معرفی رشته «طراحی بسته‌بندی»

«طراحی بسته‌بندی» ترکیبی از هنر، صنعت و تکنولوژی برای بهبود شرایط نگهداری، حمل و نقل، بازاریابی و استفاده از یک محصول است.

 

به گزارش چاپ و نشر،‌ رشته «طراحی بسته‌بندی» در زمینه هنر از گروه هنر قرار دارد.

 *معرفی رشته

طراحی بسته‌بندی یا همان PACJAGING ترکیبی از هنر، صنعت و تکنولوژی برای بهبود شرایط نگهداری، حمل و نقل، بازاریابی و استفاده از یک محصول است.

بسته‌بندی محصول عبارت است از هرگونه ظرف یا بسته‌بندی که محصول در آن برای فروش به بازار عرضه می‌شود یا به وسیله آن اطلاعات لازم در مورد محصول به مصرف‌کنندگان منتقل می‌شود.

طراحی بسته‌بندی باید به گونه‌ای باشد که مشتریان به راحتی از محتویات آن آگاه شده و برای حمل و نگهداری آن مشکلی نداشته باشند؛ به همین دلیل نقش مهمی در فرآیند بازاریابی و فروش ایفا خواهد کرد.

*سطح آموزش مهارت‌‌ها

با توجه به گسترش صنعت چاپ و نیاز به بسته‌بندی کالا و خدمات و تأثیری که بسته‌بندی در حفظ محصول و افزایش فروش محصولات تولیدی دارد افراد توانمندی که بتوانند نیازهای مربوط به بخش طراحی بسته‌بندی را رفع کنند، احساس می‌شود.

هنرجویانی که در این رشته تحصیل می‌کنند به توانمندی‌های زیر می‌رسند:

1-توانایی طراحی بسته‌بندی‌های جدید و خلاقانه

2-توانایی طراحی برچسب برای انواع محصولات

3- توانایی طراحی جعبه‌های فانتزی

4- طراحی گرافیک در مؤسسات چاپ و بسته‌بندی

*آینده تحصیلی و شغلی

فارغ‌التحصیلات این رشته می‌توانند به صورت فردی یا گروهی و یا خوداشتغالی به بازار کار راه یافته و در موارد زیر به انجام فعالیت اقتصادی بپردازند:

1- فعالیت به عنوان یک طراح بسته‌بندی مواد غذایی و بهداشتی و کالاهای خدماتی در بازار کالا

2- فعالیت به عنوان طراح در دفاتر تبلیغاتی

3- فعالیت در کارگاه‌های خصوصی و شخصی

4- اشتغال در مراکز و کارخانجات صنعتی

5- اشتغال در مراکز هنری

6- فعالیت در زمینه آموزش رشته مورد نظر در مراکز آموزشگاهی

7- خوداشتغالی و ساخت جعبه‌های هدیه در انواع و ابعاد مختلف

هدف از طراحی رشته‌های کاردانش تأمین نیاز بازار کار و نیروی کار ماهر است و فارغ‌التحصیلان این رشته مستقیماً می‌توانند وارد بازار کار شوند اما اگر دانش‌آموختگان این رشته تمایل به ادامه تحصیل داشته باشند پس از اخذ دیپلم حرفه‌ای می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی عالی و علمی و کاربردی در رشته‌های زیر در مقاطع بالای تحصیلی ادامه تحصیل بدهند:

طراحی بسته‌بندی، چاپ، گرافیک، هنرهای تجسمی، گرافیک رایانه‌‌ای، عکاسی

*ساعت آموزش

رشته «طراحی بسته‌بندی» دارای 105 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت شایستگی‌های عمومی، 54 ساعت شایستگی‌های فنی و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «کاربر رایانه متشکل از 2 واحد نظری و 3 واحد عملی»، «طراحی گرافیکی سیاه و سفید متشکل از یک واحد نظری و 3 واحد عملی»، «تایپ رایانه‌ای متشکل از یک واحد نظری و 2 واحد عملی»، «طراحی گرافیکی رنگی متشکل از یک واحد نظری و 2 واحد عملی»، «طراحی بسته‌بندی متشکل از 8 واحد نظری و 20 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

 

منبع: فارس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)