علیزاده مطرح کرد:

بی‌توجهی به صنعت بسته‌بندی بازار صادراتی را به مخاطره انداخته است

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است بسیاری از بازارهای صادراتی ایران به دلیل بی‌توجهی به صنعت بسته‌بندی ازدست‌رفته است.

به گزارش چاپ و نشر؛ رضا علیزاده نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت درباره وضعیت صنعت بسته‌بندی ایران، گفت: علیرغم اینکه صنعت بسته‌بندی یکی از مهم‌ترین پارامترها در جذب مشتری و بازار محسوب می‌شود اما بسیاری از بازارهای صادراتی ایران به دلیل بسته‌بندی نامناسب ازدست‌رفته است.

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کالاهای ایرانی از کیفیت بالایی برخوردارند اما به دلیل بی‌توجهی به نوع بسته‌بندی، فروش آن‌ها در بازارهای جهانی کاهش پیداکرده، افزود: شرکت‌های بزرگ به‌خوبی از نقش بسته‌بندی در میزان فروش آگاه هستند اما واحدهای کوچک و متوسط به دلیل توان مالی پایین نمی‌توانند از بسته‌بندی به روز و استاندارد استفاده کنند؛ بنگاه‌های اقتصادی کوچک علیرغم تولید محصول باکیفیت به دلیل هزینه‌بردار بودن بسته‌بندی استاندارد نمی‌توانند از این امتیاز بهره ببرند.

 

تشکیل هلدینگ‌های صادراتی مغفول مانده است

وی با بیان اینکه تشکیل هلدینگ‌های صادراتی مغفول مانده است، خاطرنشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید اقدامات لازم برای ایجاد این هلدینگ‌ها را انجام دهد چراکه با تشکیل هلینگ‌های صادراتی واحدهای کوچک می‌توانند بسته‌بندی، برندسازی و جذب بازارهای صادراتی را دنبال کنند.

 

موانع پیش‌روی واحدهای تولیدی کوچک برای صادرات؛ از ایجاد دفاتر در خارج از کشور تا بسته‌بندی

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: واحدهای تولیدی کوچک با مشکلات بسیاری برای صادرات ازجمله ایجاد دفاتر در خارج از کشور، بسته‌بندی، بازگشت ارز حاصل از صادرات و... دست و پنجه نرم می‌کنند و وزارت صمت باید تشکیل هولدینگ صادراتی برای کمک به این بنگاه‌ها را در اولویت کاری خود قرار دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه ماشین‌آلات مورد استفاده در صنعت بسته‌بندی از اهمیت بالایی برخوردار است، تصریح کرد: در حال حاضر مردم علاوه بر کیفیت کالا به زیبایی و نوع بسته‌بندی کالا نیز توجه می‌کنند.

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: درحال حاضر ایران بسیاری از بازارهای صادراتی را به دلیل بی‌توجهی به نوع بسته بندی از دست داده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)