گفتگو با هنرمند کارآفرین:

تبلیغات و بسته بندی در فروش آثار هنری نقش مهمی دارند

غزاله صیفی گفت: تبلیغات و بسته بندی؛ این دو قسمت در کار هنری هنوز ضعیف است یعنی تبلیغ زیاد نمی کنند. کسی خیلی هنوز برای کارش هزینه برای تبلیغ نمی کند و بسته بندی خوب ارائه داده نمیشود که اینها باید رفع شود تا در فروش آثار هنری رونق ایجاد شود.

 

به گزارش چاپ و نشر؛ خبرنگار نگارانه گفتگویی با غزاله صیفی هنرمند البرزی انجام داده که در زمینه زیورآلات برنجی توانسته موفق باشد.

فروش عمده کار این کارآفرین البرزی از طریق فضای مجازی است؛وی توانسته حتی علاقمندانی خارج از ایران را هم جذب و مشتری هنرهای دستی خود کند؛ در ذیل شرح مصاحبه با وی را می خوانید:

 ابتدا خودتان را معرفی کنید و مختصری از سوابق کاری تان بفرمایید؟

 غزاله صیفی ، هستم، سال 90 از دانشگاه کاشان در رشته صنایع دستی فارغ التحصیل شدم. البته یک سال تخصصی پایان دوره لیسانس ام یعنی دو ترم آخر را دانشگاه هنر تهران پیش آقای گیو گرایش جواهرسازی خواندم. و سال 92 دانشگاه الزهراء فوق الیسانس رشته صنایع دستی قبول شدم و بهمن سال 95 فارغ التحصیل شدم و پایان نامه ام هم در رابطه با زیور آلات و جواهرات بلوچستان ارائه کردم و  در زیورآلات مدرک فنی و حرفه ای ساخت طلا و جواهر  و مدرک فروشندگی  طلا دارم، 5 نمایشگاه با دوستان به صورت گروهی در رابطه با فلز یعنی شاخه های مختلف هنر فلز که شامل قلم زنی بود گذاشتیم. کار جواهر،کار نقاشی مینا روی فلز بود که من در قسمت جواهر فعالیت کردم. 2 سال است به طور حرفه ای  با گالری های مختلف. کار می کنم کار به خارج ایران هم فرستادم و با نقره و برنج تجربه داشتم و با طلا کار نکردم.

از چند سالگی کار هنری را شروع کردید؟ چگونه این استعداد را کشف کردید؟

قبل از اینکه وارد دبیرستان شوم،کلاس های نقاشی و موسیقی می رفتم و اینکه چه جوری استعداد هنری ام را کشف کردم باید بگم که من در خانواده ای بزرگ شدم که تقریبا هنر توش جاری بود، پدر بزرگم نقاش بوده و مادرم طراح لباس و پدرم خوشنویس بود. هنرستان رفتم و دیپلم گرافیک دارم و بعد از آن هم وارد دانشگاه شدم و به صورت آکادمیک این کار را شروع کردم.

 از این راه کسب درآمد هم می کنید؟

 بله من الان حدودا یک سال است که کاملا حرفه ای درآمد دارم. 2 سال است که شروع کردم ولی یک سال است که کاملا دارم خرج و مخارج زندگی ام را از این راه میدهم و کسب درامد می کنم.

آیا درآمد این هنر خوب است و گذران یک زندگی است؟

بستگی به میزان خرجی که یک نفر درزندگی میکند دارد و کیفیت زندگی اش چه جوری است و کمیت اش مخارجش چقدراست  و هم اینکه کارش در چه حالتی است و این کاملا نسبی است. برای خودم بله. من درآمدم کفاف زندگی ام را میده دو می توانم بیشتر از این هم داشته باشم یعنی کار کنم بازار هست ولی این کفایت دارد برای زندگی من و این هم کاملا بستگی به خود شخص و کارش و خلاقیتش دارد چون  در این کار تقریبا دست زیاد است و آدمهای زیادی،آرتیست های زیادی هستند که کار می کنند. یک عده بازاری کار می کنند و یک عده طراحی کار می کنند ولی اگر خلاقیت داشته باشیم می توانیم بازار خودمان را داشته باشیم و مردم هنر را می فهمند.

