توصیه‌های دبیرکل سازمان جهانی بسته‌بندی به فعالان این صنعت در ایران

صنعت بسته‌بندی یکی از صنایع مهم و موثر در ارتقای تولید داخل و توسعه صادرات است که علیرغم فعالیت‌های زیادی که در این حوزه انجام شده است، هنوز کشور ما آنچنان که باید در این صنعت توفیق قابل توجه نداشته است.

به گزارش چاپ و نشر، دبیرکل سازمان جهانی بسته‌بندی برای بازدید و دیدار با فعالان صنعت بسته‌بندی کشورمان و حضور در چند مراسم از جمله سمینار بین‌المللی «نقش بسته‌بندی در صادرات غیرنفتی رویکرد جهانی» در ایران حضور یافت.

دبیرکل سازمان جهانی بسته‌بندی با ارزیابی صنعت بسته‌بندی ایران، دو توصیه مهم به فعالان این حوزه و مسئولان مربوط داشت.

 

ارزیابی صنعت بسته‌بندی ایران

یوهانس برگمایر پیرامون صنعت بسته‌بندی ایران، اظهار داشت: با توجه به اینکه من مدت‌زمان کوتاهی است، به‌ منظور بازدید و دیدار با فعالان صنعت بسته‌بندی و حضور در این سمینار وارد کشور ایران شده‌ام ارزیابی من، ارزیابی کوتاهی خواهد بود. با اطلاعاتی که من از موسسه بسته‌بندی ایران به دست آورده‌ام می‌توانم بگویم که صنعت بسته‌بندی در ایران در موقعیت خوبی قرار دارد. به باور من میزان سطح توسعه‌یافتگی صنعت بسته‌بندی در ایران میزان قابل قبولی است اما همچنان برای پیشرفت در این حوزه باید اقداماتی انجام شود.

دبیر کل سازمان جهانی بسته‌بندی در ادامه اضافه کرد: سیستم‌های بسته‌بندی فوق‌العاده توسعه‌یافته‌ای در کشور ایران وجود دارد، همچنین ظرفیت برای یادگیری علوم بیشتر در زمینه‌ی بسته‌بندی نیز مشاهده می‌شود که این نکته بسیار مهم و قابل توجه است. البته مانند سایر کشورها هنوز یکسری از تخصص‌ها و دستگاه‌های خاص که تکنولوژی‌های خاص دارند در کشور ایران وجود ندارد که البته این امر کاملاً طبیعی است.

 

مهمترین چالش‌ها

 یوهانس برگمایر در ادامه پیرامون مهم‌ترین چالش صنعت بسته‌بندی در ایران، اظهار داشت: تا آنجایی که من در این دوره کوتاه‌مدت حضور خود در ایران متوجه شدم، کاغذ که یکی از مواد پرمصرف در صنعت بسته‌بندی است، در ایران بسیار کم و گران است.

وی در ادامه افزود: نکته دیگری که در کشور ایران قابل توجه است و اگر نگویم چالش باید بگویم ظرفیت پیشرفت و بهبود در آن زمینه وجود دارد، بحث طراحی بسته‌بندی است که به اعتقاد من فعالان صنعت بسته‌بندی در ایران باید به آن توجه بیشتری داشته باشند.

 

توصیه به مسئولان

 دبیرکل سازمان جهانی بسته‌بندی (WPO) در ادامه خطاب به مسئولان ایرانی با تاکید بر حمایت از صنعت بسته‌بندی و فعالان این حوزه، گفت: از دیدگاه سازمان جهانی بسته‌بندی مهم‌ترین مسئله‌ای که حکومت‌ها در حوزه صنعت بسته‌بندی باید بر آن متمرکز باشند مؤسساتی هستند که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند. این موسسه در ایران با نام انستیتو بسته‌بندی ایران در حال فعالیت است. تلاش دولت باید در راستای رشد و توسعه این مؤسسات به‌ منظور گسترش فعالیت آن‌ها و در نهایت تمرکز بر توسعه و پیشرفت صنعت بسته‌بندی باشد.

 

دو گام بزرگ

 برگمایر در ادامه با تاکید بر اینکه در صنعت بسته‌بندی ایران باید دو گام بزرگ برداشته شود، اظهار داشت: گام اول در این حوزه آموزش است. به عقیده من مسئولان دولتی و فعالان حوزه بسته‌بندی باید بحث آموزش را بسیار جدی گرفته و همکاری خود را با دانشگاه‌ها و مؤسسات مختلف افزایش دهند و در گام دوم نیز ایران باید تمام تلاش خود را انجام دهد تا بتواند هر چه بیشتر خود را وارد این چرخه یا به‌زعم من روند بسته‌بندی بین‌المللی کرده و در بازارهای جهانی حضور داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه اینترپک در سال ۲۰۲۰، گفت: با علم بر اینکه حضور در چنین نمایشگاهی بسیار هزینه‌بر خواهد بود اما پیشنهاد می‌کنم که ایران حتماً با همکاری سازمان جهانی بسته‌بندی در این نمایشگاه حضور پیدا کند تا بیشتر در جریان اتفاقات و جریاناتی که در حوزه صنعت بسته‌بندی هست، قرار بگیرد.

 

آموزش و انعطاف‌پذیری، دستور کار فعالان بسته‌بندی

 دبیرکل سازمان جهانی بسته‌بندی در ادامه به ارائه توصیه به فعالان صنعت بسته‌بندی در ایران پرداخت و گفت: دو توصیه برای فعالان صنعت بسته‌بندی در ایران دارم. توصیه اول آموزش و آموزش و آموزش و توصیه دوم انعطاف‌پذیری است.

وی در ادامه در خصوص انعطاف‌پذیری، بیان داشت: فعالان این صنعت باید نیازهای مشتریان خود را بشناسند و بتوانند خود را مطابق و همگام با آن نیازها وفق دهند.

 

توصیه به فعالان

دبیر کل سازمان جهانی بسته‌بندی در خطاب به مخاطبان و فعالان صنعت بسته‌بندی اظهار داشت: بسته‌بندی نقش بسیار مهمی در رونق تولید و صادرات دارد لذا از فعالان این صنعت انتظار می‌رود بر آن تمرکز بیشتری داشته باشند و با تکنولوژی‌های جدیدی که در اختیار دارند و با اختصاص وقت بیشتر به مقوله بسته‌بندی، دنیا را برای زندگی کردن به‌جای بهتری تبدیل کنند، چراکه بسته‌بندی نیز بخشی از این دنیا است و هنگامی‌ که صنعت بسته‌بندی را بهبود بخشیده و باعث پیشرفت و توسعه این صنعت شویم مطمئناً سبب خواهیم شد که دنیا مکان بهتری برای زندگی کردن شود.

وی در پایان افزود: در این مسیر، رسانه‌ها می‌توانند در توجه بیشتر به صنعت بسته‌بندی و آموزش که دو مقوله مهم هستند، نقش بسزایی داشته باشند، آنها می‌توانند هرچه بیشتر فعالان صنعتی و تولیدکنندگان را در توجه به این صنعت و توسعه آن، کمک حال باشند.

منبع: خبرگزاری صنایع

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 09:45
  • اندازه قلم