ناشناخته ماندن «عناب» با غفلت در فرآوری و بسته‌بندی آن

رضایی با اشاره به اینکه برای فرآوری و بسته‌بندی عناب در استان کار زیادی صورت نگرفته، افزود: بیشترین سطح کاشت عناب استان به ترتیب به شهرستان‌های خوسف، بیرجند و سربیشه است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسنا، عناب میوه‌ای با خاصیت‌های فراوان که بیشترین سطح کشت این گیاه مربوط به خراسان جنوبی است، اما عدم شناخت از خاصیت‌های این میوه و نبود فرآیندهای مربوط به تولید تا مصرف محصول عناب باعث شده تا این میوه به خوبی شناخته نشود.

عناب به عنوان یکی از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی از گذشته‌های دور به دلیل سازگاری با شرایط اقلیمی این استان در روستاها کشت می‌شده است.

خراسان جنوبی با داران بودن ۹۸ درصد سطح زیر کشت عناب به عنوان اولین تولید کننده عناب در کشور و جهان مطرح است و می‌توان از این محصول با برنامه‌ریزی‌های صحیح در جهت توسعه اقتصادی استان گام برداشت.

غلامرضا قوسی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: یکی از موضوعات مهم درخصوص تولید عناب، تکثیر آن از طریق پاجوش است که تماما در اختیار خراسان‌ جنوبی است.

وی افزود: در ده سال اخیر سطح زیرکشت عناب در استان افزایش داشته و در حوزه تولید 370 درصد افزایش وجود داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: تلاش می‌کنیم با کمک رسانه‌ها، جهاددانشگاهی، محققان و پژوهشگران در راستای رونق کشاورزی و معرفی محصولات استراتژیک استان گام برداریم.

عبدالرضا رضایی، مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی خراسان جنوبی نیز گفت: با توجه به اینکه فصل برداشت عناب در استان آغاز شده پیش‌بینی می‌شود امسال شش هزار تن عناب در خراسان ‌جنوبی برداشت شود.

وی با اشاره به سطح زیرکشت باغات عناب خراسان‌ جنوبی، اظهار کرد: در حال حاضر سطح زیرکشت باغات عناب در خراسان‌جنوبی بیش از 3600 هکتار است.

مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: زمان برداشت عناب در خراسان ‌جنوبی از اواخر مردادماه آغازشده و تا اواسط مهرماه ادامه دارد.

رضایی اظهار کرد: خراسان‌ جنوبی با تولید 97 درصد عناب قطب تولید این محصول منحصر به فرد در کشور است.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه امسال به دلیل وزش بادهای شدید و ریزش گل‌ها، گرمای هوا و زودرس شدن میوه عناب، تولید این محصول افزایش نداشته است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان ‌جنوبی گفت: عناب تولید شده در استان هنوز در سطح بین‌المللی جایگاه خاصی ندارد و در داخل کشور خواص عناب به طور کامل برای مردم فرهنگ‌سازی نشده است.

رضایی بیان کرد: عناب تولید شده در استان به استان‌های همجوار از جمله خراسان ‌رضوی، کرمان، یزد و تهران صادر می‌شود.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی در خصوص خواص عناب، یادآور شد: میوه عناب برای تصفیه خون، هاضمه و نرم‌کننده سینه، آرامش اعصاب، مقوی عمومی بدن، مقوی معده، ضد سرفه و خواب راحت مناسب است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 16 شهریور 1398 ساعت 11:00
  • اندازه قلم