مهمترین عامل برای رونق آثار هنری در اقتصاد از دیگاه شما چیست؟

مهمترین عامل رونق هنر، اقتصاد هنری در ایران یکی این است که درآمد مردم باید بالاتر باشد،مسلما وقتی مردم درگیر مشکلات اولیه هستند،نمی توانند خیلی درآمد داشته باشند  و عامل دیگر فرهنگ سازی است. من خودم هنوز هم که دارم کار می کنم خیلی ها فکر می کنند چون کار دستم است باید ارزانتر بدهند در حالی که اصلا  شبیه کاری نیست که از مغازه میخرند و آماده است. فرهنگ سازی خیلی مهم است. اینکه مردم این فرهنگ راداشته باشند یک نقاشی را بخرند و به هنر فقط به دیدگاه مصرفی نگاه نکنند. حالا من شانسی که دارم کارم در مصرفه و مردم خرید می کنند و مصرف می کنند. ولی دوستانی هستند که کار نقاشی می کنند یا کارهای متفاوت در زمینه هنری ولی بین مردم هنوز این جا نیفتاده که می توانند پول بدهند و یک نقاشی را بخرند،یک چیزی که صرفا استفاده ندارد و فقط یک هنر است. یک قسمت دیگرش هم تبلیغات است. تبلیغات و بسته بندی؛ این دو قسمت در کار هنری هنوز ضعیف است  یعنی تبلیغ زیاد نمی کنند. کسی خیلی هنوز برای کارش هزینه برای تبلیغ نمی کند و بسته بندی خوب ارائه داده نمیشود که اینها باید رفع شود.

در این راه مشکلاتی وجود داشته که باعث دلسردی شما از کارهای هنری شده باشد؟

مشکلاتی که باعث دلسردی شود،مسلما وجود دارد. من الان از زمانی که 19-20 سالم بود این کار را شروع کردم یعنی سال اول دانشگاهم یک حالت مفتولی می ساختم ولی خوب فروش نمی رفت یا اینکه بازار جواب نمی داد. یا همین که من الان 2 سال است که دارم این کار را حرفه ای انجام میدم ولی یک سال است که کامل با درآمد خودم دارم زندگی ام را می چرخونم ولی خوب پشتش 5-6 سال زحمت است. پشتش 5-6سال هزینه کردن است و فرستادن در بازار و خیلی وقت ها پس خوردن. بله این هم مثل همه کارهای دیگر باعث میشه که آدم دلسرد شود. سختی های دیگری هم دارد که مشکلات جسمی بوجود میارد این کار چرا که من با اسید کار می کنم و دائما سرم و حالت بدنی که قرار میگیردحین کار باعث شده تا آرتروز گردن بگیرم . تمام اینها باعث دلسردی میشود ولی چون این رشته هنر است و هنر ذوق دارد و هیچ وقت ادم را دلسرد کامل نمیکند کسی که واقعا هنر را دوست داشته باشه و پا تو هنر بگذارد،حتی اگر هزینه ای که کرده،برنگرده چون که لذت برده از کارش اینطور نیست که کاملا خسته اش کند و کامل کنار بگذارد.

در خصوص هنر زیورآلات برنجی برای علاقمندان توضیح دهید؟

شاخه زیور آلات برنجی به نظرمن خیلی شاخه جذابی است چون از یک طرف شما ظرافت های کار جواهر سازی را تجربه می کنید که شروعش سخت است چون خیلی کار حساس و ظریفی است. از طرف دیگر می توانید تجربه هایی مثل مجسمه سازی و ساختن حجم را داشته باشید و البته به نظر من این باعث میشود که کار برای آدم جالب تر باشد فکر آدمها و خواسته ای که دارند خیلی تفاوت دارد  ولی من خودم چون خیلی علاقه به رشته مجسمه سازی داشتم . همین الان هم ترجیح ام این است که با برنج کار کنم تا نقره و طلا چون دستم بازتر است  برای ساختن چیزهای به مرتب حجمی تر و فرم مجسمه وارتر.این رشته هم از این لحاظ برای من زیباست و هم اینکه یه شاخه مصرفی است و وقتی می بینم خانم ها خیلی علاقه دارند و کسانی که در مقابل من قرار می گیرند که از کار من استفاده می کنند چه دوستان که هدیه می گیرند و چه می خرند،ذوق و اشتیاق دارند و وقتی به طور ناخودآگاه در  خیابون میرم یا یک کارم را گردن کسی یا  در دست کسی می بینم خیلی به وجد میام که می بینم آن طرف دوست داشته و استفاده کرده است.

