولتی و نیمایی. مساله دوم هم نظارت بر بانک‌هاست چون وقتی می‌خواهند سرمایه در گردش یک واحد تولیدی را تامین کنند واقعا شریک واحد صنعتی باشند و هم از نظر نرخ بهره و هم روند اعطای تسهیلات،‌سهل‌تر بگیرند. مساله سوم هم مالیات بر ارزش افزوده است.»

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 08:19

در طراحی لیبل، محتوای درون بسته بندی، حرف اول را می‌زند. ممکن است یک لیبل برای یک محصول مناسب و حرفه‌ای باشد اما با همان کیفیت در برای محصول دیگر لقمه دندان‌گیری به حساب نیاید.

تا به حال چند بار محصور ویترین وسوسه انگیز مغازه و فروشگاه شده اید که قصد خرید از آن را نداشتید؟ از نگاه یک تولیدکننده، ویترین به چه بخشی اطلاق می شود؟ ویترین یک تولیدکننده کالا، بسته بندی محصول است؛ اگر در چند قدمی تولید محصول یا کالای خاصی هستید، احتمالا دغدغه نوع بسته بندی بر ذهنتان سایه انداخته است. اولین قدم شما در بازاریابی موفق محصولتان، نوع بسته بندی است. حتما گوشتان پر شده از مزیت بسته بندی های خلاقانه و جایگاه بسته بندی در میزان فروش.

همه چیزهایی که شنیده‌اید و تحقیق کرده‌اید درست! اما ما میخواهیم از سبک‌ترین و کوچکترین عضو بسته بندی صحبت کنیم که زمزمه‌های ضرورتش به تازگی فراگیر شده است و کم کم مزیت رقابتی اش در بوق و کرنا می شود.

اگر زیر و بم بسته بندی محصول را بگردید، هیچ بخش کوچکی پیدا نمی‌کنید که مانند لیبل حاوی پیام مهم و تاثیرگذاری باشد. اگر بخواهیم از جنبه‌های روانی و بازاریابی و اقتصادی میزان مزیت محصول لیبل‌دار را بررسی کنیم مثنوی هفتاد من می‌شود که از حوصله شما خارج است اما به طور خلاصه می‌توان این بخش کاربردی را زیر ذره‌بین گذاشت و پرونده سودهی تولیدات شما را مختومه کرد:

 

آیا لیبل واقعا مهم است؟

بله مهم است. چندوقتی است که لیبل مورد توجه دست‌اندرکاران صنعت قرار گرفته است؛ گول ظاهر ساده و کوچکش را نخورید، هویت و ماهیت محصول، نمک پرورده این برچسب نیم وجبی می باشد. سرنخ مزیت لیبل را باید از کف بازار دنبال کنیم. شرکت ها و کمپانی ها مدام در حال رقابت‌اند؛ آنهم نه هر رقابتی، یک رقابت فوق العاده سازنده و تنگاتنگ! پروسه برندینگ هم نور علی نور است و به شکل جدی دنبال می شود و خلاصه امر اینکه همه در تب و تاب فتح قله موفقیت اند.

تا چندسال پیش حتی مقوله بسته‌بندی هم حائز اهمیت نبود، چه برسد به لیبل که عضو کوچکی از خانواده بسته بندی است؛ اما در حال حاضر غوغایی به پا شده است که بیا و ببین.

امروزه بخش عمده‌ای از مسئولیت جذب مشتری از طریق بسته بندی، به همین عضو کوچک واگذار شده است. در واقع علاوه بر این بسته بندی باید زبان گویا و وسوسه کننده ای داشته باشد، نیاز است که لیبل هم در انتقال سریع تر پیام وارد عمل شود.

 

ویژگی‌های کلیدی یک لیبل حرفه‌ای

در طراحی لیبل، محتوای درون بسته‌بندی، حرف اول را میزند. ممکن است یک لیبل برای یک محصول مناسب و حرفه ای باشد اما با همان کیفیت در برای محصول دیگر لقمه دندان گیری به حساب نیاید.

