کم توجهی به صنعت بسته‌بندی صادرات را از رونق می‌اندازد

نماینده مردم لنجان در مجلس گفت: یکی از مشکلاتی که جلوی پای صادرات غیر نفتی است کم توجهی به مبحث بسته‌بندی می‌باشد، صنعت بسته‌بندی به اندازه کیفیت محصول دارای اهمیت است که امروزه در دنیا جاذبه زیادی دارد.

 

محسن کوهکن نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی، در خصوص دخالت مجلس در تسهیل صادرات گفت: مجلس در ارتباط با توسعه و تشویق صادرات اگر قوانینی که قبلا تصویب شده و مانع بهبود شرایط باشد را تصحیح می‌کند یا با تصویب قوانین در حوزه‌های دیگر در امر صادرات کمک می‌کند اما به دلیل اینکه مجلس سبقه اجرایی ندارد در این زمینه به عنوان مشوق صادرات ورود پیدا نمی‌کند.

کوهکن افزود: مجلس با تصویب قوانینی در حوزه‌های دیگر به امر صادرات کمک می‌کند به عنوان مثال مجلس در گذشته قوانین رفع موانع تولید را تصویب کرد که بنا بر این قانون هیاتی با اختیارات بالا تشکیل شد و به موانع کسب و کار می‌پردازد، این هیات متشکل از دستگاه‌های دولتی، مجلس، قضائی و خصوصی است که حتی می‌تواند بخش‌نامه‌هایی که مانع از کسب و کار است را ابطال کند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: اگر قوانین خوب اجرا شود به این معنی است که چرخه تولید خوب می‌چرخد، اما اینکه چه میزان چرخه تولید در مسیر صادرات باشد به عواملی مانند کیفیت، بسته‌بندی، قیمت جهانی، بازارهای هدف و غیره بستگی دارد.

وی عدم ثبات چارچوب‌های تصمیم‌گیری و عدم ماندگاری آن‌ را سبب از دست دادن بازارهای صادرکنندگان برشمرد و اذعان کرد: برخی از افراد با زحمت بازارهایی را برای صادرات محصولات داخلی پیدا می‌کنند که متاسفانه بعد از تغییر ضوابط و مقررات آن را از دست می‌دهند به عبارت دیگر بعد از اخذ تصمیمات بلافاصله تغییر پیدا می‌کند که در این ۵سال گذشته این مورد کمتر دیده شده است.

کوهکن اظهار کرد: بخشی از عدم ثبات چارچوب تصمیم‌گیری در بحث صادرات به رکود موجود در بازار برمی‌گردد به این معنی که اگر شما محصولی را تولید کردید و با زحمت بازاری برای صادر کردن آن نیز فراهم کردید، در داخل قیمت‌ها بالا می‌کشد و به دلیل عطش بازار داخلی ممکن است دولت موانعی که قبلا برای صادرات این محصول را برداشته بود دوباره اعمال کند و این همیشه یک لطمه و چالش در مقابل صادرات غیر نفتی بوده است، این در حالی است که در چند سال اخیر کمتر شاهد بودیم که فردی بازاری را پیدا کند و بعد دولت به یکباره صادرات آن را ممنوع کند.

نماینده مردم لنجان در مجلس اذعان کرد: یکی از مشکلاتی که جلوی پای صادرات غیر نفتی است کم توجهی به مبحث بسته‌بندی می‌باشد، صنعت بسته‌بندی به اندازه کیفیت محصول دارای اهمیت است که امروزه در دنیا جاذبه زیادی دارد.

وی با اشاره به اینکه برخی از کشورهای مواد اولیه را از ایران خریداری و سپس آن بسته بندی می‌کنند و چندین برابر قیمت آن را به فروش می‌رسانند، تصریح کرد: امروزه بسته‌بندی با کیفیت کالا هم‌خوانی دارد و در فروش محصول اثر گذار می‌باشد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: برای برطرف کردن مشکل بسته‌بندی نه ضرورت دارد و نه نیاز است که دولت وارد شود، تنها یک آموزش و تسهیلات لازم است که این موضوع دیده شود.

 

منبع: تهران نیوز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)