آیا شما در این هنر کارآفرین نیز هستید ؟ میشه توضیح دهید برای علاقمندان؟

در مورد کارآفرینی باید بگم که میشد. من یه سری سفارش هایی داشتم که به صورت انبوه یک کاری را خواسته از من مثلا گفته از طرحی دارید ما مثلا 200تا می خواهیم و من رد کردم. خیلی خانواده ام و دوستان بهم پیشنهاد دادند که سرمایه گذاری کنند و جایی را بگیر و چند نفری باشند تا کار کنید ولی متاسفانه من خودم اهل کار گروهی نیستم وگرنه این کار را من می توانستم گسترش دهم مثلا با یک تیم 3نفری کار کنیم . ولی ترجیح دادم که کار برای خودم باشه البته الان است که زیور آلات خیلی تب اش افتاده و جواب میده و این هم مثل کارهای دیگر خیلی ریسکی است کسی اگر بخواد این کار را شروع کندو  کار آفرینی کنهد باید جوانب اش را بسنجد تا جایی که بازار بتواند دستش بگیرد  لذا باید خلاقیت داشته باشد چون ما یک طرح راکه بیرون میدیم چندین و چند نفر روش کپی بزنند و بدهند بیرون چون ما کارمون حالت گرفتن قالب دارد و ریخته گری شود و ممکن است من یک طرحی را با دست میسازم و زحمت زیادی میکشم و میدم بیرون و کسب این را بخره و ببره و بده براش یک قالب بگیرند و با هزینه خیلی کمتر و خیلی زحمت کمتری بتواند تعداد زیادی از روش درست کند و بسازد. این کار را خودم هم می توانم انجام بدم ولی خوب الان ترجیح می دهم که کار تک انجام بدهم و از هنرم لذت ببرم تا اینکه بخواهم  صرفا جنبه درآمدش را نگاه کنم. زیور آلات برنجی جای کار آفرینی دارد اگر که کار تا چند وقت دیگر از چین وارد نشود و بازار مسدود نشود میشود این کار را کرد.

اگر نکته ای باقی مانده بفرمایید؟

 

اگر کسی میخواهد وارد این کار شود خیلی جوانب اش را بسنجد. ببینید من یه چند نفری بودند که از من آموزش خواستند، آموزش خصوصی از دوستان بودند یا غریبه بودند. من بهشون گفتم شما یه دو جلسه رایگان بیایید و دو ساعت زمان بگذارید و کار کردن من را ببینید و تجربه کنید. بشینید پای میز من و با ابزارهای من،قبل از اینکه هزینه کنید چون هم ابزار هزینه داره و هم آموزش. اگر توانستید با این کار ارتباط برقرار کنید بعد واردش شوید. چون این کار،کار سختی است. نمیگم کار راحتی است چون جواهر سازی کلا هم حوصله خیلی زیادی میخواد چون با چیزهای خیلی ظریف کار دارید و هم اینکه شما باید تحمل و حوصله ات زیاد باشد و هم اینکه خلاقیت داشته باشید هم اینکه بتوانی زمان خالی داشته باشید که براش وقت بگذاری و بخاطر همین من توصیه می کنم هر کسی که میخواد در این رشته رود حتما این تجربه را کند. اگر جایی خواست کلاس رود اجازه بگیرد و دو جلسه رایگان برود و فقط نگاه کند ببیند کسانی که هنرجو هستند چه کاری انجام می دهند بعد وارد این کار شود و اگر هم وارد شد و جواب نگرفت با چهار پنج جلسه،دلسرد نشود چون روند این کار یک 2-3تا کار اصلی است که جوشکاری و اره کاری و 2-3تا کارهای اصلی است که راه افتادن توی اینها یک کم سخت است. طرف اگر روی اینها بتوانه کنترل پیدا کند کارهای دیگر خیلی راحت است یعنی میخوام بگم که می خواهند وارد شوند این را تجربه کنند و اگر تصمیم گرفتند تحمل شان زیاد شود و سریع جا نزنند و اینکه اگر خواستند وارد این کار شوند ایمنی را رعایت کنند. این کار بخاطر خطراتی که از ذوب فلزات به وجود می آورد و کار با اسید مشکلات ریه می آورد. چیزی که من خودم قبل از عید دچارش شدم و خیلی اذیتم کرد و اینکه نوع نشستن شان چون آرتروز گردن میارد. حتما ورزش هایی وجود دارد حتما اونها را انجام بدهند حین کار که مشکلات بعدی اش را پیدا نکنند و بتوانند این کار راادامه دهند. و وقتی که می خواهند کار کنند حتما اگر در کار هنر هستند و تجربه اش را دارند که هیچی و اگر تجربه ندارند کلاس های خلاقیت هنری بروند. کلاس های طراحی بروند. کار زیاد ببینند نه اینکه کپی کنند. وقت آزاد که دارند تو اینستاگرام بگردنند و طرح ببینند و وقتی که تمام اینها رادیدند تو ضمیر ناخودآگاه شان قرار گرفت به دور از این طرح ها بشینند و طراحی کنند و سبک خودشون را پیدا کنند و کپی نکنند. کپی هیچ جوابی نمیده و هیچ جایگاهی براشون باز نمیکند.

منبع: شبکه اطلاع رسانی راه دانا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 20 مرداد 1396 ساعت 11:33
  • اندازه قلم