 

لیبل را با بستر تبلیغاتی اشتباه نگیرید:

اگر میخواهید مشتریتان را سفت بچسبید و دو دستی به رقیبتان تقدیم نکنید، بهتر است اطلاعات مندرج روی لیبل عین حقیقت باشد؛ کافیست یکبار زیرآبی بروید و مشتری شصتش خبردار شود تا اگر کلاهش هم سمت شما افتاد به شما مراجعه نکند. این مورد به حدی مهم است که برخی صاحب نظران معتقدند طراحی گرافیکی لیبل نباید اغراق آمیز و حاوی پیام های بی ربط باشد!

روحیات کاربران محصول، اصلی‌ترین سرنخ فروش شماست:

همان اول بسم الله رده سنی مخاطبان خود را تعیین کنید. ممکن است محصول مورد نظر شما شامپو باشد که برای هر رده سنی، طراحی خاص خودش را می طلبد. اگر طراحی شامپوهای مردانه روی شامپو های بچه پیاده شوند، کودکان به هیچ عنوان گوشه چشمی به آن نشان نمیدهند و به هر دری بزنید، حاضر به استفاده از آن نخواهند بود. این یعنی شما باخته اید.

تناسب بین طراحی بسته‌بندی و طراحی لیبل:

ماجرا کمی پیچیده شده است اما نگران نباشید. در این مورد دو راه پیش روی شماست. اول اینکه با خیال آسوده همه بخش های چاپ لیبل را به تیم قاصدک بسپارید و دست روی دست بگذارید یا خودتان شخصا نظارت بر ماجرای کیفیت سنجی را عهده دار شوید.

سبک طراحی بسته بندی و با سبک لیبل باید در تناسب کامل باشد. در واقع این دو یک روح در دو جسم هستند که کمی تفاوت عملکرد دارند.

طراحی اصولی:

سه مورد از موثرترین فاکتورهای طراحی طراحی و چاپ لیبل، رزولوشن حداقل 300 پیکسلی، سیستم رنگی با مود CMYK و توجه به ضخامت حاشیه امن است.

حاشیه امن، ساده اما تاثیر گذار:

از تاثیر فاکتوری به نام حاشیه امن غافل نمانید. از آنجا که لیبل میزبان اطلاعات متنوعی از جمله لوگو، توضیحات، قیمت و تصویر می باشد، در نظر گرفتن حاشیه امن باعث می شود در لیبل بعد از چاپ شلم شوربا به راه نیوفتند و اطلاعات مندرج به هم ریخته نشوند.

مقاومت آب و هوایی لیبل:

وضوح، شفافیت و دوام رنگ ها در لیبل ها همان چیزی است که اگر مورد کم لطفی قرار بگیرد، هرچه در گام های قبلی رشته کرده باشید را پنبه میکند. اگر جنس روکش لیبل مرغوب نباشد، سرنوشتتان شامل حال افرادی می‌شود که جوجه شان را آخر پاییز میشمارند؛ دقیقا بعد از آنکه در معرض هوا و نور خورشید قرار بگیرند. راستش را بخواهید حصول اطمینان از این موضوع کمی مشکل است و یک کاردان میطلبد.

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 08:17

 مدیر عامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران گفت که به خاطر کمبود مواد اولیه، این کارخانه که بزرگ ترین در نوع خود به خاطر مصرف چوب محسوب می شود با نصف ظرفیت کار می کند.

به گزارش چاپ و نشر، علی حسین پور در گفت و گو با ایرنا کمبود چوب مورد نیاز برای تولید کاغذ را علت وضعیت کنونی کارخانه برشمرد و توضیح داد: پارسال فقط 50 درصد از ظرفیت تولید 85 هزار تنی کاغذ تریر و یکصد هزار تنی کاغذ مقوای ما فعال بود.

آمار رسمی این کارخانه که در اختیار ایرنا قرار گرفت نشان می دهد در سال 97 میزان تولید کاغذ این کارخانه 63 هزار تن بود که در مقایسه با سال 96 با کاهش 48 درصدی همراه است.

این شرکت سال 96 به میزان 32 هزار تن کاغذ و کارتن به کشورهای امارات متحده عربی، چین، ترکیه، عراق، ایتالیا، مکزیک و غنا صادر کرد ولی سال گذشته به خاطر ممنوعیت صادرات کاغذ، هیچگونه صادراتی نداشت.

مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران با اعلام این که 80 درصد تکنولوژی تولید کاغذ در این کارخانه چوب محور است، گفت: طبق قانون مجلس شورای اسلامی و دستورالعمل سازمان جنگل ها از 150 هزار هکتار جنگلی که در اختیار شرکت حتی بود قادر به برداشت درختان شکسته و افتاده نیستیم و به همین دلیل هم با کمبود چوب به عنوان مواد اولیه مواجه شدیم.

حسین پور افزود: هم اکنون بیشتر چوب مورد نیاز کارخانه از بیرون خریداری می شود که انواع چوب های باغی است و نمی تواند پاسخگوی ظرفیت کارخانه باشد.

طرح ممنوعیت برداشت چوب از جنگل مبتنی بر برنامه ششم و مصوب مجلس شورای اسلامی است که بر اساس آن دولت موظف است از زمان اجرای این طرح ( اواخر سال 95) هیچ قرارداد پایان یافته در طرح های جنگلداری را تمدید نکند و وضعیت سایر قراردادهای مدت دار را هم در طول سه سال اول برنامه ششم مشخص کند.

شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران 140 هزار هکتار از جنگل های منطقه را تحت پوشش داشت که بر اساس این قانون از اول آذر ماه سال 96 طرح ممنوعیت شامل حال این شرکت شد و حق برداشت از جنگل را ندارد.

مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران گفت : اگر چه برداشت از جنگل برای ما ممنوع شد ولی چوب های جنگلی زیادی در حال حاضر هر روزه قاچاق و بعضا برای فروش تحویل کارخانه می شود و این جای بسی تاسف دارد که نظارت کامل در این خصوص صورت نمی گیرد.

 

توانایی تامین 10 درصد کاغذ شود با تامین مواد اولیه

حسین پور با اعلام این که کارخانه تحت مدیریتش قادر به تامین 10 درصد کاغذ مورد نیاز کشور است، تحقق آن را به تامین چوب مورد نیاز به عنوان مواد اولیه مشروط کرد.

وی گفت: مشکل تامین چوب کارخانه از طریق جمع آوری و برداشت درختان شکسته و افتاده جنگل از یک سو و کاهش تعرفه های گمرکی واردات چوب از سوی دیگر قابل رفع است.

مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ مازندران گفت: تنها راه رسیدن به تولید کامل بر اساس ظرفیت این کارخانه تامین چوب به عنوان مواد اولیه است که راهکار و پیشنهادات زیادی را ارائه کردیم.

وی یکی از راهکارها را اجازه برداشت از جنگل تحت پوشش دانست و توضیح داد: در صورت تحقق این پیشنهاد کارخانه با همه امکانات و بویژه نیروی انسانی نه تنها می تواند از جنگل تحت پوشش حفاظت کند، بلکه با کاشت نهال بهینه کردن آن را تعهد خواهد کرد.

حسین پور بر لزوم همکاری سازمان جنگل ها با شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران بر اساس قوانین و مقررات تاکید کرد و گفت: در حالی که برداشت از جنگل قطع شد و اجازه برداشت درختان افتاده و شکسته را هم نداریم، در مقوله واردات نیز با مشکلات زیادی مواجه هستیم که از جمله آن تامین ارز مورد نیاز است.

وی افزود: اگر دولت ارز مورد نیاز برای واردات چوب را اختصاص بدهد و مشکلات گمرگی حل و فصل شود، بخشی از مشکلات تامین چوب کارخانه ما نیز حل و فصل خواهد شد.

شرکت چوب و کاغذ مازندران از سال 1376 در شهرستان ساری آغاز به کار کرد و مهم‌ترین تولیدکننده کاغذ در کشور محسوب می شود. این شرکت با در اختیار داشتن یکهزار و 200 نیروی انسانی به صورت مستقیم و ارتباط شغلی با چند صد نفر دیگر به طور غیرمستقیم، نقش مهمی در اشتغال استان دارد.

