افزایش صادرات با پیشرفت صنعت بسته‌بندی

 بسته‌بندی، یکی از حساس‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین مراحل عرضه و مصرف کالاست که می‌تواند یک مزیت رقابتی به شمار رود. از این‌رو با توجه به تاکیداتی که بر توسعه صادرات غیرنفتی در کشور می‌شود، فعالان حوزه تولید و صادرات برای اینکه بتوانند سهم بیشتری از بازار داخلی و خارجی در بازار رقابتی به‌دست آورند باید توجه ویژه‌ای به مقوله بسته‌بندی داشته باشند.

 

اهمیت این موضوع سبب شده تا فعالان این بخش‌ها، در سال‌های گذشته با توجه به فراهم شدن زیرساخت‌های لازم در این زمینه، توجه بیشتری به مقوله بسته‌بندی داشته باشند. زعفران و خرما ازجمله محصولاتی هستند که سهم قابل توجهی در صادرات غیرنفتی دارند، فعالان این حوزه بر این باورند که در چندسال اخیر با سیاست‌های حمایتی که دولت از تولیدکنندگان داشته و همچنین با فراهم کردن زیرساخت‌ها در بهبود بسته‌بندی این کالاها، میزان صادرات این محصولات تا حد قابل توجهی افزایش یافته است.بر همین اساس به گفته فعالان بازار اگر در دولت دوازدهم بسترها برای بهبود وضعیت بسته‌بندی مهیا شود می‌توان گامی موثر در جهت افزایش صادرات غیر نفتی برداشت.

نایب‌رئیس شورای ملی زعفران درباره اقدامات دولت در جهت بهبود وضعیت بسته‌بندی محصول زعفران می‌گوید: خوشبختانه دولت در سال‌های اخیر اقدامات موثری در جهت بسته‌بندی محصولات صادراتی در کشور انجام داده است، به طوری که ظرفیت بسته‌بندی زعفران در کشور افزایش یافت و امروز به جرات می‌توان گفت ما می‌توانیم ۴۵۰ تن زعفران ریز را در کشور بسته‌بندی کنیم. بدون تردید، درحال‌حاضر توان ما در بسته‌بندی، بالاتر از میزان تولید زعفران در کشور است که این موضوع نشان از موفقیت‌هایی دارد که در سال‌های اخیر در زمینه بسته‌بندی به‌دست آمده است.

 ایجاد تنوع در بسته‌بندی زعفران

غلامرضا میری در گفت‌وگو با «گسترش تجارت» با اشاره به تنوع بسته‌بندی زعفران در ایران بیان می‌کند: در سال‌های اخیر تنوع بسته‌بندی‌ها در کشور افزایش‌یافته است چون بر این‌باور هستیم که با بالا بردن تنوع در بسته‌بندی می‌توانیم همچنان جایگاه خود را در بازارهای جهانی حفظ کنیم و یا توسعه دهیم.

وی بابیان اینکه بسته‌بندی زعفران ایرانی، به نسبت بسته‌بندی کشورهای اروپایی به‌مراتب بهتر است می‌گوید: بسیاری از شرکت‌های ایرانی صادرکننده زعفران برای بسته‌بندی زعفران یک گرمی حداقل ۶ نوع بسته‌بندی ارائه می‌دهند که درمجموع بسته‌بندی زعفران در ۴سال گذشته رشد قابل‌توجهی داشته است. هرچند که موضوع بسته‌بندی، در گذشته به عنوان یک مشکل در بحث تولید و صادرات مطرح بوده است، اما باید بگویم که مشکل اصلی و فعلی کارخانه‌های تولید و بسته‌بندی زعفران ایرانی ضعف در بسته‌بندی نیست. وی در ادامه درباره مشکلات کارخانه‌های زعفران در ایران بیان می‌کند: درحالی زعفران ایرانی به کشورهای اروپایی صادر می‌شود که متاسفانه آنها زعفران را بسته‌بندی و نام کشور خود را روی آن درج می‌کنند که این موضوع به عنوان یک مشکل بزرگ برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ما مطرح است. او با طرح این سوال که اما چرا زعفران ایرانی در بسته‌بندی ایرانی در سایر کشورها چندان مورد توجه قرار نگرفته است، می‌گوید: متاسفانه تولیدکنندگان ایرانی به دلیل برخی فاکتورها، طرف تجاری قابل اعتمادی برای تاجران خارجی به شمار نمی‌آیند. این موضوع برمی‌گردد به عواملی همچون نوسانات نرخ ارز و تغییر زیاد قوانین در سال‌های قبل که بر نحوه صادرات کشور تاثیر قابل توجهی گذاشته است. از این رو واردکنندگان زعفران در کشورهای خارجی ترجیح می‌دهند زعفران را در بسته‌بندی‌هایی خریداری کنند که عنوان ایرانی بر آن درج نشده باشد.

تلاش برای حفظ نام زعفران ایرانی

وی در ادامه تصریح می‌کند: دولت در سال‌های گذشته حمایت‌های خوبی از تولیدکنندگان به عمل آورده است و اگر این حمایت‌ها همچنان ادامه داشته باشد می‌توان امیدوار بود زعفران ایرانی با برند و بسته‌بندی ایرانی در کشورهای خارجی به فروش برسد. به گفته وی زعفران ایرانی زمانی می‌تواند در بازارهای جهانی مورد مقبولیت قرار بگیرد که نخست ثبات قیمت‌ها در بازار ایران حفظ شود و دوم دست دلال‌ها و واسطه‌ها نیز ازاین بازار کوتاه شود. ضمن اینکه نباید حمایت از صادرکنندگان و تولیدکنندگان نیز کمرنگ شود.

