بسته بندی نمک های غیر استاندارد در بازار مصرف

عده ای سودجو اخیرا نمک های غیراستاندارد را تحت عنوان نمک دریا به بازار عرضه می کنند که بدلیل نامشخص بودن نحوه تولید و بسته بندی مصرف آنها برای سلامتی شهروندان خطرناک است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایرنا، مرتضی رهنما، نمک های بدون علامت استاندارد و مشخصات کارخانه تولیدی به نام نمک دریا در بعضی از مراکز عرضه گفت : نمک طعام مشمول مقررات استاندارد اجباری بوده و ویژگی های این محصول می بایست مطابق استانداردهای ملی ایران به شماره 26 و 1195 باشد.

وی ادامه داد:‌مطابق این استانداردها ماده اولیه نمک چه از معادن آبی باشد و چه ازسنگ نمک باید در کارخانه های مناسب تولیدی دارای مجوز طی مراحل مشخصی از جمله آسیاب کردن ، شست و شو و کریستال شدن مجدد و نهایتا بسته بندی و نشانه گذاری دقیق با علامت دارای کد 10 رقمی تولید و به بازار عرضه شود.

مرتضی رهنما افزود:در این کارخانه ها خلوص نمک بایستی به حد بیش از 99.2 درصد برسد و لازم است مسئولان کنترل کیفیت کارخانه ها تمام مراحل فرآیند تولید نمک را از مرحله دریافت مواد اولیه ، فرآیند تولید محصول و بسته بندی آن را مورد بازرسی و نمونه برداری قرار دهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در استان فارس 6 واحد تولیدی تصفیه و بسته بندی نمک طعام تحت نظارت اداره کل استاندارد محصول خود را مطابق استاندارد ملی و با علامت استاندارد به مراکز عرضه تحویل می دهند.

مدیرکل استاندارد فارس اضافه کرد: کارشناسان اداره کل استاندارد فارس مرتبا از خط تولید کارخانه ها بازرسی و از محصولات تولیدی نمونه برداری می کنند و کیفیت محصولات تولیدی خود را در آزمایشگاه های استاندارد مورد آزمون قرار می دهند.

رهنما اضافه کرد:‌تاکنون مشکل خاصی که سلامت مصرف کنندگان را تهدید کند در نتایج آزمون بدست نیامده است و لذا مصرف کنندگان با اطمینان خاطر محصولات بسته بندی نمک طعام با علامت استاندارد دارای کد 10 رقمی را مصرف کنند.

وی گفت:عده ای سود جو اخیرا نمک های غیر استاندارد و بدون مشخصات تحت عنوان نمک دریا به بازار عرضه می کنند که این نمک ها بدلیل نامشخص بودن تولید کنندگان آنها برای مصرف کننده خطرناک است و نکته قابل تامل در خطرناک بودن مصرف این نوع نمک نامشخص بودن نحوه بسته بندی و تولید این نمک هاست و اینکه از چه منطقه ای تامین شده است.

وی اضافه کرد: لازم است مصرف کنندگان تنها از نمک های استاندارد استفاده کنند و از مصرف هرگونه نمک دریا به دلیل نامشخص بودن معدن ،ماده اولیه واحتمال وجود آلودگی های شیمیایی و فلزات سنگین و در نتیجه تهدید سلامت مصرف کننده دوری کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)