اگر چه مازندران علاوه بر شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران یک کارخانه تولید کاغذ تحریر هم دارد، ولی آن کارخانه هم که 2 سال پیش به بهره برداری رسید، به خاطر تغییر مدیریت و آنچه که کمبود نقدینگی و سرمایه درگردش نامیده می شود، حال و روز خوبی ندارد.

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 08:16

سید ناصر اسحاقی با بیان اینکه نباید اصحاب رسانه و صاحبان نشریات در استان نگران تامین کاغذ باشند، گفت: پیگیر ورود کاغذ به انبارهای استان و تخصیص آن به صاحبان نشریات و چاپخانه‌داران هستیم و هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد.

سید ناصر اسحاقی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: با توجه به شرایط کنونی در تامین کاغذ مورد نیاز نشریات و چاپخانه‌داران تلاش می‌کنیم تا دغدغه اهالی فرهنگ را در این زمینه به زودی رفع کنیم.

اسحاقی اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت شفاف در حوزه کاغذ اطلاع‌رسانی می‌کند به طوری که قرار است در روزهای آینده با ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک شاهد تزریق آن به بازار و اهالی فرهنگ و رسانه باشیم.

وی خاطرنشان کرد: نباید اصحاب رسانه و صاحبان نشریات در استان نگران تامین کاغذ باشند چرا که ما طی جلساتی که با سازمان صمت استان اردبیل داشتیم پیگیر ورود کاغذ به انبارهای استان و تخصیص آن به صاحبان نشریات و چاپخانه‌داران هستیم و هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل با بیان اینکه هنوز کاغذ وارد انبارها نشده و کمیسیون توزیع و سیاست‌گذاری ما آماده اقدام برای توزیع کاغذ بعد از ورود به انبار است، اضافه کرد: ما با جمع‌بندی اعلام نیاز نشریات، چاپخانه‌داران و انتشاردهندگان کتب کاغذ مورد نیاز استان را از وزارتخانه دریافت خواهیم کرد و امیدواریم در روزهای آینده دغدغه فعالان این عرصه برطرف شود.

منبع: خبر آنلاین

 

 

 

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 07:57

 

 جدیدترین جداول به روز شده کارگروه ساماندهی کاغذ، از سوی دبیرخانه این کارگروه منتشر شد.

 

به گزارش چاپ و نشر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این جداول با عنوان وضعیت واردات کاغذ تایید شده در کارگروه ساماندهی به تفکیک نوع کاغذ، وضعیت متقاضیان تایید شده واردات کاغذ، متقاضیان واردات کاغذ در نوبت طرح در کارگروه ساماندهی و وضعیت متقاضیان تایید شده واردات زینک منتشر شده است.

 

 

 

جداول عنوان شده از لینک زیر قابل دسترسی است:

 

 

 

جدول وضعیت واردات کاغذ تایید شده در کارگروه ساماندهی به تفکیک نوع کاغذ

 

جدول وضعیت متقاضیان تایید شده واردات کاغذ

 

فهرست متقاضیان واردات کاغذ در نوبت طرح در کارگروه ساماندهی

جدول وضعیت متقاضیان تاییدشده واردات زینک

 

 

 

 

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 07:39

حجت الاسلام عباس دانشی گفت: متاسفانه تنها ١٠ درصد از رسانه های مکتوب در استان مرکزی چاپ می شوند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی دیروز (١خرداد) در نشست مشترک مدیران روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان با اصحاب رسانه به مناسبت هفته ارتباطات و روابط عمومی با محوریت «روابط عمومی ارتباط حرفه ای با رسانه ها» در راستای راهکارهای ایجاد تعامل مطلوب روابط عمومی و رسانه گفت: در استان مرکزی  ١٣٦ رسانه بومی مجوز و پروانه و سابقه فعالیت دارند که  از این تعداد  ١٠٤رسانه به صورت مکتوب است ولی متاسفانه فقط ١٠درصد از این تعداد رسانه مکتوب در حال انتشار هستند و ٣٢ پایگاه خبری و نمایندگان نشریات سراسری دارای مجوز هم ٣٥  مورد است و همه خبرگزاری ها فعال کشور در استان مرکزی نمایندگی دارند که این نشان دهنده این است که در استان مرکزی تولید محتوا در سطح مطلوبی  قرار دارد.