میری با تاکید براین موضوع که عملکرد دولت یازدهم در سال‌های گذشته در حوزه تولید وصادرات مثبت بوده است افزود: متاسفانه در دولت گذشته ماشاهد این حمایت‌ها نبودیم و بیشتر قوانین و سیاست‌هایی وضع می‌شد که مانع از رشد و توسعه تولید می‌شد. به گفته او، زعفران یک کالای کشاورزی است و مطابق با مصوبه مجلس شورای اسلامی کالای کشاورزی از پرداخت مالیات و عوارض معاف است، اما در گذشته شرایط به گونه‌ای بود که به جای حمایت از این بخش حتی ۵ درصد عوارض برای کشاورزان وضع شد. در این حالت صادرکنندگان برای صادر کردن هر کیلو زعفران باید ۱۵۰ هزار تومان عوارض پرداخت می‌کردند که این اصلا توجیه نداشت. نایب رئیس شورای ملی زعفران می‌گوید: خوشبختانه در دولت یازدهم بسیاری از موانع صادراتی و تولیدی برطرف شد و برای رفع مشکلات این بخش نیز تلاش‌های زیادی انجام شد.

رویکرد حمایتی دولت از صادرات

همچنین رئیس انجمن ملی خرمای ایران دراین رابطه با تاکید بر جایگاه ویژه محصول خرما در سبد غذایی ایرانیان می‌گوید: این امر باعث شده مصرف داخلی خرما به‌مراتب بیشتر از صادرات این محصول باشد.

محسن رشید فرخی در گفت‌وگو با «گسترش تجارت» با تاکید براین موضوع که خرما در ایران به‌عنوان یک مکمل غذایی به شمار می‌رود و اهمیت ویژه‌ای در سبد مصرفی خانوارهای ایرانی دارد می‌افزاید: این روند در دولت یازدهم با تغییراتی مواجه شد و با رویکرد حمایتی که در چند سال گذشته از تولید و صادرات کشور ایجاد شد، این زمینه فراهم شد که به‌جز تامین نیاز داخلی برای مصرف‌کنندگان خرما، صادرات خرمای ایرانی نیز به سایر کشورها افزایش یابد.

وی با اشاره به رویکرد مثبت دولت یازدهم برای افزایش صادرات خرما می‌گوید: در چند سال اخیر، شرایطی ایجاد شد تا تولیدکنندگان خرما بتوانند در چندین نمایشگاه بین‌المللی حضور یابند که این موضوع باعث ارتقای دیدگاه و بهبود کیفیت بسته‌بندی این محصول شد. درمجموع حضور در این نمایشگاه‌ها باعث شد تا ما با سلایق مختلف آشنایی بیشتری پیدا کنیم، البته معتقد نیستیم که صددرصد در این زمینه موفق بوده‌ایم اما به هرحال موفقیت‌هایی که در زمینه بسته‌بندی این محصول به‌دست آمد سبب شد تا به میزان صادراتی که هدفگذاری کرده بودیم دست یابیم.

 افزایش ۲۰ درصدی سهم صادرات خرما

وی بابیان اینکه در گذشته سهم محصول خرما از صادرات فقط ۱۲ درصد بود تصریح می‌کند: خوشبختانه با حمایت‌هایی که دولت از تولیدکنندگان در این سال‌ها داشته، این آمار هم‌اکنون به ۲۰درصد رسیده است. بدون تردید این بهبود در وضعیت صادرات خرما تا حدود زیادی مرهون حمایت‌هایی است که در بحث ارتقای کیفیت بسته‌بندی خرما انجام شده است.

به گفته وی خرما در ایران ۳۰۰میلیون دلار ارزش صادراتی دارد که می‌توان این آمار را به ۵۰۰میلیون دلار هم رساند. البته ارجحیت تولیدکنندگان خرما بیشتر بر مصرف‌کنندگان داخلی است. رئیس انجمن ملی خرمای ایران می‌گوید: درمجموع اقدامات دولت در بهبود کیفیت بسته‌بندی سبب ارتقای میزان صادرات شده است. ما برای افزایش سهم‌مان در بازارهای جهانی باید نگرش خود را نسبت به بسته‌بندی خرما تغییر می‌دادیم که خوشبختانه با فراهم شدن شرایط برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و کسب آگاهی از نحوه بهترین بسته‌بندی‌ها توانستیم جایگاه خوبی برای خود در این زمینه به وجود آوریم.

وی در ادامه با اشاره به نقش بسته‌بندی در افزایش صادرات خرما به بحث حمل‌ونقل نیز اشاره کرد و افزود: این موضوع در تسهیل صادرات محصول خرما به سایر کشورها نیز موثر بوده است.

در این دولت تحریم کشتیرانی ایرانی لغو شد و ما با سهولت بیشتری اقدام به حمل تولیدات خود کردیم. درحال‌حاضر خطوط کشتیرانی ۳۰ درصد نسبت به گذشته ارزان‌تر شده و این اقداماتی است که درنهایت باعث شد ما در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم.

سخن آخر

 ظاهر زیبا و آراسته تا حدود زیادی می‌تواند میل مصرف‌کنندگان را برای خرید یک کالا افزایش دهد؛ موضوعی که در گذشته مورد غفلت قرار گرفته بود و چندان به این موضوع توجه نمی‌شد. اما در دولت یازدهم تلاش‌های زیادی برای افزایش کیفیت بسته‌بندی کالا انجام شد و به این مقوله توجه ویژه‌ای شد که نتیجه این تلاش‌ها هم منجر به افزایش صادرات شد که اقدام بسیار مثبتی بوده است.

منبع: گسترش تجارت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 08 خرداد 1396 ساعت 06:27
  • اندازه قلم