حجت الاسلام عباس دانشی با بیان اینکه در آغاز فعالیت خود در اداره کل فرهنگ و ارشاد سعی بر تعامل و هم اندیشی با اصحاب رسانه دارم، افزود: افزایش مشکلات چاپ و نشر و تنگناهای مالی باعث عدم فعالیت برخی از هفته نامه ها، روزنامه ها و ... شده است.

وی بابیان اینکه در استان مرکزی ٣٢پایگاه خبری دارای مجوز در حال فعالیت است و نشان دهنده حجم بالای تولید اخبار و محتوا در استان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی  با اشاره به اینکه برخی از رسانه ها هنگامی خبر از نهاد و اداره ای در جراید منتشر می کنند که حمایت مالی در قالب رپرتاژ و آگهی از آن دستگاه دریافت کرده باشند، افزود: رسانه ها باید رویدادهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... را نیز منتشر کنند.

وی گفت: رسانه ها باید فقط حاوی اخباری که روابط عمومی ها تولید می کنند نباشند بلکه باید با تولید گزارش ها، تحلیل ها و یادداشت های انحصاری مخاطب خود را افزایش دهند.

در ادامه این نشست رئیس خانه مطبوعات استان مرکزی گفت: مدیران کل افرادی را که در حوزه اطلاع رسانی آگاهی ندارند را در سمت روابط عمومی منصوب نکنند زیرا مهمترین رکن هرد ستگاه اجرایی اطلاع رسانی به موقع است.

مجید نیک عهد در پاسخ برخی از روابط عمومی به این مضع که تیتراژ روابط عمومی ها کم است، گفت: قطعاٌ با حمایت نهادها و دستگاه های اجرایی تیتراژ روزنامه ها بالا می رود.

وی با بیان اینکه روابط عمومی ها نباید به صورت گزینشی با جراید کار کنند تصریح کرد: فعال شدن کمیته اطلاع رسانی استان باعث رفع بسیاری از مشکلات خبرنگاران اعم از بیمه آنان خواهد شد.

نیک عهد خاطرنشان کرد: مدیران روابط عمومی باید به برگزاری نشست های خبری به صورت دوره ای اهتمام ورزند زیرا باعث اطلاع رسانی شفاف وبه موقع اخبار دستگاه های اجرایی خواهد شد.

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 07:23

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران از برگزاری نمايشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی از ۱۸ تا ۲۱ تیرماه در استان اصفهان خبر داد.

به گزارش چاپ و نشر، بابک عابدین؛ رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ در گفت وگو با آنا اظهار کرد: یازدهمین نمايشگاه بین‌المللی صنعت چاپ و  بسته‌بندی با حضور بیش از سه هیئت بازدیدکننده از عراق، افغانستان و پاکستان در استان اصفهان برگزار می‌شود.

وی افزود: از اعضای هیئت مدیره چاپ و فعالان اقتصادی پاکستان؛ عراق و افغانستان برای حضور در این نمایشگاه دعوت به عمل آمده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ بیان کرد: در اين نمايشگاه بیش از ۱۶ مشارکت‌کننده حضور خواهند داشت. درصدد هستند تا جدیدترین دستاوردها و خدمات خود را در زمينه صنعت چاپ و بسته‌بندی ارائه کنند.

عابدین ادامه داد:‌ این نمایشگاه برای رونق تولید و رونق صادرات در اصفهان برگزار خواهد شد.

وی افزود:‌ در تلاش هستیم تا در نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی که در اصفهان برگزار می‌شود انگیزه تولیدات صادراتی را از لحاظ بین‌المللی بالا ببریم چرا که از کشورهای مختلف برای بازدید در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 07:16

مدیرعامل شرکت ساینا گفت: نمایشگاه چاپ دیجیتال و نشر رومیزی باید کلاس پرورش فکر و تکنولوژی برای دست‌اندرکاران این حوزه باشد تا راهکارهای لازم برای انتقال داده‌های مختلف به مشتریان را ارایه کند.

 امیرمجدآبادی، مدیرعامل شرکت ساینا با بیان اینکه مسئولان نمایشگاه چاپ دیجیتال هشت سال همت کردند و این رویداد را برگزار کردند، گفت: این نمایشگاه یک رویداد تخصصی در حوزه چاپ دیجیتال به شمار می‌آید تا بتواند تکنولوژی روز دنیا را برای مصرف‌کننده در کشور ارائه کنیم و برگزاری آن برای فعالان این حوزه بسیار خوب بود.

وی افزود: البته تغییر مکان نمایشگاه از هتل المپیک به بوستان گفتگو و دوباره تغییر آن به هتل المپیک مسئله‌ای بود که این جابجایی برای بازدیدکنندگان و مخاطبان خوب نبود.

مجدآبادی با اشاره به تاثیر نوسانات نرخ ارز در برپایی نمایشگاه چاپ دیجیتال، عنوان کرد: این موضوع موجب شد که هزینه‌ها به شدت بالا برود و متراژ غرفه‌ها چندین برابر شده است و این هزینه‌ها موجب می‌شد بار آن بر دوش مصرف‌کننده برود، زیرا از یکسو دلار بالا رفته و از سوی دیگر ورود کالا سخت شده است.

وی تاکید کرد: ما حتی اگر در نمایشگاه شرکت می‌کردیم اما نمی‌توانستیم تکنولوژی روز و مدرن را به او تحویل دهیم، در واقع و عملا یک هزینه سرسام‌آوری برای ما می‌شود.

مدیرعامل شرکت ساینا با بیان اینکه برگزارکنندگان نمایشگاه و غرفه‌داران همه در یک راستا هستیم و هدف ما ارائه تکنولوژ‌ی‌های جدید به مخاطبان است، گفت: اگر بشود این مسایل را از یک راهکار دیگر حل کنیم خوب است، نیازی نیست غرفه‌های بزرگ بگیریم بلکه اگر می‌توانستیم به روش‌های دیگر این تکنولوژی را به مصرف‌کننده معرفی می‌کردیم حتی اگر به خرید منتهی نشود او حق دارد که از تکنولوژي روز دنیا مطلع می‌شود.

وی یادآور شد: پس از حل مشکلات او می‌تواند اطلاعات روز و دانش چاپ دیجیتال از یک منبع موثق دریافت می‌کند و امیدوارم معیاری برای غرفه‌داران در نظر بگیرند.

مجدآبادی در این زمینه توضیح داد: معتقدم باید غرفه‌دارانی در این نمایشگاه پذیرفته شوند که شخصیت‌های حقوقی باشند نه حقیقی و شرکت‌های معتبر باشند و سابقه سال‌ها فعالیت در این حوزه را داشته باشند.

وی با بیان اینکه نمایشگاه چاپ دیجیتال باید مقری باشد تا مصرف‌کننده نسبت به فروشنده اطمینان داشته باشد، گفت: او باید مطمئن باشد که این دستگاه از شرکتی خریداری می‌شود که ستاد برگزاری نمایشگاه او را معرفی کرده است، به عنوان مثال برخی افراد از شرکت‌ها جدا می‌شوند و برای خود یک شرکت جداگانه راه‌اندازی مي‌کنند و به صورت شخصی محصول معرفی می‌کنند.

این فعال صنعت چاپ تصریح کرد: تجربیات ارزشمند جهانی نشان می‌دهد که در بسیاری از کشورها، شرکت‌های فروشنده صدها نیستند بلکه تعداد محدودی هستند که جا و مکان دارند، انبار قطعات دارند، پرسنل فروش دارند و مهندس دارند و به مشتریان خود تکنولوژی روز دنیا را عرضه می‌کنند اما در کشور ما این موضوع یک معضل بزرگ است.

وی درباره راهکارهای برگزاری بهتر نمایشگاه، گفت: ستاد به جای اینکه تعداد عرضه‌کنندگان کالا را بالا نشان دهد به جای کمیت به دنبال کیفیت باشد و به جای اینکه  ۲۰۰ متر غرفه را به ۵۰ نفر بدهم به ۵ نفر واقعی می‌دهم و در میان آن‌ها رقابت سالم به وجود می‌آید.

به گفته وی، باید کارها به‌گونه‌ای انجام شود که نمایشگاه چاپ دیجیتال و نشر رومیزی کلاس پرورش فکری و تکنولوژيک است که راهکارهای لازم برای انتقال داده‌های مختلف به مشتریان به شمار می‌آیند.

منبع: ایپینا

 

 

 

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 06:38

مجید باشعور گفت: گرانی کاغذ باعث حرفه ای تر شدن صنعت می شود هر کتابی زیر چاپ نمی رود.

به گزارش چاپ و نشر؛ مجید باشعور مدیر مسئول نشر تایماز در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص افزایش سرسام آور قیمت کاغذ گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت کاغذ مسئله عرضه و تقاضا در این بازار است. تقاضای ما در کشور برای دریافت کاغذ زیاد و عرضه بسیار کمتر از تقاضاست. طبیعتا مسائل دیگری از جمله دلالی در بازار کاغذ هم روی افزایش قیمت کاغذ تاثیر گذاشته است.

وی افزود: دو سال پیش کاغذ اندونزی در بازار کاغذ وجود داشت اما اکنون تمام کاغذهای ما در بازار یا هندی یا چینی است که این نشان می دهد کاغذ اندونزی را به کشور وارد نکرده ایم.

باشعور ادامه داد: بهترین دلیلی که برای وارد نکردن کاغذ اندونزی به کشور بیان می شود این است که پول لازم را برای خرید نداشتیم. نفت در ازای واردات کاغذ فروخته می شود. در کنار کاغذ کالاهای دیگری هم وجود داشت که باید در ازای فروش نفت خریداری می شد. همچنین مردم ما هم وقتی چنین شرایطی پیش می آید و می بینند کالایی در بازار کم است بیشتر به دنبال خرید آن هستند در نتیجه تقاضای خرید افزایش می یابد.

مدیر مسئول نشر تایماز با اشاره به اینکه در شرایط کنونی، هم بحث روانی مردم وهم کشش بازار کاغذ باعث ایجاد گرانی در این بازار شده است, بیان کرد: بر اساس اعلام مسئولان و آنچه در اخبار گفته می شود میزان عرضه کاغذ کمتر از تقاضای بازار است. مسائلی که امروز در کشور وجود دارد روی گرانی کاغذ تاثیر گذاشته است چون همه مسائل ما در کشور به یکدیگر مربوط است و مسئولان نظام باید برای حل مشکل گرانی کاغذ مسائل متفاوت تری را در کشور بررسی کنند و براساس صلاح دیدشان برای رفع مشکل گرانی کاغذ اقدام کنند.

باشعور با اشاره به تاثیر گرانی کاغذ در کاهش ناشران فعال در کشور اظهار داشت: با ادامه روند کنونی افزایش قیمت کاغذ، هزینه چاپ و نشر و به دنبال آن قیمت تمام شده کتاب افزایش می یابد. طبیعتا مردم نیز کتاب را از سبد خریدشان به دلیل گرانی های زیادی که در بازار وجود دارد خارج می کنند. در این شرایط ناشری که توان انتشار 5 هزار جلد کتاب را داشت نمی تواند حتی هزار جلد را منتشر کند در نتیجه بسیاری از ناشران به طور سیستماتیک از چرخه صنعت نشر خارج می شوند البته شاید این شرایط به نفع صنعت نشر کشور تمام شود.

وی ادامه داد: در صورت ادامه شرایط کنونی ناشران معمولی که هرچه به دستشان می رسید چاپ می کردند، تعطیل می شوند و کتاب ها پس از کار کارشناسی و تایید شدن از نظر علمی و محتوایی منتشر می شوند. در ادامه شاید نشر ما به سمت حرفه ای تر شدن برود و ناشران برای چاپ هر کتابی کاغذ نخرند و بسیار حساب شده فعالیت خود را ادامه دهند. شاید در این محدودیت های موجود، صنعت نشر یک خانه تکانی را تجربه کند و همین مسائل باعث رشد و شکوفایی آن شود و افراد قوی تری به این حوزه وارد شوند.

صفحه1 از793